Prepis miestnosti Clubhouse: & Cake Wallet

PAULINE: Veľký deň pre mňa, ako sa hovorí! Ahoj všetci, ktorí ste sa pripojili k miestnosti! Moje meno je Pauline, som CMO služby okamžitej výmeny kryptomien s názvom ChangeNOW a v miestnosti so mnou je Vik Sharma, generálny riaditeľ a zakladateľ úžasnej peňaženky Cake! Dnes mám preto pripravených niekoľko otázok, aby diskusia prebehla plynulejšie, ale ak má niekto akékoľvek otázky alebo čokoľvek, čo by ste chceli k diskusii povedať alebo doplniť, pokojne zdvihnite ruku. Som si celkom istý, že dnes sa budeme mať dobre!

VIK: Dobre, ďakujem, že si to spojil! Tiež som rád, že sa s vami konečne môžem rozprávať, hádam „osobne“, hlasovo, po troch rokoch komunikácie cez Telegram.

PAULINE: Áno!

VIK: Na toto sa teším.

PAULINE: Úžasné! Vzhľadom na to, že sme sa nikdy nerozprávali hlasom a niekoľko mesiacov som sa pohyboval medzi projektmi, nemal som skutočne možnosť vidieť, aké skvelé veci ste s Cake Wallet urobili. Ako sa ti dnes darí, Vik, ako je to s vývojom, s užívateľskou základňou a čo nie?

VIK: Viete, keď sme aplikáciu prvýkrát vytvorili správne, chceli sme urobiť niekoľko vecí – a chceli sme ich urobiť naozaj dobre. Myslím si, že sme to dosiahli spätnou väzbou, ktorú dostávame, a nárastom používateľov, ktoré sme zaznamenávali každý týždeň a každý mesiac. Našim cieľom je v tom pokračovať, stačí sa zamerať na niekoľko úloh naraz, zdokonaliť ich a potom prejsť na ďalšie úlohy. Takže všetko ide dobre! Musím povedať, že dokonca nad moje očakávania.

PAULINE: To je super dobré! A viem, že v poslednom čase expandujete kvôli výberu aktív. Viem, že teraz podporujete bitcoinové peňaženky! Poznám otázku ako „Prečo si to urobil? by nebolo skutočne produktívne, ale mohli by ste nám trochu povedať, čo vás viedlo k rozhodnutiu začať podporovať iné meny ako Monero in Cake?

VIK: Nie, myslím si, že je to veľmi dobrá otázka. To je otázka, o ktorej sme premýšľali a ktorú by nám komunita Monero určite položila. Cake v zásade urobil niekoľko vecí. Jedným z nich je naše partnerstvo s vami, ChangeNOW. Ako sme videli väčšinu búrz, pravdepodobne 90% búrz, ktoré boli v Cake Wallet pomocou ChangeNOW, pochádza z bitcoinov do Monera. Len sme chceli uľahčiť užívateľom, aby mohli robiť všetko v jednej peňaženke – a to ľudia dobre vnímajú.

A druhý dôvod bol – musím priznať – Bitcoin je tvárou kryptomeny, najobľúbenejšou vecou, ​​takže som jednoducho cítil, že ju musíme podporovať. Tiež sme [chceli] priviesť používateľov bitcoinov a – viete, dúfame, že niektorí bitcoinoví maximalisti a používatelia bitcoinov budú používať peňaženku na koláče a predstavíme ich spoločnosti Monero. Všetky tieto tri dôvody sa spájajú.

PAULINE: To je naozaj dobrý plán! Vykonali ste nejaký rozvoj zákazníkov medzi bitcoinovými maximalistami? Pretože všetci vieme, že ten dav je dosť zvláštny. Títo ľudia sa veľmi snažia presadiť bitcoin ako hlavnú kryptomenu. A keď sú vystavení samotnej myšlienke, že sú tam všetky mince, stretávajú sa s tým veľmi negatívne (prinajmenšom podľa vlastnej skúsenosti). Videli ste nejakých bitcoinových maximalistov skutočne previesť na Monero alebo sa to ešte len stane?

VIK: Rozhodne sme niečo urobili v službe Bitcoin Twitter a prostredníctvom lístkov na podporu, kde je niekto veľkým vyznávačom, vyznávačom bitcoinu. Teraz, keď videli niečo ako Monero a že porozumeli problémom súkromia a zameniteľnosti, chápu étos Monera. Áno, určite sme niečo z toho videli, ale nechcete zovšeobecňovať všetkých používateľov a maximalistov bitcoinov. Existujú ľudia, ktorí vypnú svoj mozog a na nič sa nepozerajú a všetko ostatné nazývajú shitcoin, ale zdá sa, že v komunite bitcoinov existuje rešpekt voči Moneru. Myslím si, že Monero je vedené správne – a je rešpektované.

PAULINE: To je skutočne dobrá odpoveď na veľmi dobrú otázku. Osobne sa domnievam, že svet kryptomien by mal byť ústretový k ľuďom z iných komunít s aktívami, napríklad bitcoineri otvárajú oči iným altcoinom, ktoré sú dobré aj inými spôsobmi. Ak hovoríme o Monere, je to oveľa súkromnejšie ako bitcoin. A viete, nocoineri tiež potrebujú naozaj dobré znalosti kryptomien, ak chcete, aby boli kryptomeny vo svete ešte rozšírenejšie.!

Tiež ste spomenuli budovanie protokolu; je postavený skutočne dobre a všetci vieme, že Monero je mena s otvoreným zdrojovým kódom a je to tak odvtedy, čo si pamätám. Keď sme sa pokúsili prísť do kontaktu s komunitou Monero, prvá otázka, ktorú si myslím položili, bola: „Ste ľudia s otvoreným zdrojovým kódom“? A keď sme povedali, že nie, niektorí ľudia to veľmi zle zobrali. Myslím, že to bolo ešte v roku 2018.

To, o čom chcem teraz hovoriť, je-aké sú klady a aké zápory, že Monero je mena s otvoreným zdrojom? Pretože všetci vieme, že open-source projekty sú v mnohých ohľadoch dobré, ale existujú aj určité výhrady k tomu, že Monero je open-source. Mnoho ľudí, ktorí vyvíjajú projekty v rámci komunity Monero, napríklad v skutočnosti na tomto vývoji nezarábajú. Aké sú teda výhody a nevýhody toho, že je Monero open-source?

VIK: Myslím si, že je určite viac plusov ako mínusov. [Jednou z] výhod, ktoré mi prichádzajú na myseľ, je fakt, že [byť] open-source sa drží pôvodnej mentality cypherpunku, že nemá centralizovanú entitu, ktorá diktuje veci. To je profesionál číslo jedna, povedal by som, najväčší. Komunita Monero sa tejto mentality rozhodne veľmi silne drží a propaguje ju. Open-source samozrejme dáva každému, kto je v komunite, istú bezpečnosť; tento kód posudzujú tisíce ľudí a vy máte zhodu v tom, že sa nič tienisté nedeje. Jediná negatívna [vec], ktorá môže spomaliť vývoj, je skutočnosť, že nemáte centralizovanú autoritu, ktorá hovorí „OK, chlapci, toto robíme ďalej, to je ono“. 

V Cake Wallet sme nevyžadovali povolenie od nikoho v Moneru, pretože je to projekt s otvoreným zdrojovým kódom, otvorený zdrojový kód, ktorý je k dispozícii, a každý má k nemu prístup. Nemyslím si, že to má veľa nevýhod. Keď sme [Cake Wallet] prvýkrát spustili, mali sme uzavretý zdroj. Aby som vám povedal pravdu, ani som nevedel, že open-source je. Hneď ako sme to uviedli na trh, je to spätná väzba číslo jedna, ktorú sme dostali od komunity, a [stávalo sa] to znova a znova: bolo to únavné. Takže do dvoch týždňov od spustenia sme prešli na open-source a myslím si, že musím uznať naše prijatie a nárast v komunite Monero.. 

PAULINE: Tiež ešte nie sme úplne open-source, ale máme otvorené knižnice s otvoreným zdrojovým kódom, na ktorých môžu ľudia stavať, a myslím si, že na tejto skutočnosti je niečo skutočne krásne. Neexistuje spôsob, akým by sme ľudí motivovali k tomu, aby niečo vytvorili na základe otvorených knižníc, ale stále to robia, pretože chcú niečo vytvoriť. V IT komunite je naozaj krásne, že ľudia niekedy jednoducho vezmú zdrojový kód niečoho a niečo vytvoria sami. A keď už hovoríme o financiách, pretože viem, že ste nedávno založili výskumnú nadáciu Monero – myslím, že to bolo pred niekoľkými mesiacmi – ako to ide doteraz?

VIK: Nie, nespustili sme to. Uvažujeme o spustení niečoho podobného, ​​aby sme mali centralizovanejší spôsob financovania vývoja Monero – ale nikdy sme to nespustili, bola to len diskusia, ktorú sme s vami viedli. Cieľom bolo [získať] spoločnostiam, ktoré ťažia zo všetkej práce, ktorá bola do Monera vložená, aby sa častejšie vracali komunite Monero a jej rozvoju. Totiž viac do Monero Research Lab. Bol to len nápad, vieš, práve o tom hovoríme. Napriek tomu by sme sa na to mali viac zamerať a viac sa snažiť získať finančné prostriedky a dary pre Monero, stále som presvedčený, že je to tak..

PAULINE: Myslím tým, že aj keď Monero Research Foundation ešte nebola spustená, čo je veľmi smutné, komunitu Monero stále veľmi milujeme. Keď už hovoríme o tom, dnes sme poskytli dar laboratóriu Monero Research Lab – verím, že je to adresa bitcoinu, ktorá je na webovej stránke GetMonero. Práve teraz máme túto službu výmeny nazvanú XMRExchange.io, kde zbierame poplatky za výmenu od ľudí, ktorí na nej vykonávajú výmeny, a v poslednom čase sa jej veľmi darí. Dnes sme darovali.02 BTC, niečo ako 1 500 dolárov, a hneď ako affiliate profil ChangeNOW umožní ľuďom vyberať zisky, – s tým bol malý problém – ideme darovať ďalších 3000 dolárov.

Skutočne veríme, že aj keď sa Monero práve teraz vzďaľuje od centra pozornosti – budeme o tom hovoriť trochu neskôr – všetko o Ethereu je niečo ako najvyššia úroveň a vidíme nárast NFT a čo, ale v dobe, keď súkromie na internete zaniká, sa stáva každým dňom, každým mesiacom, každým rokom viac luxusom. Myslím si, že aktíva ako Monero budú mať vždy svoje miesto na trhu, najmä vzhľadom na to, že Monero je jedným z najväčších aktív v oblasti ochrany osobných údajov..

Áno, čo si myslíte o súčasnej atmosfére kryptotrhu? Hovoril som o NFT a decentralizovaných burzách založených na Ethereu, ale myslíte si, že je to len niečo, čo prejde-alebo je to len spôsob, akým žijeme?

VIK: Myslím si, že čo je dôležitejšie, chápeme, že niečo, čo má svoju hodnotu, nemusí byť niečo, čoho sa dotknete. Výmenný prostriedok nemá žiadnu hodnotu. Myslím si, že celé zmýšľanie v koncepte peňazí – a nielen peniaze: iba zberateľské predmety, napríklad NFT -, že aj keď sa ho nemôžete dotknúť, má hodnotu. Zvlášť NFT – jeho jedinečnosť – vidíte, že si rozhodne viac a viac ľudí, s ktorými hovoríte, začínajú kupovať alebo porozumieť tomuto konceptu. Myslím si, že sme stále [nepočuteľní] alebo ktokoľvek, kto sa zaoberá kryptomenami alebo ľudia, ktorí sa do neho len dostávajú, nevedia, čo majú robiť. Je priskoro, je ešte skoro a počas nasledujúcich 10 rokov to bude ešte úžasnejšie, ako to bolo za posledných 10 rokov.

PAULINE: Takže z vášho pohľadu ako fanúšika súkromia, ako fanúšika Monera – myslíte si, že NFT sú vlastne niečo, čo bude mať hodnotu, povedzme, o niekoľko rokov, alebo na to ľudia zabudnú? Pretože to, ako NFT teraz vyzerajú, je len .. výstrelok sa chystá. Vidíme veľa skeptikov, ktorí pochádzajú aj z nocoinerovej stránky, ktorí hovoria o tom, ako NFT – ak sa na to pozriete z peňazí, z vonkajšej perspektívy – nie sú niečím, čo má dlhú životnosť. k tomu. Co si myslis?

VIK: Myslím si, že je to ekvivalentné umeniu – je to v „kráse a hodnotách v očiach pozorovateľa“. Ak niekto niečo vytvoril a ľuďom sa to páči, má to hodnotu, podobne ako umenie. Skutočné plátno, farby – použité veci – skutočne nemajú žiadnu hodnotu, ale hodnotu mu dáva tvorca a pocit a myšlienkový proces, ktoré za ním stoja. Myslím si teda to isté s NFT. Možno je to práve teraz preplnené, možno. Ale myslím si, že ide o známejších tvorcov obsahu, ako sú Kings of Leon-vydajte [nepočuteľné] ako NFT, myslím si, že to, čo Elon Musk [nepočuteľný] NFT, Jack Dorsey predáva svoje tweety ako NFT. Viete, myslím si, že tým sa stane hlavný prúd. Bude všetko, čo je dnes nafúknuté, stáť niečo o rok, o 10 rokov? Ktovie, ako to dopadne. Je to skutočne založené na tom, čo si myslíte, že to stojí za to, ako čokoľvek iné. Myslím, že je to vzrušujúce. Myslím, že je tu aj na to, aby zostal.

PAULINE: To je veľmi dobre povedané, ďakujem veľmi pekne! Rozprával som sa s niekoľkými ľuďmi, ktorí sa držia veci „NFT sú skvelí“. Sledujem Mika Shinodu z Linkin Parku, bol veľmi otvorený o NFT a podobných veciach, ale tiež som videl celkom zdravú kritiku voči NFT. Viete, to ma naozaj teší, keď počúvam, že aj ľudia podporujúci druhú stranu kryptomeny ako mince na ochranu osobných údajov hovoria o NFT niečo dobré. To je naozaj skvelé.

Keď už hovoríme o súčasnej atmosfére ethereum, ktoré je dominantné v krypto [nepočuteľných] bitcoinoch, pretože existuje veľa NFT na ethereum a DEX na ethereum. Mince na ochranu osobných údajov mali svoje [nepočuteľné], myslím, pred pár rokmi, keď sme videli, ako sa objavuje veľa projektov ako Verge, Dash, ZCash, ZCoin, ktoré sa práve teraz nazýva Firo. Myslíte si, že mince na ochranu osobných údajov budú na krypto trhu zaujímať rovnaké miesto ako v rokoch 2018-2019? Pretože práve teraz, pred necelým rokom, sme videli vlnu výmen kryptomien [nepočuteľných] mincí na ochranu súkromia z rôznych dôvodov. Myslíte si, že sa mince na ochranu osobných údajov budú ďalej rozvíjať a získajú ďalšie uznanie na trhu, alebo zostanú v rovnakej pozícii, v akej sú práve teraz?

VIK: V tejto otázke je veľa bodov. Pokiaľ ide o zákaz, pred 10 rokmi sa dokonca Bitcoin používal na hodvábnej ceste a používal sa výlučne na trhu darknet s drogami a [nepočuteľne]. Viete, z bitcoinu bol strach a každý ho chcel zakázať. Vyrástlo to z tejto povesti a môže si urobiť svoje, a len teraz sa to stalo digitálnym zlatom, kde ho nikto skutočne nechce minúť – len ho uloží a schová..

Myslím si, že to isté sa stane s mincami na ochranu osobných údajov. Viete, práve teraz existuje strach z mincí na ochranu osobných údajov: myslia si, že je to desivé, niečo z trhov darknet. A používa sa to tam, ale ako všetkým pripomínam, tak to bol aj bitcoin. Myslím si, že prvá kolená reakcia na výmeny a možno aj vlády je zakázať to, ale rovnako ako bitcoin, ak to ľudia chcú, chcú to použiť. Vymyslime rámec a systém, v ktorom je možné tieto typy mien používať, rovnako ako sme videli naše predpisy týkajúce sa bitcoinu – pravidlá a zákony, aby boli vlády a masy prijateľné. Myslím, že uvidíme, že sa to stane aj pri minciach na ochranu osobných údajov.

A to hádam vedie k ďalšej otázke, pretože bitcoin bol prvýkrát vytvorený ako mena peer-to-peer, ale nikto to v skutočnosti nerobí-dochádza k jeho nákupu, obchodovaniu alebo zastaveniu. To ponecháva priestor na použitie skutočnej meny a myslím si, že mince na ochranu osobných údajov, ako je Monero, je denne najlepším kandidátom na tento skutočný bod..

PAULINE: Ale opäť, ak hovoríme o určitom majetku, ak hovoríme o Monere, Monero má svoje masové prijatie. Videli sme, že bitcoin je čoraz prísnejšie regulovaný, najmä v USA, pretože ak chcete – z pohľadu zákonodarcov, z hľadiska zákona – ak chcete, aby bolo niečo rozšírené, musí to byť určitý súbor pravidiel, ktoré to upravujú. A videli sme, ako sa bitcoin stále viac a viac prísne reguluje doslova od každého zákonodarného orgánu na svete, najmä v aréne USA – ako to podľa vás súvisí s masovým prijatím Monera? Pretože vieme, že Monero je mincou na ochranu osobných údajov – preto je pomerne ťažké ho regulovať, pretože nemôžete skutočne vidieť, čo sa kde stalo, kto čo poslal.

Uvidíme viac masovej adopcie Monera, ako ste už spomínali, obchodu a podobných vecí? Myslíte si, že bude ľahké ho regulovať, a myslíte si, že bude niekedy rovnako regulovaný ako bitcoin?

VIK: Ak existuje verejná potreba a dopyt, chceme to využiť. Rovnako ako sa to stalo s bitcoínmi – masy povedali: „Hej, chceme to. Chceme to používať “a museli existovať rámce, ktoré používateľom umožnili ich vlastníctvo, obchodovanie, čokoľvek. Rôzne krajiny majú rôzne pravidlá, rôzne zákony – takže ak existuje skutočný dopyt po Monere alebo akejkoľvek minci na ochranu osobných údajov, myslím si, že tieto rámce prídu. A viete, druhá vec je hotovosť. Ak by ste boli človekom, ktorý pracuje čisto v hotovosti, a v určitom okamihu by ste si kúpili niečo – auto, dom – museli by ste urobiť niečo, čo by odhalilo, že máte viac peňazí, ako ukazujete. . Myslím si, že to isté sa stalo s Bitcoinom, Monerom alebo čímkoľvek iným. Keď ho skutočne použijete pre nejakú aplikáciu v reálnom svete, odhalí vaše bohatstvo a môže vás otvoriť tak, že ho získate [nepočuteľne]. A realita, na ktorej záleží – úprimne povedané, nie som anarchista – žijeme v civilizácii s vládami, pravidlami a zákonmi, a áno, sú tu niektorí, ktorých máte radi, niektorí nie, ktorých nemáte radi, a ľudia ich tam cítia. je príliš veľa zákonov, ľudia majú pocit, že nie je dostatok zákonov. Ale faktom je, že žijeme v štruktúre. Žijeme v civilizácii. Myslím, že povedali – rovnako ako hotovosť, príde to, aby ste mali toto. Je teda na používateľovi, aby deklaroval, čo má, a zaplatil z toho dane. Myslím si, že bude musieť existovať určitý rámec, ktorý umožní používanie a rozkvet mincí na ochranu osobných údajov.

PAULINE: [nepočuteľné] k tomu! Ako človek, ktorý pracuje so službou, kde je Monero jedným z najobľúbenejších aktív, by som rád videl ešte rozšírenejšie masové prijatie tejto služby. Ako som už spomenul, ochrana osobných údajov je čoraz ťažšie a ťažšie, najmä ak veľké korporácie ukladajú vaše údaje tak ťažko, ako sú práve teraz – a toto nie je situácia, ktorá sa v dohľadnej dobe zmierni, podľa mňa.

Ale ďalšia otázka, ktorú si položím, je niečo, nad čím som osobne veľa premýšľal a je to niečo ako – na čo sa Monero práve používa, ak o tom hovoríme ako o prostriedku výmeny, nielen uchovávateľ hodnoty? Ak dáme bokom všetku diskutabilnú prax, aj keď vieme, že sa na to používa Monero – nie je to o tom, nikdy to tak nebolo, aspoň si to nemyslím. Na čo však vidíte, že sa Monero v súčasnosti prakticky používa??

VIK: Vieš, nechaj ma hovoriť za seba. Vidíte, na čo to používajú iní ľudia, ale ja môžem hovoriť iba za peňaženku Cake. Používame ho napríklad na platenie vývojárom z rôznych krajín, ľuďom, ktorí môžu byť v rôznych štátoch alebo v rôznych krajinách. Je veľmi rýchly, veľmi bezpečný, takže ho používame každý mesiac.

Na čo sa dá použiť? Existujú služby VPN, existujú hostiteľské služby, ktoré akceptujú Monero, som si istý, že existujú netmavé webové trhy, ktoré používajú Monero, len som sa na to nepozrel. Myslím, že existuje súkromná letecká spoločnosť, ktorá práve začala brať Monero – takže určite existuje nejaké prijatie. A ako som povedal, používame to interne v peňaženke Cake.

PAULINE: A myslíte si, že … všetci vieme, že veľa kryptomien, veľa protokolov – akosi sa menia, prispôsobujú sa aktuálnej situácii na trhu. Vidíte, že Monero je … Nepoužíval by som slovo „upravený“, pretože to znie trochu banálne, ale myslíte si, že protokol Monero sa prispôsobí budúcim predpisom, možno by to mohlo byť menej súkromné, aby to bolo jednoduchšie použiť-bolo by to ako jednoduchšie sledovateľné transakcie a podobné veci?

VIK: Nie. Komunita Monero by to rozhodne nedovolila. A ak by sa to stalo, Monero by tvrdo vkročil do pôvodných presvedčení Monera. Vôbec nevidím, že by sa to dialo. Monero už má funkciu, kde by ste sa ako užívateľ – alebo odosielateľ – mohli rozhodnúť odhaliť svoju transakciu. Táto funkcia už existuje a len málo ľudí o tom vie. Napríklad došlo k nezákonnej aktivite, cítime, že ste to boli vy – môžete odhaliť svoje transakcie a ukázať všetko o transakcii: odoslanú sumu, príjemcu. Toto súkromie môžete aktualizovať po dokončení transakcie. Myslím, že nie veľa ľudí vie: myslia si, že je to vždy úplne súkromné ​​a nikdy to nemôžete odhaliť – ale môžete si to kedykoľvek vybrať ako používateľ.

PAULINE: Ak teda použijeme funkciu, v ktorej môžeme odhaliť detaily transakcie, Monero sa v zásade stane verziou bitcoinu – len rýchlejšia a bezpečnejšia a súkromnejšia, správne?

VIK: Áno, presne tak. Bitcoin je otvorený nepretržite, zatiaľ čo v Monere sa môžete rozhodnúť odhaliť určité transakcie, ak chcete.

PAULINE: To znie naozaj úžasne. V skutočnosti som jedným z ľudí, ktorí o tejto funkcii nikdy nevedeli. Keď vidíme ľudí hovoriť o Monere, hlavná vec, o ktorej hovoria, je to, ako je to súkromné, ale takmer nikdy nie o tom, ako je to rýchle alebo ako lacné, alebo ako sa v zásade môžete vedome rozhodnúť, či odhalíte svoju históriu transakcií. alebo odhaliť podrobnosti o určitej transakcii. A to je niečo, čo si budem pamätať! Kam si ale myslíte, že sa Monero chystá v roku 2021 a ďalej? Pretože sa chceme rozprávať o masovom osvojení Monera – myslíte si, že sa niečo v blízkej budúcnosti drasticky zmení, alebo si myslíte, že Monero bude mať rovnakú popularitu, ako je práve teraz?

VIK: Samozrejme. Predtým, ako na to odpoviem, dovoľte mi dodať niečo k vašej otázke odhaľujúcich transakcií. Existuje teda niečo, čo sa nazýva kľúč transakcie – nie ID transakcie, kľúč transakcie. A v peňaženke Cake, ak prejdete na podrobnosti transakcie, uvidíte nielen ID transakcií pre všetky odoslané transakcie, ale uvidíte aj niečo ako transakčný kľúč – a môžete to použiť! Momentálne nemám pred sebou všetky informácie, ale takto to používateľom umožňujeme. Ak potrebujú odhaliť transakciu, použijú transakčný kľúč. Len informujem používateľov a poslucháčov o tejto funkcii.

PAULINE: Samozrejme, ďakujem veľmi pekne!

VIK: A kam ide Monero? Monero sa naďalej stáva lepším a bezpečnejším, stále sa zlepšuje. Najbližšia aktualizácia bude napríklad [o] zvýšení veľkosti prsteňa. Len za posledné tri roky s nepriestrelnou implementáciou sa veľkosť transakcie znížila o 80% alebo 90%. Predtým vás to stálo 2 doláre za transakciu, teraz vás to stojí pod cent, čo je pre Monero obrovský skok. Monero vždy hľadá najnovšie pokročilé technológie. Myslím si, že v priebehu nasledujúcich dvoch alebo troch rokov uvidíme viac takýchto úžasných vecí.

Prijatie bolo … Opäť ide o to, aby si užívatelia bitcoinov uvedomili, že blockchain je otvorený a chcú obchodovať v niečom súkromnejšom. Myslím si, že všetkým poslucháčom je nepohodlné [s] odosielaním bitcoinov. „Ach nie, kam to pôjde? Kam pôjde bitcoin po dvoch alebo šiestich blokoch? Vráti sa mi to? Odkiaľ pochádza tento bitcoin, než mi prišiel? “ S Monero nemáte tento problém. Myslím si, že adopcia bude rásť čisto z tohto dôvodu – a poplatkov, samozrejme. Práve teraz, ak pošlete 100 dolárov v bitcoíne, miniete 10 dolárov – je to 10%, zatiaľ čo v Monere je to za cent a super rýchle, takže … Myslím si, že tieto dve veci budú poháňať [používanie] a adopciu.

PAULINE: A to je úžasné! Ako ste už spomenuli, poškvrnený bitcoin je v bitcoínovej komunite v súčasnosti trochu problémom: nie každý bitcoin bol vytvorený rovnako a nie každý bitcoin je sám sebe rovným – pretože niektoré mince, ktoré vám mohli byť zaslané, boli použité. niekde, kde nie je naozaj dobre (nezákonné alebo kriminálne aktivity a podobne). Viem, že existuje dokonca aj táto vec, nazývaná „prachový útok“, ktorá používa niekoho adresu na kompromitáciu celej jej peňaženky. Skutočnosť, že Monero odstraňuje tento problém, je veľmi úžasná.

VIK: Už len fakt, že máte špinavý bitcoin-to by malo byť budenie pre každého.

PAULINE: No áno! Skutočnosť, že poškvrnený bitcoin je možné rozpoznať na blockchaine – na jednej strane je to dobré, pretože potom môžete sledovať nelegálne aktivity alebo z akej peňaženky to išlo, nie? Pre koncových používateľov, pre osobu, ktorá platí za svoju kávu v bitcoine, alebo pre osobu, ktorá má svoje celoživotné úspory v bitcoine-to môže byť skutočne, naozaj obrovský problém.

Takže áno, v skutočnosti som skutočne rád, že Monero je stále uponáhľaná komunita, ktorá má čo doháňať a robí veľký rozvoj. Trochu ma zahrieva pri srdci, že mince na ochranu osobných údajov nikam nevedú, že sú tu na pobyt a Monero je najväčší z nich. Viem, že väčšina mincí na ochranu osobných údajov bola vymazaná, ale Monero akosi vždy zostane – je to naozaj, naozaj skvelé a také krásne.

VIK: Mám na teba otázku.

PAULINE: Samozrejme!

VIK: Pravdepodobne ste už počuli o atómových swapoch-výmenách medzi reťazcami medzi Monero a Bitcoin?

PAULINE: Počul som o tom. Myslím si, že atómové swapy sú v očiach verejnosti od chvíle, keď som sa pripojil k tomuto priestoru v roku 2018. Vtedy to všetci považovali za obrovskú nadchádzajúcu technológiu a jediné atómové swapy, o ktorých si myslím, že som o nich počul, boli vyrobené z Binance. Inteligentný reťazec reťazca Ethereum – ak niečo také teraz existuje. Ale áno, nemyslím si, že som počul o krížových reťazcoch od Bitcoinu po Monero, ktoré neboli umožnené prostredníctvom kryptoburzy.

VIK: Správny. To sa skutočne za posledné tri týždne ukázalo na testovacej sieti – a zdá sa, že to funguje. Ako si myslíte, že by to ovplyvnilo vaše podnikanie? Nielen Monero a Bitcoin – akékoľvek atómové swapy.

PAULINE: Je to veľmi dobrá otázka, otázku, ktorú sme si položili posledné, myslím si, dva roky od chvíle, keď sa technológia prvýkrát dostala do očí verejnosti. Pre ChangeNOW ako službu to je niečo, čo uznávame. Vieme, že táto technológia je strednou službou medzi koncovým zákazníkom a burzou kryptomien, uľahčuje obchodovanie a podobne. Ako ste už uviedli, technológia bude zastaraná – s najväčšou pravdepodobnosťou o niekoľko rokov, pravdepodobne keď budú atómové výmeny lacné, jednoduché, pohodlné a všetko podobné. Sme si toho plne vedomí a pracujeme na rozvoji ekosystému, aby veci, ktoré robíme, neboli len kryptoburzy. Práve teraz skúmame, čo by sme ešte mohli urobiť, ako inak môžeme využiť svoje odborné znalosti na to, aby bol krypto priestor lepší a väčší a prístupnejší pre ľudí. Ak sa atómové swapy stanú populárnymi, nájdeme spôsob, ako ich uplatniť v našom podnikaní. A ak to nefunguje – uvidíme, či dokážeme urobiť niečo iné.

ChangeNOW ako podnikanie bolo vždy o prijatí a prispôsobení sa aktuálnym okolnostiam. Nie je to niečo, čo by nás príliš desilo, povedal by som. Pamätáte si, keď boli v roku 2018 zavedené atómové swapy a veľa sa hovorilo o atómových DEX – ale nič z toho nebolo? Podľa môjho názoru a nášho názoru ako spoločnosti si myslím, že by bolo pre komunitu lepšie, keby prišli do života, ale v skutočnosti nevieme, kedy sa to stane v takom veľkom rozsahu. Medzi Binance Smart Chain a Ethereum teda môžu existovať medzireťazcové swapy, napríklad medzi Bitcoinmi a Monero alebo Bitcoinmi a inými vidlicovými reťazcami môžu existovať krížové reťazce, ale vždy budú existovať obchodné páry, ktoré sa chystajú byť viac zatemnený. Práve tu by sme si mali myslieť. Ak sa napríklad pokúsite vymeniť Monero za nejaký skrytý token v reťazci Ethereum, nie je to niečo, čo by sa dalo ľahko vykonať, takže myslím, že by to mohlo byť miesto, kde by sme mohli prísť pomôcť. Ak sa však v sieti začnú vysielať krížové reťazce medzi bitcoinmi a monero, bude to pre komunitu skutočne skvelé-bol by to oveľa jednoduchší a lacnejší spôsob, ako sa pohybovať medzi blockchainmi. Osobne si myslím, že je to super.

VIK: V pohode!

PAULINE: Viete, kedy bude zverejnený, kedy bude vypnutý z testovacej siete?

VIK: Vlastne neviem, možno by na to mohol odpovedať niekto iný v miestnosti. Z hľadiska Cake Wallet je najväčšou otázkou-aké ľahké to bude pre bežného netechnického človeka? Ak to bude príkazový riadok, potom bude na nás, aby sme vyvinuli pekné GUI, pekné rozhranie, aby bolo užívateľsky prívetivé. K tomu sme ešte ďaleko. Myslím, že sa nás na túto otázku bude pýtať stále – keď budú atómové swapy živé, keď ich budete mať v Cake Wallet … Ale áno, určite sa ich pokúsime zapnúť v Cake Wallet.

PAULINE: Ako ste už spomenuli, ak majú byť atómové swapy niečím, s čím sa dokáže vyrovnať iba človek s určitými skúsenosťami s kódovaním, potom by sme sa mohli stať službou, ktorá to uľahčí, vyvinie grafické používateľské rozhranie, píše príručky a pokyny a vytvára celý proces je taký ľahký, ako len bude možné. Budeme to sledovať, ďakujeme, že ste to spomenuli. A uvidíme, čo sa stane, keď to bude naživo, a som si celkom istý, že si nájdeme svoje miesto a celú vec.

Máme jednu zdvihnutú ruku, Basil bol veľmi trpezlivý! Je mi ľúto, že som vás nenechal hovoriť skôr, ale máte mikrofón.

BAZALKA: Áno, [som tam], ďakujem za … atmosféru. Tiež by som pridal pár otázok, ak vám to nevadí. Dostali masívne prijatie mince na ochranu osobných údajov, preto by som sa opýtal, pretože som videl titulky [o] ostatných kryptoburzách ako Changelly … [nepočuteľné] Takže Cake Wallet, chcem sa len opýtať, či vidíte nejakú možnú možnosť, kde ChangeNOW v konkrétne bude viac [nepočuteľných] možno z toho, že v budúcnosti bude blokovať transakcie Monero?

PAULINE: Môžem k tomu povedať iba to, že práve teraz nevidíme potrebu sledovať každú transakciu Monero, pretože by to veľa bránilo užívateľskému zážitku. Ako ste už spomenuli, burza ako Changelly alebo akákoľvek iná služba uľahčujúca výmenu z jedného majetku do Monera alebo naopak môže byť tlmičom ponúk v obchode. Ak vidíte každú transakciu Monero, znamená to, že ľudia, ktorí napríklad používajú služby ako ChangeNOW, konkrétne aby zostali anonymní a súkromní pri svojich finančných operáciách, práve odídu, prestanú službu používať..

Na druhej strane sme vždy rešpektovali zákony, vždy monitorujeme všetky nové a nadchádzajúce finančné predpisy a podobné veci. Ale hlavným bodom je, že sa budeme naďalej spoliehať na náš systém riadenia rizík, ktorý iba pozastaví podozrivé transakcie, a budeme v tom pokračovať, kým to právne nebudeme môcť urobiť. Viete, zavedenie monitorovania KYC pre všetkých našich zákazníkov, ako je ShapeShift – to je niečo, čo neplánujeme robiť, kým to absolútne nebudeme musieť. Chápeme, že veľkú časť našej klientely tvoria ľudia, ktorí nechcú byť príliš odhalení-ak je to správne formulovanie-zdieľať viac údajov s čímkoľvek na internete..

Nemyslím si, že by si sa mal teraz čoho obávať. Ak zistíme, že ste podozrievaví, vašu transakciu pozastavíme, ale ak ste občanom, ktorý dodržiava zákony, nemáte sa čoho obávať. Práve to musím teraz povedať. Uvidíme zmeny, pretože vieme, že regulačné úrady veľmi radi zavádzajú rôzne nariadenia a zákony, ale zatiaľ máme jasno. Zatiaľ môžeme robiť veci po svojom, a ak je niečo, čo to zmení, určite to dáme všetkým vedieť. Dúfam, že to zodpovedalo vašu otázku.

BAZALKA: To áno, ale ja mám iný. Podozrivá transakcia … aké parametre sa v zásade používajú na označenie transakcie ako podozrivej? Ak by niekto mohol označiť podozrivú aktivitu, je tiež možné, že by to mohol byť falošne pozitívny výsledok. Rovnako je možné označiť legitímnu transakciu.

PAULINE: Samozrejme! Máme niečo, čo sa nazýva systém riadenia rizík, ktorý využíva rôzne nástroje na boj proti praniu špinavých peňazí. Sme tiež veľmi v kontakte s Crypto Defenders Alliance – neviem, či o týchto chlapoch viete, ale v zásade ide o kolektív nadšencov kryptomena, ktorí dohliadajú na to, čo sa deje na blockchaine, čo sa v priestore deje s ohľadom k rôznym výmenným hackom alebo kompromisom v peňaženke a práve teraz aj inteligentným zmluvám a rôznym decentralizovaným výmenným protokolom. Ak nájdu nejaké adresy, ktoré boli napadnuté, pošlú nám ich a my ich skontrolujeme tiež.

Hádam vás tiež zaujíma, aké sú kritériá pre podozrivé transakcie, a to je bohužiaľ niečo, čo nie som oprávnený zverejniť. Ak by som vám mal povedať, že musíte byť tým a tým, aby bola vaša transakcia rovná, otvára to ľuďom obrovský priestor na zneužívanie týchto kritérií. Ak to bude pozitívne, vždy dáme zákazníkovi na výber, či bude pokračovať vo výmene a absolvovať postup KYC, alebo povedať „Viete čo, nemyslím si, že to na mňa funguje“ – a potom ich vydáme vrátenie peňazí a odchádzajú.

Podľa našich súčasných štatistík si myslím, že pre KYC je označených menej ako 5% búrz. Možno sa mýlim, ale toto som zistil asi pred mesiacom. Šanca, že vaša transakcia bude považovaná za podozrivú, pretože bude pozitívna, je, povedal by som, extrémne nízka. Sme vždy pripravení načúvať našim zákazníkom a ak máte k svojej transakcii spätnú väzbu, ak si myslíte, že bola označená ako falošne pozitívna, môžete nám to kedykoľvek oznámiť a pokúsime sa nájsť riešenie pre ty. Naši zákazníci sú pre nás hlavnou prioritou a vždy sa snažíme, aby sme sa o nich čo najlepšie postarali. Ak si myslíte, že je niečo v poriadku, môžete nám to kedykoľvek oznámiť na sociálnych médiách alebo prostredníctvom tímu podpory a my sa budeme snažiť vám pomôcť. Dúfam, že vám to pomohlo!

BAZALKA: Viac ako, ďakujem!

PAULINE: Ďakujem veľmi pekne, Basil! Ahoj Jack! Dám vám právo hovoriť hneď teraz.

JACK: Ahoj! Práve som sa chystal položiť rýchlu otázku, ktorá sa týka aplikácie Cake Wallet. To, čo vidíme v aplikácii ChangeNOW a Cake Wallet v aplikácii – pretože 2021 bol evidentne býčí trh, prebieha veľa transakcií, predstavoval by som si ten nárast používateľov od marca, možno sa mýlim … Ak [existujú] viac transakcií, napríklad keď si viac ľudí osvojí Monero a ďalšie kryptomeny, pravdepodobne uvidíme rovnakú výšku poplatkov? Približne podobné percento, alebo pravdepodobne uvidíme nárast?

VIK: Rozhodne pokles. Myslím, že Pauline za to môže [nepočuteľne], ale vždy hľadáme [nepočuteľné]. Cake Wallet to robí natrvalo, takže ak dôjde k ďalšiemu adopcii, znížime poplatky čo najviac. Pretože existuje konkurencia, nemôžete sa predražiť. Pretože hovoríme o poplatkoch-ak robíte výmenu Bitcoin-to-Monero v peňaženke Cake, vrátime vám sieťový poplatok v bitcoinoch, takže to vyhľadajte neskôr v tomto týždni. To by malo byť vzrušujúce.

PAULINE: Ó áno!

VIK: Odpovedanie na vašu otázku [nepočuteľné] – nižšie poplatky používateľom uľahčujú lacnú výmenu. Myslím si, že ChangeNOW je …

PAULINE: Ó áno! Na konci dávame prednosť operácii z hľadiska sadzieb. Neustále hľadáme spôsoby, ako zlepšiť sadzby pre našich zákazníkov, aby sme sa uistili, že získajú najvýhodnejšie ceny na trhu. Ako už Vik povedal, prichádza veľká konkurencia a je to zdravé. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme držali krok s dobou, poskytovali našim zákazníkom najlepšie služby, aké vieme, a aby boli naše služby prístupné pre ktokoľvek a každý v priestore, ako je to možné.

Je potrebné mať na pamäti jednu vec – ak hovoríme o burzách z a do bitcoínov a z a do ethereum, [teraz] sú obrovské poplatky za sieť. To je niečo, čo vidíme už nejaký čas, pretože sme práve na býčom trhu. Len aby sme to mali na pamäti – je to niečo, čo nemôžeme skutočne ovplyvniť. Neustále hľadáme spôsoby, ako minimalizovať sieťové poplatky pomocou niekoľkých trikov, na ktorých sme pracovali. S rastúcim obchodom nie je niečo, čo by sme kedy mali na zozname priorít, zvyšovanie poplatkov vyššie a vyššie tak, aby naši zákazníci trpeli. Dúfam, že to zodpovedalo vašu otázku.

JACK: Áno! Ďakujem Pauline! To, čo ste povedali o vrátení transakčného poplatku bez ohľadu na to, aký bol poplatok – to tiež znie skvele. Ako ste už povedali, transakčné poplatky za bitcoiny môžu byť neprimerané: poslať niekomu 20 dolárov a zaplatiť 10 dolárov za transakciu je šialenstvo. Mám otázku na Cake Wallet. Každý používateľ, ktorý má iPhone, ktorý je očividne taký užívateľsky prívetivý, [môže] použiť Cake Wallet a ChangeNOW-kde si myslím, že som si prvýkrát kúpil svoje [krypto]. Aplikácia CakeWallet nefungovala tak dobre, vždy máte tento problém s poplatkom – a ja viem, odkiaľ pochádza. Ale teraz je to skvelé, ak existuje priestor na jeho zníženie, nemáte plán na jeho zvýšenie – to je skvelé. Ďakujem za odpoveď na moju otázku!

PAULINE: Naozaj nemáš zač!

VIK: A ďalším riešením by mohlo byť zavedenie ďalšej krypto peňaženky. Myslím tým, že práve teraz to už existuje – napríklad litecoin. Ak prejdete na subreddit Monero na Reddite, uvidíte, že veľa používateľov hovorí, že nebudú používať bitcoiny ani ich prevádzať na monero. Litecoin používajú len preto, že poplatky za sieť sú oveľa nižšie. Existujú veci, ktoré by ste ako používateľ mohli urobiť, aby ste znížili svoje vystavenie nákladom.

PAULINE: Áno! V zásade, ak by ste chceli posielať peniaze rýchlo a lacno, doslova akákoľvek iná kryptomena ako Bitcoin a Ethereum by bola veľmi dobrá voľba, pretože poplatky sú nižšie a rýchlosť je výrazne vyššia – transakcie Monero trvajú sekundy, transakcie Litecoinu trvajú niekoľko sekúnd. Myslím si, že jedinou výrazne pomalšou kryptomenou, ktorá je viac či menej populárna, sú Bitcoin Cash: ich blokové časy sú pomerne nízke. Napriek tomu by niečo iné fungovalo, napríklad na vystavenie nocoinera kryptomene a ukázať im, že kryptomena je skutočne skutočne dobrá.

VIK: Pauline, ďakujem veľmi pekne!

PAULINE: Nemáš za čo! Bola to skutočne dobrá diskusia a ja som si užil veľa zábavy. A myslím si, že perfektná otázka, ako to uzavrieť, by bola – kam pôjde Cake Wallet v roku 2021, čo vidíte sami, ako sa chystáte?

JACK: Viete, konečným cieľom toho všetkého je, aby bol Monero na Monere priamo [nepočuteľný] bez toho, aby urobil ďalší krok. Do dvoch týždňov vkladáme sprostredkovateľské položky [nepočuteľné] a možno aj tento týždeň si budete môcť kúpiť bitcoiny pomocou svojej kreditnej alebo debetnej karty. Potom je tu vstavaná burza podporovaná programom ChangeNOW na konverziu na Monero. Sú to krátkodobé a dlhodobé ciele. Krátkodobým cieľom je poskytnúť poskytovateľa fiat prostredníctvom (nepočuteľného) tretej strany do Monera v dvoch krokoch a dlhodobým [jedným] je určite prejsť priamo do a z Monera na nejaký fiat.

PAULINE: Znie to skvele, nemôžeme sa dočkať, až sa to stane! Určite vám poskytneme dodatočnú podporu, pretože ste k nám boli skutočne skvelí a našou hlavnou prioritou je byť skvelými pre našich partnerov-obzvlášť pre takých dlhodobých partnerov, ako je Cake. Ďakujem Vikovi, že si pripravený prísť. Viem, že je veľmi skoro, kde si.

VIK: Vôbec nie tak skoro!

PAULINE: Ešte raz vám ďakujem, že ste sa ukázali, bolo to naozaj zábavné! A ďakujem vám veľmi pekne, že ste sa objavili, aby ste počúvali miestnosť, ďakujem vám Basil a Jack za položenie vašich otázok, boli veľmi zábavní. Dúfam, že každý má super skvelý deň!

VIK: Ďakujeme všetkým, že ste prišli a podporili nás!