Video Сard Pretaktovanie pre ťažbu: Zvýšenie rýchlosti hash a spotreba energie pri rezaní

Ahoj! Toto je ďalší článok zo série, v ktorom sa delím o svoje skúsenosti s začínajúcimi baníkmi. Minule sme hovorili hlavne o nastavení vrtných súprav; dnes sa dozvieme o pretaktovaní grafickej karty, ktoré sa používa na zvýšenie rýchlosti hash a zníženie spotreby energie.

Čo je pretaktovanie?

Pomocou špeciálneho softvéru môžeme zvýšiť výkon procesora, pamäte RAM a ďalších hardvérových komponentov. Pri ťažbe GPU má však zmysel hrať sa iba s grafickými kartami. V skutočnosti to znamená zmenu načasovania karty AMD, napätia a frekvencie jadra a pamäte. Pozrime sa, ako sa to robí v systéme Windows a Hive OS!

Nebezpečenstvo pretaktovania

Predtým, ako začneme, vás musím varovať, že výrobcovia zvyčajne nepodporujú pretaktovanie hardvéru. Aj keď máte špeciálny model vhodný na pretaktovanie, môže byť funkčne nejako obmedzený. Z tohto dôvodu použijeme „nekonvenčné“ prostriedky na pretaktovanie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedú k zrušeniu záruky, takže buďte opatrní: nesprávne nastavenia môžu z vášho zariadenia urobiť odpad. Postupujte na vlastné riziko.

Mimochodom, zariadenia vhodné na pretaktovanie sú zvyčajne odolnejšie voči neúspešným pokusom: vždy sa môžete vrátiť späť na predvolené nastavenia! Zariadenia bez pretaktovania je možné resetovať iba pomocou niektorých špeciálnych zariadení.

Spustite pretest

Odporúčam vám začať testovaním zariadenia. Urobte to, aby ste získali všeobecnú predstavu o svojich predvolených funkciách. Začnite s ťažbou asi päť minút, skontrolujte rýchlosť hashovania a teplotu a zmerajte spotrebu energie zariadenia (ak je to možné)..

V mojom prípade jedna grafická karta 4 Gb Gigabyte RX 470 ponúkala v predvolených nastaveniach iba 21–22 MH/s, asi 25 MH/s pri pretaktovaní pomocou obľúbeného pomocného programu MSI Afterburner, – a 29,5 MH/s potom, čo som zmenil časovanie prostredníctvom blikajúce.

Fáza 1 pretaktovania: Blikajúce VBIOS

Pokyny uvedené v tomto kroku platia iba pre grafické karty AMD. Trvalo mi nejaký čas, kým som našiel informácie o úprave firmvéru NVidia, a ukázalo sa, že to nestojí za to. Nezabudnite si však vyhľadať informácie o svojom modeli.

Modifikácia VBIOS je najnebezpečnejšou fázou pretaktovania, ale je tiež najdôležitejšou. Bez neho nebudete môcť naplno využívať svoje grafické karty. Existuje niekoľko vecí, o ktorých video BIOS obsahuje informácie; potom existujú prevádzkové frekvencie, napätia a časovania grafického jadra a pamäte. Predvolené nastavenia sú zvyčajne nastavené takým spôsobom, ktorý pomáha zaistiť maximálny výkon a stabilitu hier, ale je vhodnejšie ich zmeniť, ak ich ťažíte..

Aby bol tento článok krátky, nepôjdem ďalej do teórie; poďme ďalej cvičiť. Blikanie VBIOS obsahuje tri kroky: zálohovanie, úpravy a načítanie späť do zariadenia. Ak ste pripravení riskovať, skúste nájsť hotový obraz ťažobného systému BIOS. Nezabudnite však, že načítanie nesprávneho firmvéru môže kartu zabiť.

Ak sú vaše grafické karty vybavené prepínačom systému BIOS, vaše riziko sa výrazne znižuje. Aj keď sa grafická karta nespustí, môžete prepnúť na záložný systém BIOS a obnoviť nastavenia! Stačí nájsť malý prepínač na boku dosky.

Navrhujem, aby sme to neriskovali a absolvovali všetky kroky. Okrem toho, ak sú vaše grafické karty úplne identické, môžete znížiť straty a vytvoriť iba jednu záložnú kópiu.

Vytvorenie záložnej kópie VBIOS

V operačnom systéme musí byť zapojená a správne nainštalovaná grafická karta. Odporúčame karty po sebe zapájať, aby ste omylom neodblikali susednú kartu. Poviem tiež pár slov o kartách NVidia, ale pamätajte, že upravujeme kartu AMD.

Ak ste používateľom systému Windows, stiahnite si ho ATIFlash alebo NVFlash v závislosti od výrobcu grafickej karty. Distribučné služby pre ťažbu založené na Linuxe majú spravidla vstavané nástroje. Ďalším obľúbeným softvérom je GPU-Z, ale neodporúčam to: existujú rozsiahle správy z fóra popisujúce problémy spôsobené načítaním celého obrázku..

ATIFlash má grafické rozhranie. Spustite softvér ako správca a v hornej časti vyberte požadovaný adaptér; potom kliknite na „Uložiť“. Výsledkom bude súbor a.rom. Pomenujme to (niečo ako „backup.rom“ bude fungovať).

Načítanie ATIFlash môže trvať veľa času, ale ak sa zdá, že sa po spustení programu nič nedeje, najpravdepodobnejším dôvodom je používanie systému Windows 10 a zastaranej verzie softvéru. Stiahnite si v.2.8.4 a bude to fungovať!

NVFlash je nástroj pre konzolu pre NVidia. Otvorte terminál ako správca; v systéme Windows kliknite na „Štart“ → cmd → kliknite pravým tlačidlom myši → „Spustiť ako správca“.

  • Prejdite do priečinka NVFlash:

cd C: \ Users \ Administrator \ Downloads \ NVFlash \

  • Poďme získať zoznam grafických kariet a poznačme si požadované číslo grafickej karty:

nvflash – zoznam

  • Uložiť pôvodný BIOS:

nvflash -i0 -b backup.rom

Ak je vaša zostava založená na Hive OS, je to ešte jednoduchšie. Otvorte webové rozhranie, zadajte požadované zariadenie a prejdite na kartu Pretaktovanie. Vyberte požadovaný grafický adaptér a kliknite na „Stiahnuť VBIOS“. Uvidíte „> *.rom ”zobrazené ako stav súpravy. Uložte ho do počítača. Aby ste sa uistili, že ste vybrali správnu grafickú kartu, je lepšie pripojiť adaptéry k základnej doske jeden po druhom. To je všetko!

Majte tiež na pamäti niekoľko jednoduchých akcií, ktoré vám môžu pomôcť uložiť grafickú kartu v prípade núdze. Uistite sa, že ste vytvorili niekoľko kópií súboru final.rom: jednu z nich pošlite na svoj vlastný e -mail.

Ďalej urobíme niekoľko zmien v obrázku.

Úprava VBIOS pre ťažbu

Tu musíme resetovať hodnoty časovania, aby bola frekvencia vyššia ako 1 500 MHz (1 625, 1 750, 2 000 atď.). Dokážeme to pomocou softvéru Polaris Bios Editor, ktorý sa dodáva v niekoľkých verziách. Vybral som si verziu 1.4.1, ale mali by ste zvoliť verziu vhodnú pre vašu grafickú kartu a pamäťový čip. Nastavenie nesprávnej verzie môže spôsobiť zobrazenie nesprávnych frekvencií pamäte alebo ich vôbec nezobrazenie.

Spustite program ako správca (kliknite pravým tlačidlom myši → „Spustiť ako správca“).

Keď sa zobrazí správa o tom, že úprava systému BIOS je nebezpečná a môže viesť k neopraviteľnému poškodeniu, kliknite na „OK“. Stlačte „OPEN BIOS“ a otvorte súbor, ktorý ste nahrali v predchádzajúcom kroku. Pamätajte si, že musíte vytvoriť kópiu tohto súboru predtým vykonávanie akýchkoľvek zmien.

Po otvorení súboru sa zobrazí tabla s textom „HODNOTA NAČASOVANIA“ (alebo „Časovací popruh“). Ak ukazuje čísla odlišné od 0: 1500, 0: 1600 atď. Alebo sa jednoducho nezobrazuje žiadna tabla, vyskúšajte inú verziu programu Polaris Bios Editor.

Potom skopírujte celý riadok oproti hodnote 1 500 a prilepte ho do všetkých nižšie uvedených riadkov (1 652, 1 750, 2 000…). Ak chcete skopírovať, kliknite pravým tlačidlom myši na hodnotu (napríklad 77700000000000000002222AA1C0 …) a zvoľte „Vybrať všetko“. Chýbajúca čo i len jedna postava spôsobí nenapraviteľné škody! Tento pomocný program môžete použiť na zmenu ďalších parametrov systému BIOS, napr. maximálna frekvencia alebo rýchlosť otáčania ventilátora, ale načasovanie v skutočnosti stačí.

Uložte súbor kliknutím na tlačidlo „ULOŽIŤ AKO“ a pridaním prípony „_modded“ k názvu obrázku – urobte to, aby ste si tento súbor nepomýlili s pôvodným..

Ak nemôžete nájsť správnu verziu programu Polaris Bios Editor, vyskúšajte Red BIOS Editor. Postupujte podľa rovnakých pokynov: načítajte BIOS kliknutím na tlačidlo „Načítať“, prejdite na kartu „Časovanie VRAM“ a skopírujte hodnotu zodpovedajúcu 1 500 MHz do každého nižšie uvedeného riadku. Opakujte to pre každý pamäťový čip, ktorý sa nachádza v zozname Typ pamäte. Nakoniec kliknite na „ULOŽIŤ“ a pridajte novú príponu súboru.

Jéj! Upravili sme firmvér; teraz ho musíme iba načítať do grafického adaptéra.

Načítanie upraveného VBIOS na grafickú kartu

Spustite ATIFlash znova ako správca; v hornej časti vyberte rovnaký grafický adaptér. Ak máte niekoľko grafických kariet, je lepšie to urobiť prostredníctvom konzoly, pretože názvy grafických kariet uvedené v zozname sa vystrihnú a môžete omylom zmeniť nesprávnu kartu. Ako som už povedal, je bezpečnejšie pripojiť grafické karty k počítaču jednu po druhej.

Tentokrát kliknite na „Načítať obrázok“, vyberte súbor .rom z predchádzajúceho kroku („_modded“) a potom kliknite na „Program“. Predtým než to urobíte, zatvorte všetky nepotrebné programy, pretože budete musieť reštartovať počítač.

Je veľmi pravdepodobné, že všetko bude v poriadku. Po reštartovaní operačného systému nájdete grafickú kartu v správcovi zariadení.

Poďme sa rýchlo pozrieť na niektoré typické problémy s firmvérom:

  • ROM sa nepodarilo prečítať chyba súvisí s poškodeným obrazom firmvéru. Ak ste si ho stiahli z internetu, je lepšie neriskovať a nájsť iný súbor. Ak ste ho upravili sami, skúste to znova a skopírujte každý znak do riadkov časovania.
  • Ak sa stretnete s chybou, ktorá hovorí Nedá sa nájsť diskrétna grafická karta ATI, uistite sa, že je grafická karta zobrazená v správcovi zariadení. Skúste ho pripojiť priamo k základnej doske bez stúpačky. Odpojte ostatné grafické karty.
  • Prestaň okamžite ak existuje a nesúlad ID subsystému chyba! Znamená to, že s veľkosťou firmvéru nie je niečo v poriadku Samozrejme, môžete sa pokúsiť preniesť hodnoty pomocou programu Polaris Bios Editor, ale je lepšie nájsť iný obrázok..

Ak pracujete na Hive OS, musíte sa vrátiť na kartu Pretaktovanie a kliknúť na „Flash VBIOS“. Vyberte súbor edited.rom (s príponou „_modded“) a index grafickej karty (stále odporúčam pripojiť grafické karty jednu po druhej) a kliknite na „Odovzdať“.

Gratulujem, zvládol si to!

Fáza 2 pretaktovania: zvýšenie frekvencie a zníženie napätia

Táto fáza je oveľa jednoduchšia a bezpečnejšia. Našou úlohou bude nájsť frekvencie pamäte, jadra a napätia, aby grafická karta mohla nepretržite ponúkať maximálnu možnú rýchlosť hashovania. Slovo „nepretržite“ je tu dôležité: grafická karta so všetkými zalomenými frekvenciami môže fungovať, ale s občasným zamrznutím a chybami. Preto musíme nájsť rovnováhu medzi výkonnosťou a spoľahlivosťou; našťastie v tomto mieste nie je takmer žiadna šanca poškodiť adaptér.

Ak ťažíte v systéme Windows, budete potrebovať MSI Afterburner užitočnosť. Okrem toho, čo naznačuje jeho názov, funguje na grafických kartách AMD aj NVidia. Nainštalujte softvér z oficiálnych webových stránok, reštartujte počítač – a všetko je pripravené.

Afterburner sa dodáva v rôznych prevedeniach v závislosti od verzie, ale štruktúra je vždy rovnaká: vidíte niekoľko kategorizovaných posúvačov, napr. g. „Napätie“, „Hodiny“, „Ventilátor“. Dobrým začiatkom by bolo nastaviť napätie na 920 mV, takt jadra na 1 000 MHz a pamäťový kmitočet na 2 000 MHz. Skontrolujte, ako karta reaguje. Potom, v závislosti od výrobcu pamäťového čipu, budete musieť tieto hodnoty buď zvýšiť, alebo znížiť. Ak grafická karta zlyhá, skúste zvýšiť napätie až na 950 mV alebo znížiť frekvenciu pamäte až na 1 950 MHz. Ak všetko funguje hladko, môžete frekvenčné parametre mierne napumpovať.

Podľa mojich skúseností ponúka Samsung najlepší výkon. Jeho pamäťové karty pracujú nepretržite pri napätí 920 mV, jadrových taktoch 1 100 MHz a takte 2 100 MHz; ich teplota a rýchlosť otáčania ventilátora sú tiež celkom rozumné (až do 68 ° C, respektíve do 70%). Táto kombinácia poskytuje vynikajúcu rýchlosť hashovania pri relatívne nízkej spotrebe energie. Ak používate systém Windows, môžete výrobcu pamäte skontrolovať pomocou GPU-Z.

Nenastavil by som rýchlosť otáčania ventilátora pomocou Afterburner; je lepšie použiť vstavaný automatický ventilátor Claymore. Môžete ho aktivovať pomocou parametra `-tt 68`, t.j. cieľovej teploty.

Ak pracujete na Hive, nebudete potrebovať žiadne nástroje: všetko je už zabudované v systéme.

Otvorte svoje zariadenie vo webovom rozhraní a v zozname grafických kariet sa zobrazia známe skratky CORE, VDD a MEM. Toto sú rovnaké parametre, aké sme videli v Afterburner. Ak chcete zmeniť parametre, použite tlačidlo v pravom stĺpci. Pod názvami grafických kariet sa navyše zobrazia pamäťové čipy. Ak sú všetky rovnaké, môžete použiť tlačidlo na konfiguráciu pretaktovania na všetkých adaptéroch naraz.

Proces výberu hodnoty je podobný postupu opísanému vyššie: začnite na 920, 1 000 a 2 000 a upravte čísla. V rozhraní Hive sa chyby zobrazujú vľavo od rýchlosti hashovania (pozrite si moju snímku obrazovky: v GPU-2 sú 2 chyby). Ak si všimnete približne 10 chýb za hodinu, je čas to dokončiť. Ak nie sú žiadne chyby a hodnoty teploty sú v poriadku, môžete frekvenciu zvýšiť.

Rýchlosť otáčania ventilátora môžete nastaviť v rámci toho istého okna konfigurácie pretaktovania, ale ja radšej dôverujem Autofanu: odvádza skvelú prácu pri udržiavaní potrebnej teploty (až 70 ° C) bez preťaženia ventilátorov. Toto okno tiež zobrazuje ďalšie možnosti pre niektoré karty, napr. OhGodAnETHlargementPill pre karty NVidia. Bohužiaľ nemôžem pokryť všetky nastavenia iba v jednom článku, preto navrhujem, aby ste si vyhľadali presné parametre odporúčané pre vašu kartu.

Údržba pamäte

Pamäť grafickej karty sa bohužiaľ opotrebúva. Pri ťažbe sa načítavajú grafické karty spôsobom, akým by to žiadny vášnivý hráč nedokázal. Video adaptéry môžu pracovať s plnou kapacitou, maximálnou frekvenciou a zníženým napätím 24/7 niekoľko rokov v rade. Ak chcete predĺžiť životnosť grafickej karty, postupujte podľa dvoch jednoduchých pravidiel:

  1. Nedovoľte prehriatie. Pri zvýšenej teplote sa čipy rýchlejšie degradujú a vaša karta môže kvôli kritickým teplotám dokonca úplne vypadnúť. Nakonfigurujte automatickú deaktiváciu ťažby v prípade, že teplota dosiahne 90 stupňov a viac. Zapnite tiež upozornenia na prehriatie a sledujte výkon ventilátora.
  2. V prípade chýb alebo chýb obmedzte pretaktovanie. Vzhľadom na postupné opotrebovanie pamäťových čipov môže vaša grafická karta začať zobrazovať viac chýb, ako bývala (aj keď sa pretaktovanie vykonáva na rovnakých frekvenciách).

⌘⌘⌘

Akonáhle dokončíte všetky tieto úpravy, nechajte zariadenie 12–24 hodín a porovnajte „nové“ úrovne výkonu a spotreby energie s pôvodnými. V mojom prípade bol rozdiel ≈30 % – skvelý výsledok!