Čo je výnosové poľnohospodárstvo, nový trend v technológiách DeFi a Blockchain

Na konci roku 2017 a na začiatku roka 2018 sa ICO a novovytvorené tokeny Ethereum stali najväčšími titulkami v kryptomenovom priestore, okrem bitcoinov. Ale tie dni sú teraz preč. Na ich miesto prišli nové technológie. Decentralizované financie a protokoly DeFi prevzali blockchainový priemysel a zrodili výnosové poľnohospodárstvo.

Tento inovatívny nový prístup k tvorbe zisku je založený na inteligentných zmluvách a už prvým investorom priniesol neuveriteľné kapitálové zisky. Čo je však výnosové poľnohospodárstvo a môžem z toho krátkodobo profitovať? V našom sprievodcovi vysvetlíme, čo môžete urobiť, aby ste svoje kryptomeny dobre využili a vrátili vysoké výnosy.

Čo je to výnosové poľnohospodárstvo?

Yield Farming je tiež známy ako ťažba likvidity. Zahŕňa to získanie kapitálových ziskov alokáciou vašich kryptomien rôznym zásoby likvidity a protokoly DeFi. Užívatelia môžu požičiavať alebo požičiavať DAI, USDT, USDC, Ethereum, a niekoľko ďalších aktív z rôznych platforiem DeFi.

Používatelia, ktorí investujú svoje finančné prostriedky, sú známi ako výnos poľnohospodárov, a stávajú sa poskytovateľov likvidity na projekty DeFi. Niektoré skupiny likvidity poskytujú fixnú sadzbu, zatiaľ čo iné ponúkajú variabilnú sadzbu pre investície používateľov.

Najľahší spôsob, ako sa zapojiť do poľnohospodárstva výnosov a dosiahnuť v ňom úspech, je požičiavanie, požičiavanie a obchodovanie na najpopulárnejších platformách DeFi vo vesmíre. To je spôsob, ako dosiahnuť vyššie výnosy a väčšie odmeny.

Ktoré protokoly DeFi ponúkajú najväčší potenciál výnosu?

Defi Pulse vytvoril šikovný web, ktorý sleduje najpoužívanejšie platformy a zobrazuje celkovú hodnotu uzamknutú v týchto inteligentných kontaktoch. V 38 globálnych projektoch DeFi je v súčasnosti digitálnych aktív v hodnote viac ako 6,5 miliardy dolárov.

Investori sú k týmto stránkam priťahovaní kvôli neuveriteľnému zisku, ktorý môžu dosiahnuť. Aj centralizované burzy, ako Coinbase, sa pokúšajú získať časť akcie uvedením tokenov DeFi, ako je napríklad token COMP, na svojej platforme.

Medzi najznámejšie značky môžeme nájsť:

  • MakerDAO
  • Zrušiť výmenu
  • Zložené financie
  • Balancer
  • Synthetix
  • InstaDApp
  • Aave
  • Krivkové financie
  • WBTC

Zložené financie

Ide o veľký projekt DeFi pre decentralizované požičiavanie a požičiavanie kryptomien. Zložené financie má 9 rôznych trhov. Medzi jeho tri najlepšie trhy patrí stablecoiny DAI a USDC, ale Trh s éterom je tiež významný. Protokol má svoju vlastnú natívnu menu COMP Token.

Veritelia sa môžu podieľať na ekosystéme výnosového poľnohospodárstva prostredníctvom výnos z finančných prostriedkov uložili u Compoundu. Ale to nie je všetko. Veritelia a dlžníci sú navyše každý deň odmeňovaní tokenmi COMP.

Čím viac si používateľ požičia alebo požičia, tým viac tokenov COMP dostane ako ocenenie. Začiatočníci to mohli využiť a zarobiť úrokové sadzby až 100% APY. Tieto tokeny sú vzácne a ich hodnota je približne 200 dolárov CoinMarketCap. Môžu byť predávané na burzách s kryptomenami za účelom ďalšieho zisku.

Uniswap DEX a fond likvidity

Zrušiť výmenu je decentralizovaná burza (DEX) a jeden z najväčších fondov likvidity vo výklenku DeFi. Tieto skupiny umožňujú používateľom zjednotiť svoje aktíva na rovnakom mieste a stať sa poskytovateľmi likvidity. Tokeny v fondoch Uniswap sa potom používajú na výmenu medzi inými používateľmi.

Každý fond pozostáva iba z dvoch tokenov, ktoré je potrebné dodať v pomere 50-50. Zakaždým, keď sa uskutoční swapová transakcia zahŕňajúca mince z fondu likvidity, do ktorého ste prispeli, každý poskytovateľ likvidity zarobí poplatok. Hodnota týchto poplatkov bude závisieť od počtu vložených aktív do fondu Uniswap. Poľnohospodárstvo výnosov prostredníctvom programu Uniswap sa za posledných pár mesiacov ukázalo ako celkom výnosné.

Protokol o likvidite Balancer DeFi

Balancer je ďalší súbor likvidity a DEX podobný programu Uniswap. Ale s niekoľkými zásadnými úpravami. Pool Uniswap pozostáva iba z dvoch kryptoaktív, zatiaľ čo Balancer umožňuje fondy až s 8 rôznymi kryptomenami. Pomer je možné prispôsobiť tak, aby vyhovoval potrebám používateľa. Farmári výnosov získavajú úrok vyberaním poplatkov za dokončené obchody inými používateľmi na platforme.

Balancer využil výhody obchodného modelu Compound a odmeňuje svojich používateľov DeFi svojimi patentovanými tokenmi, BAL.

Synthetix – pôvodný fond stimulov DeFi

Protokol Synthetix bol projekt, ktorý prvýkrát predstavil incentivizované odmeny a predstavil komunitu výnosovému poľnohospodárstvu. V Júl 2019, ponúkli svoje Tokeny SNX ako stimuly pre používateľov, ktorí pridali likviditu do svojho fondu sETH/ETH na Uniswap. Stal sa jedným z najväčších aktívnych bazénov.

Platnosť zmluvy SNX vypršala a užívateľom sa už neposkytuje program Uniswap. Synthetix má však stále zásadnú úlohu v obchode s výnosmi. Má dva aktívne bazény na Protokol Curve Finance.

Môžem používať DeFi s bitcoinmi??

To je tiež možné vďaka súboru Token ERC-20 na báze éteru známy ako Zabalený bitcoin (WBTC), ktorý je viazaný na svoje podkladové aktívum (bitcoin) v pomere 1: 1. Novovytvorený token je možné uložiť na zlúčeninu alebo krivku, aby ste získali kapitálový zisk a vyšší výnos.

Pointa je, že výnosové poľnohospodárstvo tiež umožnilo, aby bolo najstaršie aktívum blockchainu súčasťou nového trendu.

Existujú nejaké riziká spojené s výnosovým poľnohospodárstvom a výklenkom DeFi?

Áno tam sú. Investovanie na nestabilných finančných trhoch, ako je napríklad kryptotrh, vždy nesie určité riziká. Rovnaké zásady platia aj pre DeFi.

S najvýznamnejšími známymi rizikami sú spojené zraniteľnosti inteligentných zmlúv. Tieto protokoly sú založené na softvéri s otvoreným zdrojovým kódom. Hackeri a vykorisťovatelia môžu skontrolovať kód a nájsť slabé miesta, ktoré by mohli byť zneužiteľné.

Nepríjemné útoky už boli párkrát zaznamenané. Počas dvoch incidentov boli hackeri schopní vziať si významné pôžičky bez poskytnutia záruky. K inému druhu drámy došlo v marci 2020 po páde hodnoty Ethereum. Výsledkom bolo zlikvidovanie pôžičiek MakerDAO a straty v hodnote miliónov dolárov.

Potom sú tu otázky o pravosť počtu uzamknutých finančných prostriedkov a ich hodnotu. Spoločnosť Compound Finance napríklad uvádza, že DAI v hodnote viac ako 600 miliónov dolárov je zablokované na ich platforme. Ale ako to môže byť správne, ak obežná ponuka DAI dosahuje 400 miliónov dolárov !? Dôvodom je to, že rovnaké mince sa požičiavajú a požičiavajú znova a znova.

Záver

Yield Farming je najnovšou atrakciou vo svete DeFi. V tomto článku sme spomenuli mnoho protokolov, ktoré odmeňujú jeho investorov za alokovanie kapitálu. Naše návrhy by nemali byť považované za nepriestrelné finančné poradenstvo, ale za všeobecný prehľad toho, čo je na trhu k dispozícii.

Poľnohospodárstvo výnosov a ťažba likvidity môžu byť veľmi výnosné. Investori však musia vziať do úvahy súčasný stav blockchainu Ethereum a vysoké ceny plynu spojené s tokenovými transakciami. Poľnohospodári na výnosoch sa môžu ocitnúť v situáciách, keď potrebujú previesť svoje finančné prostriedky medzi rôznymi platformami, aby dosiahli vyššie výnosy. Investovanie príliš malých súm môže viesť k stratám po odpočítaní všetkých poplatkov. Dňa 13. augusta 2020, Transakčné poplatky ETH dosiahli 7 dolárov za transakciu, väčšinou kvôli aktivite na platformách DeFi.

Existuje veľa možností. Požičanie vášho majetku podnikateľskému podniku, akým je napríklad Compound Finance, má za následok slušné výnosy. Existuje tiež ďalší stimul pre príjem tokenov COMP za vašu prácu. Ďalšou možnosťou je spojiť svoje finančné prostriedky na serveroch Uniswap a Balancer a zarobiť podiel na poplatkoch.

Bez ohľadu na protokol, ktorý nakoniec použijete, uistite sa, že ste urobili dôkladný prieskum o jeho histórii a potenciáli výnosov, ktorý ponúka. Protokoly DeFi budú v budúcnosti lepšie, bezpečnejšie a širšie používané. Ale ako každý iný typ investície, vždy existujú určité riziká a mali by ste investovať iba peniaze, o ktoré ste pripravení prísť.