5 pevných vidlíc, o ktorých musíte vedieť

Predtým, ako sa dostaneme k tomu, čo znamená tvrdá vidlica, pozrime sa na to, čo … vidlica dokonca znamená. Vaše myšlienky sa môžu okamžite presunúť do príboru, ale môžete si byť istí, že toto slovo znamená v kryptomenovom priestore niečo úplne iné. „Vidlica“ sa stane, keď dôjde k zmene softvéru alebo protokolu kryptomeny vo forme aktualizácie.

Čo je hard fork?

Akonáhle sa stane soft fork, softvér blockchainu kryptomeny prejde menšou aktualizáciou, a to je všetko. V prípade hard forku sa stávajú aj aktualizácie blockchainu, ale tentoraz sú také radikálne, že znamenajú vytvorenie nového blockchainu – zatiaľ čo pôvodná verzia zostáva nedotknutá.

Napriek tomu, že nová verzia pochádza z pôvodnej verzie, nie sú kompatibilné a pôsobia oddelene. Dôvodom takejto radikálnej zmeny môže byť pridanie nových funkcií do blockchainu, riešenie následkov katastrofických chýb alebo hackovania a ďalšie..

Hard fork je možné vysvetliť vytvorením paralelného vesmíru.

Predstavme si vesmír s cestami, vodičmi a blackjackom. Ak žil jeden vodič v Arizone a mal nákladné auto – potom je tu ďalší „Driver Cash“, ktorý žije v „Arizona Cash“ a má „Truck Cash“. Obaja vodiči teda žijú oddeleným životom v oddelených vesmíroch. A vodič Arizona Cash nikdy nebude môcť navštíviť svoj náprotivok alebo sa uchádzať o prácu v Arizone – neexistuje žiadny portál medzi realitou.

Akonáhle dôjde k hard forku, budú k dispozícii dve verzie, jedna stará a jedna nová bez toho, aby bolo možné medzi nimi komunikovať. Aktualizovaná verzia by mala spravidla históriu transakcií starej verzie, ale v prípade hard forku by mala novšia verzia úplne čistý štít – inými slovami vlastnú históriu transakcií. Toto je úplne nový blockchain s úplne novou kryptomenou.

Teraz, keď sme sa zamerali na to, čo je hard fork, poďme sa ponoriť do 5 tvrdých vidlíc, o ktorých by ste mali vedieť:

  • Ethereum Classic
  • Bitcoinová hotovosť
  • Bitcoinové zlato
  • Bitcoin SV
  • Litecoin

1. Ethereum Classic

Ethereum Classic neexistovalo vždy, pretože k jeho rozkvetu došlo neočakávaným spôsobom. V roku 2016 k rozdeleniu došlo po hacknutí fondu postaveného na Ethereu s názvom „DAO“. Tím Ethereum mal na výber, či hack prijme, alebo zaháji hard fork. Spustenie hard forku by malo za následok, že sa hackerom zabráni dostať sa k peniazom. Keď prišiel čas hlasovať o zmene, existovala pomerne veľká časť komunity, ktorá s týmto prístupom nesúhlasila – ich filozofia tvrdila, že blockchain Ethereum by mal zostať nemenný. Keď teda Ethereum prešlo hardforom do inej siete, mnohí zostali pozadu. Vtedy sa zrodilo Ethereum Classic.

2. Bitcoin cash

Bitcoin Cash musí byť najkontroverznejšou vidličkou v histórii bitcoinov, pretože o jeho vydaní existuje množstvo rôznych príbehov. Písal sa rok 2017, SegWit sa chystal na spustenie – aktualizácia bitcoinového blockchainu, ktorá má pomôcť zmenšiť veľkosť súboru bitcoínovej transakcie. To by umožnilo schváliť viac transakcií zakaždým, keď je blok overený. To v komunite vytvorilo veľa hnevu medzi používateľmi, ktorí chceli upraviť veľkosť bloku. Táto nezhoda v komunite viedla k Newyorskej dohode, ktorá mala byť kompromisom medzi dvoma protiľahlými stranami bitcoinu – tými, ktorí chceli menšiu veľkosť bloku a tými, ktorí chceli väčšiu. Baníci v sieti súhlasili so spoluprácou s implementáciou SegWit pod podmienkou, že veľkosť bloku sa zvýši aspoň na 2 MB. Nestalo sa tak, pretože kľúčové postavy newyorský návrh odmietli. Dva masívne ťažobné fondy (napríklad ViaBTC a Bitmain) sa tiež domnievali, že by bolo v ich najlepšom záujme pomôcť propagovať hard fork a zvýšiť veľkosť bloku. Tak vznikla bitcoinová hotovosť.

3. Bitcoin zlato

Hard fork Bitcoinu Gold od Bitcoinu sa pôvodne uskutočnil 10. októbra 2017 a taktiež sa uskutočnil 24. októbra toho istého mesiaca. Rovnako ako všetky hard forky, ktoré boli pred ním, aj bitcoinové zlato dostali všetci tí, ktorí predtým mali svoje bitcoiny v súkromnej peňaženke..

Komunita a vývojári zodpovední za jej vytvorenie považovali mincu za potrebnú, pretože bola vyrobená tak, aby bola odolná voči dosahu ASIC (integrovaný obvod špecifický pre aplikáciu), čo prinášalo hrozbu centralizácie spôsobenú ťažbou. monopol. Vývojári v zásade chceli, aby boli GPU hlavnou metódou ťažby mincí, pretože náklady na používanie ASIC sú vysoké. Nahradí ťažko použiteľné, nákladné a technologicky vyspelé ASIC, ktoré boli vyvinuté predtým. Vzhľadom na viacnásobné napätie medzi baníkmi a vývojármi, ako aj kontroverzné postavenie vidlice, však samotná implementácia hard forku nezískala v komunite bitcoinov žiadnu značnú trakciu..

4. Bitcoin SV

Bitcoin SV je vidlica celkom vidlička. BSV je hard fork zavedený na rozdiel od bitcoínových hotovosti po inovácii siete naplánovanej na 15. novembra 2018, ktorá vyústila do hašovacej vojny určujúcej rozdelenie reťazcov. Táto hašišová vojna bola len trochu občianskou vojnou.

Predstavte si, že určitá frakcia v krajine verí, že vláda krajiny nesprávne interpretovala význam svojej ústavy, čo viedlo k spoločnosti, ktorá neodráža to, čo si zakladatelia národa predstavovali. Ak je frakcia neústupná v tom, že žije podľa pôvodnej vízie zakladateľov, má niekoľko možností. [1] Mohli by vytvoriť novú krajinu od začiatku na novom kúsku zeme, [2] mohli by sa pokúsiť odtrhnúť sa od krajiny [3] alebo by sa mohli pokúsiť presvedčiť krajinu, aby prijala to, čo považuje za „správne“. . Fork, ktorý vytvoril bitcoínovú hotovosť, je inštanciou [2], zatiaľ čo tá, ktorá vytvorila BSV, je inštanciou [3].

Stojí za zmienku, že BSV je podľa trhovej kapitalizácie na 6. mieste v 100 najlepších kryptomenách.

5. Litecoin

Litecoin ťažko viditeľný z bitcoinu v roku 2011 počítačovým vedcom Charlesom Lee. V technických detailoch je takmer identický s bitcoinmi, pričom sa odlišujú iba jednou alebo dvoma charakteristikami. Prvým rozdielom je, že litecoin má dobu generovania bloku 2,5 minúty v porovnaní s 10 minútami bitcoinu. Ďalším pozoruhodným rozdielom je kryptografický algoritmus, ktorý používajú-litecoin používa Scrypt, zatiaľ čo bitcoin používa SHA-256.

Litecoin zaznamenal masívny rast, ktorý zahŕňal 100% skok do 24 hodín v novembri 2013, iba 2 roky po jeho vytvorení. A potom o 4 roky neskôr v roku 2017 sa Litecoin stal prvým z 5 najlepších kryptomien (podľa trhovej kapitalizácie), ktoré prijali Segregated Witness (SegWit), o ktorom sme sa už zmienili. Litecoin je dnes jednou z najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie (aj keď stále zostáva výrazne pod úrovňou bitcoínov) a v súčasnosti má v obehu viac ako 50 miliónov mincí.

Kontroverzie vs. sloboda

Po hard forku existujú dve verzie blockchainu, stará a nová. Používatelia nemusia nutne upgradovať, môžu naďalej používať staršiu verziu blockchainu.

Celkovo sú pevné vidlice v tomto bode nevyhnutným aspektom kryptomeny. Niektoré sa ukázali ako nápomocné a ostatné boli podvodom. Potom však musíme rešpektovať právo komunity vyvíjať takéto projekty, ak máme zostať v súlade so zásadami decentralizácie a kódom s otvoreným zdrojovým kódom; ako Satoshi uvoľnil bitcoinový kód. Nakoniec, ak sa všetci pokúsime porozumieť princípu kontroverzných hard forkov, mali by sme si uvedomiť, že je skutočne zodpovednosťou komunity vykonávať audit sám. A to znamená, že to môže byť vízia, ktorú mal Satoshi v konečnom dôsledku pri budovaní bitcoinu predtým, ako zmizol.