Príbeh o tom, ako služba výmeny kryptomien úmyselne stratila peniaze

TL; DR:

Napriek tomu, že bola táto služba okamžitej výmeny zahltená humbukom na trhu, ponúkla svojim používateľom dokončiť všetky burzy DOGE za fixnú sadzbu! Ako a prečo sme to urobili, si prečítajte nižšie.

Aktuálny stav (01:30 01/31/2021) – Väčšina problémových výmen bola dokončená. V súčasnosti je v manuálnom režime zablokovaných 280 búrz a niekoľko neúspešných transakcií. Tím pracuje na ich dokončení do konca dnešného dňa. Prečítajte si kompletnú aktualizáciu na konci tohto príspevku.

Všetko to začalo otázkou (8:13 UTC, 28/01/2021)

“Bol niekedy Doge na dolári?” Túto otázku položil predseda WSB, jeden z lídrov skupiny wallstreetbets Komunita Reddit na Twitteri. Nápadu sa chopila celá komunita. r/wallstreetbets obrátil svoju pozornosť na DOGE – mincu, ktorá bola vytvorená bez účelu praktickej aplikácie, s výnimkou skvelých oddaných priaznivcov. Čo sa stane, keď dve komunity nadšených nadšencov nájdu spoločnú reč? Áno. Mágia sa stáva. V tomto okamihu miera začne rásť.

DOGE ide na Mars (1:27 AM UTC, 29/01/2021)

O 1.47 h UTC 29. januára Elon Musk zverejnil titulnú stranu žartovného časopisu DOGUE, ktorý pumpoval sadzbu ešte vyššie – DOGE prešiel z 0,02 na 0,04 USD.

Ako sa očakávalo, hovor bývalého generálneho riaditeľa Dogecoinu (ako sám Musk tvrdil) bol vypočutý a mince vzrástla. Od 4. do 10. hodiny zažil DOGE historické maximum 0,082 dolára. Spoločné úsilie milovníkov DOGE, zakladateľa SpaceX a komunity WSB umožnilo spustiť DOGE do nekonečna a ešte ďalej.

Prikývnite! Máme uzol dole! NODE DOOOOWN! (3:00 UTC, 28. 1. 2021)

ChangeNOW sledovala rast sadzieb DOGE. Videli sme ďalšie služby výmeny kryptomien, ktoré jednu po druhej deaktivovali výmeny DOGE. Mohli sme sa k nim pripojiť, ale dúfali sme, že naša technická infraštruktúra je perfektná a my unesieme záťaž. V skutočnosti, 29. januára, keď všetky ostatné služby prerušili svoju činnosť, bola ChangeNOW jednou z prvých výmenných služieb, v ktorých si ľudia mohli skutočne vymeniť DOGE..

Naše vklady a výbery sa začali zatvárať na úplnom vrchole o 3:00. V tejto chvíli sme sa rozhodli plne spoľahnúť na uzol nášho poskytovateľa likvidity a pokračovať vo všetkých výmenách.

Ukončenie činnosti poskytovateľa reakcie na trh a likvidity (4:00-9:30 30 UTC, 29.1.2021)

O 9:00 sa uzol nášho poskytovateľa likvidity vzdal – rovnako ako samotný poskytovateľ likvidity.

Od tej chvíle sme zastavili všetky burzy DOGE, pretože sme stratili akúkoľvek technickú kapacitu na spracovanie búrz.

Najtemnejšia hodina. Rozhodnutie bolo potrebné urobiť. (21:00-22:50 29. januára 2020)

V tomto bode teda končíme so situáciou, keď už nemožno vytvárať nové burzy, početné burzy, ktoré boli vytvorené tesne pred kolapsom, sa zasekli a ľudia na celom internete sa prirodzene začínajú obávať: čo sa stalo s ich peniazmi? To spôsobilo preťaženie našej podpornej služby. Všetky komunikačné kanály, ktoré tam boli, nám dávali vedieť, že sme naštvaní. Naša služba bola nanič. Podvádzali sme našich zákazníkov zo zisku. Čo iné si mohli myslieť? Už sme dostali množstvo vkladov, niektoré z nich už boli odoslané na výmenu, niektoré už vymenené – ale kurzy sa menili oveľa rýchlejšie. Kým náš technologický tím dokončil každú výmenu ručne a tím podpory sa pokúšal zákazníkov upokojiť, vrcholový manažment mal ťažké rozhodnutie: čo urobíme so všetkými zaseknutými výmenami?

Spravodlivosť vo svete nespravodlivosti

Spoločnosť má spravidla tri spôsoby, ako sa z takejto situácie dostať.

  • Vráťte peniaze každému zákazníkovi – vráťte mu všetky peniaze. Inými slovami, neposkytovanie vôbec inzerovanej služby. Tvárte sa, akoby sa nič nestalo.
  • Vykonajte všetky výplaty podľa aktuálnej odhadovanej sadzby. V takom prípade by rozdiel medzi počiatočnou sadzbou a konečnou sadzbou znamenal straty pre zákazníka, ale služba sa tejto strate mohla vyhnúť..
  • Spracujte všetky burzy tak, ako by mali byť burzami za pevný kurz. V takom prípade by zákazník dostal svoje peniaze podľa kurzu, ktorý videl pri vytváraní burzy, bez ohľadu na to, či trh išiel hore alebo dole. Ak by sme do toho išli, utrpeli by sme straty, pretože dovtedy malo veľa búrz oveľa nižší kurz.

Rozhodnutie k nám prišlo pomerne ľahko. Hneď ako sa náš uzol vrátil do normálu a náš poskytovateľ likvidity nám mohol poskytovať služby, pokračovali by sme vo všetkých výmenách podľa kurzu, ktorý zákazníci videli pri zahájení výmeny napriek akejkoľvek nestálosti a napriek všetkým stratám na našej strane. Našim zákazníkom sme chceli poskytnúť vysokokvalitné služby: vytvoríte burzu, súhlasíte s kurzom a my ukončíme výmenu bez ohľadu na to. Áno, dokončenie niektorých výmen trvalo hodiny – ale nakoniec sme všetky výmeny dokončili podľa dohodnutého kurzu.

Ide o to, že veríme, že rast krypto komunity nie je možný, ak neexistujú bezpečné a zodpovedné služby, ktoré by mohli vykonávať výmenu aktív medzi ľuďmi bez ohľadu na situáciu na trhu..

Kryptotrh je veľmi volatilné miesto a ak chcete hrať, musíte prijať pravidlá.

Jednoducho sme nemohli akceptovať skutočnosť, že komunity DOGE aj WSB budú trpieť, pretože sme neboli schopní okamžite ukončiť všetky vaše výmeny a nechať ich čakať. Spracovanie výmenných kurzov všetkých za fixnú sadzbu bolo preto správnou vecou, ​​aby sme dodržali naše zásady.

Ďalšia aktualizácia (11:00, 31/01/2021)

Dôležitá správa o zaseknutých burzách DOGE!

Výmeny, ktoré sme sľúbili zvládnuť prípad od prípadu, budú rozdelené do 2 skupín.

V súčasnosti je v manuálnom režime zablokovaných 280 transakcií. Prvá skupina dosiahne výnosný výsledok, keď budeme ich výmeny tlačiť podľa pôvodného odhadovaného kurzu.

Druhá skupina sa dostane so ziskom, ak budeme ich vklady obchodovať aktuálnym kurzom.

Keďže naši zákazníci sú pre nás najvyššou prioritou, vykonáme tieto výmeny tak, aby všetci títo zákazníci nakoniec dosiahli zisk.

V tomto sa postavíme na vašu stranu. Vždy.

Chceme sa úprimne poďakovať:

Každý, kto svojim finančným prostriedkom dôveroval ChangeNOW, každý, kto nám zanechal recenziu a oznámil nám, že niečo nie je v poriadku, každý, kto nám dôveroval a čakal, kým sa rozhodneme, všetci v komunitách DOGE a WSB, Elon Musk, všetci, ktorí urobili je to ťažký, ale mimoriadne užitočný test schopností ChangeNOW. Teraz vieme, ako posilniť našu infraštruktúru, ako zvýšiť spoľahlivosť našich služieb, a čo je najdôležitejšie, vieme, že aj keď pracujeme vo fintechu, je niečo oveľa dôležitejšie ako peniaze. Dobrá karma by mohla byť toho príkladom.

Záverečné slová novonadobudnutej múdrosti:

  1. Pravidlá komunity DOGE!
  2. ChangeNOW musí pridať ďalších poskytovateľov likvidity, aby zaistil stabilitu služby vo chvíľach šialenstva trhu.
  3. ChangeNOW rozšíri náš tím podpory, aby sme zaistili, že budeme môcť výmeny spracovať rýchlejšie
  4. Človek by nikdy nemal podceňovať množstvo humbuku na našom trhu. Vždy stojí za to mať „rezervu“ všetkých kapacít: vybavenie, likvidita, poskytovatelia, ľudia atď.

Nenechajte sa mýliť, priatelia – poučili sme sa! Nabudúce sa stane taký humbuk, budeme pripravení.