Kryptomena BEAM a jej zvláštnosti

Mince na ochranu osobných údajov majú niekoľko jedinečných funkcií, ktoré im zaručujú pekné miesto v krypto svete. Napriek tomu, že kryptomeny ako Bitcoin sú často označované ako anonymné, nie je to nič iné ako nesprávne pomenovanie. Od prírody sú tieto blockchainy verejné. Po prepojení adresy peňaženky s používateľom sa celá história transakcií stane známou všetkým účastníkom siete. Mince na ochranu osobných údajov tento problém riešia rôznymi anonymizačnými metódami: napríklad kryptomena Beam je vôbec prvou, ktorá použila technológiu ochrany osobných údajov Mimblewimble..

Predtým, ako sa ponoríme hlbšie do zvláštností kryptomeny Beam a jej funkcií, pozrime sa rýchlo na to, o čom je technológia ochrany osobných údajov Mimblewimble.

Mimblewimble: Blok zakladajúci lúč

Blockchain Beam je založený na technológii ochrany osobných údajov Mimblewimble. Mimblewimble (alebo MW), ktorý v roku 2016 predstavil pseudonym Tom Elvis Jedusor, je blockchainový dizajn, ktorý využíva konsenzuálny mechanizmus Proof-of-Work na ponúknutie väčšieho súkromia a zlepšenie škálovateľnosti siete..

 • Nový model blockchainových transakcií

Konštrukcia blockchainu MW mení kurz, ktorý tradičné modely blockchainov sledovali pri vykonávaní transakcií. Ponúka jednoduchší a rýchlejší spôsob sťahovania údajov, ktorý je tiež kompaktnejší a pohodlnejší na synchronizáciu a overovanie.

Mimblewimble má tiež funkciu známu ako Prerezať: umožňuje zníženie počtu transakcií blockchainu vymazaním záznamov o transakciách, ktoré sa stali nadbytočnými. Technológia ochrany osobných údajov Mimblewimble sa vo svojom jadre zameriava na posunutie koncepcie dôverných transakcií (CT) dopredu, aby skryla obrovský objem prenosov blockchainu.

 • Žiadne identifikovateľné ani opakovane použiteľné adresy

Blockchain MW neobsahuje žiadne identifikovateľné ani opakovane použiteľné adresy. Účastníci síce môžu vidieť podrobné informácie o svojej transakcii, ale pre outsidera všetko vyzerá ako nejaké náhodné údaje.

Blok je v zásade viac podobný jednej veľkej transakcii než kombinácii menších. Je tiež možné overiť bloky bez toho, aby bolo potrebné zverejniť podrobnosti o transakcii. Renomované výstupy nemožno nikdy vysledovať späť k ich vstupom.

Kryptomena Beam: vôbec prvý, kto použil protokol Mimblewimble

Kombinácia Beam Mimblewimble je prvou svojho druhu medzi všetkými mincami na ochranu osobných údajov. Oficiálne debutovala minca Beam 3. januára 2019. Niekoľko špičkových osôb v kryptosvete (napríklad jeden z prvých vývojárov bitcoinov, Jameson Lopp) túto menu v čase jej uvedenia verejne schválil.

Pri opise stěžejných charakteristík Beamu tvorcovia spomenuli jeho schopnosť ponúknuť užívateľom možnosť rozhodnúť sa, ktoré informácie ktorým stranám prezradia. Pretože je táto funkcia transparentnosti voliteľná, je Beam užitočný aj pre firmy, ktoré sa chcú dozvedieť viac o stranách, s ktorými obchodujú.

 • Púpava: doplnková technológia 

Okrem Mimblewimble používa Beam ešte jeden prepracovaný technologický protokol známy ako Dandelion. Technológia Dandelion Technology má za cieľ zatemniť aktivitu sieťovej prevádzky. Randomizuje cesty, ktorými sa transakcie rozptýlia v decentralizovanej sieti.

Pozrime sa tiež na to, ako funguje samotný systém Beam!

Beam peňaženka

Peňaženku Beam si môžete stiahnuť z obchodu Google Play Store alebo Apple App Store. Obe tieto peňaženky sú pohodlné a veľmi jednoduché na používanie. Sú kompatibilné so všetkými hlavnými operačnými systémami – Windows, Mac a Linux. Peňaženku pre počítače a peňaženku CLI si môžete stiahnuť aj z oficiálnych webových stránok Beam.

Beam mining

Napriek tomu, že sieť Beam má uzly na overenie transakcií, nemožno podceňovať úlohu, ktorú hrajú jej baníci. Ako sme už videli, lúčová ťažba sa riadi konsenzuálnym mechanizmom Proof-of-Work. Používa bezpečnostný protokol Beam Hash III, čo je aktualizovaná verzia programu Equihash (150,5).

Beam mining pooly pracujú pri rýchlosti siete hash 0,43 MSol/s a pri rýchlosti hash oblasti 0,33 MSol/s. Všetky informácie o 19 ťažobných bazénoch Beam nájdete na oficiálnych webových stránkach Beam.

Tokenomika lúča

Maximálna ponuka Beam sa rovná 262 800 000 mincí. Aktuálne koluje 75 718 000 mincí. Nedostatok lúča je zaistený pravidelným delením na polovicu.

Trhová kapitalizácia spoločnosti BEAM sa v súčasnosti pohybuje tesne nad hranicou 20 miliónov amerických dolárov. Cena tejto meny tiež vidí časté vzostupy a pády. Historicky najvyššia cena mince Beam bola 3,21 dolára; bolo zaznamenané 28. januára 2019, len niekoľko dní po oficiálnom uvedení mince na trh. Historicky najnižšia hodnota ceny Beam bola zaznamenaná 13. marca 2020: 0,1484040 USD.

Beam nevlastnil ICO; vývojári odporučili ťažbu mincí Beam vykonávať na novo vydanej platforme. V čase uvedenia na trh bolo rozhodnuté, že 20% z celkovej blokovej odmeny pôjde do pokladnice, ktorú spravujú zakladatelia spoločnosti Beam, jej investori a členovia nadácie Beam. Tieto blokové odmeny budú po piatich rokoch postupne ukončené.

Teraz sa pozrime na zoznam zvláštností, ktoré sú týmto kryptomenám vlastné!

Najlepšie vlastnosti lúča 

 • Ako sme už diskutovali, Beam je vôbec prvé krypto založené na technológii ochrany osobných údajov Mimblewimble a v konečnom dôsledku anonymnej sieti. Na rozdiel od väčšiny ostatných krypto protokolov, ktoré sú len „známe“ ako anonymné, Beam neuchováva žiadne informácie o účastníkoch transakcií na blockchaine.
 • Beam používa technológiu, ktorá sa nazýva „Scriptless Script“. Táto technológia umožňuje spoločnosti Beam ísť nad rámec obyčajného prenosu hodnoty. Umožňuje používateľom vykonávať celý rad transakcií (vrátane atómových swapov, úschovy a časovo uzamknutých transakcií), pričom zachováva jedinečnosť blockchainu nedotknutú..
 • Beam ponúka možnosť „voliteľného auditu“. Pomáha to prikladať kryptograficky neodpustiteľné a digitálne podpísané faktúry/zmluvy ku každej transakcii. Niektorým audítorom je potom udelené povolenie nahliadnuť do všetkých priložených dokumentov.
 • Mechanizmus dôverných transakcií Beam umožňuje vytváranie a výmenu viacerých typov aktív (vrátane tokenov nehnuteľností, podnikových dlhov a nových mien).
 • Pretože sa krypto protokol Beam silne zameriava na svoju udržateľnosť, má toto krypto mnoho vlastností, vďaka ktorým je dlhodobým hráčom. Po prvé, je to open-source a je pripravený na implementáciu od začiatku. Za druhé, jej komunitu podporuje skupina Beam Growth Pool, ktorá získava 20% všetkých odmien za blokovú ťažbu. Nie je to účinný nástroj propagácie a rozvoja??
 • Aby bol systém Beam široko kompatibilný, vývojári ho vylepšili algoritmom Equihash a rôznymi nástrojmi zameranými na spustenie a správu ťažobných uzlov..
 • Peňaženky Beam ponúkajú atómové swapy, prostredníctvom ktorých je možné lúče dôverne vymieňať s BTC, LTC a QTUM. Používajú tiež Lelantus na zlepšenie súkromia a prerušenie prepojiteľnosti. Pre okamžité platby ponúkajú peňaženky Beam funkciu Laser Beam.
 • Beam má tiež svoju dôvernú platformu DeFi s názvom BeamX implementovanú prostredníctvom Beam Shaders. Platforma BeamX obsahuje bohatý ekosystém cenových veštcov, decentralizovaných mostov, atómových swapov a vstavaného obchodu dApp.
 • BeamX tiež podporuje širokú škálu finančných aplikácií a nástrojov, vrátane zabalených aktív, algoritmických stabilných coinov, DEX, nástrojov na automatické vytváranie trhu a požičiavania.

Zhrnutie

So všetkou svojou jedinečnosťou vyplývajúcou z technológie ochrany osobných údajov Mimblewimble a protokolu Dandelion je kryptomena Beam nepochybne dôležitá pre doménu mincí na ochranu osobných údajov.

Súčasným cieľom zakladateľov Beam je však nezostať obmedzený na okraji anonymných transakcií. Tím protokolu Beam je zameraný na vytvorenie kryptomeny, ktorú by bolo možné použiť pre všetky druhy prípadov použitia.

Bolo by zaujímavé zistiť, aké ďalšie cesty bude Beam skúmať, než sa presunie na jednu z vedúcich pozícií v oblasti mincí na ochranu osobných údajov. Zostaňte naladení, aby ste videli, ako to zaberá na celom krypto trhu!