Ukončenie ťažby: Predaj hardvéru a predchádzanie finančným stratám

Ahoj! Toto je posledný článok zo série, v ktorom sa delím o svoje skúsenosti s začínajúcimi baníkmi. Minule sme hovorili o údržbe farmy; tentokrát sa pozrieme na konečnú fázu akéhokoľvek ťažobného projektu, konkrétne predaj vrtných súprav.

Čas na predaj

Presnú životnosť grafických kariet používaných na ťažbu nie je možné predpovedať, pretože existuje príliš veľa premenných. Veľa závisí od pretaktovania, chladenia a od výrobcu. Podľa mojich skúseností je skvelý termín pre banský projekt tri roky. Po troch rokoch začnú fanúšikovia chladiaceho systému vychádzať z prevádzky oveľa častejšie; musíte znova použiť tepelnú pastu, čo je práca náročná na prácu; Napájacie zdroje začnú zlyhávať a grafické karty zastarajú. Preto má zmysel predávať hardvér a zarobiť nejaké peniaze, kým sa dá. Tu máme dve možnosti: buď predať celú vec alebo jej jednotlivé časti.

Predam bansku farmu

Preferujem túto možnosť, pretože je najľahšia. Žiadny čas strávený rozoberaním súpravy, oveľa menej stretnutí s kupujúcimi, menej reklám. Použité baníky sú na trhu stále žiadané: niektorí ľudia vykonávajú hĺbkovú údržbu a naďalej ich používajú na ťažbu; niektorí ich rozoberú, aby dali dohromady herné počítače. V druhom prípade kupujúci pravdepodobne požiada o škatule s komponentmi, takže konzervované obaly môžu byť jednou z vašich konkurenčných výhod. Mnohí konkrétne požadujú zadnú dosku základnej dosky, ktorá je spravidla odstránená pri montáži baníka, ale je vhodnejšia pri zostavovaní stolného počítača..

predám vašu ťažobnú farmu

Nezabudnite vymazať pevný disk zo všetkých osobných údajov: uistite sa, že ste odstránili konfiguráciu softvéru na ťažbu a všetky nastavenia komerčných distribúcií Linuxu. Ak by ste chceli maximalizovať dôvernosť, jednoduché formátovanie to neurobí, pretože umožňuje ľahké obnovenie údajov. Iba opakované prepisovanie údajov zaručuje možnosť obnovy, ale je to dosť časovo náročné.

Na zničenie vašich údajov môžete použiť bezplatný softvér tzv Zabezpečené vymazanie, ktorý funguje dobre pre HDD aj SSD.

Predaj baníkov po častiach

S touto možnosťou zarobíte trochu viac peňazí predajom súpravy po častiach, ale neverím, že to stojí za čas a úsilie. Niektoré súčasti nie sú na sekundárnom trhu žiadané, a to malé jednotky na ukladanie údajov, nízko výkonné procesory, stúpačky, kryty a synchronizátory PSU. Okrem toho, pred predajom grafických kariet hráčom budete potrebovať obnoviť pôvodný VBIOS, inak môžu mať problémy s hrami. Neštandardné načasovanie a znížené napätie jadra môžu spôsobiť zlyhanie alebo zamrznutie hier. Ako dlho však bude grafická karta slúžiť po dlhodobej prevádzke pri plnej kapacite?

Životnosť grafickej karty

Pri správnom použití môže grafická karta slúžiť celkom dlho a nemalo by vás to znepokojovať. Podľa mojich skúseností a štatisticky povedané, čipy môžu ľahko prežiť tri roky prevádzky, čo je skvelý termín pre ťažobný projekt. To neznamená, že v inom roku sa karta hráča pokazí; práve naopak, je veľmi pravdepodobné, že bude fungovať mnoho ďalších rokov. Ide o to, že grafické karty sa zvyčajne pokazia kvôli poškodenému spájkovaniu čipu, nie kvôli viacerým cyklom zápisu do pamäte. K strate kontaktu medzi čipom a doskou grafickej karty najčastejšie dochádza v dôsledku prudkých zmien teploty, napr. Keď je ťažba vypnutá a teplota klesne z 80 ° C na 30 ° C alebo sa spustí „ťažká“ hra, a, naopak, teplota, prudko sa zvyšuje. Výrobca povoľuje tisíce takýchto cyklov chladenia a chladenia a výpadky v ťažbe sú pomerne zriedkavé, takže grafická karta nie je vystavená ničomu kritickému. Ale opotrebovanie video adaptérov sa môže postupne začať prejavovať.

Identifikácia problémov s grafickou kartou

Čo sa stane, keď niečo je chyba vo video karte? Grafická karta len tak z ničoho nič prestane fungovať, a preto je jej nosenie niekedy ťažké rozpoznať. Pri ťažbe sa častejšie vyskytujú problémy s chladiacim systémom a pamäťou než s čipom. Zatiaľ čo chladiaci systém sa dá ľahko udržiavať alebo vymeniť, ako sme už diskutovali v jednom z predchádzajúcich článkov, riešenie problémov s pamäťou alebo čipom bude pravdepodobne stáť viac ako zvyškové náklady na grafickú kartu. Stručne povedané, tento druh opravy by spočíval v opätovnom spájkovaní čipov, čo je komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje špeciálne vybavenie a profesionálne schopnosti. Preto je lepšie monitorovať opotrebovanie sledovaním počtu chýb v procese ťažby. Ak ťažíte v systéme Hive OS, počet chýb sa v reťazci grafickej karty zobrazí červenou farbou. Chyby sa zobrazujú aj v denníkoch softvérov na ťažbu.

nájdené chyby

Ak vidíte chyby, neprepadajte panike. Po prvé, ich počet musí byť dosť vysoký, aby vyvolal rušenie. Ak je počet chýb nižší ako ≈30–40 za deň alebo závažným spôsobom neovplyvňujú ťažbu, jednoducho ich ignorujte. Ak sa počet chýb postupne zvyšuje, obmedzte pretaktovanie, napríklad znížte frekvenciu pamäte z 2 100 na 2 050 MHz. Vo väčšine prípadov by to malo trvať nejaký čas.

Také drobné problémy naznačujú opotrebovanie pamäte, ale to neznamená, že grafická karta nie je vhodná pre hry. Všetko, čo musíte urobiť, je obnoviť pôvodný VBIOS a vykonať niekoľko testov (napr. Benchmark 3DMark). Ak sa nezobrazia žiadne artefakty, t. J. Zvislé čiary alebo štvorce, hráči budú pravdepodobne môcť kartu používať ešte niekoľko rokov..

Odpisy hardvéru

Ceny počítačového hardvéru majú v priebehu času tendenciu neustále klesať. Potom, čo sa ceny nových grafických kariet niekoľkonásobne zvýšili v dôsledku rozmachu ťažby v rokoch 2017-2018, bolo opotrebovanie hardvéru ešte výraznejšie. Ak si kúpite baník, keď je dopyt na vrchole, o tri alebo štyri roky ho budete môcť predať za približne ⅕ počiatočných nákladov. Napríklad zostavy založené na siedmich grafických kartách RX 470 4 Gb stáli v roku 2017 asi 3 000 dolárov a o tri roky neskôr sa dobre predali za 500 – 600 dolárov. Takého znehodnotenia sa netreba báť, pretože v tomto čase sa baník pravdepodobne zaplatí viackrát.

Dopyt, a teda cena, veľmi závisí od situácie na krypto trhu. Všimol som si, že počet reklám predávajúcich baníkov a dopytov kupujúcich sa výrazne zvyšuje, keď sa kurz bitcoinu zvyšuje. Najnižší dopyt bol zaznamenaný, keď sa kurz bitcoinu prepadol na 3 400 $, takže existuje priama úmera medzi cenami hardvéru a záujmom o kryptomeny. Keď v novembri 2020 kurz bitcoinu rástol, dokonca aj zostavy so 4 GB grafickými kartami sa dobre predávali a kupujúci boli radi, že ich niekoľko získali, aby zarobili na ťažbe etherea a potom grafické karty predali hráčom, aby mohli začať ťažiť inú menu..

⌘⌘⌘

Toto je koniec série článkov pre začínajúcich baníkov. Prešli sme celú cestu od výberu a nákupu baníka až po jeho predaj. Toto je celkom vyčerpávajúci manuál a niektoré informácie môžu byť pri čítaní zastarané – preto vám navrhujem, aby ste sa prihlásili na náš blog a zostali naladení..

Ďakujem!