Do nekonečna a ďalej: prehľad DeFi v roku 2020

DeFi znamená decentralizované financie a je to úplne nový finančný systém, ktorý sa buduje nad blockchainom Ethereum. Pojem decentralizovaný odkazuje na skutočnosť, že neexistuje žiadny centralizovaný orgán, ktorý by kontroloval transakcie, ako to robí banka alebo PayPal v tradičnom finančnom systéme..

Rok 2020 je rokom DeFi a má to niekoľko dôvodov.

  • DeFi je finančný systém s otvoreným zdrojovým kódom pre kohokoľvek na svete kto ho chce používať – ​​stačí vám peňaženka Ethereum. Ktokoľvek na svete môže mať prístup k DeFi. Neexistuje žiadna kontrola kreditu a žiadny bankár, ktorý by mohol povedať áno alebo nie.
  • Tradičné bankové účty neprinášajú takmer žiaden úrok z vkladov. Napríklad úroková sadzba na bankovom účte Fidelity je 0,01%. Rozdelením digitálnych aktív do spoločnosti DeFi môže inteligentný investor zarobiť na svojich vkladoch kdekoľvek od 5 do 10%.
  • Posielanie peňazí do celého sveta je drahé a pomalé. 100 dolárov odoslaných z Nórska do USA bude trvať päť dní, kým sa tam dostanete, a stojí 10% z poplatkov. Porovnajte to so zaslaním stablecoinu: desať minút a transakcia stojí dolár alebo dva.

To je len niekoľko dôvodov, prečo je DeFi populárny. Medzi ďalšie faktory, ktoré vedú k používaniu DeFi, patria decentralizované burzy, tokenizované bitcoiny na ethereu, tokeny riadenia atď..

Aj keď je DeFi vylepšením existujúceho finančného systému, stále ich existuje niekoľko nedostatky. Tieto tienisté stránky však prevažujú nad výhodami.

  • Je tam menšia zodpovednosť. Ktokoľvek môže vytvoriť aplikáciu DeFi dApp a prijímať vklady. Ak je dApp chybný a príde o peniaze (čo sa stane), investori nemôžu nič urobiť. To sa líši od bankového účtu s poistením FDIC alebo peňazí vedených u spoločnosti ako PayPal, ktorá by zodpovedala za straty.
  • Podvody sa môžu množiť, pretože ich nemožno zastaviť. Aj keď je projekt známym podvodom, nemožno ho vypnúť, čo je zlé na tom, že nevedomí investori môžu naďalej prichádzať o peniaze, ale v dobrom v tom, že ukazuje, ako je DeFi nezastaviteľné..

DeFi je horúca: Tu je dôvod

Hodnota uzamknutá v DeFi dosiahol 3 miliardy dolárov blízko konca júla 2020. Kým bol atrament na titulkoch oslavujúcich túto skutočnosť ešte suchý, mala zamknutá hodnota dosiahol 4 miliardy dolárov. Je isté, že veľa z tohto rastu bolo výsledkom raketového hodnotenia ETH. Ceny ETH však okrem čísel ukazujú, že DeFi je stále populárnejší a hodnota 10 miliárd dolárov sa v tomto bode javí ako nevyhnutná.

Ďalším zaujímavým faktom je, že teraz existuje viac BTC uzavretých v Ethereu než je v bitcoínovej bleskovej sieti. Väčšina z toho je však v zabalenom bitcoine – tokene WBTC existujú aj iné BTC tokeny aj na Ethereum. Investori radi vkladajú svoje BTC na Ethereum, pretože ich môžu použiť na kolateralizáciu pôžičiek alebo ich uloženie na platforme krypto požičiavania na získanie úrokov.

Celkové množstvo BTC na blockchaine Ethereum

Jedným z najdiskutovanejších riešení DeFi v poslednej dobe bolo výnosové poľnohospodárstvo, postup alokácie kapitálu v ekosystéme DeFi s cieľom akumulovať token odmeny ako Compound (COMP).

Ako funguje DeFi?

DeFi nahrádza centralizovanú organizáciu (ako banka alebo PayPal) inteligentnou zmluvou. Tieto inteligentné zmluvy sú veľmi univerzálne a dajú sa naprogramovať tak, aby vykonávali všetky druhy vecí, od poskytovania pôžičiek až po obchodovanie s majetkom. DeFi dApp môže vytvoriť ktokoľvek, ale najlepšie dApps sú kódované profesionálnymi tímami a pred vydaním dôkladne skontrolované..

Niekedy sa zneužívajú projekty DeFi so zlým kódom a investorom sú odcudzené finančné prostriedky. V iných prípadoch môže tím objaviť chybu a projekt vypnúť. To bol prípad tBTC, ktorý bol zatvorený iba 48 hodín po jeho spustení.

Aké sú hlavné projekty DeFi?

Súdiac podľa hodnoty uzamknutej, MakerDAO je najobľúbenejší DeFi dApp. Bol to prvý svojho druhu, ktorý nazhromaždil majetok v hodnote 1 miliardy dolárov a Maker ním je rýchlo sa pohybuje smerom k 2 miliardy dolárov. V mnohých ohľadoch je MakerDAO bijúcim srdcom systému DeFi a je cenný z dvoch hlavných dôvodov.

  1. Obchodníci môžu vložiť ETH do Makeru a potom si vziať pôžičku v DAI. Týmto spôsobom MakerDAO poskytuje decentralizovaný pákový efekt. Je to tiež jedno z prvých prípadov v histórii, kedy si niekto môže vziať pôžičku bez toho, aby musel uviesť svoje meno.
  2. MakerDAO razí (vytvára) DAI, ktorý je najobľúbenejším decentralizovaným stablecoinom v ekosystéme DeFi. Mnoho aplikácií DeFi používa DAI a MakerDAO je jedinou platformou, ktorá ju môže vytvoriť.

Hodnota uzamknutá v programe MakerDAO od roku 2018 neustále rastie

Zrušiť výmenu je jednou z najväčších decentralizovaných búrz spoločnosti DeFi (DEX). Pretože ide o DEX, platforma Uniswap nemôže zmraziť účty ani blokovať obchody, ako to môže burza ako Binance alebo Coinbase. Likvidita na Uniswap pochádza od investorov, ktorí vkladajú svoje mince. Investori sa tak rozhodli urobiť, pretože Uniswap ich odmeňuje percentom z poplatkov za obchodovanie, ktoré platforma vyberá.

Uniswap bol nedávno v správach obrovský nárast objemu obchodov. Veľa komentárov odkazoval na skutočnosť, že na decentralizovanom Uniswap bol väčší objem obchodov ako na stabilných centralizovaných burzách ako Gemini a Poloniex. To bol bez preháňania významný úspech pre decentralizovanú platformu finančných služieb.

Rekordný objem na decentralizovanej burze Uniswap

Zlúčenina je platforma, ktorá je väčšinou zodpovedná za spustenie šialenstva v oblasti chovu výnosov. Distribuovaním ich tokenu COMP investorom a dlžníkom spoločnosť Compound motivovala ľudí, aby používali svoju platformu a ich hodnota bola zablokovaná. ohromne vyrástol len za posledných pár mesiacov.

V júni a júli 2020 spoločnosť Compound exponenciálne zvýšila svoje spravované aktíva

Je DeFi bublina?

Aj keď sú niektoré časti ekosystému DeFi „bublinkové“, je dôležité, aby ste štítok nepoužívali príliš široko. Áno, tokeny ako COMP a YFI rástli príliš rýchlo a boli nadhodnotené, o tom niet pochýb. V širšom zmysle je však DeFi všetko, len nie bublina.

Získanie úroku zo stabilných vkladov bitcoinov, rýchle odosielanie peňazí do celého sveta, uzatváranie kolateralizovaných pôžičiek, decentralizované obchodovanie na burze, futures kontrakty atď. Sú to úžasné finančné produkty, ktoré slúžia skutočnému účelu a oni pracujú.

Boom ICO v roku 2017 priniesol do kryptomien veľa peňazí s prísľubom veľkého výnosu z budúceho produktu. S DeFi začíname vidieť prichádzať veľa peňazí, ale veľký rozdiel je v tom, že tieto peniaze prúdia do fungujúcich produktov, z ktorých mnohé už generujú zisk..

Prísľub etherea

Ak sa vám DeFi teraz páči, počkajte, kým Ethereum 2.0, čo prinesie vklad do siete Ethereum. Bude to obrovská udalosť a pravdepodobne zvýši cenu ethereum výrazne vyššie. Existuje na to historický precedens, pretože Tezos aj Cardano zaznamenali výrazný nárast cien, keď implementovali svoje vlastné mechanizmy konsenzuálnej dohody.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi bude len rásť, pretože investori sa snažia lepšie využiť svoju fiat menu. Fintech riešenia spoločnosti DeFi sú vzrušujúce a revolučné. Existuje prípad použitia, adopcia je na vzostupe a všetky znaky naznačujú pokračujúci rast ekosystému.