Každodenný život v krypto – 3 príbehy

Poznáme rôzne príbehy o úspechoch ľudí, ktorí sa stali veľmi bohatými tým, že boli prvými užívateľmi kryptomeny alebo investormi bitcoinov. Niektoré z nich boli zdieľanie šťastia, iné chápali hodnotu a možnosti, ktoré kryptomeny poskytujú na začiatku.

V tomto článku sa nebudeme zameriavať na krypto milionárov. Budeme hovoriť o životných zmenách, ktoré urobili traja jednotlivci, keď sa rozhodli žiť iba z kryptomien. Toto je cesta, ktorá vám ukáže, čo sa stane, keď opustíte tradičné fiatové hospodárstvo a budete používať iba digitálne aktíva.

Predstavujeme Olafa Carlsona-Weeho-korunného princa kryptomeny

Olaf Carlson-Wee pracuje pre Coinbase od roku 2013. Odvtedy sa rozhodol zarobiť si plat v bitcoinoch namiesto v amerických dolároch. V tom čase neobvyklé rozhodnutie, ktoré sa však nakoniec vyplatilo. Olaf teraz žije výlučne z bitcoinov. Nakupuje a platí nájomné bitcoinmi. Ak potrebuje americké doláre, kúpi si ich na burze.

Olaf, populárna osobnosť v kryptosvete, s niekoľkými kryptosvojencami, ktorí ho dokonca nazvali „korunným princom kryptomien“, hovorí, že väčšina jeho každodenných platieb prebieha v obchodoch, ktoré akceptujú platby kryptokartami. Má podporu svojho spolubývajúceho, ktorý často platí účty, keď obchodníci odmietajú krypto platby. Zvlášť ho teší, že väčšina jeho elektroniku je možné zakúpiť s digitálnymi menami.

Carlson-Wee je skutočný veriaci v bitcoíny. Je držiteľom mince, pretože verí, že technológia bude ešte väčšia. Ale nemá v úmysle predať svoj bitcoin. Predpovedá, že príde čas, kedy sa bitcoin dočká rozsiahleho prijatia. Bitcoin pre neho predstavuje individuálnu kontrolu nad svojim bohatstvom. Rovnako ako mnoho iných ľudí, aj on bol počas finančnej krízy v roku 2008 sklamaný z bankového sektora, ktorý dokázal, že inštitucionálna kontrola peňazí nie je taká bezpečná, ako si ľudia myslia..

Tento mladý muž šíri pozitíva bitcoinu. Zaujal veľa svojich priateľov, ktorí sa zaujímali o túto novú technológiu, a počas cesty im priniesol slušné zisky. Pripúšťa, že 50% – 60% z jeho celkových platieb v bitcoíne je určených priateľom. 20% jeho výdavkov je na obchodníkov a ďalších 20% je vymenených za americké doláre.

Keď ide na dovolenku, Olaf používa Cheapair.com zaplatiť za letenku bitcoinom. Uznáva, že platenie daní z bitcoínov je problematický proces. Potrebuje nahlasovať a platiť dane z kapitálových ziskov a strát vždy, keď minie nejaký bitcoin.

Olaf hovorí, že ho nič nemôže prinútiť zmeniť názor na kryptomeny. Jediným znepokojujúcim aspektom je, ak jedného dňa a kvantový počítač bol vynájdený dostatočne silný na to, aby porušil bezpečnostný protokol Bitcoinu. Ale aj keby bolo také zariadenie vynájdené, vývojári by dokázali opraviť a aktualizovať sieť, aby sa stala kvantovo odolnou. Pretože bitcoin je koniec koncov kus decentralizovaného softvéru.

Olafovo rozhodnutie o platbe v bitcoinoch malo pozitívny vplyv na jeho čistú hodnotu a nahromadené bohatstvo. Keď vezmeme do úvahy, že hodnota mince bola v roku 2013 20 – 30 dolárov a v čase písania tohto článku má bitcoin hodnotu viac ako 9.200 dolárov, dospeli sme k záveru, že jeho čistá hodnota v amerických dolároch sa zvýšila o viac ako 45 000%.

Príbeh Zakka Lakina

Employed.im - Zakk Lakin - CoinCorner

Zakk Lakin je vývojár softvéru, ktorý žije na ostrove Man. Pracuje pre burzu kryptomien CoinCorner. V roku 2019 dal CoinCorner svojim zamestnancom na výber: môžu naďalej dostávať svoje platy v britských librách alebo môžu byť čiastočne alebo úplne zaplatení v bitcoinoch. Zakk si vybral bitcoiny nad libry.

Mladý vývojár softvéru povedal v rozhovore že jeho život sa tak veľmi nezmenil, odkedy začal dostávať platby v bitcoinoch. Väčšinu vecí, ktoré potrebuje, nakupuje online, dokonca aj zo stránok ako Amazon. Keďže Zakk pracuje pre digitálnu výmenu mien, má výhodu v tom, že nemusí platiť poplatky za služby pri obchodovaní s britskou librou za bitcoin a naopak..

Pomáha to, pretože pri platení nájomného a bankových dlhov musí stále používať fiat meny. Je presvedčený, že sa to v budúcnosti zmení, pretože stále viac a viac obchodníkov teraz prijíma platby bitcoinmi. Bitcoin je teraz akceptovaný v baroch a reštauráciách po celej Veľkej Británii. To krypto nadšencom vyhovuje, pretože im to dáva väčšiu voľnosť v používaní kryptomien a nie je nútený ich vymieňať za fiat.

Zakk verí, že bitcoin je viac než len platobný prostriedok. Preto sa rozhodol pomôcť sieti spustením vlastného úplného uzla a používať bitcoin ako bezhraničný a decentralizovaný digitálny hotovostný systém. Takto si satoshi Nakamoto predstavoval, že bude použitý.

Ako vám bitcoin môže zachrániť život

Nasledovať bude trochu iný príbeh. Odohráva sa v a finančne zničená Venezuela, v roku 2019. Nemenovaný predmet príbehu sa pokúša kúpiť mlieko pre svoju rodinu. V krajine, ktorej chýbajú všetky nevyhnutné potreby, je nákup potravín bez vlastníctva národnej meny dosť ťažký. Viete, hrdina nášho príbehu uchováva všetky svoje peniaze v bitcoinoch a nevlastní Bolívary.

Denná miera inflácie vo Venezuele je obrovská a ročná miera inflácie v roku 2018 bola ešte horšia. Predstavoval 1,7 milióna percent. Vzhľadom na prísnu vládnu kontrolu Venezuely nemajú občania povolené používať cudzie meny alebo elektronické platobné brány.

Akoby to nestačilo, vláda implantovala prísne bezpečnostné kontroly prichádzajúcich transakcií. Čokoľvek, čo má hodnotu 50 alebo viac dolárov, zmrazí a ľudia musia svojej vláde vysvetliť, odkiaľ peniaze pochádzajú. Našťastie je stále možné nakupovať a obchodovať s kryptomenami, pretože vláda nemôže ovládať túto triedu aktív.

Charakter nášho príbehu sa spolieha výlučne na bitcoin, aby pomohol svojej rodine prežiť. Ich otec pracuje v tlačiarenskom stroji, ktorý nemá papier a takmer nič nezarába. Matka je nezamestnaná. Má brata, ktorý je právnik, ale právnika vo Venezuele si v dnešnej dobe nikto nemôže dovoliť. Právnik namiesto toho začal ponúkať služby nezávislého grafického dizajnu a prekladov online. Vďaka kryptomene zarobili dosť na to, aby opustili Venezuelu a odišli do Kolumbie.

Náš subjekt, ktorý je stále vo Venezuele, kráča po meste a hľadá mlieko. Bolívary, ktoré boli vymenené za bitcoíny, je potrebné minúť dnes. Zajtra tieto Bolívary stratia hodnotu a možno by sa s nimi nedalo nič kúpiť. Bitcoin v ten deň nepomohol nášmu hrdinovi kúpiť mlieko, ale dostali nejaký syr. Napriek tomu je to lepšie ako nič.

Záver

Kryptomeny otvárajú nové dvere, ktoré môžu viesť k neuveriteľnému bohatstvu alebo, ako sme videli vyššie, k prežitiu. V krypto-priateľských krajinách je možné žiť väčšinou z kryptomien. Snom všetkých nadšencov kryptomeny je svet, v ktorom človek nemusí používať fiat na nákup nič zásadného pre život. V súčasnosti si tento sen vyžaduje veľa výskumu a zisťovania, kde sa dá bitcoin minúť. Príliv sa však obracia a kryptomeny budú čoskoro prijaté ako vítaný doplnok v každom obchode.