Čo sú to decentralizované financie?

Aj keď sa aplikácie technológie blockchain skúmajú v rôznych sektoroch, jednou z domén, ktoré získavajú maximálnu dynamiku, je bankovníctvo a financie. Decentralizované financie, bežne označované ako DeFi, sú jedným z najprísnejších trendov roku 2020 v odvetví kryptomien a blockchainu.

Aj keď ekosystém DeFi začal pútať pozornosť do konca roku 2019, od začiatku roka 2020 získal obrovskú podporu. Hodnota tokenov zamknuté vo DeFi dosiahol vo februári 2020 takmer 1 miliardu dolárov. Za pouhých 6 mesiacov sa hodnota tokenov uzamknutých v DeFi zvýšila na viac ako 6 miliárd dolárov.

V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo je DeFi a aké sú kľúčové aspekty ekosystému DeFi.

Čo je DeFi?

DeFi označuje decentralizované aplikácie alebo dApps postavené na open-source blockchainových sieťach (predovšetkým Ethereum), ktoré sa zaoberajú financiami.. DeFi zahŕňa decentralizáciu vo finančnom ekosystéme. V decentralizovanom prostredí majú jednotlivci a inštitúcie prístup k finančným službám transparentným spôsobom bez akýchkoľvek sprostredkovateľov.

Tradičný finančný sektor je do značnej miery centralizovaný a zahŕňa širokú škálu sprostredkovateľských organizácií. Od poskytovania pôžičiek po poisťovacie služby je súčasná finančná infraštruktúra nedostupná pre určitý počet jednotlivcov – podľa Svetovej banky je 1,7 miliardy ľudí bez banky na celom svete.. DeFi uľahčuje decentralizovaný finančný systém, ktorý je prístupnejší a technologicky vyspelejší, prostredníctvom nástrojov inteligentných zmlúv a dApps.

V centralizovanom finančnom systéme nikdy skutočne neovládate svoje finančné prostriedky. Nikdy neviete, čo presne vaša banka robí s vašimi peniazmi. Banky a vlády majú právo kedykoľvek zmraziť vaše finančné prostriedky, čo je v DeFi nemožné kvôli implementácii technológie blockchain. Decentralizované financie umožňujú jednotlivcom a organizáciám prevziať kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami a digitálnymi aktívami na rozdiel od centralizovanej infraštruktúry.

Decentralizované aplikácie na blockchaine je možné navzájom integrovať, čo umožňuje interoperabilitu medzi rôznymi prípadmi použitia financií. Jeden používateľ má napríklad prístup k rôznym aplikáciám pre stablecoiny a tiež k hypotékam.

Kľúčové súčasti projektu DeFi

Priemysel DeFi získal v posledných mesiacoch značnú prevalenciu. Segment DeFi teraz zahŕňa viacero projektov, ktoré sa zameriavajú na rôzne finančné produkty alebo služby. Kľúčové vlastnosti akéhokoľvek projektu DeFi však zostávajú v celom odvetví rovnaké. Tu sú niektoré súčasti projektu DeFi.

  • Open-source

Decentralizované aplikácie sú postavené na open-source platformách blockchainu. Zdrojový kód použitý na zostavenie produktu DeFi je otvorený a prístupný pre všetkých. To zaisťuje transparentnosť produktu a integráciu komunity. Takto je zaistená bezpečnosť produktu alebo služby.

  • Decentralizované

Aplikácie DeFi sú úplne decentralizované a nie sú spravované jediným orgánom. Operácie produktu DeFi sú namiesto toho riadené pomocou inteligentných zmlúv, algoritmov napísaných vo forme kódov a nasadených na dApps. Interakcie medzi účastníkmi prebiehajú v sieti peer-to-peer bez akéhokoľvek medzičlánku.

  • Prístupnosť

Protokoly DeFi umožňujú väčšiu prístupnosť k finančnému produktu bez akýchkoľvek obmedzení geografickej polohy, priestoru a času. Na prístup k službe v odvetví DeFi je minimálnou požiadavkou pripojenie smartfónu a internetu. Služba navyše nie je obmedzená na geografické hranice, čím je zaistená dostupnosť pre bezbranné obyvateľstvo, odľahlé dediny a ekonomicky slabšie regióny.

  • Transparentnosť

Produkty DeFi sú postavené na decentralizovaných platformách blockchainu, predovšetkým na ethereu. To umožňuje krypto transakciám a aktivitám DeFi, ktoré sú používateľom k dispozícii, na transparentnej verejnej knihe. Decentralizované prostredie a transparentnosť navyše zaisťujú zodpovednosť za činnosti na rozdiel od tradičných financií, v ktorých sú všetky činnosti kontrolované, prevádzkované a riadené pod ústredným orgánom..

  • Bez povolenia

Decentralizované aplikácie nemajú povolenie a každý jednotlivec alebo organizácia môže postaviť dApp na blockchainovej sieti. To umožňuje komukoľvek postaviť aplikáciu DeFi a v maximálnej miere ju inovovať. Na rozdiel od tradičných financií, ktoré musia prejsť súborom regulačných schválení, decentralizované finančné aplikácie nepotrebujú schválenie a používatelia môžu svoje krypto peňaženky priamo prepojiť.

  • Interoperabilita

Technológie DeFi umožňujú interoperabilitu medzi viacerými produktmi finančného ekosystému. Umožňuje bezpečnú výmenu požadovaných údajov z jedného produktu DeFi do druhého. Užívateľ môže napríklad integrovať stablecoiny, peňaženky a aplikácie na poskytovanie pôžičiek, aj keď ide o samostatné produkty decentralizovaného finančného priemyslu..

Kľúčové projekty DeFi v roku 2020

DeFi inovuje existujúci finančný systém a prináša nové hodnoty a prípady použitia pre financie a bankovníctvo. Prípady použitia a produkty DeFi zahŕňajú stablecoiny, pôžičky, obchodovanie, investície, poistenie atď. Projekty DeFi, ktoré sa zaoberajú týmito prípadmi použitia, pritiahli veľkú pozornosť investorov a obchodníkov.

Jeden z doposiaľ najznámejších projektov DeFi je MakerDAO. MakerDAO je decentralizovaná autonómna organizácia, ktorá zahŕňa stablecoin, Dai, ktorý umožňuje požičiavanie a požičiavanie kryptomien bez akýchkoľvek sprostredkovateľov. Projekt využíva inteligentné zmluvy na správu požičiavania a požičiavania kryptomien bez centralizovaného subjektu. Služby sú spravované prostredníctvom dvoch kryptomien: Dai, stablecoin fixovaný na 1 dolár a MKR, pôvodný token projektu MakerDAO.

Reťazový odkaz je ďalší projekt DeFi, ktorého hodnota sa od začiatku roku 2020 exponenciálne zvýšila. Projekt prepája informácie do a z inteligentných zmlúv s podporou blockchainu do „skutočného sveta“. Zahŕňa „veštkyne“, ktoré ukladajú údaje z vonkajšieho sveta do inteligentných zmlúv. Na druhej strane inteligentné zmluvy automaticky vykonávajú vopred definované podmienky. Projekty DeFi potrebujú veštcov, aby mohli ďalej konať podľa definície. Projekt Chainlink uľahčuje protokoly DeFi so službami Oracle.

Decentralizovaná povaha služieb požičiavania a požičiavania, ako aj podpora infraštruktúry, aby DeFi fungovala na svojej optimálnej kapacite, poskytli výhodu spoločnostiam MakerDAO a Chainlink. Zapnuté ZMENIŤ, tieto a mnoho ďalších DeFi tokenov si môžete kúpiť bez registrácie v priebehu niekoľkých minút.

DeFi trendy

Decentralizované financie v roku 2020 ešte musia prekonať decentralizovaný objem ICO v rokoch 2017 a 2018, ale trhová kapitalizácia kryptomien DeFi vyletela za posledných šesť mesiacov až na 600%. Kryptomeny DeFi pokračovali v raste po celý rok aj počas krízy koronavírusu.

Protokoly DeFi a následne ich kryptomeny nachádzajú inovatívne aplikácie, ktoré sa zameriavajú na rôzne finančné produkty a služby. Väčšina decentralizovaných aplikácií tejto domény je postavená na blockchainovej sieti Ethereum. Funkčnosť dApps tiež umožňuje vzájomnú integráciu rôznych aplikácií.

Záverečné poznámky

Aj keď má priemysel stále ťažké vody na navigáciu a výzvy, ktoré je potrebné prekonať, stačí povedať, že celé odvetvie sa rozbehlo pomerne rýchlo. V roku 2020 bol v odvetví DeFi zaznamenaný exponenciálny rast, ktorý každým dňom rastie.

Priemysel navyše nielen sľubuje transformáciu existujúcej infraštruktúry tradičných financií, ale pomocou protokolov DeFi je možné nasadiť aj technologické inovácie, ako sú digitálne aktíva.

Celkovo súčasný scenár, analýzy a štúdie predpovedajú, že je to len začiatok. DeFi tu zostane!