Centralizované VS decentralizované kryptoburzy

Keď sa začiatkom roku 2010 objavilo mnoho rôznych kryptomien, zvýšil sa dopyt po platformách, kde by sa tieto aktíva dali zamieňať a obchodovať s nimi. Takto sa objavili výmeny kryptomien. Historicky boli centralizované burzy (CEX) na prvom mieste: podarilo sa im prilákať obchodníkov z celého sveta a stali sa vysoko likvidnými. CEX sú kľúčovými hnacími silami celého krypto priemyslu; v zásade určujú ceny kryptoaktív.

Kryptoburzy DEX sú do značnej miery známe svojou slabou likviditou a menej pohodlnými rozhraniami, ako aj znížením bezpečnostných rizík; v poslednej dobe sa však súkromie stáva oveľa dôležitejším. Vďaka Uniswap a ďalším decentralizovaným burzám kryptomien sa priemysel mení priamo pred našimi očami!

V tomto prehľade kryptoburzy porovnáme decentralizované a centralizované burzy a zvážime ich výhody a nevýhody.

Porovnanie kryptoburz

Kľúčové informácie

  • Centralizované (CEX) aj decentralizované burzy (DEX) spájajú nadšencov kryptomien a pomáhajú im obchodovať a dohodnúť sa na cenách..
  • CEX sa zdajú byť veľmi užívateľsky prívetivé a ponúkajú vysokú likviditu-nájsť vhodnú cenu je jednoduché a rýchle. Existujú však určité riziká pre súkromie a bezpečnosť, pretože CEX uchovávajú vaše finančné prostriedky aj údaje.
  • DEX sú komplexnejšie z hľadiska používateľského rozhrania a často aj pomalšie. Napriek tomu sú bezpečnejšie a viac sa zameriavajú na súkromie; vaše finančné prostriedky zostanú na blockchaine pod vašou kontrolou.

1. Skladovanie finančných prostriedkov a zabezpečenie: depozitárne CEX, neväzobné DEX

Ak chcete začať obchodovať na CEX, ako je Binance, Coinbase alebo Kraken, musíte sa zaregistrovať a vložiť nejaké krypto. Pamätajte si: centralizovaná burza ukladá všetky finančné prostriedky, ktoré získa. V skutočnosti nemáte nad svojimi kryptomenami úplnú kontrolu – nevlastníte k nim súkromné ​​kľúče.

Pri DEXoch je opak pravdou: všetky vaše finančné prostriedky zostávajú na blockchaine. Po registrácii a absolvovaní postupu KYC nemusíte nič vkladať ani odhaliť svoju identitu. Na DEXe obchodujete priamo z peňaženky.

Celkovo sú DEX považované za bezpečnejšie ako CEX: ak dôjde k hacknutiu centralizovanej burzy, môžu byť vaše prostriedky a súkromné ​​údaje odcudzené. Veľké CEXy však tvrdia, že podnikajú vážne opatrenia proti všetkým druhom porušení.

2. Rýchlosť obchodovania: CEX mimo reťazca vs DEX v reťazci

V prípade CEX sa všetky obchody uskutočňujú mimo reťazca. Operácie sa nezaznamenávajú a výsledkom je veľmi vysoká rýchlosť obchodovania. Skvelá správa: nemusíte čakať, kým bude vaša transakcia overená a potvrdená!

Na DEX obchodujú účastníci trhu priamo zo svojich krypto peňaženiek. Ak je obchod potvrdený, zaznamená sa. Na uskutočnenie obchodu musíte počkať, kým sa váš blok potvrdí; bohužiaľ, môže to chvíľu trvať a môže to mať vplyv na vašu používateľskú skúsenosť.

Na DEX, ako je Bitshares, sa zaznamenávajú všetky obchodné príkazy. Samotný proces obchodovania sa stáva transparentnejším, ale aj oveľa pomalším. V prípade spoločností Binance DEX a IDEX sú obchodné príkazy hostované centralizovanými orgánmi mimo reťazca. Proces sa zrýchľuje, ale nie výrazne.

Väčšina DEX je vedená na jednom blockchaine; obchodník preto môže prepínať iba medzi tokenmi existujúcimi v rámci tohto blockchainu. CEX poskytujú v tomto ohľade oveľa väčšiu rozmanitosť.

3. Skúsenosti používateľov, počet používateľov a likvidita

CEX ponúkajú relatívne jednoduché používateľské rozhranie, takže pre krypto nováčika je oveľa jednoduchšie začať pracovať s jedným z nich. Tieto burzy ponúkajú lepšiu obchodnú rýchlosť a priťahujú oveľa viac zákazníkov.

Pretože existuje veľa ľudí ochotných kupovať a predávať aktíva pomocou centralizovaných búrz, ceny sa tam stávajú oveľa konkurencieschopnejšími. Pre používateľov je teda oveľa jednoduchšie nakupovať a predávať aktíva rýchlo a za rozumné ceny. Pochopili ste to: CEX sú určite oveľa likvidnejšie.

DEX majú stále čo robiť, pokiaľ ide o prilákanie používateľov a zvýšenie ich likvidity. Nedávne pokroky v ich algoritmoch však môžu ponúknuť riešenie tohto problému. Aby sme pochopili, ako to robia, musíme sa pozrieť na to, ako obchodné algoritmy CEX a DEX fungujú vo všeobecnosti..

4. Knihy objednávok a obchodné príkazy

Ako už bolo spomenuté, každá burza je miestom, kde sa stretávajú a spolupracujú kupujúci a predajcovia kryptomien. Na modeloch CEX a väčšine DEX kupujúci zadávajú svoje požiadavky a predávajúci svoje „ponuky“ v rámci takzvanej knihy objednávok. Takto vyzerá kniha objednávok Binance:

Očakáva sa, že výmena bude zodpovedať týmto objednávkam. Na modeloch CEX sa to robí jedinečným algoritmom nazývaným zodpovedajúci motor. Na serveroch DEX existujú knihy objednávok v reťazci a mimo reťazca a objednávky sú prepojené algoritmicky prostredníctvom inteligentných zmlúv..

Ako vieme z predchádzajúcich častí, decentralizovaným burzám chýba likvidita. Ale ani mnohí tvorcovia trhu, ktorí prídu na DEX so svojimi peniazmi, to neopravia: rýchlo by preťažili blockchain. Mohlo by to mať za následok ešte nižšiu rýchlosť obchodovania, odradenie používateľov a v konečnom dôsledku aj ďalšie zníženie likvidity.

Pozrime sa ako Zrušiť výmenu a niektoré ďalšie DEX novej generácie riešia tento konflikt.

Ako funguje Uniswap?

Likviditu tradične poskytujú tvorcovia trhu. Napríklad párové sadzby BTC-ETH sú určené pomerom „nákupov“ a „predajov“ uvedených v knihe objednávok. Ako sme však uviedli, kniha objednávok plní úlohu úzkeho miesta DEX a zvyšuje poplatky za transakcie.

Na vyriešenie tohto problému spoločnosť Uniswap implementovala model Constant Product Market Maker. Kedykoľvek dôjde k výmene medzi dvoma aktívami, ich ceny sa automaticky upravia podľa konkrétnej (ale veľmi jednoduchej) rovnice.

Aby to bolo možné, Uniswap používa skupiny likvidity (LP). LP je skupina tokenov uzamknutých v inteligentnej zmluve pre konkrétny obchodný pár, napr. ETH-MKR. Túto skupinu zaplnia používatelia nazývaní poskytovatelia likvidity. Za každý swap spojený s týmto párom sa platí a medzi všetky rozdeľuje 0,3% poplatok. Tento spôsob dosiahnutia zisku sa nazýva ťažba likvidity.

Ceny za pár ETH-MKR sa určujú automaticky v závislosti od zostatku majetku v skupine. Už nie je potrebné sledovať zostatok ručne!

Odporučili by ste centralizovanú alebo decentralizovanú výmenu bitcoinov?

Konečný výber CEX/DEX závisí od troch hlavných parametrov: 1) úroveň súkromia & zabezpečenie, ktoré by ste chceli mať, 2) predvoľby používateľských skúseností a 3) aktíva, s ktorými chcete obchodovať. Ak potrebujete pracovať vysokou rýchlosťou, mať prístup k mnohým párom z rôznych blockchainov a nenechať sa zmiasť používateľským rozhraním, choďte na kryptoburzu CEX. Ak hľadáte bezpečnosť a anonymitu, vyberte si kryptoburzy DEX.

V skutočnosti si nemusíte vyberať. ChangeNOW kombinuje všetky výhody uvedené vyššie. Umožňujeme vám vymeniť viac ako 200 kryptomien za pár minút a zaručujeme vašu anonymitu a bezpečnosť. Nemáme žiadne komplexné obchodné nástroje a snažíme sa tento proces čo najviac zjednodušiť.

Pripojte sa k nám TERAZ.