10 spôsobov, ako zostať v bezpečí v krypto priestore

Podvod je starý ako kopce, ale dobre sa prispôsobuje meniacej sa realite a inovatívnym trhom, pričom spoločnosť a technológie napredujú a stúpajú do nových výšin. Kde sú peniaze, tam sú podvody. Krypto priemysel je teda skutočnou živnou pôdou pre podvodné činnosti.

Ročne sa dejú stovky podvodov: investori prichádzajú o peniaze na tienisté ICO a falošné tokeny, krypto nováčikovia sa dostávajú do schém Ponzi, držiteľom kryptomien ukradnú finančné prostriedky na burzách a z online peňaženiek. Len v roku 2019 podvodníci ukradol viac ako 4,26 miliardy dolárov od držiteľov kryptomien! Niekedy sa to zdá byť nevyhnutné – ak vlastníte digitálne mince, skôr alebo neskôr vás podvedú. Myslíme si, že to nemusí byť pravda.

Dá sa poučiť o rôznych typoch podvodov s kryptomenami a vyhnúť sa tomu, aby sa stali obeťami podvodov. Znalosti v tejto záležitosti vám pomôžu odhaliť faloš, kým nie je neskoro, ochrániť sa pred podvodníkmi a možno dokonca prispejú k ich obavám. Ako teda spoznáte krypto podvod? Ponorme sa do temného sveta krypto podvodov a pozrime sa na desať znakov podozrivých finančných podnikov.

Trblietavé sľuby 

Prvým a najzrejmejším znakom, ktorý musí vztýčiť vlajky, je nereálny prísľub: keď sa niečo zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, zvyčajne to tak je. Rýchle výplaty, nulové provízie, príliš lukratívne obchody a ďalšie lákavé ponuky musia ihneď prejsť kontrolou..

John Doe uvádza na trh projekt X

Crypto nadšenci sú dosť tesný dav: väčšina kľúčových postáv komunity sa osobne pozná a zvyšok sa často stretáva na online platformách špecifických pre dané pole a offline stretnutiach. Ak osoba, o ktorej sa v krypto komunite nikdy nepočulo, spustí projekt, pravdepodobne ide o krypto podvod alebo nejaký riskantný podnik, ktorý môže zahŕňať podvodné metódy. Vždy skontrolujte, či má zakladateľ projektu silné spojenie s krypto komunitou a predchádzajúcou spoluprácou s dôveryhodnými stranami.

Napríklad zakladateľ neslávne známa výmena Quadriga, Gerald Cotten sa zúčastnil niekoľkých projektov s rybacím zápachom, ktoré komunita v zásade ignorovala. Až keď sa Quadriga zrútila, verejnosť si uvedomila, aké podozrivé boli Cottenove väzby.

Centralizovaná databáza

Kryptomenové projekty, ktoré nie sú založené na blockchaine, určite treba dať pod mikroskop. Centralizovaná účtovná kniha uľahčuje všetky druhy krypto podvodov, pretože neexistuje žiadna transparentnosť a transakcie môžu byť predmetom manipulácií. Na druhej strane by sprisahanci mali prehodnotiť svoj refrén „Bitcoin je podvod“: je prakticky nemožné falšovať transakcie vo verejne distribuovanej knihe, ako je blockchain bitcoínu..

Prečítajte si viac o bitcoine v článku ChageNOW, ktorý vysvetľuje, prečo bitcoin nie je bublina.    

Šikovný web 

Pred zapojením sa je dobré preskúmať webovú stránku projektu. Niektoré z červených vlajok sú stock obrázky s logami upravenými vo photoshope, útržkovité umiestnenie kancelárie, podivne vyzerajúce recenzie a podobne. Dalo by sa to urobiť s overením členov tímu na LinkedIn a spustením niektorých obrázkov z webových stránok pomocou kontroly pravosti obrázka Google.

Prítomnosť sociálnych médií

Väčšina podvodníkov sa bojí legitímnych krypto fór ako mor. Nebudú propagovať svoje projekty na obľúbených fintech centrách ani na profesionálnych diskusných fórach. Namiesto toho hľadajú dôveryhodnú korisť na sociálnych sieťach a pomocou rôznych podvodných metód lákajú používateľov na projekt. Pripojenie produktu k twitterovému vláknu súvisiacemu s kryptomenami je pravdepodobne zúfalým pokusom spreneveriť ďalší cieľ.

Kto sú tvoji priatelia? 

Výroky ako „Elon Musk tomuto projektu dal palce“ a „Sme radi, že Buterin našu sieť schvaľuje“ sú zvyčajne ľahko overiteľné a sú falošné deväťkrát z desiatich. Nasťahovanie prominentných postáv alebo známych projektov je jasným príznakom podvodu s kryptomenami. Niektoré podvodné platformy tiež prijímajú časti názvov legitímnych platforiem v snahe byť s nimi spojené.

Čísla sa nesčítavajú

Človek nepotrebuje diplom z ekonomiky, aby pochopil, že žiadna legitímna investícia do kryptomeny sa nemôže cez noc zdvojnásobiť. Sľuby premeniť 100 dolárov na 150 dolárov za 24 hodín sú klasickým znakom Ponziho schémy a úplného klamstva.

Pozrite sa na podvodný príbeh OneCoin, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako sa podvodom vyhnúť.

Prázdne nároky

Znenie je mimoriadne dôležité pri odhaľovaní falošných informácií. Väčšina projektov, skutočných a falošných, tvrdí, že sú rýchlejšie, lacnejšie, o niečo lepšie ako ich konkurenti, ale ak pre tieto tvrdenia neexistujú žiadne viditeľné dôvody, je to pravdepodobný znak krypto podvodov. Rozoberanie technickej stránky veci vám pomôže dospieť k záveru, či je projekt dôveryhodný alebo nie: mal by byť open source.

Zober priateľa

Ak projekt zahŕňa usporiadanie typu „priveď priateľa-získaj prospech“, nemusí ísť o ošiaľ, ale ak je úplne založené na tejto myšlienke, môže byť niečo zlé. Legitímny krypto podnik vás nenúti nalákať viac ľudí, aby získali zisk z vašej investície.

Zadajte heslo

Zdieľanie vašich hesiel, súkromných kľúčov alebo tajných fráz je jednoznačné nie-nie, pokiaľ ide o kryptomeny. Žiadosť o bezpečnostné informácie je jedným z najzrejmejších znakov podvodu. Nie vždy však ide o priamu požiadavku: dávajte si pozor na kopírované webové stránky maskované ako slávne a rešpektované platformy. Jeden preklep adresy URL-a staré dobré prihlasovacie tlačidlo sa zmení na podvodné dvere do vášho účtu.

Spodná čiara

Krypto podvody sa väčšinou stávajú z dvoch dôvodov. Ľuďom v prvom rade chýbajú dôveryhodné informácie o kryptosvete, čo sťažuje odhaľovanie tienistých nezrovnalostí a podvodných znakov. Za druhé, takmer v každej krajine regulácie zaostávajú za priemyslom – môže to byť úplne mätúce aj pre skúsených kryptomienok, pretože väčšina aspektov kryptosféry je nedostatočne regulovaná.

S tým druhým nemôžeme urobiť veľa, ale o to sa môže pokúsiť každý, kto sa dozvie viac o tom, ako sa vyhnúť podvodom a ako krypto technológie fungujú vo všeobecnosti. Podvodníci ťažia z našej chamtivosti, zúfalstva, vzrušenia, hlúposti, ale predovšetkým zneužívajú naše nevedomie. Čím viac budete vedieť o krypto podvodoch, tým lepšie budete pred nimi chránení. Pokiaľ ide o vaše peniaze, nikdy nemôžete byť príliš opatrní, buďte preto ostražití pred podvodnými signálmi a neprestávajte sa vzdelávať v kryptobore.

Dobrou správou je, že kryptomena je väčšinou o skutočnej hodnote, zaistených fondoch a inteligentných investíciách. Ak chcete získať ďalšie informácie o tejto téme, prečítajte si článok, ktorý búra populárne mýty o kryptomenách.