Kryptomena v Británii – ťažký pokrok?

Vzťahy Spojeného kráľovstva s kryptomenami sú dosť zložité. Pretože kryptomena je decentralizovaná entita, vláda má veľa pochybností o zefektívnení digitálnych peňazí. Napriek tomu je Veľká Británia jednou z vedúcich destinácií spoločností a projektov založených na kryptomenách s mnohými burzami, ako sú Coinbase a Gemini, ktoré majú v krajine svoje kancelárie. Ľudia majú k dispozícii niekoľko jednoduchých spôsobov, ako investovať do kryptomien, pretože sú pre to oveľa nadšenejší ako vláda..

Navyše, Michelmores LLP, londýnska advokátska kancelária nájdené v prieskume, že asi 20% britských zámožných mileniálov investovalo do bitcoinu a ďalších kryptomien. Bolo to v čase, keď tamojší úrad pre finančné správanie (FCA) navrhol zákaz kryptomien – upútal jeho pozornosť celý krypto ekosystém.

Napriek tomu, keď vidíme nadšenie ľudí voči kryptomene, verí sa, že Spojené kráľovstvo zostane miestom priaznivým pre kryptomeny, vďaka čomu bude nákup digitálnych aktív pomerne ľahký a rýchly..

Stručná história kryptomien vo Veľkej Británii

Krajina proaktívne podporovala krypto priemysel, keď prvýkrát vstúpila do Veľkej Británie. Spojené kráľovstvo vykazovalo všetky znaky toho, že sa stalo medzinárodným centrom pre priemysel kryptomien. Kancelária britského premiéra v roku 2015 vynaložil úsilie propagovať kryptotrh v zámorí, najmä bitcoinový priemysel.

Veci sa však za posledných niekoľko rokov menia. Na začiatok, vláda už skutočne nemá záujem o bitcoin, aj keď stále podporuje technológiu blockchain. Banky a finančné inštitúcie navyše neuvádzajú zoznamy začínajúcich bitcoinov vo Veľkej Británii.

V dôsledku toho dochádza v krajine k drastickému poklesu pokroku v kryptomenách, čo vyháňa krypto podnikateľov a startupy z jej bankového systému. Bitcoinová maklérska spoločnosť Cryptopay prestala podporovať výbery a vklady v britskej libre kvôli novej bankovej politike. Z tohto dôvodu sú teraz používatelia v Cryptopay obmedzovaní na používanie SEPA (jednotnej oblasti platieb v eurách).

V posledných niekoľkých rokoch bitcoinové burzy spolu s inými krypto maklérmi vo Veľkej Británii veľa utrpeli vzhľadom na skutočnosť, že banky začali sťahovať svoju podporu pre kryptomeny. Napríklad Britcoin, ktorý bol rebrandingovaný ako Intersango, čelil problémom s bankovými prevodmi, než sa nakoniec zavrel. Bit121, ďalšia sľubná kryptoburza, mala navyše v Británii slušný štart. Ale v roku 2014 výmena bolo zavreté pretože banky stiahli svoju podporu.

Keďže vláda je v tomto odvetví prísna, popularita kryptomien sa v Spojenom kráľovstve zvýšila iba. Čoraz viac ľudí priťahuje toto digitálne aktívum novej generácie v nádeji, že sa jedného dňa stane neoddeliteľnou súčasťou platobného systému..

Je dnes kryptomena vo Veľkej Británii populárna? Aké je jeho právne postavenie?

Regulácia kryptomeny v Spojenom kráľovstve je dosť nejasná. Občania však môžu bez problémov predávať alebo kupovať druhy ako Ethereum a Bitcoin. V súčasnom scenári je krypto trh v krajine trochu priesvitný. Dôvodom je predovšetkým to, že banky vo Veľkej Británii náhle stiahli svoju podporu kryptomenám a nechali podniky podporované priemyslom prestať pracovať v tomto sektore. Bohužiaľ, pre obhajcov kryptomeny a nadšencov v krajine to nie je ani optimistický fakt.

Úrad pre finančné správanie má na krypto trhu pomerne obmedzené kompetencie. Orgán FCA nadobudol účinnosť iba začiatkom tohto roka v januári. V súčasnej dobe je FCA zodpovedná za monitorovanie a reguláciu obchodov s kryptomenami, aby sa ubezpečil, že konajú v súlade s opatreniami okolo boja proti terorizmu a financovaniu boja proti praniu špinavých peňazí. Organizácia napriek tomu zdôraznila, že nebude zodpovedná za kontrolu toho, ako sa kryptoburzy správajú k svojim zákazníkom, a že nebudú schopní pomôcť v prípade nedostatočnej ochrany finančných prostriedkov.

Na ich webové stránky, Môžete vidieť, že varujú občanov, že digitálne meny sú špekulatívne nákupy, ktoré predstavujú veľmi vysoké riziko. A tiež tvrdia, že je to trh, ktorý je pravidelne cieľom podvodníkov a podvodníkov.

Aký je teda súčasný stav kryptomeny v Británii? Je to legálne? Odpoveď je áno. Vláda kryptomenovými predpismi celkom podporuje svojich zákazníkov. To znamená, že kryptomeny ako Ethereum a Bitcoin je možné ľahko kúpiť v Británii. Jedinou starosťou vlády je, že keďže kryptomena funguje v decentralizovanom prostredí, dá sa s ňou ľahko manipulovať, aby sa prali peniaze a použila sa na financovanie terorizmu.

Napriek tomu existujú určité obmedzenia v spôsobe interakcie spotrebiteľov s kryptotrhom. Napríklad väčšina kryptoburz vo Veľkej Británii má v tejto krajine svoje vlastné prevádzky. Vo veľkej miere to však závisí od kontrol KYC (Know Your Customer), ktoré používatelia dokončili. Zahŕňa to predloženie osobného preukazu, ako je vodičský preukaz alebo cestovný pas.

Najznámejšie krypto projekty z Veľkej Británie

V Spojenom kráľovstve existuje množstvo krypto projektov. Medzi najobľúbenejšie patria:

  • Blockchain.com je kryptoburza a peňaženka uvedená na trh v roku 2011. Jej peňaženka je najvyhľadávanejšou vo Veľkej Británii, ktorá uchováva fiatovú menu aj kryptomeny buď v ETH, BCH alebo BTC. Na platforme je zaregistrovaných asi 27 miliónov krypto peňaženiek.
  • Blockverify je platforma založená na blockchaine, ktorá poskytuje opatrenia proti falšovaniu mnohým organizáciám a odvetviam.
  • DADI znamená Decentralizovaný architekt za demokratický internet. Je to a spustenie blockchainu ktorá pracuje na poskytovaní riešení internetu ďalšej generácie.
  • SETL je nastavenie blockchainu, ktoré sa snaží poskytovať a vyrovnané finančné vyrovnania v reálnom čase. Ponúka dôveryhodné a spoľahlivé overovacie služby a zrýchlené transakcie, ktoré umožňujú priamy prevod finančných prostriedkov medzi príjemcom a odosielateľom.
  • BC bitcoin je maklérska spoločnosť zaoberajúca sa kryptomenami, zahájená v roku 2017, ktorá umožňuje zákazníkom nakupovať a predávať viac ako 100 rôznych kryptomien.

Záverečné slová

Pre investora s bydliskom v Británii je kryptotrh stále len na začiatku. Vláda sa snaží zo všetkých síl študovať trh a stanoviť pravidlá a nariadenia týkajúce sa používania kryptomien. Zostáva len dúfať, že úrady pomaly stratia svoje väzby na trhu, čo umožní investorom a používateľom preskúmať veľmi lukratívne odvetvie.