Rastú transakcie etherea vďaka poľnohospodárstvu s výnosom DeFi?

Článok: Motiur Rahman

Denné transakcie v sieti Ethereum za posledných niekoľko rokov značne kolísali. Február 2018 bol poslednýkrát, kedy Ethereum účtovalo viac ako milión transakcií každých 24 hodín. Napriek svojej variabilite si sieť Ethereum v posledných rokoch konzistentne udržiava pôsobivú úroveň aktivity a digitálnu menu pevne zakorenila ako dôveryhodný pomocník v bitcoiny. V posledných niekoľkých mesiacoch však transakcie Etherea raketovo narástli vďaka výnosovému hospodáreniu s decentralizovanými financiami (DeFi). Až natoľko, že počet transakcií vykonaných denne v sieti sa vyrovnal svojmu výkonu v roku 2018 a pochválil sa viac ako 1,2 milióna transakcií Ethereum denne. Dámy a páni, opäť sme sa dostali do fázy Ethereum 1 milión!

Čo je poľnohospodárstvo s výnosom DeFi

DeFi výnosové poľnohospodárstvo je teraz v móde, ale čo to vlastne je? V zásade je to len spôsob, ako pre tých, ktorí vlastnia kryptomeny, „požičať“ svoje krypto startupom výmenou za viac kryptomien. Tokeny ako COMP a MakerDAO bežia v sieti Ethereum a ponúkajú dlžníkom a veriteľom skromné ​​množstvo tokenov na podporu krypto pôžičiek. Bez toho, aby sme sa príliš zaoberali zložitosťou fungovania, je výnosové poľnohospodárstvo v podstate spôsobom, ako sa ktokoľvek môže stať veriteľom a ľahko zarobiť peniaze, pričom obíde byrokraciu, ktorá je zvyčajne potrebná na vstup do hry o požičiavaní. Výnosové hospodárstvo DeFi explodovalo. Mnohí zarobili milióny, niektorí prišli o celoživotné úspory a k šialenstvu sa každým dňom pridáva stále viac ľudí.

Poľnohospodárstvo s výnosom DeFi, ethereum a trilemma blockchainu

Čo má teda krypto DeFi spoločné s Ethereom? Mnoho z najvýznamnejších projektov pôsobiacich v priestore DeFi, ako napríklad Compound a MakerDAO, využíva sieť Ethereum na zabezpečenie svojich transakcií. Vďaka nedávnemu šialenstvu DeFi prominentná úloha Etherea skutočne zmenila podnik na ethereum farming. To viedlo k masívnemu zvýšeniu objemu transakcií v sieti. To je pre investorov Ethereum mimoriadne povzbudivé, pretože to znamená, že (1) trh s kryptomenami rastie a (2) podiel Etherea na tomto trhu rastie spolu s ním.

Na farmu Ethereum však v blízkej budúcnosti číhajú niektoré nebezpečenstvá. Aby sme pochopili problémy, musíme trochu zálohovať. Pred niekoľkými rokmi zakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin vynašiel výraz „Blockchain Trilemma“. Buterin tvrdil, že technológia blockchain môže mať iba dve z nasledujúcich troch funkcií: (1) bezpečnosť, (2) škálovateľnosť a (3) decentralizácia. Ak teória platí, ak má blockchainová sieť, ako je Ethereum, robustné zabezpečenie a skutočnú decentralizáciu, nemôže byť škálovateľná, tj. Nedokáže zvládnuť transakcie, ktoré budú nasledovať po akomkoľvek druhu masového prijatia technológie blockchain.

Verná formulácii svojho zakladateľa, zdá sa, že sieť fariem Ethereum teraz trpí nedostatkom škálovateľnosti. Keď sa vrátime k účinku DeFi na Ethereum, takmer exponenciálny nárast objemu transakcií, ku ktorému dochádza v sieti v dôsledku šialenstva DeFi, poukázal na niektoré problémy so škálovateľnosťou Etherea. Najdôležitejšie je, že poplatky za transakcie siete prudko rastú spolu so zvýšeným využívaním siete. Nedávno, Kreslo oznámil, že 1. septembra bol priemerný poplatok za transakciu v sieti Ethereum obrovských 11,75 dolára. Medián transakcie nezaostával, obchodníkov stál 6,34 dolára. Zvýšenie transakčných poplatkov má veľký zmysel z hľadiska základnej ponuky a dopytu – keďže dopyt po overovaní transakcií rastie, cena za overenie tejto transakcie sa zvýši.

Záver

Také vysoké transakčné poplatky jednoducho nemožno škálovať, najmä ak sa stále zvyšujú, pretože sieť je stále preťaženejšia. Ethereum pracuje na riešeniach ich problémov so škálovateľnosťou a poplatkami za transakcie vo forme Ethereum 2.0, ktoré spustilo fázu 0 25. augusta 2020. Tím Ethereum však bude musieť problém ďalšej generácie svojej siete posilniť. premrštené transakčné poplatky stále trápia komunitu Ethereum, o čom svedčia poplatky zaznamenané 1. septembra. Rovnako ako u všetkých krypto výstrelkov, iba čas ukáže, či je výnosové poľnohospodárstvo DeFi udržateľným podnikom, ale napätie, ktoré vyvinul v sieti Ethereum, by malo byť poučením pre všetkých nadšencov kryptomien, že je ešte veľa práce na vyriešení, než môže blockchainová technológia poskytnúť masová škálovateľnosť. Dosiahli sme Ethereum 1 milión, ale sme ďaleko od cieľa.

O autorovi:

Motiur je nezávislý spisovateľ a špecialista na digitálny marketing so sídlom v Štokholme, Švédsko. Svoju kariéru ako expert na SEO začal v roku 2011 a záujem o priestor kryptomien a blockchainu našiel neskôr v roku 2016..