The Rise of Spotify: Ako sa zo švédskeho mediálneho poskytovateľa stala miliardová spoločnosť

Švédska platforma na streamovanie zvuku Spotify bola spustená pred 13 rokmi v roku 2006. V súčasnosti má 217 miliónov aktívnych používateľov a 100 miliónov platených predplatiteľov.

Ako sa teda švédska hudobná služba, spustená pred 13 rokmi, stala najväčšou službou streamovania zvuku na svete?

Počiatočné dni služby Spotify

zakladatelia spotifyZakladatelia Spotify: Daniel Ek a Martin Lorentzon

Daniel Ek a Martin Lorentzon rozbehli v Štokholme malý start-up, Švédsko už v októbri 2006. Hlavným cieľom Eka a Martina bolo bojovať proti problému pirátstva s ktorými sa hudobný priemysel stretával. Ľudia používali webové stránky ako Napster a The Pirate Bay na bezplatnú hudbu, čo hudobný priemysel stálo milióny dolárov každý rok.

Ek a Martin si uvedomili, že jediným spôsobom, ako bojovať proti pirátskej dileme, bude vytvárať platforma, ku ktorej by bol prístup pre ľudí jednoduchší a zároveň by kompenzovala hudobný priemysel.

Netušili však, že jedného dňa bude mať táto platforma miliardy dolárov, ako je tomu dnes.

Čím sa Spotify líši od ostatných služieb streamovania zvuku?

spotify aplikácia (1)Snímky obrazovky aplikácie Spotify

Spotify má knižnicu viac ako 40 miliónov skladieb s denným pridaním viac ako 20 000 skladieb. Spotify poskytuje všetko, čo robia jeho konkurenti a ďalšie. K dispozícii je obrovské množstvo zoznamov skladieb vytvorených používateľmi a redakčným tímom Spotify a k tomu majú užívatelia prístup k rôznym podcastom od stand up comedy až po thrillerovo-dramatické príbehy. Spotify vyniká medzi svojimi konkurentmi, pokiaľ ide o ich algoritmus, ktorý používajú na prispôsobenie a objavovanie novej hudby podľa zvykov počúvania používateľov. Spotify vám umožňuje vytvárať si zoznamy skladieb a dokonca ich zdieľať. Umožňuje vám tiež zdieľať to, čo počúvate, so svojimi účtami sociálnych médií. Pre bezplatné účty a prémiové účty existujú rôzne funkcie, o ktorých budeme diskutovať neskôr v tomto článku.

Úprava zoznamov skladieb len pre vás.

S funkciou týždenného objavovania, Spotify vytvára zoznam skladieb každý týždeň len pre vás, na základe skladieb, ktoré ste počúvali v posledných dňoch. Aj keď iné platformy poskytujú podobnú funkciu, presnosť Spotify pri zostavovaní zoznamu skladieb na základe vášho vkusu je považovaná za najlepšie kritiky a používateľov..

Poskytovanie expozície malým umelcom.

Vďaka spolupráci s veľkými nahrávacími spoločnosťami je Spotify známy aj tým, že podporuje malých umelcov tým, že ich hudbu prináša na platformu prostredníctvom služby tretích strán.. Spotify spolupracuje so spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú licencovaním a distribúciou. Ak ste nezávislý umelec, môžete sa zaregistrovať v ktorejkoľvek z týchto spoločností a vaša hudba bude na Spotify. Obvykle je za to provízia a vy získate honoráre podľa streamov vašich skladieb. Vďaka tejto funkcii sa budúci umelci nemusia obávať, že by mohli začať veľkú nahrávaciu zmluvu s vydavateľstvom. Ako sa Spotify rozhodne rozdeliť licenčné poplatky držiteľom práv, je podrobne popísané neskôr v blogu.

Awal, CD Baby, Distrokid, Emu Bands, Record Union, Spinup a Tunecore sú spoločnosti, u ktorých sa môžete zaregistrovať a získať tak svoju hudbu na Spotify.

Sociálne spojenie

Spotify umožňuje používateľom spájať sa a zdieľať svoje zoznamy skladieb navzájom. Ak sa prihlásite pomocou Facebooku, môžete vidieť, čo vaši priatelia počúvajú, v časti „priateľská aktivita”Sekcia.

Spotify tiež vám umožňuje vytvoriť verejný zoznam skladieb, ktoré môže ktokoľvek počúvať, s funkciou podobnou stránkam sociálnych sietí, služba Spotify vám umožňuje sledovať umelca alebo kohokoľvek, kto vytvára zoznamy skladieb, a týmto spôsobom je služba Spotify sama osebe sociálnou sieťou.

Aj keď nie ste prihlásení prostredníctvom Facebooku alebo Twitteru, stále môžete zdieľať akúkoľvek skladbu, ktorú počúvate prostredníctvom Whatsapp alebo iných webových stránok sociálnych sietí.

Skoré globálne uvedenie na trh

JaNa začiatku roka 2009 spustila spoločnosť Spotify svoje bezplatné služby vo Veľkej Británii. Keď do krajiny prišla mobilná služba, registrácia sa uskutočnila v obrovskom počte. Spotify teda prestal poskytovať bezplatné služby a prišiel s politikou iba pre pozvaných.

V roku 2011 spustila spoločnosť Spotify svoje služby v USA so šesťmesačným skúšobným obdobím podporovaným bezplatnou reklamou, ale v roku 2012 Spotify zrušil všetky limity bezplatnej služby podporovanej reklamami na neurčito a umožnil používateľom v USA bezplatne počúvať neobmedzenú hudbu. Od roku 2019 má Spotify v USA veľký trh a získava odtiaľ značný podiel na príjmoch. V roku 2018 sa Spotify dokonca dostala na burzu v New Yorku.

Rast používateľov

V marci 2011 mala spoločnosť Spotify základňu viac ako milióna platiacich predplatiteľov v celej Európe a v nasledujúcich šiestich mesiacoch zdvojnásobila počet svojich používateľov a do konca roku 2012, mala viac ako 15 miliónov predplatiteľov a medzi nimi boli 4 milióny platiacich používateľov. Odteraz, 2019, Spotify má 217 miliónov aktívnych používateľov a 100 miliónov platiacich predplatiteľov. Pravidelné aktualizácie funkcií a vždy náskok pred konkurenciou pomohli spoločnosti Spotify dosiahnuť takú rozsiahlu používateľskú základňu a stále sa zvyšujú..

Ako Spotify zarába?

Väčšina výnosov generovaných spoločnosťou Spotify pochádza z platených predplatných a umiestnení reklamy tretích strán.

V roku 2013 spustila spoločnosť Spotify webovú stránku „Spotify pre umelcov,”, Čo vysvetľuje obchodný model spoločnosti. Podľa webovej stránky 70% zarobených príjmov ide umelcom a držiteľom práv.

Financovanie

V roku 2010, Spoločnosť Spotify získala malú investíciu od Founders Fund, kapitálová spoločnosť so sídlom v San Francisku, O rok neskôr, v roku 2011, Spotify získalo investíciu 100 miliónov dolárov čo im pomohlo v rozšírení služieb v USA.

V roku 2016 bola Spotify schopná získať finančné prostriedky v hodnote 500 miliónov dolárov prostredníctvom konvertibilných dlhopisov. Podľa čísel poskytnutých streamovacou organizáciou sa aktuálna hodnota Spotify pohybuje od 6,3 miliardy dolárov až 23 miliárd dolárov.

Výhody prémiového používateľa

Spotify zarába väčšinu svojich tržieb z predaja predplatných, a preto nalieha na používateľov, aby sa rozhodli pre predplatné. Niektoré funkcie sú k dispozícii iba prémiovým používateľom.

Zvuk

Pre bezplatných používateľov je kvalita zvuku nižšia, pre telefóny je to 68 kb / s a ​​pre systémy 128 kb / s, a na druhej strane, prémioví používatelia si užívajú vysokokvalitný zvuk s rýchlosťou 320 kb / s.

K stiahnutiu

Bezplatní používatelia nemajú prístup k možnosti offline, zatiaľ čo prémioví predplatitelia si môžu sťahovať piesne a podcasty a počúvať ich, kedykoľvek chcú.

Nepretržitá hudba

Reklamy sú tiež jedným zo základných zdrojov získavania príjmu spoločnosti Spotify. Spotify spúšťa reklamy po každých 3 alebo 4 skladbách pre bezplatných používateľov, ale prémioví používatelia si užívajú hudbu bez prerušenia.

Hudobná knižnica

Podľa Spotify majú používatelia prístup k viac ako 40 miliónom skladieb, či už prémiových alebo bezplatných, ale nové piesne sú k dispozícii iba pre prémiových používateľov, bezplatní používatelia musia na prístup k novo vydaným skladbám alebo albumom počkať najmenej dva týždne..

Spotify Connect

Spotify tiež umožňuje užívateľom streamovanie na rôznych platformách a používatelia môžu pripojiť Spotify zo svojich smartfónov k inteligentnej televízii, prenosným počítačom a počítačom a vylepšiť si tak zážitok zo streamovania. Služba Spotify vyniká medzi svojimi konkurentmi, pokiaľ ide o službu naprieč platformami, a je tiež ľahké sa pripojiť, keď otvoríte aplikáciu Spotify, zobrazí všetky zariadenia v okolí, s ktorými sa môžete spojiť, musíte sa prihlásiť pomocou rovnakého účtu..

Apple Music; osamelý konkurent?

Snímky obrazovky hudobnej aplikácie AppleSnímky obrazovky hudobnej aplikácie Apple

Spotify má nepochybne najväčšiu používateľskú základňu na celom svete, ale Apple Music to stíha, toto sú v súčasnosti najväčší dvaja rivali na trhu so streamovaním hudby a obaja majú obrovskú užívateľskú základňu na celom svete, ale Spotify má svoj nos mierne vpredu.

Aktuálne, Apple Music má viac ako 60 miliónov predplatiteľov po celom svete. Apple Music bola spustená len pred štyrmi rokmi a za toto krátke obdobie raketovo narástla jej používateľská základňa a dáva Spotify silnú konkurenciu..

Kontroverzie v priebehu rokov

Zakladatelia Spotify, Daniel Ek a Martin Lorentzon, čelili kritike a kontroverzie im nie sú cudzie., Spoločnosť Spotify čelila kritike ohľadom svojej kompenzačnej politiky, veľa kritikov sa domnieva, že je nespravodlivé, ako kompenzujú nahrávacie spoločnosti, to znamená, koľkokrát je pieseň streamovaná v súlade s celkovým počtom piesní streamovaných na platforme.

Ďalšou kritikou, s ktorou sa Spotify pravidelne stretáva, je to, ako umožňujú používateľom bezplatný prístup k novým albumom. Na obranu generálny riaditeľ Daniel Ek poukázal na to, že táto platforma umožňuje ľahký prístup k skladbám a predchádza pirátstvu vo veľkom.

V roku 2014 Taylor Swift stiahla svoj album 1989 a všetok jej katalóg od spoločnosti Spotify bol dôvodom na neprimeranú platbu, ale po štyroch rokoch boli všetky jej záznamy späť na platforme..

Oslovenie viacerých ľudí; Globálna stratégia

Aktuálne, Spotify poskytuje svoje služby v 79 krajinách a rýchlo rozširujú svoj dosah po celom svete, v minulom roku dosiahla služba Spotify Blízky východ, Vietnam, Južnú Afriku a Rumunsko.

Zdá sa, že Beyonce a Rihana sú všade, ale 80% svetovej populácie nehovorí po anglicky. Rast Spotify v neanglicky hovoriacom regióne im veľmi pomohol Zatiaľ len minulý rok sa Spotify dohodlo s T-series, najväčšou hudobnou spoločnosťou v Indii s viac ako 160 000 skladbami, takže svoje piesne streamujú na platforme.

Spotify dúfa, že do roku 2023 bude mať 53 miliónov platených predplatiteľov v Ázii a Afrike. V súčasnosti má v tomto regióne približne 15 miliónov platených predplatiteľov.

Verí to generálny riaditeľ Daniel Ek Spotify sa čoskoro stane jediným cieľom aby sa všetci ľudia na celom svete podelili o svoju hudbu.

Podľa odborníkov na hudobný priemysel Spotify vynakladá obrovské množstvo peňazí a času, aby sa stali globálne dostupnými. Generálny riaditeľ Daniel Ek vo vyhlásení uviedol, že sme sa mohli zastaviť tým, že budeme najlepšou spoločnosťou na streamovanie hudby vo Švédsku, a stále budeme veľmi výnosní, ale naším rozhodnutím rozšíriť je priniesť ľuďom z celého sveta najlepší zážitok z počúvania hudby a vytvoriť pocit jednoty.

Ako vyzerá budúcnosť pre Spotify?

Pri súčasnej miere expanzie sa Spotify snaží urobiť z tejto platformy globálny hit a ich stratégia je zatiaľ úspešná. Získanie indického trhu a ďalšie rozšírenie na vzdialených miestach im určite pomôžu na Wall Street..

Podľa Musicbusinessworldwide.com, Prvá štvrťročná správa spoločnosti Spotify ukazuje, že 40% jej prémiových používateľov je v Európe, 30% v severnej Amerike, 20% v latinskej Amerike a zvyšok sveta má 10% svojich prémiových používateľov..

Nové funkcie a neustále sa rozširujúca knižnica, ktoré sú chrbtovou kosťou platformy, sľubuje Spotify, že poskytne najlepší zážitok zo streamovania hudby medzi všetkými ostatnými konkurentmi..

Nasledujúcich niekoľko rokov bude rozhodujúcich z hľadiska globálneho úspechu platformy, pretože sa zdá, že minú obrovské množstvo na rozšírenie svojho dosahu, ale ako užitočné sa to ukáže, je vec, ktorú treba vidieť..

Spotify zmenil spôsob, akým ľudia interagujú s hudbou, a vďaka úspešnosti sa tento proces stal dôvernejším a prístupnejším.