Dôkaz o práci a dôkaz o podiele, vysvetlené.

Pochopenie konsenzuálneho mechanizmu Proof of Work vs. Proof of Stake in the Blockchain Technology.

  • Úvod

Kryptomeny spolu s technológiou Blockchain sú najznámejšie pre prvotriedne zabezpečenie, ktoré poskytuje. Odborníci odhadujú, že pre hackera je jednoduchšie preniknúť do centralizovanej finančnej rezervy a okradnúť finančné prostriedky, ako prevziať kontrolu nad sieťou bitcoinových blockchainov..

  • Bezpečnosť prostredníctvom konsenzu

Tento atribút vysokého zabezpečenia sa získava prostredníctvom niečoho, čo je známe ako technológia distribuovanej knihy a mechanizmus konsenzu. Pretože sú údaje distribuované medzi uzlami v sieti, je všetkým k dispozícii rovnaká kópia údajov, takže manipulácia s údajmi v niektorých uzloch neovplyvní informácie o Blockchainu, ale väčšina používateľov ich bude považovať za neplatné. uzly. Tento konsenzus dosiahnutia spoločného bodu, do ktorého bola narušená sada konkrétnych uzlov, je tým, čo technológii Blockchain poskytuje jej bezpečnosť.

  • Prečo je potrebný konsenzus??

Vo všeobecnosti je konsenzus dôležitý, pretože vedie k nestrannému prospechu pre každého a pre každého, aj keď sa zdá, že rozhodnutie nejde ruka v ruke so záujmom každého jednotlivca, ale je najlepším riešením pre celkový rozvoj každého. Prostredníctvom mnohých kryptomien bolo vyvinutých niekoľko mechanizmov konsenzu, ale dve z najpopulárnejších sú doklad o práci a dôkaz o podiele konsenzuálne mechanizmy. Preto musíte poznať základné rozdiely a podobnosti medzi nimi Doklad o práci a doklad o podiele.

Doklad o práci

Ťažiči kryptomien vyťažia bloky a potom ich predložia sieti, aby bola pridaná do siete a oni dostali odmenu za bloky. Bloky sú však spojené s komplexnými matematickými problémami, ktoré je veľmi ťažké vyriešiť, a na ich vyriešenie používajú výpočty hrubou silou. Postupom času, ako sa zvyšuje sieť a počet baníkov, rastie aj náročnosť riešenia problémov.

Potom sa pomocou mechanizmu konsenzu o overení práce skontroluje platnosť bloku a ak sa zistí, že je neplatný viac ako polovicou členov v sieti, blok sa zahodí. Ak však hackeri získajú prístup k viac ako 50% celkovej siete, môže manipulovať so správaním a môže potvrdiť, že neplatný blok je platný, a preto sa do Blockchainu pridá falšovaný blok..

Aby sa predišlo týmto problémom, prichádza na rad veľkosť siete, ktorá je v tomto prípade obrovská a každým dňom rastie, a preto je získanie kontroly nad členmi rozšírenými po celom svete v takých obrovských mierkach blízko, ale nie nemožné. Stojí za zmienku, že aby sa zachoval čas potrebný na vytvorenie nového bloku, úroveň obtiažnosti sa automaticky zvyšuje.

Ak napríklad v reálnom čase sieť automaticky zistí, že čas potrebný na pridanie bloku do siete blockchainu Bitcoin je kratší ako 10 minút, obtiažnosť sa automaticky zvýši, aby sa kompenzoval čas potrebný na pridanie nového bloku. Ziskovosť ťažby bloku v zásade v tomto koncepte závisí od množstva práce vykonanej maloletým, odtiaľ pochádza názov „doklad o práci‘.

Dôkaz o podiele

Aj v tomto mechanizme konsenzu sa mechanizmus zameriava na overenie a pridanie nového bloku do siete Blockchain, ale vzhľadom na množstvo peňazí, ktoré konkrétny používateľ vloží do bloku. Preto sa používateľ, ktorý vlastní najvyššie množstvo podielu, stane s väčšou pravdepodobnosťou ďalším validátorom blokov. Táto metóda sa považuje za oveľa efektívnejšiu ako mechanizmus dokazovania práce, ale nepoužíva sa tak široko.

The Dôkaz o podiele Tento mechanizmus sa považuje za ekologický, pretože nevyžaduje veľké množstvo energie a je zdravý aj pre rozvoj siete. Jednou z kľúčových funkcií súboru Dôkaz o podiele konsenzuálny mechanizmus je, že všetky mince v sieti sú vopred vyťažené. Nedochádza k vytváraniu nových mincí, a preto sú mladiství odmeňovaní úplnými transakčnými poplatkami za transakcie, ktoré overujú.

  • Poznámky

Rozvetvenie konkrétneho blockchainu nie je dobré pre rozvoj siete, vedci vykonali intenzívne experimenty na mechanizme dôkazu práce, ktorý viedol k záveru, že obmedzuje proces rozvetvenia, čo následne vedie k nestabilite siete, pretože baníci by museli rozdeliť výpočtový výkon medzi starý a nový blockchain. V porovnaní s dôkazom mechanizmu Stake, pretože nevyžaduje napájanie hrubou silou, vidlica konkrétnej siete vôbec neovplyvňuje mechanizmus konsenzu.