Alipay: Príbeh o úspechu spustenia miliardy dolárov Jacka Maa

Žijeme vo svete digitálnych platieb. Platenie priateľovi alebo obchodu sa stalo oveľa uvoľnenejším potom, čo sme prevod dostali do rúk, v tvare mobilných peňaženiek. Dnes viac ako 40% sveta používa vo svojom telefóne aspoň jednu online peňaženku, a to je možné už za posledných desať rokov. 

Mnoho krajín však ešte nepokročilo do elektronického obchodu. Čína naopak zasiahla mobilné transakcie sumou 5,5 bilióna dolárov, pričom 74% z nich boli digitálne platby uskutočnené prostredníctvom mobilných telefónov.. Budúcnosť čínskeho trhu s mobilnými platbami tiež vyzerala celkom optimisticky: predpovede ukázali, že trhové transakcie v roku 2020 dosiahnu 6,3 bilióna USD.

Zakladateľ Alipay- Jack MaZakladateľ Alipay- Jack Ma

To by nebolo možné bez jednej z popredných aplikácií pre mobilné online platby v Číne: Alipay. Táto spoločnosť za 150 miliárd dolárov prišiel drsnou cestou a označil svoju prítomnosť na čínskom trhu elektronického obchodu spôsobom, ktorý nemožno navždy vymazať. A tu je dôvod. 

Pôvod Alipay

Alipay

Narodený v roku 2004, Alipay bol prvýkrát založený ako oddelenie platieb v Taobao, B2C program Alibaba Group. Bolo to hneď po získaní eBay Eachnet.com v Číne a Taobao považovala tento nákup za významnú hrozbu pre svoje odvetvie trhu. Aby sa zlepšila konkurenčná výhoda, spoločnosť Taobao sa pokúsila v tomto bode vyriešiť najdôležitejší bod elektronického obchodu v Číne – dôveru medzi predávajúcim a kupujúcim..

Je to jeden z troch centrálnych poskytovateľov „digitálnych platieb“ tretích strán v čínskych mestách. (Ďalší dvaja sú UnionPay online a Tenpay, ktoré prevádzkuje Tencent, vedúca aplikácia čínskych internetových firiem.) Vďaka 800 miliónom zákazníkov vlastní Alipay takmer polovicu online transakcií v Číne a má približne 6 -krát viac registrovaných účtov, ako je PayPal, 4X v prípade Amazonu a 1,5X v prípade Apple iTunes..

V čom sa Alipay líši od ostatných aplikácií

Alipay bol navrhnutý ako platforma na ochranu webových transakcií medzi zákazníkmi a obchodníkmi. V počiatočnom štádiu používatelia Alipay spojili svoje používateľské účty so svojimi bankovými účtami. Potom, čo vytvorili akvizíciu, Alipay držal peniaze, kým zákazníci nedostali tovar. Pokiaľ ide o obchodníkov, vedeli, že peniaze tam budú, aby ich zhromaždili, keď odoslali výrobok. V veľmi spoločnosti, všade tam, kde zákazníkom a obchodníkom chýbala vzájomná dôvera, bola úloha Alipaya nevyhnutná a zásadná. Alipay sa preto zakrátko stal všadeprítomným, pretože online vyhľadávanie prerábalo spotrebiteľské návyky.

Alipay nezostal stáť; vyhľadávané príležitosti akonáhle však smartfón zlacnel a služby mobilnej siete sa kúsok po kúsku zlepšili v provízii a stabilite v Číne. V roku 2008 sa Alipay zapojil do podnikania v oblasti mobilných platieb. Spočiatku môžu používatelia používať bankovku Alipay na platenie peňazí za účty za výrobky a energie spoločnosti Taobao. Neskôr v roku 2011 Alipay navrhol metodiku platby QR kódom, ktorá umožnila offline partnerským obchodom vyrovnať sa s platbami v období skenovaním QR kódu spolupracovníka v ošetrovateľstve v Alipay billfold.. Vďaka svojmu pohodliu a nákladovej efektívnosti Alipay pritiahol dvesto 000 offline partnerských obchodov a 500 000 taxislužieb. V roku 2016 dosiahli používatelia skutočného mena Alipay 450 miliónov, osem a sedemdesiatjeden z transakcií, ku ktorým došlo na mobilnom zariadení..

Obchodný model spoločnosti Alibaba bol zameraný na služby malým podnikom, aby si zákazníci mohli vychutnať množstvo produktov a služieb. V dôsledku toho Alipay zachytil veľký podiel na čínskom trhu, pretože jednotlivci museli predpokladať, že Alipay robí transakcie. Úspech Alipay však nebol iba vedľajším produktom kvality Taobao. 

Pridaná inovácia

Aplikácia Alipay-Payment

Spoločnosť Alipay neustále inovovala, aby rozšírila svoje podnikanie, a to pomocou metodiky platby QR kódom je predovšetkým odlišným príkladom. Navyše, Alipay vytvoril svoju službu lacnejšie ako typické spôsoby platby, ako sú lokalizačné (POS) stroje. napríklad obchod s partnermi v ošetrovateľstve, offline partnerský obchod, musel spoločnosti Alipay zaplatiť iba 0,6% za akčnú cenu za skupinu, v porovnaní s väčšinou z jednej, 25% za automat POS využívajúci akceptujúce karty; nehovoriac o tom, že firmy museli kúpiť a udržiavať samotné zariadenie, získanie novej ceny.

Na vrchole svojich vymožeností, len v roku 2017, Spoločnosť Alipay investovala miliardu RMB do propagačnej kampane na zvýšenie viskozity zákazníkov vo svojej mobilnej aplikácii. počas tejto propagácie by zákazníci dostali digitálnu „červenú obálku“ obsahujúcu náhodné množstvo peňazí, ktorú je možné použiť v online alebo offline obchodoch. Alipay okrem toho, aby pritiahol a udržal svojich používateľov, vytvoril online finančnú schému v intervaloch samotného zariadenia spolu so službami ako Yu’e Bao (platforma fondu peňažného trhu), Sesamum indicum Credit (systém hodnotenia sociálneho kreditu) a Ant-micro (poskytovateľ mikroúverov)

Tieto služby, na strane bankomatu Alipay, prerobili Alipay z jednej platobnej aplikácie na integrovaný systém nakupovania a peňažné schémy spolupracovníka v ošetrovateľstve všade tam, kde si užívatelia mohli vychutnať holistické služby bez toho, aby sa museli zmocniť zariadenia. Tým, že urobí takú komplexnú odbornosť používateľov, Alipay s úspechom zachytil používateľov a integroval sa do ich každodenných aktivít.

Alipay a Čína – revolúcia

Bezpečnostný systém Alipay si navyše získal dôveru čínskych používateľov. Podľa nedávneho prieskumu si deväťdesiatina respondentov prieskumu myslela, že Alipay je v bezpečí a ich informácie sú v bezpečí spoločnosti. Toto bol výsledok Investícia spoločnosti Alipay Brobdingnagian (6,5 milióna USD do roku 2015) do analýzy a partnerstiev s firmami zaoberajúcimi sa softvérovými balíkmi s cieľom vyvinúť bezpečnostné opatrenia na ochranu hotovosti a údajov používateľov.

Keď sa Alipay znovuzrodil do klastra hymenopterných peňažných služieb hmyzu, rozšíril rozsah svojho podnikania od online platieb k alternatívnym finančným službám od bankovníctva po úverový rating.. V samotnej Číne dominuje Alipay v odvetví mobilných platieb v krajine za 5,5 bilióna dolárov (54% plného podielu na trhu).. Bol to silný konkurent pre konkurenčných platobných operátorov, ako sú UnionPay, Visa, MasterCard a Paypal. 

Navyše je za tým fond peňažného trhu Yu’E Bao spoločnosti AntFinancial má hodnotu majetku 165,6 miliardy dolárov, čím prevyšuje vládny fond peňažného trhu JP Morgan (150 miliárd dolárov), nebude to najdôležitejší investičný fond. Finančný partner spoločnosti Alipay, hymenopterný peňažný hmyz, navrhol fintechovú schému, ktorá nielen replikuje väčšinu funkcií starých bánk; dodatočne však poskytovať inovatívne finančné služby s prvotriednou kvalitou, nižšími cenami a výraznejšou dostupnosťou. 

Kde to v krajine stojí

Okrem toho, že slúži ako základný nástroj online platobného procesu pre elektronické obchodovanie, Alipay sa stala štandardnou metodikou platieb pre budúcnosť čínskych zákazníkov. Rýchly prechod na digitálne platby je zvyčajne vďaka popularite smartphonov, pretože dnes deväťdesiatpätina používateľov webu v Číne prechádza prehliadaním prostredníctvom mobilných nástrojov. Väčšina fyzických obchodov spolu so supermarketmi, reštauráciami a obchodmi s odevmi, ale ako služby online až offline, ako sú aplikácie na volanie taxíkov a doručovanie potravín, sa uspokojujú s mobilnými platbami, ktoré ponúkajú spoločnosti Alipay a WeChat Pay.

Alipay a WeChatAlipay a WeChat

Alibaba aj Tencent (materská spoločnosť WeChat Pay) sa zaregistrovali u mnohých maloobchodníkov v Číne a na vzdialenejších stranách, aby urýchlili prechod na bezhotovostnú spoločnosť. Napríklad severoamerický národný reťazec Starbucks v súčasnosti prijíma spoločnosť WeChat Pay najmenej zo svojich dvoch, 600 prevádzok v celej Číne, s výnimkou jednej reštaurácie na pracovisku sídla Alibaba v meste..

 Mimo Číny, Mobilný bankovka Alipay môže byť zamestnaná v mnohých krajinách spolu so severoamerickým národom, Spojeným kráľovstvom, Japonskom, ázijským národom a Austráliou. Vo Veľkej Británii sa už na Alipay usadilo množstvo obchodných domov spolu s Harrods a Selfridges. Využívanie mobilných platieb sa stalo štýlovým štýlom pre niekoľko jednotlivcov, najmä mileniálov, bez ohľadu na to, či spia v metropolách alebo malých mestách. Dokonca sa stalo bežným, že žobráci v uliciach namiesto prijímania bankoviek a mincí darujú QR kód, aby dostávali dary na mobilné platby.

 Mobilné platby boli významnou súčasťou a tiež vstupnou bránou do kompletnej schémy fintech ako alternatívnej jednotky oblastí fintech služieb, ktoré sú v intervaloch ponúkané aplikácie elektronickej peňaženky Alipay alebo WeChat Pay. Podľa jedného odhadu, trhový rozsah Čínsky sektor mobilných platieb bol v roku 2016 okolo tridsaťosem biliónov CNY (5,7 bilióna dolárov), čo bolo päťdesiatkrát viac ako v severoamerickom štáte (112 miliárd dolárov).

Mobilné platby v ČíneMobilné platby v Číne

 To môže byť čiastočne spôsobené obmedzeným výberom bezhotovostných platieb u čínskych maloobchodníkov, pretože kreditné karty nie sú tak obľúbené ako v severoamerickom štáte. Na rozdiel, Čínsky mobilný platobný systém sa stal mimoriadne efektívnym a pohodlným a umožňuje mnohým podnikom a zákazníkom dokončiť transakcie v priebehu niekoľkých sekúnd. V čínskom dvanástom mesiaci majú jednotlivci navyše tradíciu vzájomného podávania červených obálok so šťastnou hotovosťou. V posledných rokoch sú červené obálky digitalizované, pretože jednotlivci majú v súčasnosti tendenciu odosielať virtuálne červené obálky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou aplikácií Alipay alebo WeChat Pay, namiesto starých obálok z červeného papiera..

Sila Alipay v Číne

Rovnako ako PayPal, aj Alipay môže byť digitálny účet, ktorý na svoj účet registruje prostriedky na financovanie (zvyčajne bankový účet) a umožňuje platby online tým, že platobné údaje skryje pred predajcom. Na rozdiel od systému PayPal, Spoločnosť Alipay skutočne ukladá finančné prostriedky dovtedy, kým sa kupujúci a predajca spoja, že skupinová akcia bola dokončená a kupujúci je tiež spokojný.. Výsledkom je, že Alipay nemal problém získať výber spotrebiteľa a obchodníka, a preto je v Číne najrozšírenejším online platobným systémom. Je známe, že 60 percent balíkov dodaných v Číne pochádza z najmenej jedného z podnikov Alibaba. Majitelia účtov Alipay môžu tiež spracovávať offline transakcie, ako napríklad platby za účty.

Od oficiálnej aplikácie tretej strany pre digitálne platby po rozvoj 800 miliónov digitálnych účtov a viac ako 200 miliónov mobilných účtov bol preto úspech pre Alipay definovaný..