10 prípadov únosu a krádeže bitcoinov z celého sveta

Odkedy sa bitcoin stal hlavným prúdom, po celom svete narástla aj kriminalita súvisiaca s kryptomenou. Vyskytlo sa niekoľko prípadov, keď únosca požiadal o výkupné v kryptomene, aby mohol využiť povahu transakcie. Niektorým únoscom sa podarilo uniknúť polícii, zatiaľ čo iných chytili. Neregulovaná a anonymná povaha kryptomeny pritiahla pozornosť mnohých organizovaných zločineckých skupín a zločiny s ňou súvisiace sa po celom svete neustále zvyšujú..

Vyskytli sa aj prípady, keď sa hackerom podarilo ukradnúť bitcoiny v hodnote miliónov dolárov. Podľa spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou boli v minulom roku ukradnuté kryptomeny v hodnote približne 1,1 miliardy dolárov. Zdá sa, že pre hackerov bolo ľahké spáchať tento zločin, pretože väčšina hackerov používala škodlivý softvér, ktorý je okamžite dostupný na tmavom webe, a stál iba 1 dolár..

Tu je zoznam 10 neslávnych krádeží a únosov bitcoinov, ku ktorým došlo po celom svete.

1. Americký podnikateľ uniesol za milión dolárov v bitcoine

V jednom z najnovších známych únosov, kde únosca žiadal výkupné v bitcoine, sa uskutočnil v Kostarike. Podľa správ miestny gang v San Jose uniesol amerického podnikateľa Williama Seana Creightona Kopka 24. septembra minulého roku a od rodiny požiadal o milión dolárov v bitcoine. Kopko vlastní podnik s hazardnými hrami „5Dimes“. Po niekoľkých mesiacoch únosu zaplatila rodina únoscom to, čo požadovali, ale Kopko sa domov už nevrátil. V januári polícia zatkla 12 osôb ako podozrivých a 3 z nich už leteli do Španielska, ale polícii sa ich tiež podarilo zajať. Po podnikateľovi nateraz nie je žiadna stopa a polícia to stále vyšetruje.

2. Únoscovia pýtali v kryptomene v Nórsku 10 miliónov dolárov.

Anne-Elisabeth Falkevik HagenAnne-Elisabeth Falkevik Hagen

68-ročná Anne-Elisabeth Falkevik Hagen zmizla zo svojho domu 3. októbra, manželka nórskeho obchodného magnáta Toma Hagena, jedného z najbohatších mužov krajiny. Tentoraz únoscovia pýtali 10 miliónov dolárov v kryptomene Monero. Podľa polície bola pani Hagenová v jej dome v Osle, keď ju uniesli, a našla sa poznámka, že „ak výkupné nebude zaplatené, bude zabitá“. Jej manžel bol prvým, kto poznámku videl. Polícia prípad stále vyšetruje a rodine povedala, aby sa požiadavkám únoscu nevzdala. Podľa mnohých správ je pravdepodobnosť, že pani Hagenová bude nažive, veľmi malá. Keďže sa prípad stal známym, polícia sa na situáciu pozerá aj z rôznych uhlov.

Tom Hagen má čistú hodnotu 200 miliónov dolárov a vlastní 70% elektrárenskej spoločnosti Elkraft. Polícia s prípadom zverejnila prípad, aby získala tipy, a taktiež uviedla, že medzinárodné orgány koordinujú chytenie únoscov..

3. Únos dospievajúceho chlapca v Južnej Afrike.

Katlego Marite,Katlego Marite,

V máji minulého roku bol v juhoafrickej Mpumalanga unesený tínedžer. Za bezpečné vrátenie chlapca únoscovia pýtali stotisíc dolárov v bitcoine.

Po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce polície sa im podarilo únoscov chytiť. V novembri bol jeden únosca zatknutý z Germiston v Gautengu, zatiaľ čo druhý bol zatknutý v Ladysmith, KwaZulu-Natal, 30. decembra..

13-ročný chlapec sa bezpečne vrátil domov k rodine a nebolo zverejnené, či bolo výkupné zaplatené alebo nie. Išlo o prvý únos v krajine, v ktorej bolo požiadané o platbu v bitcoinoch.

4. Expert na blockchain unesený na Ukrajine

Pavel Lerner

26. decembra Pavla Lernera, popredného analytika a experta na blockchain, uniesli maskovaní ľudia. Podľa miestneho spravodajského webu sa Lerner stretol so šiestimi ľuďmi v maskách a tí ho strieľali do minibusu so strelnou zbraňou. Lerner pracoval v EXMO, britskej kryptoburzovej spoločnosti. Únoscovia pýtali milión dolárov v bitcoinoch. Len o niekoľko týždňov neskôr Lernera únoscovia prepustili, keď získali výkupné. Polícia nikdy nezistila, kto boli únoscovia, a taktiež bolo zverejnené, kto zaplatil výkupné.

5. 840 000 dolárový výkupný poplatok za bitcoin bol v Indii zmarený

Sedemčlenný gang v indickom Rádžastháne uniesol dvoch obchodníkov s kryptomenami Shaikha a Shazada a požiadal o 80 bitcoinov v hodnote 850 000 dolárov. Plán sa však nevydaril a polícia zatkla všetkých členov gangov v prevádzke, ktoré trvali 13 hodín. Miestni obyvatelia nahlásili polícii muža s pištoľou na ceste a polícia ho chytila ​​po 20 minútach prenasledovania. Potom polícii povedal o svojich partneroch, ktorí boli blízko budovy. Po dlhej pátracej polícii 15. júla neskoro v noci zatkli všetkých členov. Polícia pre médiá uviedla, že tento gang sa predtým podieľal aj na vydieraní a ďalších zločinoch.

6. Únos za bitcoin v NewYorku

Začiatkom minulého roka uniesli podnikateľa z taxíka, keď odchádzal domov. Únosca na strelnú zbraň požiadal podnikateľa, aby mu odovzdal kľúče od bytu a 24 -miestne heslo do jeho hardvérovej peňaženky, v ktorej bola uložená jeho kryptomena. Podnikateľovi sa podarilo utiecť z taxíka, ale únoscovi poskytol kľúče a heslo. Meza (únosca) odišiel do svojho domu a na svoj účet previedol ethereum v hodnote pol milióna dolárov. Polícia ho neskôr zajala, keď ho zachytila ​​bezpečnostná kamera bytového domu.

7. Kryptoschránka Ransomware

V roku 2013 poskytol Crypto Locker svojim obetiam tri dni na zaplatenie výkupného prostredníctvom bitcoinov, inak by bol ich súkromný kľúč natrvalo odstránený. Až 40% ľudí poskytlo bitcoin ako výkupné a kvôli tomuto malwaru sa uskutočnili transakcie v hodnote približne 27 miliónov dolárov. Niektorí používatelia dostali svoje peniaze za pomoci úradov. Scammerovo celkové výkupné, s ktorým sa dostal preč, sa odhaduje na približne 3 milióny dolárov a nikdy sa nezistilo, kto za podvodom stojí.

8. Planetárny ransomware HC7

HC7 Planetary je ransomware, ktorý stále častejšie postihuje počítače na celom svete. Softvér prenikne do počítača a pokračuje v infikovaní ďalších zariadení v danej sieti. Tento ransomware požaduje v Ethereu až 5 000 dolárov za obnovenie prístupu k postihnutému systému. Tento škodlivý softvér doteraz ovplyvnil mnoho systémov, ale ako sa bezpečnostné technológie zlepšujú, väčšinu ransomwaru je možné ľahko odhaliť.

9. Ryuk ransomware vyzbieral 3,75 milióna dolárov v bitcoine

Ryuk len za päť mesiacov tohto roku vyzbieral 705 bitcoinov ako výkupné, čo má hodnotu 3,75 milióna dolárov. Tento ransomware zašifruje všetky údaje hostiteľa a uzamkne ich, kým sa obeť nekontaktuje s hackerom a nezaplatí výkupné v bitcoinoch. Najvyššie výkupné bolo až 99 bitcoinov.

10. Izraelský hacker ukradol Európanom 1,7 milióna dolárov

31-ročný Gigi z Izraela údajne ukradol bitcoiny, ethereum a Dash rôznym cudzincom vrátane Belgičanov, Holanďanov a Nemcov. Tento kyberzločinec doteraz ukradol 1,7 milióna dolárov vo viacerých kryptomenách. Gigi použil malware, ktorý napadol počítače obetí a umožnil mu prijímať kryptomeny. Gigi je v súčasnosti zatknutý a za svoje zločiny bude ešte odsúdený.