Kontroverzie okolo kryptomeny Facebook Libra

Odkedy Facebook oznámil spustenie svojej kryptomeny Libra, platforma sociálnych médií je pod drobnohľadom regulačných orgánov a vlád z celého sveta. 16. júla sa predstaviteľ Facebooku David Marcus postavil pred americký Kongres, aby odpovedal na otázky a bránil Váhy. Čelil tam veľkému teplu, pretože členovia domu boli voči novému podniku Facebooku veľmi skeptickí.

Libra, kryptomena Facebooku, ktorá by sa nemala začať pred rokom 2020, bola v centre pozornosti zhruba jeden mesiac. Nedávno o tom tweetoval aj americký prezident Donald Trump a podelil sa o svoj názor. Váhy si získavajú pozornosť aj od samotného krypto priemyslu. Niektorí sú si istí, že Libra sa úspešne spustí podľa toho, čo si spoločnosť naplánovala, ale niektorí si nie sú istí.

“Váhy môžu byť nebezpečnejšie ako 11. september,” hovorí kongresman Sherman.

David MarcusDavid Marcus

Nebolo to prvýkrát, čo Facebook griloval americký senát, predtým Facebook, generálny riaditeľ, Mark Zuckerberg musel po škandále so súkromím prejsť senátnym výsluchom. Výkonný riaditeľ Facebooku David Marcus tentoraz stál pred zákonodarcami pred ťažkými otázkami, ktoré vyvolali niektoré zásadné problémy súvisiace s uvedením Libry na trh. Členovia Kongresu to nemali s Davidom ľahké, pretože silne kritizovali myšlienku Váh.

Jeden kongresman Brad Sherman ďalej uviedol, že dopad Váh môže byť škodlivejší ako teroristický útok z 11. septembra. David sa však snažil zo všetkých síl objasniť všetky starosti kongresmanov. Povedal tiež, že spoločnosť nebude pokračovať bez toho, aby sa zaoberala všetkými regulačnými problémami. Toto dvojdňové stretnutie s kongresom upriamilo pozornosť médií na problém a celý kryptosvet vo všeobecnosti. Napriek tomu, že väčšina členov nepodporovala experiment Facebooku s digitálnou menou, jeden kongresman videl potenciál Váh a povedal, že túto oblasť treba preskúmať s prihliadnutím na riziká a prínosy..

Zákonodarcovia prejavili znepokojenie nad históriou Facebooku a nad tým, ako ohrozujú súkromie jeho používateľov a využívajú ho vo svoj prospech. Zástupkyňa Maxine Waters uviedla, že Facebook by mal zastaviť uvedenie Váh na trh. Dodala tiež, že ak by platforma sociálnych médií pokračovala v uvádzaní svojej digitálnej meny na trh, získala by obrovskú moc, ktorá by mohla narušiť vlády a centrálne banky. Podľa histórie Facebooku sa kongresmani zdráhali nechať spoločnosť vykonávať finančné transakcie.

Kritika z celého sveta

Rozhodnutie Facebooku zaviesť svoju digitálnu menu bolo pod veľkým ohlasom vlád a úradov po celom svete. Ffrancúzsky minister financií Le Maire hovoril na stretnutí G7 o Váhach a povedal, že to môže ohroziť alebo oslabiť suverenitu národov. Tiež spomenul, že Facebook by mohol využiť svoju existujúcu veľkú užívateľskú základňu na rýchle dosiahnutie globálnej stopy, ktorá by mohla ohroziť globálny finančný systém.

Guvernér Bank of England Mark Carney sa tiež vyslovil proti mene Facebooku a povedal, že Libra bude pred uvedením na trh v Anglicku veľmi regulovaná. Tiež dodal, že by veľmi sťažil Facebooku uvedenie svojej meny v Anglicku. Znepokojenie nad touto otázkou vyjadril aj nemecký minister financií Olaf Scholz, ktorý uviedol, že vydávanie meny je základným znakom suverénnej krajiny a nepatrí do rúk súkromnej spoločnosti. Podľa správy nemeckých novín Bild bude tamojšia vláda pracovať na tom, aby sa Váh nestalo alternatívnou menou. Minister financií tiež uviedol, že by sa to mohlo stať vstupnou bránou pre financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí.

Ministri financií na stretnutí G7 hovorili o Váhach a vyjadrili nad tým obavy. Veria, že vzhľadom na Váhy je potrebné rýchlo prijať prísne opatrenia.

Čo hovoria priemyselní giganti o Váhach?

V súčasnosti sa Facebook stretáva s politickými reakciami z celého sveta, ale uprostred tejto politickej búrky niektoré priemyselné giganty podporili rozhodnutie Facebooku. Abra, generálny riaditeľ, Bill Barhydt povedal, že bude podporovať Váhy, keď budú k dispozícii, dodal tiež, že Facebook čelí mnohým rizikám, pokiaľ ide o získanie povolení regulátorov. Roneil Rumburg, generálny riaditeľ streamovacej služby na báze blockchainu Audius, obhajoval rozhodnutie Facebooku. Povedal, že možno všetci ľudia nesúhlasia s prístupom Váh, ale mali by sme brániť právo Facebooku na experimentovanie a inovácie. Roneil tiež povedal, že Facebook je pre politikov praktickým boxom.

Nie všetky firmy podporujú Váhu ako Billa, skorý investor Facebooku Matt Ocko prináša správy pre rootovanie regulačným orgánom, aby Libru zastavili. Dimitri Sirota, generálny riaditeľ spoločnosti BigID, firmy na ochranu údajov, v rozhovore pre CNBC, ukázal svoj skepticizmus k uvedeniu Libry na trh, keď sa odvolal na skúsenosti s riešením problémov Facebooku s ochranou súkromia.

Miliardársky technologický podnikateľ Mark Cuban v rozhovor pre CNBC rozhodnutie Facebooku o spustení ostro kritizoval a označil to za „veľkú chybu“. Investor Shark Tank tiež uviedol, že v prípade uvedenia na trh by Libra bola veľkým problémom pre krajiny, ktoré nemajú stabilnú vládu..

Vplyv kontroverzií na Facebook.

Napriek všetkým kontroverziám a drobnohľadom, ktorými si Facebook prešiel už niekoľko týždňov, sú investori a analytici presvedčení, že Facebook úspešne uvedie svoje zariadenie na trh. Uprostred všetkých kontroverzií sa očakáva, že platforma sociálnych médií oznámi svoj druhý najziskovejší štvrťrok vôbec. Cena akcií Facebooku vzrástla v tomto roku o 50%. Vlády celého sveta sa usilujú o to, aby bol štart Libry silne regulovaný.

Mark Zukerberg nedávno vydal hodinový podcast, v ktorom hovoril o témach ako sloboda prejavu, právo a demokracia. Tento podcast odzrkadľuje, že Mark taktiež pociťuje horúčavu kontroverzií, s ktorými sa jeho rozhodnutie stretlo minulý mesiac. Táto politická búrka, s ktorou sa Facebook stretol, vyplávala na povrch reči o kryptomenách vo všeobecnosti a ich úlohe v budúcnosti. Vláda na celom svete sa teraz o túto otázku vážne zaujíma.