The Mt.Gox Story: Kam sa dostal? Aká je budúcnosť?

Mt.Gox bol japonský program výmeny bitcoinov, ktorý znamená „Magic: The Gathering Online Exchange“. Spracoval viac ako 70% bitcoinových transakcií na svete. Išlo o vôbec najväčšiu výmenu bitcoinov. Konalo sa v roku 2014. Na konci februára bol v úpadku. Bol to obrovský hack, aký sa kedy v histórii transakcií stal. Bol to menový masaker, aký sa kedy v histórii stal. V priemere stratil asi 740 000 bitcoinov, čo je 6% z celkovej vtedajšej existencie. Hmotná hmotná hodnota stratených 740000 bitcoinov bola 460 miliónov EUR a viac ako 3 miliardy dolárov zo sumy nemali žiadne záznamy o bankových transakciách. Po tom, ako sa podarilo uzdraviť starostlivého detektíva niekde v blízkosti 200 000 bitcoinov, ale do dnešného dňa neexistuje žiadny záznam o 650000 bitcoinoch, zatiaľ nebol obnovený..

Mt.Gox bol hacknutý v júni 2011. Zdrojom je údajne počítač audítora spoločnosti. Hacker umelo manipuloval s peňažnou hodnotou bitcoinu na jeden cent a preniesol 2000 bitcoinov v súhrnnej hodnote a predal ich. Nebolo to len raz, ale skôr to bola priestorová podvodná hra hackera. Nielen to, hacker neskôr na burze kúpil približne 650 bitcoinov umelou manipuláciou s cenou, ktorá by bola nižšia ako skutočná hodnota, a do dnešného dňa nebola čiastka vrátená..  

Napriek takémuto masakru sa Mt.Gox obnovil a stal sa najväčšou burzou bitcoinov na svete. Stala sa najväčšou burzou bitcoinov na svete, ale zrejme udalosť čelila znepokojivému boju. Štruktúra zabezpečenia ochabla, keď mala byť najsilnejšia, a v mnohých sektoroch bola dezorganizovaná.

Ako reagovali USA?

Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vec starostlivo prešetrilo a vyhlásilo, že jedna z dcérskych spoločností pôsobiacich v USA v štáte Mt. Gox bola nezákonná a fungovala na neregistrovanom menovom vysielači. Potom, čo USA objavili skullduggery, zadržali 5 miliónov dolárov z bankového účtu spoločnosti. A Mt.Gox oznámil dočasné pozastavenie transakcií v amerických dolároch. Táto neplecha vedie k určitému zdržaniu transakcií a prišla o pozíciu najväčšej bitcoinovej burzy na svete. Po pozastavení obchodov v amerických dolároch spôsobil Mt.Gox značné straty v dôsledku úverových vkladov.

Vo februári musel Mt.gox zastaviť všetky výbery bitcoinov, aby získal jasný obraz a identifikoval obrovské medzery v operáciách, aby nakreslil štruktúrovanú správu a získal technické zobrazenie problémov. Spoločnosť po podrobnom skúmaní uviedla, že masaker bol výsledkom transakčnej tvárnosti. Spoločnosť po takom masakri sa pokúšala postupne rásť a jedna taká znova hlásená obava mala narušenie bezpečnosti. Po zhromaždení údajov finančný stav investorov stále vykazoval rozdiely. Coindesk uviedol, že 3 000 zákazníkov uviedlo, že 68% stále čaká na finančné prostriedky od spoločnosti Mt.Gox.

Kde dosiahol Mt.Gox?

Po prieskume spoločnosti CoinDesk na užívateľoch Mt.gox odhalilo, že takmer 70% držiteľov ešte nedostalo svoje finančné prostriedky ani po sťažnosti a odoslaní žiadosti. Čakanie sa ešte neskončilo, ľudia stále čakajú na návratnosť svojich investovaných súm. Po darebáctve tento prieskum uviedol, že Mt. Gox stratil mnoho svojich vysokých predstaviteľov. S týmto problémom sa nestretli len zákazníci, ale rovnaké obavy mali aj súvisiace bankovníctvo. Po tak dlhom držaní na Mt.Gox sa teraz stala trochu stabilnou. Ale potom, čo boli hlásené také masívne zločinné transakcie, Mt.Gox stratil svoju dôveryhodnosť na trhu výmeny bitcoinov. V nominálnej hodnote bitcoinu bolo uvedených viacero cien. Príliš veľa výkyvov v hodnote bitcoinu je porušením a sú považované za flagrantné porušenie zákona o jednotnej cene. V ekonomike je pretrvávajúci rozdiel v cene pre tok bitcoinov na trhu hrozný. Podľa prieskumu CoinDesk však bolo zatiaľ hlásené priestorové zlyhanie výberu finančných prostriedkov.  

Neskôr sa ukázalo, že Mt. Gox a jej zakladateľ Mark Kerpeles sú uväznení v hlavnej operácii USA. Eskalovaný objem ponúk za bitcoin na Mt.Gox zrejme začal cenu bitcoinu postupne zvyšovať. Spôsob, akým sa transakcie šíria v sieti, stratila spoločnosť svojich zákazníkov. A problém škálovateľnosti sa ešte zhoršil.

Po podrobnom skúmaní sa zdá, že knihy Mt. Goxa majú v banke veľa fiat mien. Ale po toľkej nestabilite sa Mt Gox podarilo stabilizovať a zavolať nových zákazníkov na platformu opätovným zavedením dôveryhodnosti na trhu. Rozhodne bude trvať veľa času, kým sa značka úplne zotaví. Dopad tejto skullduggery bol obrovský na operácie výmeny bitcoinov, v dôsledku čoho Mt.Gox stratil titul najväčšej bitcoinovej burzy na svete..