Bitcoiny rástli na nové ročné maximum, reklamy na krypto trhu 25 miliárd dolárov, čo bude ďalej s BTC?

Bitcoin, najvyššia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, dosiahol nové ročné maximum 8 858,53 dolárov. Jeho trhová kapitalizácia tiež stúpla na 155 miliárd dolárov, čo mu dáva 57,4 percentnú dominanciu celého trhového podielu. Na druhej strane celková trhová kapitalizácia kryptomien je v súčasnosti 271 miliárd dolárov a bližší pohľad na grafy ukazuje, že v priebehu 24 hodín došlo k prírastku 25 miliárd dolárov.

Cenový graf BTCUSDCenový graf BTC/USD

Čo však viedlo k tomuto náhlemu pohybu cien vzhľadom na to, že trh zaznamenáva už viac ako rok klesajúci trend? Prišli mesiace apríl a máj s dobrou správou a možno rovnaký pôsobivý výkon očakávať aj vo zvyšných mesiacoch roka? Nikto nemôže dať jasné áno alebo nie, ale toto vám môžeme povedať!

Špičky v bitcoine napriek nedávnym udalostiam v krypto priestore

Bitcoin dostal budíček, ktorý nevyhnutne potreboval, a možno ho pripísať viacerým udalostiam, ku ktorým došlo nedávno. Na začiatok, súdny spor proti Bitfinex a Tether, spoločnostiam, ktoré dohliadajú na stablecoin Tether (USDT), nedokázali znížiť cenu bitcoinu. Toto je v tvári na obvinenie že sa Bitfinex pokúsil vykryť stratu klientských a korporátnych fondov vo výške 850 miliónov dolárov.

V rovnakom zmysle bola nedávno hacknutá kryptoburza Binance a Changpeng Zhao, generálny riaditeľ burzy, diskutoval s verejnosťou, či by bolo možné zrušiť bitcoinový blockchain v snahe získať späť ukradnuté finančné prostriedky burzy v hodnote 40 miliónov dolárov. Avšak, zmenil názor pokračovať v rollbacku, priniesol bitcoinu ďalšiu výhodu vo svojej cene.

Aby sme nezabudli, aj americká komisia pre cenné papiere a burzy 29. marca 2019 odložené jeho rozhodnutie schváliť alebo odmietnuť dve bitcoinové ETF a na rozdiel od minulosti to nestačilo na to, aby odradilo záujem ľudí o bitcoin. Tieto udalosti ukazujú, že trh vo všeobecnosti dozrel v porovnaní s minulosťou, kde správy o hackoch (napr. MT. Gox v roku 2014) alebo reguláciách dokázali výrazne znížiť cenu bitcoinu..

Okrem nich je v máji 2020 plánovaná aj polovica bitcoinov na polovicu, kde sa počet bitcoinov vytvorených každých 10 minút zníži z 12,5 BTC na 6,25 BTC. Môže to mať priamy alebo nepriamy vplyv na cenu virtuálneho majetku, pretože každé zníženie na polovicu zvyčajne viedlo k zvýšeniu ceny. Posledne menovaný bol prípad zníženia cien v novembri 2012 (12,22 dolára za BTC) a júla 2016 (657 dolárov za BTC).

Cenová hladina 8 000 dolárov navyše nemusí byť najlepšia svojho druhu za daný rok, ak sa spoliehame na predpovede renomovaných členov kryptospracujúceho priemyslu. Vezmime si prípad Arthura Hayesa, generálneho riaditeľa BitMEX, populárnej kryptoburzy, ktorý uviedol 11. apríla 2019, že bitcoíny zakončia rok okolo 10 000 dolárov.

Negatívny vplyv prírastku ceny bitcoinu

Naopak, tento neočakávaný nárast cien bitcoinov má negatívne účinky. Mnohí poukázali na to, že sa jedná o odskok mŕtvej mačky, kde dochádza k dočasnému zvýšeniu cien predtým, ako si iný medvedí trh zdvihne škaredú hlavu. Bloomberg napríklad vo svojom 10. apríli 2019 publikácia uviedol, že objem obchodovania s bitcoínom nesúvisí s jeho nárastom cien, a ako taký by mohol viesť k drastickému poklesu jeho ceny.

Ďalším príkladom je Jonathan @jcho710, obchodník s kryptomenovými hedžovými fondmi, ktorý 12. apríla 2019 úplne otvorene uviedol že bitcoin klesne na 2 000 dolárov a až na 1 900 dolárov. Podľa obchodníka budú po prudkom poklese nasledovať hodlerove výkriky. Dodal, že bude menej neoblomných sledovateľov v porovnaní s tým, čo v poslednej dobe získalo.

Teraz, ak sa trh ukáže tak, ako tieto platformy/jednotlivci predpovedali, nadšencov kryptomien môže čakať ďalšie kolo bolesti a možno tentoraz aj bolestivejšie v porovnaní s predchádzajúcim. Prečo je to tak? mozes sa cudovat Ale pozri sa na to takto.

Toto je čas, kedy Fidelity Investments, Július Baer, a Bakkt sa snažia uviesť produkt na trh s cieľom prilákať inštitucionálnych investorov. Nedávne udalosti, ktoré sa tiež stali, ukázali, že trh nie je riadený iba sentimentom a správami z médií. Ak je to tak, ak sa medvedí trh v tejto dobe ešte neskončil, bude potrebné urobiť niečo zvláštnejšie, aby sa skončil..

Celkovo je nedávna výkonnosť bitcoinu pozoruhodná a ako obvykle má pozitívny vplyv na cenu altcoinov. Skok v cene zaznamenal aj majetok ako Litecoin, Binance coin, Ethereum a dokonca aj Bitcoin SV, ktorý čelil svojej vlastnej kontroverzii vďaka žalobe Craiga Wrighta na členov komunity. Dnes to vyzerá ružovo, ale čo sa stane v najbližších mesiacoch? Ako mnoho ďalších, aj my držíme palce.