Príbeh spoločnosti ShapeShit a jej zakladateľa Erika Voorheesa

Spoločnosť Shapeshift založil Erik Voorhees v roku 2014 ako okamžitú kryptoburzu. Cieľom programu Shapeshift bol Erik skrátiť zdĺhavý proces registrácie služby predtým, ako si bude môcť vymieňať digitálne aktíva. Shapeshift opísal ako automat na platby, kde ľudia môžu vložiť jednu menu a získať za ňu inú digitálnu menu. Odvtedy prešiel startup mnohými zmenami. Spočiatku bola aplikácia spustená iba na platforme IOS, ale teraz je k dispozícii aj pre Android a web.

Erik začal so Shapeshift vo Švajčiarsku, ale všetky operácie burzy prebiehajú z Denveru USA. Celkovo sa v troch kolách financovania Shapeshift podarilo vyzbierať 12 miliónov dolárov. Digital Currency Group, ktorú vlastní Bary Silbert, Pantera Capital a Earlybird Venture, sú niektorí z investorov, ktorí vložili kapitál do spoločnosti Shapeshift. Spoločnosť má striktné pravidlo bez fiat meny, aby sa vyhla problémom s reguláciou zo strany vlády ktorejkoľvek krajiny. V súčasnosti burza podporuje 34 kryptomien a je k dispozícii používateľom na celom svete.

Erik Voorhees; priemyselný veterán

Erik Voorhees

Erick Voorhees, generálny riaditeľ spoločnosti Shapeshift, je mnohými považovaný za priemyselného veterána. Je jedným z prvých ľudí, ktorí začali obchodovať s bitcoinmi veľmi skoro. Pred založením Shapeshifter Erick spoluzakladal dva startupy, najskôr Coinapult, spoločnosť, ktorá prenášala bitcoiny prostredníctvom e-mailu a SMS. Uvedenie do prevádzky bolo pôvodne úspešné a podarilo sa mu získať investície v hodnote 750 000 dolárov, ale v roku 2014 spoločnosť opustil kvôli problémom s reguláciou, s ktorými sa spoločnosť stretávala od vlády USA. Erick tiež spoluzakladal startup SatoshiDice zameraný na bitcoinové hazardné hry. Americká komisia pre cenné papiere a burzy mu udelila pokutu 50 000 dolárov za predaj neregistrovaných cenných papierov. Startup potom predal anonymnému investorovi za 126 315 bitcoinov, ktorých hodnota bola v čase transakcie na začiatku tohto roka 11,47 milióna dolárov. Erik je známy tým, že obhajuje neregulované používanie kryptomeny po celom svete. Bol tiež vedúcim marketingu a komunikácie v spoločnosti BitInstant LLC. A od júna 2016 je tiež členom poradného výboru pre kryptomeny v spoločnosti MGT Capital Investments.

Čas, keď bol Shapesihft hacknutý.

Výmena prišla v roku 2016 o sériu hackov o 230 000 dolárov. Neskôr to bolo hlásené ako interná práca. Zamestnanec ukradol 100 000 dolárov v rôznych kryptomenách. Ten istý zamestnanec potom predal citlivé informácie cudzincovi, ktorý neskôr zobral 130 000 dolárov v minciach. Nedošlo k žiadnej strate používateľov burzy, pretože spoločnosť nevlastnila digitálne aktíva v mene spotrebiteľov. Po podvode bola spoločnosť offline, aby zlepšila svoje bezpečnostné funkcie, a znova ju otvorila koncom apríla 2016.

Shapeshift končí s funkciou anonymity.

V septembri 2018 zmenil Shapeshift samotný model, na ktorom bol postavený zavedenie povinného KYC na uskutočnenie výmeny na platforme. Spustenie sa líšilo od všetkých ostatných búrz, pretože nevyžadovalo, aby sa používatelia pred uskutočnením výmeny zaregistrovali alebo poskytli akékoľvek informácie. Toto rozhodnutie vyvolalo veľkú kritiku používateľov. Generálny riaditeľ Erick v príspevku na blogu napísal, že zhromažďovanie údajov jeho používateľov je „nanič“, ale je to nevyhnutné a dodal, že burza bude s údajmi narábať opatrne a bude naďalej podporovať ochranu osobných údajov. Burza taktiež predstavila funkciu člena, v ktorej keď sa používateľ zaregistruje na KYC, stane sa členom a bude odmenený vernostnými bodmi. Odkedy bolo toto rozhodnutie implementované, mnoho partnerov a investorov tiež naznačilo, že zrušia podporu spoločnosti.

Boj Shapeshiftu s regulátormi

Vláda sťažuje prežitkom kryptomien prežitie zavedením nových nariadení po celom svete. Shapeshift utrpel najviac, pretože generálnu riaditeľku Erickovú zmenila jedinú identitu platformy, pretože jeho spoločnosť vynakladala obrovské prostriedky na navigáciu v zákonoch. ConsenSys, Bitmain, SpankChain a Steemit tiež patria medzi startupy, ktoré sa kvôli zvýšenej regulačnej kontrole dostali do rozbitia. V januári tohto roku Erik oznámil v a blog že spoločnosť prepustila 37 zamestnancov spoločnosti, ktorá znížila počet zamestnancov o tretinu. Vo svojom introspektívnom príspevku uviedol, že regulačné problémy spotrebovali veľa času a zamerania výkonného tímu.

Erik hovoril aj o tom, že posledný rok nebol taký dobrý, ako klesla cena kryptotrhu. Nakoniec však za zlý výkon spoločnosti neobviňoval nikoho okrem seba. Erik ďalej podrobne popisuje problémy znásobenia od 10 zamestnancov k viac ako 100 a ktoré vedú k štruktúre problému a komunikácii. Podľa Erika bola chyba aj „nesústredenosť“ výkonného tímu a získavanie nových produktov. Verí, že spoločnosť týmto spôsobom zanedbávala svoj hlavný produkt.

Ale nie je všetko stratené, existuje strieborná podšívka pre spoločnosť as Erik spomenul, že čoskoro spustia „nový Shapeshift“, ktorý vyvíjajú od minulého roka. Táto nová verzia aplikácie by jednotlivcom umožnila spravovať svoje vlastné kryptofinancie. Erik to opísal ako „znovuzrodenie“ spoločnosti, ktoré by pomohlo urobiť „finančnú suverenitu … pilierom civilizácie 21. storočia“.