Cenu bitcoinu stále manipulujú veľryby? Zhoršuje sa to po vstupe hry do hry Wall Street

Bitcoiny k dnešnému dňu stále manipulujú veľryby a veľa mu možno pripísať. To však môže byť najmenej znepokojujúce vzhľadom na skutočnosť, že by sa to mohlo potenciálne zhoršiť po tom, ako na trh vstúpia pouličné jednotky. Napriek tomu uvádzame niekoľko dôvodov, prečo sa s cenou bitcoinu stále manipuluje.

Neregulovaný charakter trhu znamená, že niekoľko veľrýb môže vlastniť veľké množstvo bitcoinov bez toho, aby v porovnaní s akciovým trhom čerpalo ďalšie pravidlá a kontrolu zo strany úradov. V tom istom zmysle veľryby nedávneho obchodovania s praním a arbitráže manipulovali s cenou bitcoinu na cenovku 8 000 dolárov, v ktorej sa v súčasnosti oceňuje.

Manipulácia ceny bitcoinu pomocou WashTradingu

Umývanie je napríklad to, keď obchodník súčasne kupuje a predáva aktívum v ponuke, aby dal falošný dojem, že je po ňom veľký dopyt. Verí sa, že vysoké objemy obchodovania, ktoré v poslednom čase vidíme, možno do značnej miery pripísať umývaniu obchodov na mnohých burzách a dokonca aj na populárnych burzách..

Radi by sme vyvodili záver zo správ Bitwise Asset Management a Blockchain Transparency Institute (BTI). Bitovo, 22. marca 2019, uviedol že z 81 populárnych búrz s kryptomenami iba 10 nepredstieralo svoj objem obchodovania s bitcoinmi. Burzy, ktoré neboli nájdené ako nechcené, sú Binance, Coinbase, Bitfinex, bitFlyerUSA, Krakenfx, BittrexExchange, Poloniex, Circlepay, itBit a Gemini.

Na rovnakom základe je aj Inštitút transparentnosti blockchainu (BTI) v apríli 2019 správa uviedol počet búrz, ktoré majú určité percento z obchodovania s ľuďmi. Podľa ZINZ, “Zistili sme, že 17 z 25 búrz CMC je viac ako 99%+ falošných s mnohými väčšími ako 99,5% falošných objemov, vrátane 35 z 50 najlepších rebríčkov upraveného objemu.”

Zatiaľ čo Binance, maltská burza, mala v tom čase skutočný objem obchodu 85 percent, je sklamaním, že burzy ako HitBtc, OKEX, Bibox. Coinbene, Idax a Fatbtc mali skutočné obchody 7 percent, 9 percent, 7 percent, 2 percentá, 2 percentá a 1 percento v uvedenom poradí..

Arbitráž používaná pri manipulácii s cenou bitcoinu

Okrem toho, že sa obchodovanie s praním používa na manipuláciu s cenou kryptomien, ďalšou jadrom sporu je arbitráž. Ide o proces nákupu virtuálneho majetku lacno na jednej burze a jeho následného predaja za vyššiu cenu na inej burze. Túto metódu zvyčajne používajú veľryby, pretože na to, aby bolo možné využiť malé zisky na burzách, je potrebné kúpiť virtuálne aktíva v hodnote stoviek tisíc dolárov..

Pri všetkých týchto činnostiach bol v centre pozornosti jeden stablecoin a tým je Tether (USDT), stabilnýcoin, ktorý je údajne krytý dolárom. Existujú tvrdenia, že USDT bol použitý na manipuláciu ceny bitcoinu v roku 2017, keď dosiahol svoje historické maximum 20 000 dolárov. V novembri 2018 začalo americké ministerstvo spravodlivosti (DOJ) vyšetrovanie s cieľom zistiť, či Bitfinex a Tether Ltd použili stablecoin na manipuláciu s cenou bitcoinu.

Práve keď sme si mysleli, že sa búrka skončila, ďalšia tvrdiť sa ukázalo, že Tether vydáva na trh milióny dolárov USDT v snahe zvýšiť cenu bitcoinu. Tvrdenie bolo podložené skutočnosťou, že 8. apríla 2019 sa celková ponuka USDT zvýšila o 417 miliónov. Teraz sa to dostalo do bodu, keď mnohí požadovali odstránenie USDT z Binance.

Súhlasíme, že došlo k manipulácii s cenou bitcoinu a kryptokomunita to cíti rovnako. Priblížme si to domov. Mati Greenspan, senior analytik spoločnosti eToro, vykonal a hlasovanie 21. januára 2019, aby zistil, čo viedlo k poklesu ceny bitcoinu. A hádaj čo? väčšina respondentov súhlasila s tým, že je to spôsobené cenovou manipuláciou.

Okrem toho by sa veci mohli veľmi pokaziť, keby na trh vstúpila inštitúcia pouličných ulíc. Už v roku 2018 existovali tvrdenia, že Wall Street manipuluje s cenou bitcoinu, čo viedlo k jeho 1,5-ročnému minimu v decembri 2018. Ale akým spôsobom sa možno pýtať? Vo svojich komentároch a rozhovoroch v bežných médiách.

Niektoré tieto prípady sú prípadom spoločnosti Goldman Sachs povedal 7. februára 2018, že „Väčšina kryptomien sa chystá na nulu“. Uviedol to 24. januára George Soroson “Bitcoin je bublina”, a Jamie Dimon z JP Morgan 12. septembra 2017, povedal, „Bitcoin je podvod“. Verí sa, že tieto komentáre majú za cieľ znížiť cenu bitcoinu do takej miery, že je pre nich dostatočne lacné nakupovať na trhu.