Bitcoin v terorizme: globálny problém

Nedávna správa spoločnosti Middle East Research ukazuje, že palestínska militantná skupina Hamas aktívne používa na financovanie bitcoiny. Táto militantná skupina bola západnou vládou vyhlásená za teroristickú organizácius. Potom, čo sa skupina dostala mimo tradičného finančného systému, našla alternatívny spôsob získavania finančných prostriedkov.

Veľkonočné bombové útoky na Srí Lanke boli financované z bitcoinu

Izraelská forenzná kriminalistická spoločnosť zistila, že bombové útoky na Srí Lanke boli financované z bitcoinu

Podľa New York Times správa, krídlo spustilo webovú stránku s názvom Qassam Brigades s cieľom získať finančné prostriedky v bitcoine. Každý, kto navštívi stránku, dostane podrobný návod, ako odosielať bitcoiny bez toho, aby si to úrady všimli. Správa naznačuje, že každý návštevník dostane jedinečnú adresu, na ktorú môže posielať bitcoiny. Gluckova správa zistila, že ISIS mohol použiť túto stratégiu na financovanie srílanských veľkonočných bombových útokov.

V poslednej dobe majú orgány, ktoré sledujú financovanie terorizmu, ťažké obdobie, pretože teroristické organizácie sa prispôsobujú digitálnym menám pre financovanie, ktoré je veľmi ťažké spätne vysledovať. Sigal Mandelker, námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo, uviedol, že je to pre teroristické organizácie relatívne nové, ale v budúcnosti sa to mnohonásobne zvýši..

Mohlo by to poškodiť obraz bitcoinu?

Tento incident môže výrazne poškodiť obraz kryptomien, pretože to môže byť predložené ako dôkaz pre orgány na sprísnenie predpisov o digitálnych menách. Mnoho vlád na celom svete je už skeptických voči bitcoinom a iným digitálnym menám, a to len podporuje ich hypotézu.

Teroristi sú so svojimi transakciami múdrejší

Na webovej stránke Hamasu je návod, ako bezpečne používať bitcoiny

Niektoré správy naznačujú, že zločinecké organizácie neustále používajú bitcoin a ďalšie kryptomeny na rôzne účely. Online trh s drogami má hodnotu 1 miliardy dolárov, aj keď ich úrady pravidelne vypínajú. Podľa expertov na terorizmus teroristi pomaly prijímajú digitálne meny kvôli svojej sofistikovanej povahe. Ale dobiehajú, a používanie bitcoinov vo financovaní sa zvýšilo.

Palestínska teroristická organizácia Hamas v minulosti získala finančné prostriedky od iných krajín, ako je Katar a Irán. Teraz sú však finančné prostriedky obmedzené, pretože západné vlády uviedli na krajiny sankcie. To môže byť tiež hlavným faktorom, ktorý prinúti tieto organizácie obrátiť sa na bitcoin a iné kryptomeny. Výkonný riaditeľ Inštitútu pre výskum médií na Blízkom východe Steven Stalinsky oznámil, že zverejní 253-stranovú správu o rastúcom využívaní bitcoinu teroristickými organizáciami. Povedal to Itsik Levy, generálny riaditeľ spoločnosti Whitestream teroristi sa učia nový a múdrejší spôsob odosielania a prijímania digitálnej meny.

Teroristi používajú sociálne médiá na podporu financovania bitcoinmi

Teroristická skupina v Sýrii vytvorila plagáty s bitcoinovou adresou v spodnej časti, ktoré kolujú po internete

Minulý mesiac Abu Mohammad al-Julan, vodca teroristickej organizácie Hayat Tahrir al-Sham v Sýrii, zverejnil na svojom účte sociálnych médií dlhé video, v ktorom vysvetľuje funkcie bitcoinov a spôsob, akým je možné ich použitie na účely darovania. Sýrski militanti tiež použili Telegram na požiadanie svojich stúpencov o darovanie bitcoinov.

Izraelská výskumná spoločnosť Whitestream to zistila Hamas použil na uchovanie svojich finančných prostriedkov americkú peňaženku Coinbase. Keď sa to Coinbase dozvedel, okamžite zmrazili účty a informovali americké úrady. Neskôr organizácia zmenila svoje metódy tým, že nenechala všetky svoje finančné prostriedky na jednom mieste a rozhodla sa každému návštevníkovi poskytnúť rôzne bitcoinové adresy. Mediálna stránka Islamského štátu použila rovnakú stratégiu. Itsik Levy, generálny riaditeľ spoločnosti Whitestream, uviedol, že teroristi sa učia nový a múdrejší spôsob odosielania a prijímania digitálnej meny.

Nie je všetko stratené

Mnoho teroristických organizácií stále zvažuje hotovosť byť najlepšou možnosťou financovania, pretože bitcoin ešte nie je na trhu široko akceptovaný. Podľa výskumu spoločnosti RAND corporation, ak teroristické organizácie začnú vo veľkom využívať bitcoiny a iné kryptomeny na financovanie, bolo by pre nich náročné spravovať finančné prostriedky. A súčasný ekosystém neposkytuje taký druh anonymity, aby si veľké teroristické organizácie mohli bez rizika nechať svoje finančné prostriedky.

Teraz úrady po celom svete tlačia na kryptopeňaženky a zmenárenské firmy, aby dokončili KYC svojich používateľov predtým, ako ich nechajú používať ich služby. Mnohí odborníci tomu veria stále je čas obmedziť financovanie terorizmu v kryptomenách prijatím serióznych opatrení.