Ako funguje bitcoin? Jediné vysvetlenie, ktoré potrebujete

Bitcoiny sú v poslednom čase stále obľúbenejšie, pretože digitálne aktívum sa vďaka niekoľkým kľúčovým udalostiam dostalo do povedomia hlavného prúdu. Digitálna minca má 12 rokov, ale zhruba za posledné štyri roky sa skutočne stala hlavným fenoménom pre každého človeka..

Bitcoin je však stále dosť komplikovanou témou, a hoci nie je príliš ťažké pochopiť jeho základy a to, čo robí, skutočne porozumieť tomu, ako funguje a čo sa týka mechanizmov tejto digitálnej meny, vyžaduje trochu výskumu. Od jeho hlavných konceptov – ako je kryptografia a decentralizácia, až po blockchain a digitálne transakcie, nehovoriac o ťažbe a delení na polovicu, existuje niekoľko konceptov, ktoré stojí za pochopenie, aby ste získali úplné pochopenie mince..

Čo je to bitcoin (BTC)? Najpopulárnejšia kryptomena

Bitcoin, ako ho popisuje jeho záhadný tvorca Satoshi Nakamoto, je definovaný ako digitálny peňažný systém peer-to-peer. To znamená, že má byť ako hotovosť, ale existovať výlučne digitálne, a ešte viac, existovať bez osoby alebo spoločnosti. Napriek tomu, že to bolo takto načrtnuté, bitcoin rástol a vyvíjal sa ako viac než len digitálna mena.

V jadre je bitcoin digitálnym aktívom, ktoré môže prenášať hodnotu z jednej osoby na druhú, digitálne, bez potreby sprostredkovateľov, ako je banka. Bitcoin má teda vlastnosti na uchovávanie hodnoty – a je to vidieť na jeho fluktuačnom trhu, ale má aj schopnosť byť prenášaný. Tieto dve vlastnosti to radia medzi niečo ako hotovosť a ako zlato.

Bola to vôbec prvá kryptomena, ktorá bola vytvorená, a je vytvorená na technológii známej ako blockchain, ale od roku 2009 to prinieslo celý ekosystém so stovkami ďalších coinov, ktoré sú tiež založené na blockchaine. Napriek tomu sú bitcoiny stále najväčšími a najobľúbenejšími.

Hlavné pojmy bitcoinu

Aby sme pochopili, prečo sa bitcoin stal tak populárnym a prečo sa stal takým, akým je dnes, je potrebné porozumieť konceptom tohto systému digitálnej meny. Vďaka použitiu technológie blockchain a digitálnych prostriedkov sa bitcoin stal neuveriteľne efektívnym a múdrym nástrojom v mnohých aspektoch. Je bezpečný, nekontrolovaný, dôveryhodný a samostatný – to sa veľmi líši od našich súčasných finančných systémov, ktoré majú svoje nedostatky, s ktorými bol bitcoin vytvorený špeciálne na boj proti nim..

Kryptografia

Pokiaľ ide o kľúčové pojmy bitcoinu, môžeme získať náznak od slova kryptomena – kryptografia je dôležitým aspektom, ktorý zaisťuje bezpečnosť v bitcoine. Kryptografia je ochrana a anonymita, ktoré sú v bitcoine zaistené. Používa sa na mnohých rôznych miestach prevádzky bitcoínov.

Používa sa napríklad na zabezpečenie transakcií, udržuje používateľov v anonymite, pretože ich poznajú iba podľa kľúčov adresy, a pomáha overovať transakcie a tokeny. Ak na vysvetlenie použijeme príklad zo skutočného sveta, je to podobné podpisu, ako na šeku.

Podpis musí byť overiteľný a jedinečne spojený s vami; musí byť dostatočne zabezpečený, aby ho nebolo možné falšovať ani kopírovať, a je to známka toho, že ste si vedomí transakcie, z ktorej sa neskôr nemôžete zbaviť – to je v kryptografii a v bitcoine vlastný make -up rovnaký.

Bitcoin emuluje podpisy prostredníctvom kryptografických techník a šifrovacích kľúčov, jedná sa o použitie matematických kódov na ukladanie a prenos údajov iba pre tie, ktoré sú viazané na kľúč – alebo podpis. Vďaka týmto kryptografickým kódom je možné transakciu a používateľa identifikovať a overiť, ale stále sú bezpečné a dokonca anonymné..

Decentralizované siete

Jedným z najvzrušujúcejších aspektov bitcoinu je jeho decentralizovaná povaha. Keď bol bitcoin vytvorený, mal to byť finančný systém, ktorý ovládali ľudia, a nie centralizovaná sila na vrchole. A ako čas plynul a banky a iné spoločnosti sklamali ľudí, myšlienka decentralizácie sa stala čoraz cennejšou..

Decentralizácia v prípade bitcoinu znamená, že vlastníctvo a smerovanie kryptomeny je rozložené medzi milióny jednotlivcov. Ľudia, ktorí chcú token vyťažiť a zároveň ho zaistiť pomocou algoritmu nazývaného proof-of-work, to môžu ľahko urobiť. Dokonca aj prevádzkovatelia uzlov, ľudia, ktorí zabezpečujú nepretržitý chod siete, môžu byť ktokoľvek.

Táto decentralizácia siete znamená, že je takmer nemožné hacknúť alebo zmeniť, pretože bitcoin je priebežným portálom transakcií, ku ktorým má prístup každý uzol a ktoré môže overovať. Ak ste sa napríklad nabúrali do banky, mohli by ste hypoteticky zmeniť zostatok na svojom účte a dostať sa z toho. Ak by ste sa ale nabúrali do jedného uzla na bitcoine a zmenili by ste svoju transakciu, bola by odmietnutá, pretože decentralizovaná sieť s touto zmenou nesúhlasí.

Ponuka a dopyt

Pretože bitcoin funguje ako hotovostný systém a uchováva hodnotu, sú s ním spojené aj dôležité ekonomické zásady – ako ponuka a dopyt. Bitcoinu sa príležitostne hovorí digitálne zlato a je to dobrá analógia na pochopenie tlaku ponuky a dopytu na trhu..

Jadrom tohto konceptu je skutočnosť, že bitcoin je konečná entita. Bude existovať iba 21 miliónov mincí. V súčasnosti nie sú všetky tieto mince v obehu, ale stále sa vynakladá úsilie o razenie nových mincí. Avšak aj tento proces je navrhnutý tak, aby spomaľoval, čo znamená, že na trh bude postupom času vstupovať čoraz menej mincí, pričom posledná sada mincí bude razená za 120 rokov.

Táto konečná ponuka a klesajúca obehová ponuka znamená, že bitcoin je prirodzene predmetom vyššieho dopytu. Menej ponuky nevyhnutne vedie k vyššiemu dopytu a vyšší dopyt po čomkoľvek ho posunie k tomu, aby sa stal hodnotnejším – to platí pre bitcoíny a robí to aj protiinflačné aktívum.

Dvojité míňanie

Jednou z väčších obáv pri skúmaní bitcoinu na hypotetickej úrovni je hrozba takzvaného dvojitého utrácania. Dvojité míňanie je rizikom digitálnej meny. Rovnako ako bitcoíny, môžete ich minúť dvakrát.

Dôvodom, prečo toto riziko existuje, je digitálna povaha týchto mien a skutočnosť, že kopírovanie digitálnych produktov nie je príliš ťažké, najmä pre tých, ktorí vedia, ako to urobiť na úrovni blockchainu. Dvojité míňanie môže byť problémom pre určité blockchainy a kryptomeny, ale môže byť tiež zmiernené ako riziko..

Zdvojnásobenie výdavkov sa zvyčajne začína ako spôsob krádeže finančných prostriedkov pokusom o narušenie siete blockchain. Zlodej by poslal kópiu menovej transakcie, aby vyzerala legitímne, alebo by transakciu mohol úplne vymazať. Najbežnejšou metódou dvojitých výdavkov je, keď zlodej blockchainu pošle do siete viacero paketov a obráti transakcie tak, aby to vyzeralo, že sa nikdy nestali..

Pretože neexistuje žiadny ústredný orgán na potvrdzovanie transakcií, Bitcoin vyvinul mechanizmus na boj proti tomuto potenciálnemu narušeniu.

Mechanizmus bitcoínov znamená, že všetky transakcie budú zahrnuté do blockchainu alebo knihy. A pretože je kniha decentralizovaná, je ťažké zameniť ju a prepísať ju; zabraňuje dvojitému započítaniu a iným podvodom. Blockchain overených transakcií sa časom buduje, pretože sa do neho pridáva stále viac transakcií.

Bitcoin blockchain

Spomenuli sme, že bitcoin funguje na novej technológii známej ako blockchain a bitcoinový blockchain je prvým výskytom tejto technológie, a preto je aj najlepšie zavedeným. Je však dôležité pochopiť, ako táto základná technológia zohráva úlohu v ekosystéme kryptomeny.

Blockchain je v zásade typ databázy, ale na rozdiel od bežnej databázy ukladá údaje do blokov, ktoré sú potom reťazené dohromady, takže keď prídu nové údaje, reťazec sa rozrastie a zostáva priebežná účtovná kniha – zvyčajne s údajmi o transakciách

V prípade bitcoínov sa blockchain používa decentralizovaným spôsobom, takže žiadna jednotlivá osoba alebo skupina nemá kontrolu – skôr si všetci používatelia kolektívne zachovávajú kontrolu. Technológia je tiež nemenná – alebo nemeniteľná, keď je už napísaná, a preto je tiež nevratná, čo zvyšuje bezpečnosť spolu s decentralizáciou.

Blockchain okrem zabezpečenia transakcií šifruje informácie aj pomocou dvoch typov kryptografických algoritmov, algoritmov s asymetrickými kľúčmi a hashovacích funkcií..

Každý blok je v zásade možné považovať za novú stránku v prebiehajúcej knihe alebo súvahe. Zakaždým, keď niekto vykoná transakciu v bitcoíne, je to zapísané v knihe, ale táto kniha je aktualizovaná po celom svete na decentralizovanú sieť. To znamená, že ak sa jedna osoba pokúsi zmeniť knihu, aby ju podviedla a zarobila peniaze, ktoré nemá, zvyšok siete ju odmietne.

Bitcoinové transakcie

Bitcoinové transakcie sú životnou krvou bitcoínovej siete a celého jej blockchainu. Je dôležité tomu porozumieť, pretože tu dochádza k prenosu hodnoty a k tomu, ako bitcoin funguje ako hotovosť.

Transakcia je prenos hodnoty medzi bitcoinovými peňaženkami, ktorý je súčasťou blockchainu. Tieto peňaženky obsahujú údaj nazývaný súkromný kľúč alebo semeno, ktorý sa používa na podpisovanie transakcií, a poskytujú matematický dôkaz, že pochádzajú od majiteľa peňaženky..

Tento podpis peňaženky tiež znamená, že transakcia nebude zmenená ani podvodne zmenená a potom bude transakcia odoslaná do celej siete, aby bola potvrdená v hlavnej knihe. Aby bolo možné túto transakciu potvrdiť, je potrebné zaplatiť poplatok, ktorý bude stimulovať ľudí v sieti k zaisteniu jej bezpečnosti.

Predpokladajme napríklad, že Alice chce poslať nejaké bitcoiny Bobovi, budú to tri časti. Po prvé, vstup, ktorý je záznamom BTC adresy, z ktorej Alice pôvodne dostala bitcoin, ktorý chce poslať Bobovi, potom bude Alice musieť určiť čiastku a nakoniec výstup – to je Bobov verejný kľúč; známa aj ako jej „bitcoinová adresa“

Získanie správnych vstupov

Aby boli tieto transakcie správne, musia byť tri strany správne a fungovať bezpečne. Keď sa pozrieme na vyššie uvedený príklad, Alicina peňaženka bude musieť najskôr nájsť vstupy, ktoré môžu zaplatiť za sumu, ktorú chce poslať Bobovi. Väčšina peňaženiek má malú databázu „nevyčerpaných transakčných výstupov“, takže to znamená, že bude obsahovať kópiu transakčného výstupu z Bobovej transakcie, ktorá bola vytvorená výmenou za hotovosť. Peňaženka teda nesie takzvaný ľahký index knihy blockchain, aby sa ubezpečila, že má správne vstupy.

Vytváranie výstupov

Akonáhle je nájdený správny vstup a peňaženka zaistí, že je možné odoslať zodpovedajúce množstvo bitcoinov, ide o ich priradenie k výstupu peňaženky. Inými slovami, Aliceho transakčný výstup bude obsahovať skript, ktorý hovorí niečo ako: „Tento výstup je splatný každému, kto môže predložiť podpis od kľúča zodpovedajúceho Bobovej verejnej adrese.“

Pretože iba Bob má peňaženku s kľúčmi zodpovedajúcimi tejto adrese, iba Bobova peňaženka môže predložiť taký podpis na uplatnenie tohto výstupu. Alice preto „zaťaží“ výstupnú hodnotu požiadavkou na podpis od Boba.

Pridanie transakcie do účtovnej knihy

Akonáhle sú tieto dve strany, vstup a výstup, splnené, potom ide o zaistenie pridania transakcie do siete Bitcoin. Vykonáva sa to prenosom transakcie do celej decentralizovanej siete a bude pochádzať z Aliceinej peňaženky, ktorá novú transakciu odošle ktorémukoľvek z ďalších bitcoinových klientov, ku ktorým je pripojená, prostredníctvom akéhokoľvek internetového pripojenia:

Prenos transakcie

Táto transakcia obsahuje všetky informácie o transakciách a procese medzi týmito dvoma peňaženkami, ale nezáleží na tom, ako alebo kde sa prenáša do siete Bitcoin, pretože sieť je sieťou typu peer-to-peer, pričom každý bitcoinový klient sa zúčastňuje prepojením niekoľkým ďalším bitcoinovým klientom.

Výdavky na transakciu

Akonáhle je transakcia odoslaná a zapísaná do bloku na blockchaine, transakcia sa považuje za platnú. Bob teraz môže minúť výstup z tejto a ďalších transakcií vytvorením vlastných transakcií, ktoré tieto výstupy označujú ako svoje vstupy a priradia im nové vlastníctvo. Bob môže napríklad zaplatiť dodávateľovi alebo dodávateľovi prevodom hodnoty z platby Alice týmto novým majiteľom.

Bitcoinová ťažba

Ďalšia zásadná časť bitcoínovej siete súvisí s ťažbou nových mincí. Nielenže sa tak do ponuky pridáva nový bitcoin v obehu, ale je to aj spôsob, akým je sieť zabezpečená a transakcie sa validujú..

Na prvý pohľad ťažbu bitcoinu vykonávajú vysoko výkonné počítače, ktoré riešia zložité problémy s výpočtovou matematikou. Keď sú tieto vyriešené, počítač je odmenený odomknutím nového bloku pre blockchain a tiež dostane nastavenú odmenu v BTC.

Pokiaľ ide o zabezpečenie a overovanie siete, keď bitcoinoví baníci pridajú do blockchainu nový blok transakcií, súčasťou ich práce je zaistiť presnosť týchto transakcií. Mineri bitcoinov sa predovšetkým starajú o to, aby sa bitcoíny neduplikovali ako v

Hashes in mining

Keď hovoríme o komplexnej rovnici, ktorú musí vyriešiť bitcoinový baník, hovoríme o kryptografickom hashe. Zjednodušene povedané, hašovanie znamená odobratie vstupného reťazca ľubovoľnej dĺžky a vydanie výstupu s pevnou dĺžkou. V kontexte kryptomien, ako sú bitcoiny, sú transakcie brané ako vstup a prebiehajú cez hashovací algoritmus, ktorý poskytuje výstup s pevnou dĺžkou. Ak je splnený správny hash, blok sa odomkne a bude udelená odmena.

Bitcoin používa to, čo je známe ako SHA-256, používa sa v niekoľkých rôznych častiach bitcoínovej siete z ťažby, ktorá používa SHA-256 ako algoritmus dôkazu práce a spôsob zabezpečenia transakcií. SHA-256 sa používa na vytváranie bitcoinových adries na zlepšenie zabezpečenia a ochrany osobných údajov.

Banské transakcie v blokoch

Transakcie sa pridávajú do nových blokov, ktoré sa ťažia najskôr podľa transakcií s najvyšším poplatkom a podľa niekoľkých ďalších kritérií. Každý baník začne proces ťažby nového bloku transakcií hneď, ako dostane predchádzajúci blok zo siete, s vedomím, že prehral predchádzajúce kolo súťaže..

Ako obtiažnosť ťažby zabezpečí bitcoin?

Ako je popísané vyššie, ťažba je náročný proces, ktorý je určený pre počítače s cieľom zaistiť spravodlivú distribúciu mincí, ale aj zaistiť sieť. Ak by sa problémy dali príliš ľahko vyriešiť, obehové zásoby by boli zaplavené a sektor baníckej komunity by mohol získať dostatočnú moc nad sieťou, aby prelomil jej decentralizáciu a presadil takzvaný 51% útok..

Bez problémov s ťažbou by ľudia mohli falšovať transakcie, aby sa obohatili alebo bankrotovali iní ľudia. Byť schopný dostať sa na vrchol ťažby bitcoinov znamená, že ľudia môžu do blockchainu zaznamenať podvodnú transakciu a navrch nahromadiť toľko triviálnych transakcií, že by bolo odhalenie podvodu nemožné.

Aby sme sa dostali k tomuto bodu podvodnej kontroly nad reťazcom, akým sú bitcoiny, musí existovať takzvaný 51% útok, v ktorom viac ako 50% hashovej sily ovláda jedna osoba alebo skupina. Mať túto kontrolu nad ťažbou by znamenalo, že baníci by si mohli vyberať, ktoré transakcie overujú, a viesť k bodu, kde by mohli zdvojnásobiť výdavky.

Skutočnosť, že ťažba bitcoinov je z hľadiska riešenia rovníc náročný a časovo náročný proces, znamená, že sú potrebné obrovské zdroje energie a schopnosť ťažby prevziať 50 percent miery hashovania – niečo, čo sa nikdy nestalo, a jedna z dôvody, prečo je bitcoin taký bezpečný.

Kľúče a peňaženky

Keď sa pozrieme viac na používateľov bitcoinov, s kryptomenou budú komunikovať väčšinou prostredníctvom svojich peňaženiek, ktoré sú zase ovládané ich kľúčmi. Práve to tvorí vlastníctvo digitálnej meny. V peňaženke používateľa sú dva kľúče – súkromný a verejný kľúč. Verejný kľúč sa trochu podobá na podrobnosti o vašom bankovom účte; je pre vás identifikovateľný a tiež zdieľateľný pre tých, ktorí vám chcú poslať hodnotu.

Na druhej strane váš súkromný kľúč je ako PIN kód vašej bankovej karty. Je to niečo, čo by ste nemali zdieľať, a je to váš kľúč k účtu, aby ste získali prístup k svojim finančným prostriedkom. Vďaka týmto kľúčom peňaženka funguje, ale je tiež potrebné vziať do úvahy rôzne typy peňaženiek.

Bitcoin je možné uložiť do horúcej peňaženky alebo do studenej peňaženky. Horúca peňaženka je tá, ktorá je neustále online a uchováva kryptomenu uloženú v cloude prostredníctvom burzy alebo inej služby tretej strany. Studená peňaženka však môže vaše kryptomeny previesť do režimu offline, pretože súkromný kľúč sa potom uloží na niečo ako flash disk, ktorého sa v prípade, že nie je pripojený, nedá dotknúť online.

Na polovicu

Jednou zaujímavou súčasťou technického zloženia bitcoinu je rozpoltenie. Táto udalosť, ktorá sa v prípade bitcoinu koná každé štyri roky alebo nie, je mechanizmus, ktorý má zaistiť protiinfláciu kryptomeny. Polovica sa týka odmeny za ťažbu, ktorá sa udeľuje zakaždým, keď sa vyrieši blok na zníženie na polovicu. Takže pri prvom polovičnom bitcoine odchádzali odmeny od 50 BTC za vyriešenie rovnice do 25 BTC. Hneď je vidieť vplyv, ktorý by to malo na nové mince vstupujúce na trh.

Ale viac ako to, je to určené na zníženie ponuky, ktorá zase zvyšuje dopyt, a tým prinútiť cenu mince zvýšiť hodnotu, nie nafukovať a strácať hodnotu. Inak povedané, 50 BTC odmenených tesne pred prvým delením na polovicu má dnes menšiu hodnotu ako 6,25 BTC, súčasná odmena za ťažbu.

Ako si môžete kúpiť bitcoin?

Od svojich počiatkov prešiel bitcoin samozrejme dlhou cestou a stal sa oveľa bežnejším, čo znamená, že je aj oveľa prístupnejší. Ľudia si teraz môžu kúpiť bitcoiny pár kliknutiami na svojich smartfónoch alebo dokonca niektoré vybrať z bankomatov podobným spôsobom ako hotovosť.

Burzy maklérov

Jeden z najobľúbenejších spôsobov, ako dnes nakupovať bitcoiny, je výmena brokerov. Dôvodom je, že tieto burzy vám nielen poskytujú prístup k bitcoínom na držanie a skladovanie, ale majú aj súvisiace obchodné nástroje a príležitosti na maximalizáciu vašich potenciálnych ziskov s kryptomenou.

V bitcoínovom priestore vzniklo veľa dobrých brokerových búrz, ktoré využili užívateľské skúsenosti iných tradičných finančných aplikácií a skombinovali ich so silným obchodovaním s kryptomenami, aby ponúkli jedinečnú a efektívnu službu. Známym príkladom toho je PrimeXBT, brokerová burza, ktorá vám umožní začať nakupovať a obchodovať s bitcoinmi v priebehu niekoľkých minút. Zaregistrujte sa tu.

Výmeny P2P (peer-to-peer)

Výmeny P2P sú ďalšou možnosťou nákupu bitcoinov a fungujú ako tradičný trh s akýmkoľvek tovarom alebo majetkom. To znamená, že existuje trh, kde ľudia chcú predať svoje bitcoiny ľuďom, ktorí chcú kúpiť. Dohodne sa cena a uskutoční sa obchod.

To znamená, že neexistuje žiadny priamy sprostredkovateľ, a teda žiadne ďalšie poplatky ako u burzových maklérov. To však tiež znamená, že je k dispozícii menej ochrany a je oveľa ťažšie používať používateľské skúsenosti.

Bitcoinové bankomaty

Bitcoinové bankomaty získavajú na obľube, pretože sa v priebehu ďalšej normalizácie mince stále rozširujú po celom svete. Umožňujú vám nakupovať bitcoiny na cestách a vymieňať hotovosť priamo za digitálne aktívum. Tieto bankomaty sú stále celkom nové ako nápady – keďže nákup bitcoínov je možné vykonať zo smartfónu a zvyčajne majú aj vyššie poplatky ako burzoví makléri.

Pros & Nevýhody bitcoinu

Ako všetko, aj pri bitcoine existujú výhody a nevýhody. Digitálne aktívum je určite prínosom pre budúcnosť, ale to znamená, že je na ňom ešte potrebné vykonať niekoľko práce, aby sa zaistilo, že zapadne do súčasného svetového poriadku..

Výhody nevýhody
Rýchlejšie medzinárodné platby Náklady na elektrickú energiu pri ťažbe
Nízke poplatky Nie je to najrýchlejšie krypto
Zabezpečenie blockchainu Prchavé poplatky
Decentralizované Potenciál nezákonného použitia
Priehľadné Stále ťažké použitie
Anonymný
Komunitné
Otvorené pre nových používateľov

Bitcoinové výhody

 • Rýchlejšie medzinárodné platby:- Bitcoin sa ukázal byť skutočne globálnym a dokonca bez hraníc. Pre používateľov to znamená, že medzinárodné platby môžu byť rýchlejšie a nepodliehajú rôznym bankovým zákonom.
 • Nízke poplatky:- Bitcoin je tiež zvyčajne oveľa lacnejší, pokiaľ ide o transakcie, v porovnaní s veľkými bankami a tradičnými finančnými službami.
 • Blockchain Security:- Blockchain ako technológia sa ukázala byť neuveriteľne bezpečná a musí byť skutočne hacknutá v základnej hrádzi..
 • Decentralizovaná:- Decentralizácia ukazuje svoju hodnotu v súčasnom svetovom poriadku, pretože ľudia oceňujú silu decentralizovanej skupiny, pokiaľ ide o finančné služby.
 • Transparentné:- Transparentná a dostupná účtovná kniha bitcoinov znamená, že je otvorená a dostupná pre všetkých, aby zistili, čo má ďalšie výhody pre zodpovednosť atď.
 • Anonymné:- Bitcoin je zároveň anonymný a vo svete, kde je ochrana osobných údajov a zdieľanie údajov kľúčové, pridáva to ďalšiu vrstvu ochrany.
 • Komunita poháňa:- Rovnako ako pri decentralizácii, myšlienka, aby sa ekosystém prostredníctvom demokratických procesov pridržiaval vôle komunity, znamená, že žiadna spoločnosť ani osoba nemôže ovládať..
 • Otvorené pre nových používateľov:- Bitcoin je tiež veľmi inkluzívny, čo znamená, že ho môže používať ktokoľvek s prístupom na internet- to nie je to isté pre bankovníctvo s komunitami bez banky, ktoré dosahujú miliardy.

Bitcoinové nevýhody

 • Náklady na elektrickú energiu pri ťažbe:- Pri ťažbe bitcoinov sa spotrebuje relatívne veľa energie, pretože je súčasťou spôsobu, ako sťažiť proces zaistenia bezpečnosti. Z tohto dôvodu sa ľudia obávajú jeho schopnosti byť zelení
 • Nie je to najrýchlejšie kryptomena:- Bitcoin je určite najväčšou a najobľúbenejšou kryptomenou, ale od svojho vzniku boli vytvorené ďalšie mince, ktoré fungujú rýchlejšie a efektívnejšie ako tie..
 • Prchavé poplatky:- Rovnako ako cena, aj bitcoin je predmetom meniacich sa poplatkov, zvyčajne na základe popularity a užívateľskej základne. Čím viac ľudí ho používa, tým drahšie je jeho používanie.
 • Potenciál nezákonného použitia:- Bitcoin bol označený aj ako nástroj zločinu, pretože ponúka istú formu anonymity. Tento príbeh však odpadáva, pretože ľudia si uvedomujú, že problém v tomto ohľade nie je bitcoin..
 • Stále je ťažké ho použiť:- Bitcoin, ktorý je v počiatkoch internetu veľmi podobný e-mailu, je stále veľmi ťažké ho používať, pretože aspekt užívateľského zážitku na minci si vyžaduje určitý čas na vypracovanie pred ostatnými technológiami..
 • Zhrnutie

Stručne povedané, bitcoin je technológia, ktorá takmer predbehla dobu, keď bola vytvorená v roku 2009, svet sa však začal vyrovnávať a jeho miesto vo svete sa zisťuje a zakresľuje. Bitcoiny majú čo ponúknuť neustále sa digitalizujúcu svete a určite ovplyvní mnoho častí nášho života.

Od finančných aplikácií až po bezpečnosť a možnosť blockchainu sú bitcoiny vo svete vítané a ľuďmi ich stále viac objímajú, pretože sú normalizované a legitimizované kvôli svojej obrovskej možnosti..

Ako funguje bitcoin – najčastejšie otázky

Je bitcoin nekonečný?

Existuje 21 miliónov coinov, ktoré kedy budú existovať, čo znamená, že bitcoin nie je nekonečný. Konečná minca bude razená iba za viac ako 100 rokov kvôli kontrole ponuky

Je to bezpečné?

Bitcoin je bezpečný. Samotný blockchain je jednou z najbezpečnejších technológií v okolí. Avšak, ako všetko finančné a rodiace sa, existujú riziká, ktoré je potrebné starostlivo zvážiť.

Ako investujem??

Existuje niekoľko spôsobov, ako nakupovať bitcoiny, čo je forma investovania, a existuje aj množstvo platforiem, ktoré vám umožňujú investovať do bitcoinu niekoľkými spôsobmi. Využívanie burzových maklérov je najúčinnejší spôsob investovania.

Ako bitcoin zarába peniaze?

Bitcoin nie je organizácia, ktorá chce dosiahnuť zisk, je to decentralizovaný ekosystém, ktorý funguje pre ľudí. Tí, ktorí v tomto ekosystéme pracujú ako baníci alebo uzly, sú odmeňovaní za svoje operácie prostredníctvom bitcoinového blockchainu

Môžu byť bitcoiny prevedené na hotovosť?

Áno. Bitcoiny je možné predávať online niekoľkými spôsobmi. Po predaji je možné bitcoiny prirovnať k fiat hodnote a v závislosti od platformy, ktorú používate, je možné túto fiat hodnotu vybrať..

Sú bitcoiny dobrou investíciou?

Bitcoin sa v poslednom čase ukazuje ako skvelá investícia, pretože je to jedno z najvýkonnejších aktív na svete za posledné desaťročie. Navyše, Tesla a ďalšie veľké korporácie začali kupovať Bitocin ako investíciu.

Aký bude mať bitcoin hodnotu v roku 2030?

Je ťažké povedať, aká bude hodnota bitcoinu v takom predstihu, ale na základe posledných 10 rokov prešiel bitcoin z varenia v hodnote niekoľkých centov na viac ako 50 000 dolárov..