Recenzie a komentáre portfólií

Altcoiny vykazujú menej pôsobivú pozitívnu dynamiku, celý trh ako celok je však v zelenej zóne, čo je v ostrom kontraste k tomu, čo sa stalo vlani v marci, keď sa trhy panicky vypredávali kvôli obavám z nového vírusu. Práve zmeškaný moment je investorom teraz veľmi ľúto, pretože marec 2020 bol posledným okamihom na nákup bitcoínov a iných mincí za neuveriteľne nízke ceny v porovnaní so súčasnými úrovňami. DeFi token Uniswap (UNI) tiež ukazuje silnú pozitívnu dynamiku, ktorá odzrkadľuje celkový úspech decentralizovaných finančných aplikácií. V súčasnosti sa minca dostala do TOP 10 kryptomien, pričom sa umiestnila na 8. mieste s kapitalizáciou 17 miliárd dolárov. Celkový objem blokovaných finančných prostriedkov v sektore DeFi je 39 miliárd dolárov. Z dlhodobého hľadiska tento trh vykazuje neustály rast. Za jeden rok trh DeFi narástol o viac ako 4 000%. Je pravdepodobné, že sa tieto decentralizované finančné aplikácie, tvárou v tvár neustálemu sprísňovaniu kontroly na tradičnom trhu, stanú ďalšou dôležitou súčasťou nadácie pre kryptomeny.

Je veľmi pravdepodobné, že v strednodobom horizonte budú veľké spoločnosti rozhodovať o investovaní nielen do bitcoínov, ale aj do niektorých z popredných alternatívnych kryptomien, čo len posilní pozitívny prístup k sektoru. Napriek tomu zatiaľ vidíme, že veľmi málo spoločností verejne informuje o nákupe bitcoinov, a nehovoríme o obrovských investíciách, ale v tejto fáze môže existovať dostatok informačných dôvodov.

Obchodníci zvyšujú ciele nad 70 000 dolárov s kapitalizáciou bitcoinu obnovenou na 1 bilión dolárov. Analytik Preston Pisch upozorňuje, že indikátor MACD prekračuje v dennom grafe signálnu líniu nahor, čo sa zvyčajne považuje za signál nákupu. Bitcoin je aj naďalej na prvom mieste z hľadiska ziskovosti v týždenných správach spoločnosti Goldman Sachs. Kryptomena v nich bola prvýkrát zahrnutá na konci januára. V čase, keď bola 4. marca zverejnená najnovšia správa, bol rast bitcoinov od začiatku roka 70%, čo je dvojnásobok oproti ďalšiemu energetickému sektoru..

Pozitívna dynamika bitcoinu podporila celý altcoinový trh. Vedúca alternatívna kryptomena Ethereum (ETH) vykazuje nárast o 5% denne a obchoduje sa za približne 1 750 dolárov. ETH vyskočila za týždeň impozantných 22%. Videli sme teda, že na trhu existuje nerealizovaný nákupný potenciál. Ešte pozitívnejšia je skutočnosť, že lovcom výhodných cien sa zdá, že cenová hladina okolo 1 300 dolárov je prijateľná na podporu nakupovania.

Trh je na rázcestí. Celková trhová kapitalizácia za týždeň rástla veľmi mierne: z 1 410 miliárd dolárov na 1 444 miliárd dolárov. A krypto strach & Greed Index opäť opustil neutrálnu zónu (55) a zamieril do zóny prekúpenosti, pričom dosiahol 77 bodov zo 100 možných.

Aktivita používateľov rastie. Objem obchodov na burzách s kryptomenami vo februári presiahol 1 bilión dolárov. Takéto čísla boli podľa odborníkov dosiahnuté po prvýkrát v histórii. Aj počas prvého rally bitcoinu dosiahol objem obchodov iba 650 miliárd dolárov. Podľa expertov analytickej platformy Block Research veľkí investori uprednostňujú vykonávanie transakcií z jedného účtu na druhý prostredníctvom služieb tretích strán. Preto môže byť skutočný počet transakcií dokonca dvojnásobkom oficiálnej sumy. Nie všetko je však také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Už sme napísali, že regulačné orgány sa môžu (a s najväčšou pravdepodobnosťou stanú) hlavným problémom digitálnych aktív v roku 2021. Podľa analytika Svena Henricha, vedúca ministerstva financií USA janet Yellen skutočne vyhlásila vojnu bitcoinom. Jej oznámenie viedlo k veľkému zisku, ktorý veľryby odoberali 21.-23. februára, a k prudkému 23% poklesu bitcoinových kotácií. A teraz Severoamerická asociácia správcov cenných papierov (NASAA) zverejnila každoročný zoznam najnebezpečnejších finančných produktov, pričom kryptomeny označila za najvyššie investičné riziko tohto roku.

Pre býkov je dobrá správa: bitcoin neklesol pod 43 000 dolárov. Ale je tu aj dobrá správa pre medvede: bitcoin neprekročil 52 000 dolárov. Po nakreslení sínusoidu sa graf BTC/USD vrátil v piatok 5. marca popoludní tam, kde začal pred siedmimi dňami. Otázka, či ide o opravu alebo začiatok nového "krypto-zima" zostáva otvorený.

Aj pozadie správ vyzerá dosť kontroverzne. Po boku býkov hrajú popredné platobné systémy ako Mastercard, Visa a PayPal, ktoré sa snažia prilákať "generovanie kryptomien". Skrill a Neteller robia to isté. Prehliadač Opera bol obohatený o nové algoritmy, ktoré používateľom umožnia vykonávať transakcie s mnohými populárnymi kryptomenami. Ďalšou funkciou Opery by bolo vytvorenie digitálnej peňaženky bez toho, aby ste museli ísť na stránky tretích strán. Taký gigant, akým je Google, sa obrátil aj na kryptomeny: platforma Google Finance pridala kartu na sledovanie cien digitálnych aktív.

Štúdia Glassnode zistila, že na trhu sú voľne dostupné iba 4 milióny BTC. Tretie zníženie na polovicu v bitcoínovej sieti, ktoré sa stalo v máji 2020, znížilo odmenu baníkov za vyťažený blok na polovicu z 12,5 BTC na 6,25 BTC. To ešte viac zhoršuje nedostatok coinov na trhu, zatiaľ čo firmy začali aktívne investovať do bitcoinu a najväčšie platobné aplikácie, vrátane PayPal a Square, pridali možnosť pre svojich užívateľov nakupovať a predávať digitálne aktíva. Účastníci trhu naďalej monitorujú bitcoinové adresy, ktoré boli dlhodobo nečinné. Analytici dospeli k záveru, že vždy, keď sa staré mince pohybujú, zhoduje sa to s korekciou trhu. Teraz bolo presunutých 1 000 BTC, ktoré sú od roku 2010 nehybné. V kombinácii s tým, čo sa deje na tradičnom trhu, teda môžeme dobre vidieť nové ponorenie sa do bitcoínov a celého kryptotrhu ako celku..

Po pôsobivom oživení bitcoínov a prekonaní 50 000 dolárov sa účastníci krypto trhu budú tešiť na ďalší rast a boj o nové maximá nad 58 000 dolárov. V prípade úspešného prekonania tejto úrovne sa referenčnej kryptomene otvára cesta k vytvoreniu nového historického maxima. Pravdepodobne, ak bude úroveň odporu úspešne prekonaná, uvidíme testovanie 60 000 dolárov.

MicroStrategy sa stala jedným z najväčších špekulačných kupujúcich bitcoinov. Dokonca ani na pritiahnutý kapitál, ale na nezabezpečené zmenky s výnosom tendujúcim k nule. Samotná spoločnosť nie je ničím iným ako tesnením pre finančné inžinierstvo a akciové transakcie vážnejších jednotlivcov a spoločností, naznačuje Sergej Kalinin, zástupca kryptoburzy Kuna. Kopanie hlbšie odhaľuje ešte zaujímavejšie detaily. Tieto detaily naznačujú, že máme do činenia s finančnou schémou, nie s investíciou. Kto by mohol ťahať takú kombináciu? Za týmto účelom sa pozrite na zoznam držiteľov cenných papierov spoločnosti MicroStrategy. Medzi hlavné patria najväčšie investičné fondy a banky: Blackrock, Morgan Stanley, Vanguard, JPMorgan.

MicroStrategy rýchlo vstúpila do života bitcoinového priemyslu v minulom roku, keď začal skupovať prvú kryptomenu. Čo by mohlo byť za veľkou podporou Bitcoinu od MicroStrategy? V poslednej dobe informačný priestor exponenciálne zvýšil počet nadšených názorov na "masívny príchod inštitúcií" v bitcoine. MicroStrategy, Tesla, Square sa stali headlinermi finančných správ. Poskytovateľ softvéru a verejná spoločnosť MicroStrategy získali najskôr vlastné a potom požičané finančné prostriedky – 90 859 BTC. Mnohí to považujú za perspektívnu stávku na vzácne vlastnosti bitcoinu a chvália investičný talent Michaela Saylora..

Korelácia tradičných a kryptomenových trhov kedysi spôsobovala odmietnutie a odmietnutie medzi priaznivcami bitcoinu. Situácia sa však za niekoľko rokov úplne zmenila. Teraz je to, čo sa deje na akciovom trhu, priamo spojené s perspektívami BTC a celého kryptotrhu.

Návratu možno ešte nie je koniec. Najväčšie riziko pre bitcoiny v krátkodobom horizonte je spojené s poklesom v USA a na svetových akciových trhoch. Korelácia tradičných a kryptomenových trhov kedysi spôsobovala odmietnutie a odmietnutie medzi priaznivcami bitcoinu. Situácia sa však za niekoľko rokov úplne zmenila. Teraz je to, čo sa deje na akciovom trhu, priamo spojené s perspektívami BTC a celého kryptotrhu.

V prospech väčšej opatrnosti môže hovoriť aj index chamtivosti a strachu pre bitcoin a najväčšie kryptomeny, ktoré od minulého týždňa klesli o 56 bodov na hodnotu „38“, čo zodpovedá režimu „strachu“. Korelácia tradičných a kryptomenových trhov kedysi spôsobovala odmietnutie a odmietnutie medzi priaznivcami bitcoinu. Situácia sa však za niekoľko rokov úplne otočila. Teraz sa to, čo sa deje na akciovom trhu, priamo spája s perspektívami bitcoinu a celého kryptotrhu. Rast výnosu desaťročných amerických dlhopisov vyvoláva zatváranie pozícií, čo bezprostredne ovplyvňuje kryptotrh. Aby večierok pokračoval, oba trhy zúfalo potrebujú dobré správy. Bitcoin potrebuje ďalšieho Elona Muska a akciový trh zasa prísľub dlhého, nepretržitého tlačiarenského stroja. V oboch prípadoch neexistujú žiadne záruky.

Vyzerá to tak, že Ripple ťažké časy neskončia. Jedna z najväčších svetových služieb prevodu peňazí, MoneyGram, odmietla používať produkt na základe tokenu XRP kvôli tvrdeniam americkej komisie pre cenné papiere (SEC) voči Ripple. Na pozadí tvrdení SEC okrem spoločností MoneyGram, Coinbase a OKCoin, Galaxy Digital, Bitstamp, B2C2, eToro a Kraken už odmietli podporovať token XRP. Spoločnosť pre správu aktív Grayscale Investments oznámila zrušenie investičného trustu založeného na XRP a 21Shares odstránil token Ripple zo svojich produktov obchodovaných na burze. Výsledkom bolo, že Ripple minulý týždeň stratil až 45% svojej hodnoty a pár XRP/USD sa 26. februára večer obchodoval za 0,42 dolára..

Popularita a význam kryptomien stále rastie. Podľa BDCenter Digital je 12 zo 100 príspevkov na Twitteri o kryptomene. Len v týždni od 7. do 14. februára používatelia Twitteru spomenuli bitcoin viac ako 675 000-krát. Posledný rekord bol dosiahnutý 10. januára, keď týždenný počet príspevkov spomínajúcich bitcoin dosiahol 576 000. Celkovo počet používateľov kryptomeny vystúpil na viac ako 200 miliónov ľudí z viac ako 150 krajín.

Pokles bitcoinu mohol uľahčiť aj pokles globálnych indexov technologických spoločností a začiatok rozsiahleho očkovania proti koronavírusu, ale hlavnou vecou je pozícia vlády USA. Podľa Bloomberga na pozadí poklesu kurzu bitcoinu prišiel šéf Tesly a SpaceX Elon Musk o prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí planéty. Akcie Tesly klesli o 8,6%, v dôsledku čoho Musk prišiel o 15,2 miliardy dolárov. Za poklesom bitcoinu zároveň podľa Bloomberga môže čiastočne aj samotné vyhlásenie Muska, ktorý ceny kryptomien označil za príliš vysoké. Nie nadarmo sa hovorí, že slovo je striebro a mlčanie je zlato.

Ak je možné bitcoiny, éter a tucet ďalších popredných altcoinov dlhodobo nakupovať, musíte byť so zvyškom coinov mimoriadne opatrní. Ethereum vďaka výhodám platformy dokázalo prekonať historické maximum, zatiaľ čo mnohé hviezdy roku 2017, vrátane ZCash (ZEC), nedokázali prekonať príťažlivosť a zostali veľmi ďaleko od svojich historických maxim. Teraz sú vypredané spolu s celým trhom a majú výrazne menšiu šancu na obnovu.

Analytici Glassnode dospeli k záveru, že bitcoinové veľryby začali predávať svoje aktíva. Vo februári sa predalo 140 000 BTC v hodnote 6,7 miliardy dolárov. Blockchain ukazuje, že mince sa dajú do pohybu v peňaženkách, ktoré spia viac ako 10 rokov. Nedávny nákup ďalšej miliardy dolárov bitcoinov spoločnosťou MicroStrategy pravdepodobne nezastaví výpredaj, ak teraz na trh vstupujú veľrybie mince, ktoré nakupujú BTC za 3- 5 $ a 5 000 $ a nižšie.

Rýchly pokles v "Chamtivosť". Počas posledných mesiacov býčieho mítingu tento indikátor len zriedka vykazoval pokles, pretože bol takmer natrvalo v režime „extrémnej chamtivosti“. Za posledný deň indikátor ukázal pokles o 24 bodov, pretože sa náhle prepol do režimu „chamtivosti“ a nachádzal sa na hranici „neutrálnej“ zóny. Nestálosť trhu je taká, že sa trh môže v priebehu niekoľkých dní ponoriť do „strachu“.

Teoretická „papierová“ ziskovosť spoločnosti Tesla mohla byť asi 1 miliardu dolárov, čo prevyšuje zisk z predaja elektrických automobilov v roku 2020 na 721 miliónov dolárov. Je však nepravdepodobné, že by to povzbudilo ostatné spoločnosti k investovaniu do bitcoinu, pretože každý vidí, ako rýchlo sa situácia mení a aké rizikové sú tieto investície. V súčasnej dobe je trh plný optimizmu ohľadom a "zdravá korekcia", ale v skutočnosti už existujú odkazy na koniec roka 2017 – začiatok roku 2018, keď niekoľko vĺn poklesu a rastu bolo napriek tomu nahradených širokým zvrátením trendu.

Predstavitelia spoločnosti Ripple v predbežnom vypočutí v pondelok uviedli, že SEC odmietla počas mnohých diskusií v roku 2019 a skôr informovať burzy a iných účastníkov trhu o stave XRP ako cenného papiera. Právnici generálneho riaditeľa Ripple Brad Garlinghouse už podali návrh na ponechanie nároku bez zváženia a poukázali na to, že nemohol vedieť o možnosti uznania XRP ako cenného papiera. Rozdiel medzi SEC a XRP bude predstavovať dôležitý precedens pre trh. Americké finančné orgány sa okrem toho môžu podobne zapojiť do ďalších projektov, ktoré budú z nejakého dôvodu vnímané z hľadiska systémových rizík pre ekonomiku.

Niektorí členovia kryptokomunity spájajú súčasnú dynamiku trhu s "Pižmový efekt". Pripomeňme, že v poslednej dobe šéf Tesly sklamal mnohých účastníkov krypto trhu svojimi nečakanými skeptickými vyhláseniami o bitcoine. 20. februára teda oznámil, že považuje BTC a ETH za nadhodnotené. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates vyzval potenciálnych investorov, aby sa neriadili príkladom spoločnosti Tesla, ktorá do bitcoinu investovala 1,5 miliardy dolárov. Pokiaľ ide o bitcoin, nie som príliš optimistický a moja všeobecná myšlienka je taká: ak máte menej peňazí ako Elon Musk, mali by ste byť pravdepodobne opatrní, “povedal Gates. Bolestivá korekcia trhu alebo koniec mítingu? V blízkej budúcnosti budú perspektívy krypto trhu vážne ovplyvnené komentármi amerických menových úradov. Ak bude ekonomika naďalej dostávať stimuly nielen slovami, ale aj činmi, situácia s rizikovými aktívami sa môže na chvíľu stabilizovať.

Včerajší pokles nastal na pozadí zvýšenia toku bitcoinov na burzy. Podľa CryptoQuant za posledných 24 hodín zostatky na obchodnej platforme narástli o 37 tisíc BTC, čo bol najväčší príliv v tomto roku a je porovnateľný s úrovňami z marca 2020, kedy trh zaznamenal veľký kolaps. Nadšenie pre bitcoin sa stáva "čoraz viac sektárov" a je uzemnený "magické myslenie," povedal Will Hobbs, investičný riaditeľ spoločnosti Barclays Wealth & Investície. Prvá kryptomena by sa mohla v prípade zvýšenia úrokových sadzieb ukázať ako bezkrídly vták. Jeden z hlavných barometrov chamtivosti na trhu, S&P 500 začal klesať, čo zvyšuje mieru obáv z možného začiatku širokej korekcie, ktorá sa bezpochyby rozšíri na kryptotrh.

Bitcoin je pre transakcie neúčinný kvôli svojej vysoko špekulatívnej povahe a veľkému množstvu energie, ktorú jeho sieť používa, uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová. Ľudia si musia byť vedomí extrémnej volatility bitcoínov. Skutočne sa obávam potenciálnych strát pre investorov. Obávam sa, že sa to používa v nezákonných finančných tokoch, “povedala. Yellen spomenula potrebu zvážiť zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Podľa analytika Svena Henricha Yellen skutočne vyhlásil vojnu bitcoinom. Generálny riaditeľ FTX Sam Bankman-Freed minulý týždeň uviedol, že trh s krypto futures je v súčasnosti prehriaty. Ak bude táto úroveň aktivity na trhu pokračovať, potom sa dni s likvidáciou pozícií v hodnote niekoľkých miliárd dolárov stanú normou pre kryptomenový priestor, povedal Paolo Ardoino, CTO kryptoburzy Bitfiex.

Celkovo pomer ponuky / dopytu zostáva v prospech bitcoinu: za posledných päť mesiacov roku 2020 bolo vyťažených 150 000 BTC mincí a bolo nakúpených takmer 360 000 a investori dúfajú, že tento zostatok bude pokračovať aj v budúcnosti..

Kupujúci sa zároveň pozerajú na šéfa Tesly Elona Muska, ktorého samotné tweety tlačia citáty prudko nahor. Americká komisia pre cenné papiere (SEC) sa však teraz zaujíma o jeho "tvorivosť" na Twitteri vzhľadom na to, že výzvy miliardára na nákup digitálnych aktív spadajú pod zákon o ponuke a reklame cenných papierov a možno ich považovať za neregistrované maklérske činnosti a pokusy manipulovať trh. Pokiaľ sa to preukáže, Elonovi Muskovi môžu hroziť obrovské pokuty. Medzitým podnikateľ povedal, že si dáva prestávku a už nebude v blízkej budúcnosti uverejňovať tweety.

Inštitucionálni investori pokračujú v nákupe kryptomien aj akcií baníkov a krypto fondov. Fond Grayscale Investments tak minulý týždeň pridal do svojho portfólia Ethereum 20 000 ETH, čím sa jeho objem zvýšil na 6 miliárd dolárov. Ďalším impulzom pre rast dvojice BTC/USD bolo rozhodnutie MicroStrategy získať ďalších 900 miliónov dolárov na nákup bitcoinov..