Ako sociálne médiá predbiehajú trhy s kryptomenami. Príbeh čerpadiel DOGE a XRP

Bol to mimoriadne zábavný mesiac pre oboch kryptomena a akciového trhu, ktorý zaznamenal astronomický nárast Dogecoin (DOGE), XRP (XRP), a GameStop (GME). Za posledných niekoľko týždňov boli obchodníci svedkami pútavých mítingov, ktoré niekomu pomohli zarobiť hromadu peňazí, zatiaľ čo iní dostali "FOMO’d a rekt." A potom, čo sa prach trochu usadil, rozhodli sme sa analyzovať hlavné faktory všetkých týchto výkyvov, a to sociálne médiá a ovplyvňovatelia, ktorí majú podľa všetkého drvivý vplyv na trhy..

Kúpiť/predať XRP

Memy a pumpy – to je také Wow!

Memy sa už dlho stávajú nepostrádateľnou súčasťou internetovej kultúry, dokonalým nástrojom na podanie správy veselým spôsobom. Ako sa však ukazuje, memy môžu niekoho nielen rozbiť, keď si prečítajú vtipný pointu, ale tiež mu môžu urobiť veľa peňazí.

V rokoch 2020/2021, Dogecoin (DOGE) sa stal jedným z najčerpanejších altcoinov na trhu, ktorého hodnota v čase písania článku vzrástla o 2054%. Cena sledovanej mince sa zvýšila o ďalších 85% na vrchole nedávnej obrovskej rally, ktorá z DOGE urobila najhorúcejšie módne slovo vo všetkých finančných médiách. Rozruch vytvorený okolo mince meme dokonca zatienil mocný bitcoin, ktorý mimochodom práve prekročil mimoriadne dôležitú cenovú úroveň na 50 000 dolároch, ktorá sa pravdepodobne stane osou cenovej akcie počas celého aktuálneho roka, pokiaľ BTC pohybuje až na 100 000 dolárov. Čo je na DOGE také špeciálne? Nič … ale zábava

Ale bola to DOGE, ktorá ukradla show a stala sa najdrahším memom všetkých čias. Len stručne pripomenieme, že Dogecoin sa objavil v roku 2013 ako vidlička Litecoin (LTC). Koncepčne je to minca, ktorá predstavuje nie príliš sofistikované riešenie pre krypto platby, ktoré sa stalo základnou súčasťou systému sprepitného na takých obľúbených sociálnych sieťach, akými sú Twitter a Reddit. Logo Dogecoinu zobrazuje psa japonského plemena Shiba Inu, ktorý bol pred niekoľkými rokmi obľúbeným meme. Meme pozostáva z obrazu psa obklopeného frázami lámanou angličtinou, ako napr "Veľa rána" a "Tak vystrašiť."

Zakladatelia, Billy Markus a Jason Palmer, boli otvorení a úprimní, pokiaľ ide o absenciu akýchkoľvek zámerov urobiť z DOGE niečo veľké a dôležité. Postavili sa ako zábavná mena, ktorá slúži potrebám rastúcej komunity používateľov sociálnych médií. Až tak, že v určitom bode od projektu doslova upustili. Ekosystém Dogecoin neprešiel žiadnymi inováciami ani údržbou takmer dva roky, pretože popredný vývojár Ross Nicoll od júna 2019 nevykonal žiadne zmeny v protokole s otvoreným zdrojom. Ale potom, čo sme boli svedkami tohto býčieho šialenstva, tím sa opäť objavil a vrátil sa do práce s prísľubom aktualizovať systém tak, aby bol DOGE v zásade zdravý.

A akoby chceli zostať v súlade s celkom "hlúpy vtip" Billy Markus odhalil, že v roku 2015 predal všetky holdingy DOGE, dokonca ešte predtým, ako sa začala nafukovať kryptobublina 2017/2018, za sumu ekvivalentnú cene použitej Hondy Civic, ktorá je nižšia ako 10 000 dolárov, predpokladáme..

Tento ironický príbeh je do určitej miery podobný príbehu Laszla Hanyecza a jeho nákupu pizze za 10 000 BTC, ktoré by teraz mali hodnotu pol miliardy. Rozdiel medzi týmito dvoma príbehmi však spočíva v skutočnosti, že Markus skutočne opustil projekt kvôli neustálemu obťažovaniu zo strany členov komunity, ktorí mali inú predstavu o vývoji projektu, a tiež kvôli finančnej kontrole, ktorú v tom čase zažíval..

Ako sa teda stalo, že kryptomena, ktorú nebrali vážne ani jej zakladatelia, sa dostala na trhovú kapitalizáciu 10 miliárd dolárov a krátko sa ocitla medzi 10 najlepšími kryptomenami? Po pravde povedané, dogecoin je ukážkovým príkladom toho, ako by mohol byť podpriemerný produkt extrémne nadhodnotený, ak by ho schválil celosvetovo uznávaný človek, ktorým v prípade DOGE je zhodou okolností Elon Musk, najbohatší muž na planéte s čistou hodnotou okolo 190 miliárd dolárov. Jeho aktivitu na Twitteri sleduje 44,7 milióna ľudí, čo je publikum dostatočne veľké na to, aby po presvedčení rozhýbalo akýmkoľvek finančným trhom.

Pri analýze histórie Muskovej twitteru sme našli šesť príkladov, keď spomenul kryptomenu: štyri zo šiestich príspevkov sa týkali dogecoinu a dva spomínané bitcoiny. Prvá z nich pochádza z júla 2020, keď technologický vizionár tweetoval: "Prepáčte, predávam iba Doge!" a pripojil mem cloudu DOGE bežiaceho nad súčasným finančným systémom. Počiatočný príspevok bol s najväčšou pravdepodobnosťou reakciou na prvé značné cenové čerpadlo, ktoré iniciovali používatelia TikTok a ktorí dostali názov Dogecoin TikTok Challenge.

Schéma bola celkom jednoduchá: používateľ prezývaný @jamezg97 zverejnil video, na ktorom aktívne šilinkuje po DOGE, a nabáda ľudí, aby venovali čo najmenej 25 dolárov nehanebne lacnej kryptomene a potom, čo cena dosiahne 1 dolár, vybrali okolo desať tisíc dolárov. Toto video malo viac ako 800 000 zobrazení a katalyzovalo prvé čerpadlo, ktoré v priebehu niekoľkých hodín katapultovalo cenu o 95% a upútalo Muskovu pozornosť.

A aj keď to nebolo nič iné ako schéma tupého čerpadla, nebolo to bez solídnej logiky. Dogecoin skutočne má tri hlavné črty potrebné na to, aby sa stal atraktívnym pre nenáročných retailových investorov, z ktorých mnohí ani nedosiahli zákonný vek na pitie. V tom čase bol DOGE super lacný a obchodoval sa za približne 0,002 dolára za mincu. Mal dobrú rozpoznateľnosť vďaka umiestneniu relatívne vysoko v globálnych radoch – v tom čase sa DOGE pohyboval niekde blízko 20. miesta. Mala tiež slušnú, ale nie príliš veľkú trhovú kapitalizáciu 150 miliónov dolárov, čo bolo dostatočné na to, aby sa zaistila rýchla býčia reakcia trhu na príliv pumpárov a tých, ktorí vstúpili na trh, boli postihnutí FOMO. Nakoniec, dogecoin má za sebou zjednodušujúci koncept, ktorý je príťažlivý pre mladšie publikum, ktoré sa nechce dostať do jadra technologických kryptomien a dáva prednosť zrozumiteľnému meme-coinu. Kto by nechcel vidieť kryptomenu s roztomilým hrnčekom na ceste k Mesiacu, že??

TikTok Challenge nedosiahol svoj cieľ posunúť DOGE až na 1 dolár, aj keď vytvoril jasný precedens, že jednoduchá výzva na akciu od ovplyvňovateľa sociálnych médií môže významným spôsobom ovplyvniť trh, v konečnom dôsledku vytvoriť digitálnu zlatú horúčku, ktorá sa rozšírila na kryptomene aj na akciových trhoch.

Čerpadlo 95% sa však ukázalo ako predjedlo pred hlavným jedlom, ktoré sa podávalo 28. januára, keď DOGE začal svoj meteorický vzostup. V ten deň sa cena zvýšila o 400% a pritiahla obrovskú vlnu maloobchodníkov, ktorí sa chytili vo FOMO.

Jednodňový graf DOGE/USDT. Zdroj: Tradingview

Tento enormný príliv ziskovcov mal za následok pokračovanie ozrutného čerpadla, ktoré malo za následok zvýšenie ceny o ďalších 180% za 24 hodín, čo v konečnom dôsledku prinieslo DOGE na nové historické maximum na úrovni 0,087 dolára. V ten istý deň zverejnil Elon Musk mem, ktorý zobrazoval obálku lesklého časopisu s názvom Dogue, výber z módneho časopisu Vogue, ale s obrázkom psa namiesto modelky, ktorý zrejme naznačuje "zábavná minca." Nasledujúci deň hodil viac paliva do ohňa pridaním #bitcoinu do svojho životopisu na Twitteri. Neskôr vysvetlil toto rozhodnutie prostredníctvom iného tweetu, ktorý uviedol, "Pri spätnom pohľade to bolo nevyhnutné," pravdepodobne to znamená, že nemohol odolať sile BTC (a DOGE).

Štatistiky trhu po bio zmene Twitteru

Do troch hodín po tom, čo Elon vykonal zmeny vo svojom životopise na Twitteri, sa cena bitcoinu katapultovala z 32 000 na 38 000 dolárov, čo bol krok, ktorý predstavoval 15% nárast ceny v takom krátkom časovom období na trhu, ktorý už mal kapitalizáciu približne 1 bilión dolárov.

1-hodinový graf BTC/USDT

Niekto by mohol namietať, že tam mali byť ďalšie základné faktory, dôležitejšie ako tweet obchodného magnáta, ktoré spustili rally, ktoré revitalizovali trh, ktorý pomaly upadal do stagnácie. Možno existovali aj ďalšie faktory pohybujúce sa na trhu, skryté pod hromadami spoof príkazov alebo sa vyskytujúce v obchodných centrách OTC – to sa teraz nedá povedať. Existuje však niekoľko štúdií o vplyve týchto dvoch tweetov na trhy s bitcoinmi a dogecoinmi..

Najpozoruhodnejšie z nich patria spoločnosti Blockchain Research Lab, ktorá pozorne sledovala reakciu trhu s kryptomenami na Muskove príspevky a vypočítala krátkodobé výnosy a objemy obchodov, ku ktorým došlo krátko po zverejnení tweetu. Všimli si, že len pol hodiny pred tým, ako Musk tweetoval o dogecoine, dosiahol objem obchodu na trhu DOGE/USDT iba 9 obchodov alebo mien vymieňajúcich sa za 1 942 dolárov za minútu. Je prekvapujúce, že obe tieto metriky prudko narástli v prvých tridsiatich minútach po zverejnení príspevku: objem obchodu sa zvýšil až na 299 330 dolárov/minútu, pričom za uvedené časové obdobie sa vykonalo 775 obchodov..

Vedci tiež zaznamenali výrazné zmeny v objeme obchodu štyridsaťpäť minút pred a po spomínanom tweete, ktorý uviedol, "Predam iba Doge," čo znamená, že to bolo ako Muskova reakcia na pumpu DOGE, ktorú podnietili používatelia TikTok, a táto reakcia dodala rally viac šmrncu. Laboratórium Blockchain Research Lab celkovo odhadlo, že kumulatívna abnormálna návratnosť, ku ktorej došlo na trhu s bitcoínmi v dôsledku Muskovej činnosti v oblasti sociálnych médií, predstavovala 19% iba za šesť hodín po zverejnení #bitcoinu, pričom išlo o rovnakú metriku, ale s ohľadom na dogecoin. trh ukázal abnormálny výnos 17,3% za hodinu potom, čo tweetoval: "Jedno slovo, Doge." Došlo tiež k viditeľnému zvýšeniu kumulatívneho abnormálneho objemu obchodovania päťkrát zo šiestich na oboch trhoch, aj keď reakcie trhu DOGE boli oveľa intenzívnejšie, pretože objem obchodu tam narástol približne o 600% zakaždým, keď bola meme coin spomenutý.

Zostáva čakať, či by táto neuveriteľná pumpa dogecoinu prinútila oživenie celého projektu a ďalšie upevnenie DOGE medzi najlepšie hodnotenými altcoinmi, alebo by to všetko skončilo klasickým smetiskom, ktoré by nechalo mincu vyčerpanú a zabudnutú, kým Musk sa rozhodne znova urobiť nejaký trolling na Twitteri. Po dvojnásobnom opätovnom testovaní úrovne na 0,085 dolára prešla cena DOGE do prudkej korekcie a stratila 45% svojej maximálnej hodnoty s rastúcim predajným tlakom, zatiaľ čo zvyšok trhu s altcoinmi všade okolo blikal na zeleno. Dogecoin môže nájsť podporu na úrovni 0,04 dolára, čo je úroveň, ktorá slúžila ako odpor počas sťahovania po počiatočnom pumpe, ale možnosť kolapsu na 0,015 dolára zostáva aj naďalej vysoká.

Čokoľvek sa ďalej stane s meme coinom, vysvitlo, že sme svedkami vzniku novej variácie obchodovania so správami, ktorú možno nazvať "obchodovanie so sociálnymi médiami," fenomén, ktorý si vyžaduje ďalšie štúdium, pretože vidíme vývoj mentality hordy na finančných trhoch a vznik vzorcov správania, ktoré sa formujú pod vplyvom široko uznávanej internetovej osobnosti, aj keď polovica jeho správ má niekedy podivne humorný charakter.

Pravdepodobne nie je dôvod obviňovať Muska z toho, že je silným influencerom – môže slobodne písať, čo chce, pokiaľ to nezahŕňa obliehanie Kapitolu, ale je trochu frustrujúce vidieť ľudí, ktorí tak túžia mať "zábava" na trhu s kryptomenami a čerpaní žartovných mincí, zatiaľ čo skutočne zaslúžené blockchainové projekty a meny zostávajú nepovšimnuté a veľmi podceňované. Ale opäť, trh sa nestará o spravodlivosť a niekoho, kto je zásadnejšie hodný toho druhého – na konci dňa je to všetko o rovnováhe medzi ponukou a dopytom. A keďže Dogecoin má nekonečné množstvo mincí a najbohatší muž pracuje ako jeho PR manažér, pravdepodobne sa v budúcnosti dočkáme ďalších čerpadiel poháňaných Twitterom, takže mať v portfóliu hodnotu DOGE v hodnote pár stoviek dolárov môže byť dobré nápad – pred kúpou tejto roztomilej a veľmi výbušnej kryptomeny počkajte, kým trh prejde z fázy korekcie na konsolidáciu.

XRP sa darí kombináciou súdnych sporov SEC, SatoshiStreetBets a Telegram

XRP je ďalší altcoin, ktorý "sa stal obeťou" na koordinovanú nákupnú aktivitu, ktorá bola zahájená na sociálnych médiách. Údaje odvodené z Trendov Google ukazujú neustály nárast záujmu o XRP to sa začalo koncom minulého roka, presne v čase, keď bolo oznámené vyslanie 46 miliárd tokenov Flare (FLR) všetkým držiteľom XRP.

Graf rýchlosti vyhľadávania XRP. Zdroj: Google Trends

Záujem stále rástol ako vlna na pozadí súdneho sporu o SEC, ktorý najskôr šokoval celý trh a poslal XRP do kaskádovej korekcie, ktorá v priebehu niekoľkých týždňov znížila cenu z 0,78 dolára na 0,2 dolára. Odvtedy sú spravodajské kanály a sociálne médiá presýtené podrobnosťami o prebiehajúcom konflikte medzi SEC a Ripple Labs. Spoločnosť blockchain reagovala na obvinenia regulátora z podvádzania retailových investorov tým, že XRP označila za bezpečnosť, zatiaľ čo orgány USA ju ako takú neuznali – spoločnosť Ripple Labs podala oficiálny list, v ktorom uvádza, že obvinenia voči spoločnosti sú založené na "bezprecedentná a nepresvedčivá právna teória" ktorý nemá žiadne riadne oprávnenie a je v rozpore s existujúcim právnym rámcom a predchádzajúcimi rozhodnutiami iných regulačných agentúr. Ide o to, že v roku 2015 sieť na presadzovanie finančných zločinov (FinCEN) skutočne udelila XRP status digitálnej meny, a preto dostala povolenie na distribúciu tokenov medzi retailových investorov. Zdá sa, že ľudia v SEC si boli vedomí rozsudku FinCEN, ale rozhodli sa ho ignorovať a podať žalobu.

Je zaujímavé, že podanie listu od spoločnosti Ripple Labs sprevádzala veľmi aktívna reakcia zo spravodajských serverov a sociálnych médií, ktorá viedla k 50% zhodnoteniu hodnoty XRP v priebehu jedného dňa obchodovania..

Jednodňový graf XRP/USDT

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že počet aktívnych adries v sieti Ripple sa za toto krátke časové obdobie zvýšil dvojnásobne, pričom sa zmenil z 10 000 na 20 000 adries, čo v konečnom dôsledku poslalo dopyt po XRP a jeho cene do stratosféry. V skutočnosti, zhruba v tom čase, Santiment, známa kryptomena, ktorá sa zaoberá on-chain analýzou dát, poukázala na to, že záujem o kontroverzný altcoin zo strany užívateľov platforiem sociálnych médií, väčšinou Twitteru a Redditu, bol na začiatku. najvyšší bod od septembra 2018, keď sa XRP počas jedného dňa tiež prudko zvýšilo z 0,32 USD na 0,77 USD.

Graf sociálneho objemu XRP. Zdroj: Santiment

Ale zatiaľ čo užívatelia Twitteru aktívne šírili správy o Ripple Labs, ktoré bojujú proti úderu regulátora, podaním žiadosti o zákon o slobode informácií a upozornením na XRP, najväčšiu úlohu v obrovskom 170% -nom náraste treba pripísať SatoshiStreetBets, subreddit, čo je názov pre fórum na populárnej sociálnej platforme Reddit, ktoré je súčasťou oveľa väčšieho online zhromaždenia s názvom WallStreetBets.

Ak ste nevedeli, členovia tohto fóra boli zodpovední za celé šialenstvo okolo GameStop (GME), RobinHood a veľkých hedžových fondov, úžasný príbeh, ktorý bol rozsiahlo pokrytý všetkými odborníkmi a médiami, takže sme vyhrali Nebudeme sa tým zaoberať oveľa ďalej, počítajte s pripomenutím, že sa to rozhodol dav užívateľov Redditu "trestať" veľké hedžové fondy tým, že budú dlho na sklade GameStop po tom, čo si všimnú, že veľké firmy ako Melvin Capital mali extrémne veľké krátke pozície v GME do tej miery, že bolo skratovaných 113% nevyrovnaných akcií GameStopu. Zameraná akcia zo strany WallStreetBets mala za následok obrovskú likvidáciu shortov a spôsobila, že hedžové fondy zaznamenali straty okolo 20 miliárd dolárov, pričom cena akcie sa zvýšila z 20 na 340 dolárov.

Vlastne SatoshiStreetBets, ktorý je označený ako "krypto verzia WallStreetBets" bola založená vo februári 2020, keď bol trh s kryptomenami v dobrej nálade, pričom nič netušil o pandémii, ktorá ju zrazí na zem. Hlavným účelom tejto skupiny bolo spojiť maloobchodných obchodníkov s kryptomenami, ktorí by sa chválili svojimi obchodnými výkonmi (alebo by sa sťažovali na straty), shill za nejaké sľubné coiny a samozrejme zdieľali tony mémov súvisiacich s kryptomenami, z ktorých niektoré sú skutočne veľmi veselé a vecné.

Po mesiacoch hibernácie sa toto fórum určené iba pre začiatočníkov ožilo, keď spoločnosť Robinhood, americký maklér, ktorý sa preslávil tým, že zabezpečil obchodovanie na burze bez provízií, ktoré je možné vykonávať prostredníctvom patentovanej mobilnej aplikácie, pozastavil činnosť. možnosť nákupu pre množstvo akcií, ktoré boli podrobené koordinovanému čerpadlu Redditors z WallStreetBets, v dôsledku čoho sa zastavilo parabolické zhromaždenie, ktoré zanechalo pohromu mocností finančného sveta. Potom, čo Robinhood odrezal armádu maloobchodníkov od nákupu GME, sa gang Reddit rozhodol presunúť svoju pozornosť na trh s kryptomenami a presťahoval sa na zodpovedajúce fórum, z ktorého začali organizovať pumpy XRP aj DOGE..

XRP bol zrejme vybraný kvôli tomu, že bol v rámci súdneho sporu o SEC vážne podhodnotený a možno kvôli svojmu postaveniu ako obete "systému" proti ktorému sa Redditors vzbúrili. Podobnosť v štýle a intenzite všetkých týchto púmp bola taká evidentná, že dokonca aj David Schwartz, CTO spoločnosti Ripple Labs, vytvoril tweet, ktorý zobrazil rovnaký parabolický vzostup týchto aktív.. "Náhoda?" vtedy napísal, čo bola očividne sarkastická poznámka. Luke Martin, vedúci Venture Coinist, si všimol, že je to „horúca guľa peňazí“" ktorý putoval z GameStopu do Dogecoinu, bol potom hodený na trh XRP.

Reddit a Twitter však neboli jedinými sociálnymi platformami, ktoré boli zodpovedné za vzlet XRP podobný delovke. Ako asi viete, Telegram je ďalšie obľúbené miesto na internete, ktoré dalo vzniknúť množstvu skupín a komunít spojených s kryptomenami.

Len málo z týchto skupín zohralo v najnovšej pumpe XRP obrovskú úlohu. V skutočnosti to všetko začalo skupinou s názvom "Kúpte a podržte XRP" ktorá bola zaregistrovaná niekoľko mesiacov pred udalosťou. Skupina mala zázračne agregovaných viac ako 200 000 členov (užívateľský strop Telegramu), čo ju prinútilo rozdeliť sa na niekoľko ďalších skupín, ktoré presadzovali rovnakú agendu, ktorou bolo 1. februára vykonať koordinovanú pumpu XRP..

Hummus okolo pivovarníckeho čerpadla bol taký hlasný, že skupina (skupiny) videli, ako sa každý deň pred uvedeným dátumom prihlásia tisíce nových členov. Až tak, že to spôsobilo predčasný nárast o 40% v deň, keď výzva na akciu začala kolovať po internete. Ale bez ohľadu na to, ako tieto skupiny pritiahli svoje publikum, tento konkrétny spôsob ceny "odšťavovanie" preukázala svoju účinnosť, pretože v určený dátum sa XRP skutočne vyšplhal na úroveň 0,75 dolára, ktorá bola stanovená pred neslávnym súdnym sporom SEC, ale v ten istý obchodný deň sa zrútila až na 0,36 dolára – klasické čerpadlo a skládka, aj keď sa cena podarilo vráťte sa späť na 0,64 dolára v priebehu nasledujúcich dvanástich dní. A podobne ako v prípade DOGE, celý príbeh okolo súdneho sporu SEC, skupín SatoshiStreetBets a Telegram ešte zďaleka nekončí, takže očakávajte viac čerpadiel (a skládok), kým záujem o kryptomeny medzi retailovými investormi zostane vysoký..

Záver: regulovať alebo neregulovať, to je otázka

Zo všetkého, čo je uvedené vyššie, je zrejmé, pokiaľ ide o ovplyvňovateľov sociálnych médií a veľké skupiny používateľov, ktorí začínajú preberať úlohu subjektov ovplyvňujúcich trh a predstavovať konkurenciu veľkým hráčom, ktorí si mysleli, že trh chytili za bradu. Okrem analýzy grafov, základov a údajov v reťazci by sa teraz obchodníci museli stať aktívnymi účastníkmi skupín Reddit a Telegram a začať sledovať Elona Muska na Twitteri, aby mohli predvídať ďalší peňažný vlak..

Ale aj keď sa zdá byť trochu inšpiratívne, že priemerný Joe z Redditu sa môže zúčastniť na zastavení šírenia na Wall Street alebo zarobiť niekoľko tisíc dolárov za deň na minci memu, tiež si kladie otázku, "Naozaj potrebujeme viac prostriedkov na manipuláciu s trhom??" Je spravodlivé, aby opustený projekt mal trhovú kapitalizáciu 2 miliardy dolárov, zatiaľ čo tie, ktoré sa zaoberajú pálčivými problémami, saškrabávajú o drobné? Mali by sa úrady pokúsiť regulovať sociálne médiá, aby zabránili tomu, aby boli dôverčiví investori po skládke popálení, alebo by to predstavovalo potláčanie slobody prejavu? Je zrejmé, že regulácia sociálnych médií by bola beznádejnou iniciatívou, takže sa to všetko začína kritickým myslením a absenciou chamtivosti a túžby rýchlo zbohatnúť. Účasť na pumpách je v poriadku, pretože sme v tejto hre o zisky; dávajte si pozor na tých, ktorí ich vydávajú za zábavné alebo ušľachtilé, pretože nakoniec vždy zostanú tí, ktorí držia tašky.

Autor: Alex Paulson pre Crypto-Rating.com