IOTA: Transformuje IoT a stúpa?

Od inteligentných hodiniek a domácich spotrebičov po autá s vlastným pohonom sa ekosystém IoT (internet vecí) rozrástol tak, aby zahŕňal všetky druhy zariadení. Očakávame teda, že mestská infraštruktúra internetu vecí sa ešte viac rozšíri. Najnovšie zistenia naznačujú, že implementácia pravidelného blockchainu je pre IoT komplikovaná a vyžaduje si vyhradené "blockchain". Ako riešenie sa navrhuje technológia IOTA založená na účtovnej knihe navrhnutá špeciálne pre IoT.

Inovatívna technológia s názvom Tangle zaradila IOTA na mapu ako jeden z najsľubnejších projektov na nasledujúce roky. Vďaka tomu sme sa zaujímali najmä o predpovede cien IOTA. Ako táto technológia novej generácie ovplyvní rôzne odvetvia a ako sa to odrazí na hodnote zodpovedajúcich mincí?

Ako už bolo spomenuté, IOTA (MIOTA) je iný druh kryptomeny. Je úplne neobvyklé, že nepoužíva technológiu blockchain. Namiesto toho je IOTA bezblokovou platformou známou ako Tangle, o ktorej si povieme čoskoro. Spolieha sa na protokol open-source účtovnej knihy a rôzne aplikácie IoT.

Platforma bola spustená v roku 2015. Stál za ňou tím David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, vedúci projektu, a Dominik Schiener a Dr. Serguei Popov, zodpovední za matematiku a programovanie.

Od začiatku až do dnešného dňa sa projekt zameriava na nasledujúce ciele:

 • Výskum a implementácia ich protokolu
 • Spolupráca s partnermi pre udržateľný vplyv
 • Softvér s otvoreným zdrojovým kódom bez zbytočného trenia v transakciách
 • Vzdelávanie komunity a propagácia prípadov použitia

V čom je projekt iný

Prvá vec, ktorá odlišuje IOTA, je unikátna bezbloková technológia – Tangle. Zatiaľ čo dátová štruktúra blockchainu je usporiadaným zoznamom blokov transakcií, rozvetvený systém Tangle sa môže vyvíjať rôznymi smermi. Tangle je riadený acyklický graf (DAG), ktorý nevyžaduje banské ani energeticky náročné zariadenia. Preto pre baníkov neexistuje systém odmeňovania, ktorý by eliminoval väčšinu nákladov. Vďaka tomu je Tangle uskutočniteľnejší pre situácie, ako sú mikro alebo nanotransakcie medzi zariadeniami a senzormi.

Rovnako ako blockchain rastie, vyžaduje si to aj ďalšie aktíva. Pri Tangle je to naopak. Čím širšia sieť rastie, tým rýchlejšie a bezpečnejšie sú nové transakcie validované.

Samotný projekt existuje prostredníctvom príspevkov jednotlivcov a organizácií, ako aj grantov na výskum a vývoj od verejných orgánov.

Možné problémy

IOTA prisľúbila vyriešiť problémy so škálovateľnosťou, s ktorými sa blockchain stretáva. Základné dátové štruktúry pre DAG – hashgraphs – však nemusia byť dokonalým riešením. Vitalik Buterin, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, uviedol, že v súčasnej dobe sú hashgraphie stále podobné blockchainu. Udržiavali závislosť od kapacity a rýchlosti zariadení v rámci siete.

V roku 2020 IOTA predstavila aj koordinátora. To je v rozpore s tvrdením decentralizovaného systému. Existencia koordinátora vytvára jediný bod zlyhania, čo potenciálne spomaľuje celú sieť. Cieľom IOTA je nahradiť koordinátora plánom s názvom Coordicide, aby sa problém odstránil.

Čo bude mať vplyv na cenu IOTA?

Predtým, ako sa pustíme do predpovedí IOTA, musíme definovať, ktoré faktory môžu ovplyvniť jej cenu a ako. Niektoré sú spojené s kryptotrhom všeobecne, iné sa však týkajú konkrétne IOTA. Majte na pamäti, že všetky nižšie uvedené body môžu cenu poháňať obojsmerne.

 • Zvýšené prijatie internetu vecí. Po celom svete je pripojených viac ako 30 miliárd zariadení internetu vecí. Predpokladá sa, že tento údaj do roku 2025 narastie na viac ako 75 miliárd. IOTA, ktorá je jednou z prvých spoločností, ktoré sa zaoberajú spracovaním internetu vecí a kryptografických platieb, tu má veľký potenciál. Ak bude rastúci počet zariadení IoT doplnený zvýšeným prijatím IOTA, bude to určite viesť k zvýšeniu ceny. Je zrejmé, že výpočtový výkon bude mať stále viac strojov. Keďže sa IOTA zameriava na ekonomiku stroj od stroja, môže sa stať potenciálnym aktivátorom ekonomiky M2M.
 • Technická vyspelosť. Vývoj IOTA Tangle môže znamenať zmenu hry vo svete kryptomien. Ale nefunguje na svoju plnú kapacitu a musí ešte nahradiť blockchain, aj pokiaľ ide o mikrotransakcie. Ak sa tímu podarí uvoľniť plný potenciál Tangle, minca sa rozbehne. Medzitým IOTA predstavila tri fázy IOTA 2.0 vedúce k Coordicide. Práve bola zverejnená nová verzia nášho programu Pollen Testnet v0.3.5. Vývojový tím navyše pracuje na niekoľkých vylepšeniach vrátane refaktoringu Tangle, kontroly preťaženia a validácie časovej pečiatky..
 • Dostupnosť na burzách. IOTA bude zatiaľ zastúpená na všetkých veľkých burzách. Chýba napríklad na špičkových burzách, ako sú Poloniex a Kraken. Očakáva sa, že keď bude IOTA viac uvedená na zozname, začne rozširovať svoj dosah investorov. Navyše bude rásť aj záujem zo strany krátkodobých obchodníkov.
 • Strategické zarovnanie. Akákoľvek kryptomena ťaží zo strategických partnerstiev a aplikácií z reálneho sveta, ktoré z nej pochádzajú. IOTA podniká potrebné kroky. Jaguar Land Rover napríklad spolupracoval s nadáciou IOTA Foundation, aby vodičom umožnil zarábať kryptomeny a vykonávať platby na cestách. Ďalším zaujímavým prípadom je mesto Taipei, ktoré sa chystá ponúknuť svojim občanom občianske preukazy založené na zamotaní. Zoznam obsahuje aj spoločnosti Dell Technologies, Linux Foundation, EDAG Group a viac ako 100 ďalších.
 • Všeobecné trhové cítenie. Akákoľvek predikcia ceny IOTA závisí od sentimentu investora a hodnoty iných mien. Priaznivé prostredie má pozitívny vplyv na všetky kryptomeny. Veľmi dobrým príkladom je krypto boom v roku 2017. Väčšina kryptomien vtedy dosiahla svoje historické maximá, vrátane IOTA. Ak sa situácia bude opakovať, je pravdepodobné, že IOTA pôjde hore. Ak sa stane opak, uvidíme pády viac ako jednej mince.

Analýza výkonnosti IOTA v minulosti

Koncom roku 2015 bol ICO IOTA obrovským úspechom a vyzbieralo sa viac ako 400 000 dolárov. Jedna miliarda tokenov IOTA sa predala za menej ako 0,001 – 0,000434512 dolárov. V decembri 2017 IOTA vzrástla o viac ako 1 milión percent zo svojej pôvodnej ceny ponúkajúcej mince. 19. decembra sa minca obchodovala za 5,69 dolára, čo je stále historické maximum mince. Rally nasledovala po oznámení nadácie IOTA o ich partnerstve so spoločnosťami Microsoft, Samsung a Fujitsu.

Na rozdiel od mnohých projektov v tomto priestore IOTA nevydáva žiadne platené promo, takže sa spolieha výlučne na svoje technologické výhody a pravidelný tok týchto veľkých noviniek. IOTA bohužiaľ zďaleka nedosahuje svoje predchádzajúce maximá.

Ďalší nárast bol v máji 2018. Vtedy nadácia IOTA podpísala zmluvu o spolupráci s DNB ASA, najväčšou nórskou skupinou finančných služieb. Vedúci DLT v DNB vtedy povedal, že si myslia, že pútavá technológia ako IOTA by im mohla poskytnúť cenné skúsenosti a know-how v budúcich príjmových tokoch. Cena bola v tom čase 2,41 dolára. Cena IOTA sa od polovice roku 2018 pohybuje okolo hranice 0,3-0,5 dolára. V čase písania článku je cena 0,4577 dolára.

Aká bola výkonnosť IOTA v roku 2020-začiatkom roku 2021?

2020 sa zdanlivo začal dobre. Mince vykazovala pomerne značný rast, počínajúc od 0,16 dolára 1. januára a šplhaním sa až po 0,35 dolára 3. februára. Projekt však čakal veľký náraz. Vo februári 2020 IOTA ukončila celú svoju sieť po tom, čo hackeri využili zraniteľnosť v oficiálnej peňaženke IOTA. Hack spôsobil odcudzenie miliónov ľudí a dlhodobé poškodenie dobrého mena. Tento incident mal významný vplyv na hodnotu mince – stratil všetok predchádzajúci rast a ešte viac, pričom klesol na 0,12 dolára..

Ako sa dalo očakávať, incident dočasne ovplyvnil mnohé z developerských projektov. Napriek tomu sa tímu podarilo dosiahnuť určitý pokrok a urobiť z Chrysalis skutočnosť. Okrem toho bol koordinátor znova spustený 10. marca. Od tej chvíle minca zaznamenávala stabilný pozitívny pohyb až do konca augusta. 21. augusta minca dosiahla najvyšší bod v roku 2020 – 0,42 dolára.

Potom 23. apríla došlo k cenovým výkyvom s poklesom na 0,23 dolára a 24. novembra s výškou 0,40 dolára. Čo je však pozoruhodné, ako sa minca správala na začiatku roka 2021. Možno ju označiť len za náhly vzlet. V tomto konkrétnom období projekt nepriniesol žiadne veľké oznámenia. Naopak, tím si našiel čas na zamyslenie sa nad minulosťou. IOTA pokračuje v stúpajúcom trende s citeľnými výkyvmi. Keď sa pozriete na výkonnosť IOTA za tie roky, poznáte súvislosti. Teraz pristúpime k predpovediam cien IOTA.

Krátkodobá predikcia ceny IOTA (MIOTA) na rok 2021

Prvá predpoveď ceny IOTA v našej agende je Wallet Investor. Krátkodobá predpoveď je podľa tohto zdroja býčia. Nasledujúci obrázok zobrazuje graf, ktorý bol vytvorený na základe historických údajov IOTA. Jedna z najpodrobnejších predpovedí, ktoré sa nám mohli dostať do rúk, je z Trading Beasts. Takto sa bude správať IOTA v roku 2021, ako predpovedala táto konkrétna platforma.

Akákoľvek pozitívna predikcia ceny IOTA MIOTA závisí od toho, či projekt úspešne zvládne svoje súčasné problémy. Určili sme nasledujúce problémy, ktoré je potrebné vyriešiť v roku 2021, aby sa mince zvýšila:

 • Zabezpečenie Tangle závisí od transakcií prechádzajúcich sieťou. Imperial College of London už nadviazala partnerstvo s nadáciou IOTA pri riešení týchto a ďalších naliehavých problémov.
 • Rýchlosť siete závisí aj od počtu transakcií, ktoré spracováva IOTA. Hneď ako sieť dostane 10 000 za sekundu, budú všetky okamžité. Medzitým to však trvá niekoľko minút.
 • PR projektu nebola skvelá, najmä reakcia tímu na kritiku. Našťastie, teraz, keď David Sønstebø nie je hrozbou pre online image IOTA, tím to zvládne inak.
 • Vývojári IOTA napísali svoju vlastnú hašovaciu funkciu Curl a spôsobila kolízie (keď rôzne vstupy hašujú rovnaký výstup). Aktuálna verzia IOTA nemá rovnaké zraniteľnosti ako pred niekoľkými rokmi, ale nemožno vylúčiť ani iné zraniteľnosti..

Na predikciu ceny 2022 IOTA (MIOTA) používame zdroj s názvom Long Forecast. Nasleduje prehľad jeho možných pohybov po mesiacoch.

Predpovede pre IOTA na roky 2023-2025

Ďalej spoločnosť Digital Coin Price predstavila svoj názor na pohyb ceny mince. Ako pôjdete ďalej, údaje nie sú také popisné v porovnaní s krátkodobejšími predikciami.

Tu je niekoľko vzdelaných odhadov týkajúcich sa internetu vecí na roky 2023-2025:

 • Technológie, ako sú inteligentné zariadenia, 5G a algoritmy strojového učenia, budú mať veľký vplyv na priemysel.
 • Samotný 5G bude do značnej miery prispievať k sieti IoT. Rýchlejšie siete umožňujú zariadeniam zbierať, analyzovať a spravovať údaje efektívnejšie. Na druhej strane to podporí inovácie a zvýši dopyt spotrebiteľov po nových výrobkoch.
 • So zvýšeným používaním zariadení IoT budú počítačoví zločinci eskalovať v ich používaní, aby uľahčili útoky na DDoS (Distributed Denial of Service). Aj keď nie je zodpovednosťou IOTA ich zvládnuť, sieť nevyhnutne pocíti účinky rozsiahlych útokov (ak k nim dôjde).

Celkovo čokoľvek, čo sa deje v odvetví internetu vecí, má na IOTA nepriamy vplyv. To však nevylučuje skutočnosť, že IOTA musí vo svojom systéme zlepšiť.

Dlhodobá predpoveď: IOTA v roku 2030

Nakoniec je tu dlhodobá predikcia ceny IOTA podľa Coin Price Forecast. Je to najmenej popisné, ale ukazuje to príliš pozitívny sentiment voči IOTA v budúcnosti. IOTA zostáva jednou z mála platforiem, ktoré môžu ponúkať:

 • Možnosť okamžitých transakcií;
 • Nulové poplatky;
 • Takmer nekonečná škálovateľnosť a decentralizácia prostredníctvom bočného reťazca/mimo reťazca/horizontálneho škálovania.

Tieto výhody môžu byť hybnou silou rastu IOTA v nasledujúcom desaťročí. Nominálne náklady na transakcie robia z IOTA perfektného kandidáta na mikroplatby, ktoré sú určené iba na rast. Nehovoriac o tom, že používa jednu milióntu spotreby energie v bitcoine.

Cenová analýza IOTA

Prvou fázou technickej analýzy je prejsť na vyššie časové rámce v grafe, aby sa určil súčasný trend a zobrazil sa celkový obraz. Potom musíte umiestniť úrovne podpory a odporu. Pre IOTA máme nasledujúce kľúčové úrovne:

 • Úrovne odporu: 0,4530 USD, 0,4000 USD, 0,3500 USD
 • Úrovne podpory: 0,3 000 dolárov, 0,2700 dolárov, 0,2380 dolárov

Ďalším krokom je použitie indikátorov na definovanie nastavení s vysokou pravdepodobnosťou na trhu a určenie súboru akcií. Niekoľko oscilátorov, ktoré sa používajú pomerne často, je:

 • Úžasný oscilátor – 0,08180869 – neutrálny
 • Index relatívnej sily (14) – 61,62071554 – neutrálny
 • Priemerný smerový index (14) – 32,12785861 – neutrálny
 • Úroveň MACD (12, 26) – 0,03222683 – predám

A nižšie sú kĺzavé priemery, ktoré sú pre IOTA celkom informatívne:

 • Exponenciálny kĺzavý priemer (10) – 0,44666726 – Kúpte si
 • Jednoduchý kĺzavý priemer (10) – 0,45269485 – Kúpte si
 • Exponenciálny kĺzavý priemer (200) – 0,30935484 – Kúpte si
 • Jednoduchý kĺzavý priemer (200) – 0,30975541 – Kúpte si
 • Cloudová základňa Ichimoku Cloud (9, 26, 52, 26) – 0,39075976 – neutrálna
 • Kĺbovo vážený kĺzavý priemer (20) – 0,42349001 – Kúpte si

Na ďalšie potvrdenia a signály použite analýzu grafu v kombinácii s indikátormi.

Ďalšou radou je rozlišovať časové rámce v závislosti od vašich cieľov. Ak chcete v blízkej budúcnosti odhadnúť pohyb, choďte na krátku dobu. Môžete sa však pozrieť aj na denné, týždenné a mesačné grafy z dlhodobejšieho hľadiska.

Čo si myslí komunita a odborníci

Dôveryhodným zdrojom a online publikáciou, ktorú ešte musíme spomenúť, sú FX Leaders. Vykonali dôkladnú analýzu mince z technického aj základného hľadiska. Nakoniec zverejnili svoje prognózy:

 • Tento rok: 0,50 dolára ovplyvneného sentimentom na krypto trhu, sentimentom IOTA a globálnou politikou.
 • Budúci rok: 0,55-0,60 dolára v dôsledku vylepšení po COVID-19 a oživenia globálnej ekonomiky.
 • Tri roky: 4,50-5,00 dolárov ovplyvnené technickými aspektmi protokolu a okolitých riešení, prijatím internetu vecí a globálnou politikou.

Jedným z najobľúbenejších tvorcov obsahu, ktorí vydávajú kryptoanalýzy vrátane predpovedí cien IOTA, je SkinnyMoonHunter. Vo svojom videu zdieľal cenový cieľ pre IOTA na 1,1231 dolára. Podľa jeho názoru môže IOTA potenciálne prelomiť túto úroveň a získať stabilný vzostupný smer. Išlo by o 134% nárast a mince je už na ceste.

Analytik a jeho tím jednoducho tvrdia, že „IOTA je skutočne vonku“. Nevylučuje ani, že minca dosiahne 3 doláre, ale k 591% nárastu pravdepodobne nedôjde čoskoro. Najlepšie je robiť veci jeden po druhom, pretože neexistuje žiadna záruka proti náhlemu zvratu.

Martin Palamarz, spoluzakladateľ spoločnosti TheyDo, platformy spolupráce zameranej na zákazníkov, sa podelil o svoj názor na IOTA. Vo svojom nedávnom tweete vyjadril pozitívny pohľad na budúci vývoj IOTA. Toto mierne opakuje to, čo sme povedali v tomto článku – akonáhle IOTA príde na riešenie nedostatkov DLT, bude to na radare každého.

Bol tu ďalší zaujímavý tweet od inžiniera spoločnosti Ranorex. Aj keď môže byť zaujatý (ako zakladateľ komunity IOTA), stále vám môžeme odniesť užitočné informácie. Mnoho altcoinov očakáva ružovú budúcnosť a IOTA je jedným z nich. Tento výhľad sa dobre zhoduje so všetkým, čo sme doteraz našli v iných zdrojoch, a opäť dokazuje, že táto kryptomena má potenciál.

Investujte alebo obchodujte: Čo je lepšie pre IOTA?

Na základe súčasných predpovedí cien IOTA existuje mnoho dôvodov pre vstup na trh. Veľkou otázkou však je, či by ste mali hrať dlhodobú alebo krátku hru. Ako sa zariadenia IoT bežne osvojujú, začína sa formovať skutočný potenciál tokenov IOTA. Niektorí si myslia, že IOTA je dlhodobá záležitosť, pretože vývojovému tímu bude trvať niekoľko rokov, kým sa úplne zaoberá všetkými problémami. Ale keď to konečne príde, projekt poskytne niektoré skutočne transformačné funkcie.

Uistite sa, že nájdete spoľahlivú metódu ukladania kryptomien. Vážni investori IOTA by mali zvážiť rozšírenie hardvérovej peňaženky. Ak plánujete uchovávať kryptomeny roky, odporúča sa urobiť všetko čo najbezpečnejším spôsobom. Minimalizujte teda možnosť online hrozieb, aby vaše investície fungovali vo váš prospech.

Obchodovanie IOTA

Prípadne si môžete vziať to najlepšie z oboch svetov – uschovajte dobré množstvo tokenov a menšiu čiastku zobchodujte za krátkodobé kapitálové zisky. Vždy existuje riziko, že mince v priebehu času nezhodnotí, takže krátkodobé obchodovanie vám to môže pomôcť kompenzovať.

Obchodovanie má niekoľko výhod, konkrétne IOTA CFD. Napríklad schopnosť uspieť na rastúcich aj klesajúcich trhoch a obchodovanie s pákovým efektom. Takže aj keď IOTA zaznamená zníženie ceny, je tu šanca využiť nešťastnú zmenu. A keď pridáte malý kapitál a pákový efekt, mohli by ste získať veľkú expozíciu na trhu s kryptomenami, ale uvedomte si, že obchodovanie s CFD s pákovým efektom môže byť riskantné a môže viesť k strate celého investovaného kapitálu..

IOTA sa ukazuje ako odolná, pokiaľ ide o obchodovateľnosť. Napriek tomu, že minca nevykazuje drastické zmeny cien, stále existuje značná volatilita. Ak zvažujete, či vstúpiť na tento trh alebo nie, vyskúšajte demo účet Libertex. Je to bezrizikový spôsob implementácie rôznych stratégií a zoznámenia sa s novým obchodným aktívom. Keď ste pripravení vstúpiť so svojou stratégiou na skutočný trh, môžete prejsť na živý obchodný účet a začať pracovať!

Záver

IOTA musí dosiahnuť veľa, aby získala rozsiahlu dôveryhodnosť. Ak však táto technológia uspeje, môže to viesť k revolučnej zmene-internetu peer-to-peer pre IoT namiesto poskytovateľov služieb. Ale ako ste videli v každej predikcii cien IOTA v tomto článku, celkový konsenzus je pozitívny. Napriek zjavným nevýhodám by IOTA’s Tangle mohol byť ďalším veľkým pokrokom v kryptografii. Na konci sa snažte zostať aspoň trochu skeptickí bez toho, aby ste skočili správne. Koniec koncov, neistotu kryptotrhu nemožno prehliadnuť.

Prečo obchodovať s Libertexom?

 • bezplatný prístup k demo účtu
 • technická pomoc operátorovi 5 dní v týždni, od 8:00 do 20:00 (Stredoeurópsky štandardný čas)
 • pákový efekt až 1: 600 pre profesionálnych klientov
 • pracovať na platforme pre akékoľvek zariadenie: Libertex a Metatrader

FAQ

Oplatí sa IOTA investovať v roku 2021?

Minulé kvasinky ukázali, že IOTA je schopná rásť, čo naznačuje, že to môže byť hodnotná investícia. Začal sa rokom 2020 s trhovou kapitalizáciou pod 450 miliónov dolárov. Do konca roka dosiahol viac ako 900 miliónov dolárov. Aj keď je to pre projekt stále kamenistá cesta, zisk viac ako 100% je dobrým znamením.

Čím sa IOTA líši?

IOTA stojí za ďalšou generáciou protokolov pre prepojený svet. Neexistujú žiadne transakčné poplatky, rýchlosť transakcie je cez strechu (250 TPS, kým je bitcoin na 7) a nízke požiadavky na výpočtový výkon. Má teda schopnosť posilniť internet vecí za pokročilejších podmienok.

Aké sú plány IOTA do budúcnosti?

V decembri 2020 bol spoluzakladateľ David Sønstebø z projektu hlasovaný. Toto rozhodnutie pravdepodobne pozitívne odzrkadlí záujem Ioty a jej ekosystému, pretože Sønstebø nebola komunitou a médiami obzvlášť milovaná. V súčasnej dobe sieť očakáva, že plne decentralizovaná hlavná sieť Iota Iota 2.0 bude dokončená v Q1 2021. Okrem toho IOTA plánuje pokračovať v partnerstve s veľkými korporáciami a zamerať sa na internet vecí.

Zvýši sa cena IOTA??

Keďže je IOTA jedným z najprelomovejších projektov v kryptosfére, perspektívy sú skvelé. Prinajmenšom je táto myšlienka pôsobivá. Otázkou je jeho realizácia. Ak sa mu podarí prekonať svoje problémy, hodnota bude stúpať.

Bude hodnota IOTA v roku 2021?

Niektoré dostupné prognózy uvádzajú IOTA do roku 2021 v rozmedzí 0,20 až 0,77 dolára. Vzhľadom na to, že na začiatku roka je v súčasnej dobe na úrovni 0,49 dolára, očakávania sú pozitívne aj negatívne. Stojí za zmienku, že cena v januári stúpala.

Čo bude IOTA stáť v roku 2030?

Očakáva sa, že býky do roku 2030 posunú cenu vyššie na nové úrovne. Najoptimistickejšia predikcia ceny IOTA ju uvádza na úrovni 4,21 dolára.