Investovanie do bitcoinu: Nie je neskoro skočiť do vlaku?

Ako bitcoin stále rastie, úzkosť zo straty príležitosti investovať do najväčšej kryptomeny na svete za výhodnú cenu každým dňom rastie. Na konci novembra 2020 bitcoin prvýkrát od decembra 2017 prekročil hranicu 18 000 dolárov, čo je približne o 10% menej ako jeho rekordná maximálna hodnota 20 000 dolárov..

Niektorí analytici sú presvedčení, že predpokladaná hranica 20 000 dolárov je len začiatkom očakávaného výbuchu k cene 1 bilión dolárov; je možné, že nie je neskoro pridať BTC do našich investičných portfólií.

Bitcoin je prinajmenšom drahý, ale ak nemáte veľa kapitálu, nemusíte kupovať celú mincu. Môžete začať kupovať jeho časti – napríklad za 15 dolárov – čo sa bude rovnať aktuálnej cene 0,0008 BTC. Začať s investovaním v bitcoine nie je také ťažké, ako si myslíte. Tento článok vám vysvetlí, ako investovať v BTC, a poskytne vám niekoľko užitočných rád.

Nejaká história BTC

História bitcoínov sa začala v roku 2008, keď anonymný vývojár pod pseudonymom Satoshi Nakamoto zverejnil zásady elektronického platobného systému založeného na matematických výpočtoch. Stále nie je známe, kto sa skrýval pod pseudonymom a koľko ľudí na projekte pracovalo.

Mechanizmus navrhovaný Nakamotom má oproti bežným peniazom niekoľko výhod – kryptografická ochrana, transparentnosť transakcií, anonymita prevodov, nezávislosť od vládnych regulátorov a vopred známa veľkosť problému. Klesajúca geometrická postupnosť obmedzuje algoritmus na vytváranie nových blokov. Celkový objem kryptomeny nemôže prekročiť 21 miliónov bitcoinov, pričom posledný z nich bude vyťažený v roku 2140.

Vzhľadom na nedostatok materiálnej podpory kurz bitcoinu vyskočil a vo februári 2011 sa prvýkrát vyrovnal jednému doláru. Kryptomena si začína získavať obľubu – bitcoin sa postupne vlieva do digitálnej ekonomiky a veľa sa o nej hovorí. V tomto období sa objavili prvé altcoiny.

V roku 2012 cena bitcoinu presiahla 100 dolárov a už po roku vzrástla na 1 000 dolárov. Bitcoin sa stal najobľúbenejšou a najznámejšou kryptomenou a pokračoval v raste. Tu fungoval základný princíp bitcoinu – čím viac ľudí je do procesu zapojených, tým vyššia je jeho hodnota.

V marci 2013 kapitalizácia BTC presiahla 1 miliardu dolárov, v decembri sa však jedna z najväčších kryptoburz, BTC China, zavrela. Čína úplne zakázala používanie kryptomeny. Po Číne BTC zakázalo Nórsko.

Po prvýkrát však veľké spoločnosti začali brať kryptomenu vážne. Microsoft oznámil začiatok prijímania platieb v digitálnej mene – rozhodnutie, ktoré bolo kľúčové pri schvaľovaní BTC korporáciami.

V roku 2017 začali všetci hovoriť o kryptomenách a bitcoin bol na prvom mieste v zozname najobľúbenejších slov. V auguste bol hard fork; to znamená, že v protokole kryptomeny bolo zavedené nové pravidlo, ktoré viedlo k vzniku novej nezávislej virtuálnej jednotky – Bitcoin Cash. Čína nečakane vyhlásila výmeny kryptomien za nezákonné. Na druhej strane Japonsko začalo uznávať BTC ako legitímnu menu.

Sny o ľahkých a rýchlych zárobkoch prilákali mnoho nových používateľov, neskúsených investorov a špekulantov. Veľkí hráči tiež nechceli nechať ujsť šancu zarobiť si peniaze všeobecným humbukom. V priebehu celého roka 2017 sa kurz bitcoinu zvyšoval – v decembri sa jeho hodnota blížila k rekordným 20 000 dolárom, ale explozívny rast nemohol pokračovať donekonečna. Koncom decembra 2017 Južná Kórea oznámila svoj zámer bojovať proti špekuláciám na trhu s kryptomenami. Sadzba BTC vtedy bola 11 000 dolárov, ale pomaly rástla.

Bitcoin naďalej klesal v roku 2018. Bolo to náročné pre tých, ktorí dúfali v ďalší rast kryptomeny. Majitelia hromadne predávali svoje úspory, čo len urýchlilo prepad kurzu. Hackeri však naďalej útočili na veľké burzy. V apríli 2018 zaútočili na obľúbenú burzu Poloniex. Hacky súvisiace s kryptomenami sú veľmi rozšírené. Nasledoval hlasný útok na burzu Binance, ktorého strata presiahla 40 miliónov dolárov.

Korporácie opäť zmenili svoj postoj ku kryptomenám. Facebook zakázal bitcoinové reklamy. Google a Twitter čoskoro nasledovali tento príklad. Kurz bitcoinu bol celý rok v horúčke a v decembri sa ustálil na minimálnej ročnej úrovni 3 200 dolárov. V roku 2019 sa rast opäť začal. V decembri 2020 sa výmenný kurz blížil k 20 000 USD

Je príliš neskoro investovať do bitcoínov v roku 2021?

FOMO (strach z premeškania) je v obchodovaní bežný, najmä keď ide o vysoko volatilné aktíva, ako je bitcoin. Hlavnou črtou BTC sú neočakávané nárasty. Ten najnovší sa začal v októbri 2020 a v decembri dosiahol nové historické maximum (ATH).

Mohlo by sa zdať, že ste premeškali šancu nakúpiť za nízke ceny a predať vysoko. Chceme vás ubezpečiť, že to tak nie je. Mnoho investorov verí, že bitcoin bude naďalej rásť. Analytik Lark Davis upozornil na výsledky technickej analýzy BTC.

Príležitosti na pozitívny pohyb kryptomeny v budúcnosti podľa jeho názoru čoskoro vizuálne „vyrovnajú“ prudký skok v rýchlosti bitcoinu v roku 2017 s ďalšími vrcholmi. Aby objasnil svoj uhol pohľadu, požiadal čitateľov mikroblogu, aby venovali pozornosť tomu, ako bezvýznamný sa dnes zdá rast BTC v rokoch 2011 a 2013.

Ďalší slávny analytik v krypto komunite – PlanB – tiež poznamenal perspektívy ďalšieho pozitívneho pohybu bitcoínov na základe úspechov, ktoré už digitálne aktívum dosiahlo.

Tri investičné stratégie BTC

Tí, ktorí čerstvo vstúpili na trh s kryptomenami, na ňom väčšinou strácajú peniaze. Môžu to mať rôzne dôvody. Z citového hľadiska môžu nováčikovia konať nelogicky a robiť chyby pri honbe za zbrklými ziskami. Neschopnosť riadiť riziká tiež vedie k značným stratám. Kontraproduktívnemu obchodovaniu sa môžete vyhnúť pomocou jednoduchých (začiatočníckych) stratégií.

Kúpiť & Zabudni

Asi najjednoduchšia stratégia je nakúpiť BTC a nechať si ho dlho ako investíciu. V takom prípade sú peniaze investované do majetku, ktorý v blízkej budúcnosti nebude potrebný. V opačnom prípade, ak hodnota mince klesne, budete ju musieť so stratou predať.

Táto stratégia zahŕňa dlhodobé investície- napríklad BTC- v očakávaní zvýšenia cien v nasledujúcich rokoch. Aj pri dlhodobom nákupe bitcoinov je kľúčové vybrať si ten správny okamih. Nasledujúca stratégia – priemerovanie – môže pomôcť nájsť ten správny okamih.

Priemerovanie

Nájsť chvíľu v učebnici na nákup bitcoinu je nemožné. Bez ohľadu na cenu, ktorú obchodník kupuje, majetok pravdepodobne klesne pred vstupom do fázy dlhodobého rastu. Niektorí investori preto používajú stratégiu spriemerovania: používateľ rozdelí svoj kapitál na niekoľko častí a časom si u nich kúpi bitcoiny. Ak teda cena majetku klesne, môžu to využiť ako príležitosť a kúpiť ďalšie mince. V takom prípade sa priemerná nákupná cena BTC zníži. Každý užívateľ sa môže sám rozhodnúť, na koľko častí rozdelí kapitál. Čím viac ich bude, tým bude priemernejšia cena. Najlepšou možnosťou je investovať v BTC za malú čiastku každý deň.

S touto stratégiou môžete začať hneď teraz – v pozitívnych správach, zníženie BTC na polovicu a politika centrálnych bánk, ktoré tlačia peniaze, a tým ich znehodnocujú, hovoria v prospech nárastu ceny kryptomeny. Je však nevyhnutné mať vždy kapitál, ak cena BTC klesne o polovicu alebo viac.

Diverzifikácia

Môžete investovať aj do iných mincí, viete? Rozdelením kapitálu medzi BTC a iné kryptomeny je možné dosiahnuť vyššie výnosy. Riziká sa však v tomto prípade zvyšujú aj kvôli volatilite. V pomere k ich hodnote môžu mať altcoiny výrazne vyššiu mieru návratnosti ako vedúce digitálne mince.

Napríklad 12.-13. marca tohto roku cena bitcoinu klesla z 8 000 dolárov na 3 800 dolárov-o 53%. Ethereum zároveň kleslo o 60%, z 213 dolárov na 86 dolárov. Potom altcoin stratil väčšiu hodnotu ako BTC, ale v súčasnej dobe zdražil oveľa viac. Rast ETH od marcového kolapsu bol 345%, zatiaľ čo BTC vykazovali neuveriteľných 250% nárast hodnoty.

Ďalším inteligentným spôsobom, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio, je pridať okrem kryptomien ďalšie triedy aktív.

Ako nakupovať BTC

Začať s investovaním v bitcoine nie je také ťažké, ako si myslíte. Tu je niekoľko jednoduchých, ale základných krokov k nákupu BTC.

Vyberte si spoľahlivú burzu kryptomien

Prvým krokom k jednoduchému nákupu bitcoínov je výber správnej výmeny kryptomeny. Pri výbere digitálnej burzy aktív si preštudujte povesť obchodnej platformy a skontrolujte, či poskytuje služby zákazníkom z vašej krajiny. Nezabudnite si prečítať informácie o províziách za transakciu, spôsoboch vkladov a bezpečnostných štandardoch.

Zaregistrujte sa a vytvorte si účet

Keď ste si vybrali burzu kryptomien, pripravte sa na vytvorenie účtu. Otvorenie účtu pre väčšinu búrz s kryptomenami je bezplatné, budete však musieť zadať e -mailovú adresu a telefónne číslo. Niektoré kryptoburzy vyžadujú, aby ste absolvovali postup KYC (poznajte svojho zákazníka) vrátane poskytnutia identifikovateľných osobných údajov, ako je vaše skutočné meno, vaša fotografia, fotografia vášho pasu alebo občianskeho preukazu, adresa bydliska atď..

Nezabudnite na 2FA

Vo svojom účte používajte spoľahlivé heslo a nezabudnite povoliť dvojfaktorové overenie alebo 2FA. Výrazne znižuje riziko krádeže (identity) a poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia. Google Authenticator je jednou z najobľúbenejších aplikácií 2FA, ktorá ponúka používateľom dvojstupňové overenie telefónu.

Vyberte si spôsob platby

Existuje niekoľko spôsobov, ako nakupovať bitcoíny za fiat menu, napríklad USD alebo EUR. Niektoré kryptomeny umožňujú nákup BTC pomocou debetnej alebo kreditnej karty, ako aj bankového účtu. Ak chcete použiť jednu z týchto metód, budete musieť k svojmu účtu na zvolenej platforme priradiť bankový účet alebo kartu. Na oddelených platformách je nákup možný prostredníctvom platobných riešení tretích strán, ako je PayPal a ďalšie.

Rozhodnite o výške svojho vkladu

Musíte sa rozhodnúť o výške kapitálu, ktorý ste pripravení investovať. Nezabudnite, že každá investícia je spojená s rizikami, preto nedávajte do majetku posledné peniaze. Skúsení investori odporúčajú investovať do bitcoínov a akéhokoľvek iného majetku, nie viac ako 10% vašich úspor.

Ako spravovať svoje investície do bitcoínov

Ak ešte nie ste veľmi skúsený používateľ, vstupujte do obchodovania a investovania opatrne. To zahŕňa pomalé prechádzanie do pozícií a naopak. Konzervatívnou cestou v dlhodobom horizonte vážne minimalizujete svoje riziká. Odtiaľto je to všetko o výbere, či chcete HODL alebo obchodovať!

HODLing je jednoduchý, pretože v tomto prípade si kúpite kryptomenu a počkáte, kým sa zvýši jej hodnota, nazýva sa to aj špekulácia alebo skrat. Tento prístup má niekoľko vážnych logistických problémov (najmä pre tých, ktorí idú all-in na vrchole alebo HODL cez historické maximá).

Obchodovanie je komplikovanejšie a má viacero nevýhod, na ktoré si musíte dávať pozor, ale uvedie vás na cestu, na ktorej sa budete pripravovať na to, aby ste v pravý čas urobili to, čo musíte – nákup a predaj vo vhodnom čase a zisk čas.

Na základe toho môžeme sebavedomo povedať, že mierne zmenená verzia HODL je stratégiou najviac priateľskou pre začiatočníkov. Napriek tomu, ako budete postupovať na ceste k úspechu, budete chcieť byť schopní efektívne obchodovať. Preto môže mať zmysel aj pre neskúseného kryptoinvestora, aby sa pomaly pustil do obchodovania.

Ak sa rozhodnete obchodovať, začnite s malými transakciami (napríklad 1% vášho portfólia na obchod a nie viac ako niekoľko obchodov za týždeň), použite zastávky a prečítajte si o technickej analýze. Pochopenie dlhodobých trendov je nevyhnutné pre krátkodobé obchodovanie aj pre vstup a výstup z dlhodobých pozícií). Urobte si prieskum!

Keď porozumiete základom bitcoinu, ako je rozpoznať medvedí trh od býčieho trhu a aké trendy musíte hľadať, aby ste vedeli, kedy predať alebo kúpiť, priblížite sa k bodu, v ktorom všetko skrátite, kúpite a držíte. stratégie, s najväčšou pravdepodobnosťou už nebude vašou najlepšou voľbou.

Hlavnou vecou je, že ľudia majú do značnej miery pravdu, keď hovoria, že HODLing je lepšia stratégia pre neskúsených investorov. Toto tvrdenie je napriek tomu trochu zavádzajúce, pretože obchodovanie učí mnohým schopnostiam, ktoré vám pomôžu nájsť úspech pri dlhodobých aj krátkodobých investíciách..

HODL môže byť pre začínajúceho hráča lepšou stratégiou, ale nákup najlepších a HODL na nulu je jednou z najhorších možných stratégií. Smutnou realitou je, že väčšina ľudí sa dostane na kryptotrh neskoro a HOLDing bude znamenať vystavenie sa tlaku na predaj v nesprávny čas..

Riadenie rizika a zisky z platov

Či sa nám to páči alebo nie, aby sme sa stali finančne úspešnými v modernom svete, musíme pracovať dvakrát: prvý raz, aby sme zarobili peniaze, a druhýkrát, aby sme ich zachovali a zvýšili. Finančné a investičné plánovanie už teda nie je luxus, ale zásadná nevyhnutnosť.

Existuje však rokmi overená stratégia na formovanie investičného portfólia, ktorá vám umožňuje optimalizovať riziká a ziskovosť a poskytnúť investorovi psychologický komfort aj počas výrazných pádov trhu. Táto stratégia sa nazýva alokácia majetku. Vychádza z postulátov modernej teórie portfólia, ktorej zakladateľom je americký ekonóm a laureát Nobelovej ceny Harry Markowitz. Toto sú základné zásady formovania efektívneho portfólia:

  • Rozdelenie majetku je kľúčovým princípom pri tvorbe investičného portfólia. Podľa štúdie skupiny The Vanguard Group je triedna distribúcia distribúcia majetku vo väčšej miere (88%), ktorá ovplyvňuje pomer rizika a výnosu. Iba 12% – výber jednotlivých cenných papierov, akcií alebo načasovanie nákupu.
  • Diverzifikácia je spôsob, ako znížiť riziká investovania do konkrétnej kryptomeny. Riziko je pravdepodobnosť nežiaducej udalosti (napríklad vládne obmedzenia, sankcie, pokuty, útoky hackerov na hlavné burzy kryptomien, znehodnotenie fiat mien a ďalšie). Podľa štatistík vlastníctvo iba dvoch akcií rôznych spoločností eliminuje 46% netrhových rizík spojených s podnikaním konkrétnej spoločnosti. Vlastníctvo akcií 16 rôznych spoločností znižuje toto riziko o viac ako 90%. Rovnaká logika funguje aj pri investovaní do kryptomien.
  • Psychológia a správanie investorov Je dôležité hlbšie študovať zásady modernej teórie portfólia, zoznámiť sa s historickými údajmi o pomere rizika a návratnosti rôznych tried aktív a zvýšiť povedomie o tejto problematike..

FAQ

Prečo by som mal investovať alebo neinvestovať do bitcoínov??

Bitcoin je stále považovaný za hlavnú kryptomenu a najbezpečnejšiu kryptomenu. V súčasnosti je bitcoin považovaný za „digitálne zlato“ a má najväčšiu trhovú kapitalizáciu, čo dokazuje jeho spoľahlivosť. Vďaka tomu je bitcoin atraktívny aj pre ľudí, ktorí o ňom (zatiaľ) veľa nevedia. Ak cena láme úroveň nad predchádzajúce maximum, potom by ste na jej rast a investovanie mali určite počkať.

Môžem zarobiť peniaze bitcoínmi??

Pre istotu. Ak máte záujem o dlhodobé investície, môžete si kryptomenu jednoducho kúpiť a počkať, kým sa zvýši jej hodnota. Aj keď je súčasná sadzba vysoká, očakáva sa, že BTC bude ďalej rásť. Vaše výdavky sa teda vyplatia. Ďalšou možnosťou je obchodovanie. Obchodovanie vám umožňuje získať potenciálny zisk, a to nákupom aj predajom majetku. Aj keď cena BTC klesne, môžete ju predať a získať odmeny.

Oplatí sa do bitcoinu investovať?

Bitcoin sa postupne stáva digitálnou verziou zlata. Analytici agentúry Bloomberg urobili také vyhlásenie v októbri 2020. Sú presvedčení, že minca začína plniť funkcie ochranného aktíva, o čom svedčí zníženie volatility výmenných kurzov a nárast záujmu o futures na BTC.

Ako môžem začať investovať v bitcoine??

V prípade, že ste to zmeškali (stane sa to tým najlepším z nás), prečítajte si v tomto článku sekcie „Tri spôsoby investovania v bitcoine“ a „Ako nakupovať BTC“. Majú všetky odpovede, ktoré hľadáte!

Koľko mám investovať do bitcoinu?

Skúsení investori a obchodníci odporúčajú investovať do bitcoínov, ako aj do akéhokoľvek nového majetku, nie viac ako 10% vašich úspor. A pamätajte, nikdy neinvestujte množstvo peňazí, ktoré nie ste pripravení navždy stratiť.

Záver

Berte to ako samozrejmosť, že nemôžeme nijako ovplyvniť ziskovosť trhu. Ale disciplína pri realizácii vášho investičného plánu BTC, pravidelnosť dopĺňania portfólia, dodržiavanie zásad prideľovania aktív v praxi bez ohľadu na situáciu na trhu a život bez dlhu je úplne našou vlastnou zodpovednosťou.

Ako vidíte, princípy stratégie prideľovania aktív sú ľahko pochopiteľné. Uplatnenie týchto zásad v praxi spolu s disciplinovaným dodržiavaním vášho investičného plánu vás dovedie k nevyhnutnému vytvoreniu kapitálu, z ktorého budete v budúcnosti profitovať.

Zvyšovanie informovanosti znižuje riziko vzniku deštruktívnych emočných stavov, ako je strach a chamtivosť, ktoré ovplyvňujú správanie investorov. Dozviete sa, že krízy sú štatisticky nevyhnutné a vyskytujú sa v priemere raz za 5-10 rokov a čerpanie portfólia je „predaj“ aktív so zľavami. Sú to vynikajúce šance na nákup BTC za nižšie ceny bez paniky.

Zdroj