Polovica bitcoinov: Retrospektívna analýza trhu

Všetky tie rozhovory o Bitcoin rozpoltenie začína otravovať väčšinu ľudí v kryptokomunita, ale chceme len zhrnúť čísla a fakty o Bitcoin za posledných 8 rokov. Začnime teda. Po prvé, nechceme opakovať, že každých 21 000 blokov sa odmena zníži o 50% za platný a prijatý blok: všetky podrobnosti nájdete na webe alebo na Wiki. Za druhé, predpovedné modely založené na fiatovej cene nie sú naše, najmä krátkodobé. Po tretie, je to len prehľad, nie dôkladná štúdia.

Podľa frekvencie žiadostí nie sme ani zďaleka na vrchole konca roku 2017 – začiatku roku 2018, ale spravodajské pozadie zohľadňuje faktor rozpoltenia a snaží sa ho rozptýliť. Ale kde? Faktom je, že toto je už tretia polovica: vo svete kryptomien sa objavila v roku 2011 a v roku 2012 v bazéne 50BTC už zbierala prvé ovocie. Pokúsime sa preto pozrieť sa na prizmu retrospektívnej analýzy.

V tom čase si mnoho používateľov bitcoinov stanovilo niekoľko jednoduchých pravidiel: vybrať si viac ako jeden účet, aj keď výber bol automatický, a pokúsiť sa zmeniť účty čo najčastejšie. Výbery by mali byť uskutočnené opakovaním 0,1 BTC alebo tak, preto by ste vo všetkých účtoch, vrátane tých, ktoré nájdete a hrabaní, nenašli viac ako 1 BTC: riziko musí byť vždy odôvodnené.

Vec, ktorá počas súčasnej polovičky zmätku je, že ľudia diskutujú o rozdelení cien, ale zároveň stále ťažia na NiceHash, šetria peniaze v bazénoch, nediverzifikujú prijaté aktíva atď. Jednoducho povedané: nad za posledných 8 rokov sa väčšina baníkov stala profesionálmi iba v hardvéri a v najlepšom prípade v technológiách ako takých, ale s finančným modelovaním sú rovnaké problémy. A to je základ celého toho slovného humbuku, ktorý tu a teraz prebieha, v roku 2020. Hneď ako to spoznáme, svet sa zmení. Navyše sa nedávno zistilo, že pomerne veľké ťažobné farmy fungujú nielen na zastaranom softvéri, ale pomocou zastaraného operačného systému existoval dokonca jeden v systéme Windows 98. Samozrejme existujú príjemné výnimky v podobe hlavných účastníkov priemyslu, ale decentralizácia je stále o niečom inom.

Druhým bodom, ktorý má v ére polovice roku 2020 starosti, je to, že veľká väčšina používateľov používa "peňaženky" výmen a podobných centralizovaných riešení, predovšetkým blockchain.com, a nesnažte sa porozumieť jednoduchej pravde: "môj súkromný kľúč = moje peniaze ". Avšak z pozitívnych vecí je podpora formátov BIP, keď 12-24-atď. slová je možné uložiť aj po zatvorení zdroja. Napríklad blockchain.com má 12 alebo 24 slov.

Obnoviť prázdny starý účet pre demo? Dosť možné. Máte mobilnú peňaženku na rýchle platby? Áno, samozrejme. Ale skladovanie aspoň niektorých veľkých množstiev týmto spôsobom je zlé správanie. Prvá vec, na ktorú by ste sa preto mali pozrieť, je, keď odborníci vrátane pseudoexpertov diskutujú o rozpoltení, či rozumejú technologickým a bezpečnostným aspektom vo všeobecnosti. Samozrejme, vždy sa nájde niekto, kto robí niečo lepšie ako ty, vie viac a podobne, ale stále je to o základnej úrovni, ktorú, ako vidíš, stojí za to učiť už od školy.

To znamená, že samotné rozpoltenie zatieňuje skutočne dôležité otázky: povedzme v roku 2020 vidíme na túto tému rovnakú nezmyselnú diskusiu ako v roku 2018. Ak teda zhrnieme:

  • Diskusia o cene vyjadrenej prostredníctvom fiat po / pred polovicou vás neurobí lepším, kompetentnejším a bezpečnejším systémom..
  • Delenie na polovicu je malá časť matematického aparátu, vďaka ktorému je bitcoin taký krásny.
  • Hlavná vec je, že samotné rozpoltenie nikdy nehralo významnú úlohu.

Keď to všetko vieme, skúsme sa teraz pozrieť na otázku širšie. Po prvé, v novembri 2012 stáli BTC okolo 13 dolárov za token a nebolo to také zlé, pretože v roku 2009 to stálo asi 0,001 dolára. Za druhé, o rok neskôr to stálo viac ako 1 000 dolárov. A nie je to len kvôli notoricky známym Mt.Gox, ale aj kvôli tomu, že v rokoch 2012-2013 bola na Cypre banková kríza a ľudia hľadali nové nástroje na zaistenie rizík. Ako sa ukázalo, nie nadarmo hľadali, po posledných 10 rokoch fungovania FATF stratili offshore spoločnosti, najmä vzhľadom na aféru v Paname, všetok význam a kryptomena sa stala novou baštou v oblasti ochrany nielen práv na súkromie, ale aj súkromného vlastníctva, ktorá úzko spája offline a online svet.

Čo sa však stalo v roku 2016? V čase rozdelenia sa cena bitcoinu dostala do regiónu niekde okolo 650 dolárov a zhruba po roku sa zdvihla na 2500 dolárov. A potom nastal humbuk a bitcoin vzrástol na takmer 20 000 dolárov. Je to to, v čo dnes všetci dúfajú? Ale povedzme si, v čo by sa skutočne oplatilo dúfať.

Prvotnou nádejou je sieťový efekt a Metcalfov zákon. Len v roku 2018 sa počet overených účtov v rôznych krypto aktívach zdvojnásobil. Na základe toho sa dospelo k záveru, že sa nájde východisko z „krypto zimy“ a bude sprevádzané zvýšením záujmu rôznych kategórií ľudí, čo znamená, že je možné aj zvýšenie cien fiat. Tak to bolo: Bitcoin sa zvýšil z 3200 dolárov na približne 10300 dolárov približne. Málokto však dnes hodnotí rast používateľov v rôznych projektoch a majetkoch: či už ide o Cosmos, Ethereum alebo samotný Bitcoin. Ale v tomto parametri spočíva oveľa viac pravdivých prediktívnych scenárov ako v polovici. Je to však pochopiteľné: laika nič nezaujíma, pretože je neustálou obeťou seba samého.

Zoberme si ďalší parameter – počet hod. “Počet adries s viac ako 1 000 koncentrovanými BTC dosiahol dvojročné maximum.” A tu vstupuje do platnosti ďalší zákon: návrh sa stáva obmedzeným. Nielen kvôli 21 miliónom BTC, z ktorých väčšina už bola vyťažená, aj keď nie všetky sú v obehu, ale aj preto, že hoddleri sa s digitálnym zlatom neponáhľajú rozlúčiť. A dopyt rastie, súdiac podľa správ z posledných mesiacov: tu zrušenie zákazov v Indii a Južnej Kórei a príspevky 1200 dolárových povolení na COVID-19 od Američanov a vstup Argentínčanov do kryptomeny na pozadí zlyhania v krajine atď. Čo sa stane s cenou s obmedzenou ponukou a neobmedzeným dopytom?

Jediná vec, ktorú tento prístup znižuje na polovicu, je denný objem vyťažených mincí. Teraz je to 6*12,5*24 = 1 800. Jeden blok sa vyťaží v priemere 10 minút, čo znamená 6 blokov za hodinu, 1 blok má hodnotu 12,5 BTC a denne je 24 hodín a bude to 900. A tu prichádza k moci základný zákon o ťažbe – zákon o elektrickej energii: najlacnejšia a čo je dôležitejšie, vysokokvalitná elektrina je v Číne, kde je štát pripravený rokovať iba s veľkými a veľmi veľkými ťažiarmi; Kanada, kde je všetko stabilné a čisté v každom zmysle, vrátane právnych; Sibír, kde je to ťažké, ale je tu veľa energie a múdrych ľudí. Nasleduje Južná Amerika, najskôr Čile, a ďalšie regióny, vrátane dokonca afrických krajín.

A tu dostávame zaujímavý model: na jednej strane drahí baníci sú už ďaleko od ceny prvých grafických kariet v roku 2012, impozantne vyzerajú aj kapitálové investície do banskej infraštruktúry. Vládne orgány na celom svete tento proces dlho a únavne študovali a teraz sa pred nimi skrývať pred vlastníkmi sietí je takmer nemožné. Lacná elektrická energia nie je ani zďaleka všeliekom, pretože bezpečnosť, vybavenie a siete sú tiež dôležité, rovnako ako kvalita prichádzajúcej energie, ako aj ďalšie faktory, napríklad problémy s logistikou. Ukazuje sa teda, že Čína sa opäť môže zmocniť dlane a spolu s ňou bude existovať aj nové kolo hash rate, ktoré povedie k jednému, ale jedinému možnému riešeniu: zvýšeniu cien fiat bitcoinov. Aj keď to nie je pre bitcoiny najlepšie, baníci si vybrali túto cestu spolu s výrobcami hardvéru viac ako raz.

Existovali však aj ďalšie scenáre: napríklad keď cena klesla a miera hash rástla, vyplo sa to veľmi veľa menších baníkov a iba sa znížila konkurencia na trhu. Preto musíte z platby zvážiť nielen 6,25, ale aj náklady na zariadenie, náročnosť, nominálnu hodnotu elektrickej energie, nepriame náklady, ako napríklad logistika, výstavba a podpora infraštruktúry atď. Potom je možné získať rozumné písmo a je škodlivé brať do úvahy iba cenu: mnoho ľudí ťaží aj so stratou, pretože má dostatočný vankúš a premyslenú investičnú stratégiu a / alebo náhradnú prevádzkovú činnosť s prevádzkovým príjmom, čo tiež nie je Je zrejmé, že po COVID-19 a ďalších pracuje výlučne na obehu finančných prostriedkov a táto konfrontácia prebieha už veky..

A napriek tomu sú všetky vyššie uvedené problémy sekundárne, bez ohľadu na to, ako to vyzerá inak. Otázky viery a znalostí sú oveľa dôležitejšie: veriť na základe prísnych matematických alebo logických záverov je dobré a správne; veriť jednoducho „pretože“ je často škodlivé a dokonca aj finančné prostriedky ohrozujúce. Podľa predbežných odhadov je význam zníženia na polovicu v možnom zvýšení fiatovo vyjadrenej ceny BTC od 5 do 10%, pričom tento koeficient je v poklese komplexnosti oveľa vyšší. Zvyšok pripadá na samotný sieťový efekt, ktorý sa vytvára v dôsledku príchodu nových používateľov / vlastníkov; projekty vrátane centrálnych búrz a iných podobných riešení, ktoré sem pridávajú platformy na obchodovanie s futures a derivátmi, ako aj systémy STO, na vývoji samotných projektov. Ak sa pozriete pozorne, ekosystém Ethereum urobil pre bitcoínovú komunitu viac, ako urobil sám, pretože „funkcia výmeny BTC“ sa rozvíja predovšetkým vďaka ERC-20, formovaniu a vývoju DAO / DeFi a tiež ako postupný nárast riešení Dapp. Preto je prechod éteru PoW / PoS na éter oveľa dôležitejší ako na polovicu, čo môže znamenať úplne novú éru. Namiesto toho sme 8 rokov po sebe diskutovali o troch veciach: Bitcoin zomrie; nikto nepotrebuje bitcoin; rozpoltenie všetko zmení.

Teraz sme na prahu, že BTC prechádza novou fázou vývoja: v rokoch 2009-2010 to bol nástroj nadšencov, akými sú Satoshi alebo Laszlo; v rokoch 2011-2013 prišli prví podnikatelia; v rokoch 2014-2017 prišla éra ICO a investorov. Od roku 2018 sa bitcoin zmenil na aktívum, ktoré má hodnotu samo o sebe: 1 BTC stojí 1 BTC. Teraz, keď sa pod záštitou pandémie COVID-19 odnímajú aktíva od malých a stredných podnikateľov, sa táto téza viac-menej začína dostávať k masám, ale my, ľudia žijúci v tomto odvetví, máme nad nimi nepochybné výhody. . Je načase to využiť?

Pamätáte si systém Liberty Reserve? Pred časom to bol jeden z najväčších. Jeho tvorcovia sa však príliš chválili: do ich mozgového dieťaťa bolo dovolené príliš veľa špiny. Preto by sme neodporúčali zameriavať sa na to, čo je zrejmé tu a teraz. Dôležité nie je, že jeden zo štátov, Bangladéš alebo Čína, zakáže kryptomeny; a nie to, že rozpoltenie zrejme zmení rozloženie síl, ale či dokážeme tento systém ďalej rozvíjať v rámci decentralizácie. Toto je hodnota a potom náklady siete: počet uzlov klesol v „krypto zime“ na 9 000, teraz je to o niečo viac ako 8 000, aj keď nedávno prekročila 10 500. Dúfame, že uvidíme rast . Počet aplikácií a webov v peňaženke, ako aj API pre podnikanie sa mnohonásobne zvýšil, implementácia riešení blockchain rovnako exponenciálne rástla, takéto skutočnosti sú oveľa dôležitejšie ako polovičné. Ak si myslíte niečo iné, skúste vysvetliť rast bitcoinu v bankovej kríze na Cypre, a ešte viac na vrchole roku 2017, ako aj oživenie po očividnom páde roku 2018. Snáď potom nebude menej otázok , ale viac, ale budú sa týkať správnych príbehov.

Autor: Kate Solano pre Сrypto-Rating.com