TOP 5 oblastí použitia blockchainu v skutočnom podnikaní

Mnoho spoločností používa technológiu blockchain na zjednodušenie úloh v každodennej prevádzke. Nižšie náklady, vyššie tržby a inteligentné služby zákazníkom sú niektoré z mnohých výhod, ktoré technológia blockchain poskytuje podnikom. Preto nie je prekvapujúce, že 95% spoločností v rôznych odvetviach investovalo do projektov blockchainovej technológie. Podľa odborníkov možno rôzne platformy blockchainu využiť na mnohé účely, od dodržiavania regulačných požiadaviek až po správu dát.

Skutočné využitie blockchainu

Ako už bolo spomenuté, spoločnosti používajú technológiu blockchain v rôznych sektoroch svojho podnikania:

1. Používanie blockchainu v marketingu

V dnešnej dobe čelí marketing na digitálnych platformách vážnym výzvam. Spoločnosti, ktoré zhromažďujú, uchovávajú a spracúvajú údaje používateľov, sú napadnuté hackermi, aby ukradli údaje. Generovanie príjmu z podvodnej reklamy falošnými kliknutiami je najväčší problém, s ktorým sa v dnešnej dobe marketingový priemysel stretáva.

Identifikačný systém založený na blockchaine je vyvinutý pomocou distribuovaného systému otvoreného účtovníctva transakcií, ktorý ponúka systém digitálneho podpisu a overovania na identifikáciu osôb. Tento systém založený na blockchaine zaisťuje, že žiadne falošné kliknutia neprinesú príjmy z podvodnej reklamy.

Tu je niekoľko príkladov veľkých spoločností, ktoré používajú technológiu blockchain na marketingové účely:

  • Microsoft buduje decentralizovaný systém identifikácie používateľov vyvinutý na technológii blockchainu podobnej bitcoinom, ethereu a litecoinom a podporuje ho prostredníctvom aplikácie Authenticator. Microsoft ponúka aj úložisko blockchainu pre banky, zdravotnícke zariadenia a startupy.
  • Amazon v spolupráci so skupinou Digital Currency Group (DCG) a ich vlastnými webovými službami Amazon poskytuje svoj BaaS pre technologické spoločnosti, ako sú finančné inštitúcie a poisťovacie agentúry..
  • IBM má tiež platformu BaaS navrhnutú na zefektívnenie prevádzky spoločností, ktoré vykonávajú mnoho transakcií elektronického obchodu.

2. Použitie blockchainu na zaistenie kvality

Technológie založené na blockchaine môžu sledovať a zaznamenávať transakcie s cieľom zlepšiť riadenie potravín, bezpečnosť a kvalitu potravín a vo všeobecnosti zlepšiť činnosť v potravinárskom priemysle.

Globálni maloobchodníci a výrobcovia potravín usilovne pracujú na sledovaní svojich výrobkov a zlepšovaní transparentnosti v globálnom dodávateľskom reťazci. Niekoľko značiek začalo používať technológie blockchainu, aby zdôraznilo potrebu transparentnosti výroby a dodávok, ktorá zaisťuje bezpečnosť a kvalitu pre koncových zákazníkov..

Starostlivosť o dodávateľský reťazec

Dodávateľské reťazce zažívajú nárast v riadení a spracovaní a ponúkajú podrobné informácie o profiloch účastníkov s cieľom zvýšiť dôveru v bezpečnosť a kvalitu výrobkov..

Použitie aplikácií založených na blockchaine tiež minimalizuje čas potrebný na zhromažďovanie komplexných informácií o dodávateľoch a ich prenos k zákazníkom. To dáva spotrebiteľom dôveru a zároveň varuje výrobcov a maloobchodné predajne pred potravinami, ktoré sa považujú za nebezpečné.

Transparentnosť v poľnohospodárskom priemysle

V poslednej dobe potravinárske spoločnosti čoraz viac využívajú výhody blockchainovej technológie na vytváranie konceptov, ktoré sa zameriavajú na sektor ekologického poľnohospodárstva a sú navrhnuté pre firmy a spotrebiteľov..

Poľnohospodársky priemysel tiež používa blockchain na maximalizáciu svojho potenciálu v doprave, logistike a znížení transakčných nákladov. To sa dosiahne zlepšením sledovania a doručovania zásob a znížením súvisiacich prevádzkových nákladov odstránením potreby účasti tretích strán na transakciách.

Transparentnosť značky

Zhromažďovanie informácií je kľúčovým prvkom zabezpečenia kvality výrobkov na súčasnom trhu. Kupujúci aktívne hľadajú zdroje potravinového pôvodu a techniky výroby potravín, aby pochopili celý dodávateľský reťazec. Blockchain zaisťuje, že spotrebitelia majú prístup k informáciám o označovaní na svojich mobilných zariadeniach. Veľkým maloobchodníkom tiež poskytuje prostriedky na prístup k veľkému množstvu údajov, ktoré prechádzajú dodávateľským reťazcom. Technológia blockchain poskytuje komplexné sledovanie, ktoré zaručuje kvalitu produktu.

Spoločnosti, ktoré úspešne používajú toto riešenie na zaistenie kvality produktu:

  • Auchan – Francúzska maloobchodná skupina používa technológiu blockchain na zlepšenie sledovania dodávateľského reťazca. Ako značka propagujúca zdravú populáciu začala spoločnosť Auchan Retail používať túto technológiu a následne ju predstavila vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Senegale..
  • Mozzarella je ďalšou spoločnosťou, ktorá bola ovplyvnená technológiou blockchain. Talianska spoločnosť Spinosa uvádza prvú CHOP Mozzarella di Bufala Campana certifikovanú pre celý blokový reťazec. Každý produkt je vybavený štítkom „Certifikát kvality blockchainu“ a príslušným QR kódom.

3. Použitie blockchainu v obchodovanie a platby

Ľudia, ktorí majú problémy s používaním tradičných spôsobov platby, môžu používať blockchain na príjem peňazí. Vďaka funkcii spracovania platieb prostredníctvom blockchainu môže vaša firma priamo a bezpečne vyplácať peniaze zamestnancom v ktorejkoľvek časti sveta.

Existuje špeciálna štúdia spoločnosti Deloitte, ktorá ukázala, že implementácia technológie Blockchain v reverzných transakciách minimalizuje náklady v priemere o 2-3% z celkového počtu. Poskytuje tiež okamžité platby cez medzinárodné hranice, čo je už veľké zlepšenie tradičného platobného systému.

Schopnosť blockchainu zjednodušiť spracovanie komplikovaných postupov

Potvrdenie platby alebo prevodu akcií, vyžadujúce značné množstvo matematických údajov potrebných na kvantifikáciu cien akcií v reálnom čase, je možné zlepšiť pomocou blockchainu. Navyše, keďže sú alternatívne kryptomeny stále obľúbenejšie, objavujú sa nové príležitosti pre obchodovanie prostredníctvom mnohých online platforiem založených na blockchaine..

Použitie blockchainu pri obchodovaní s finančnými aktívami, tradičnými aj digitálnymi menami, zaisťuje transparentné ceny, nové trhy, rýchlejšie spracovanie transakcií a priebežné platobné účtovníctvo.

Spoločnosti využívajúce technológiu blockchain na spracovanie transakcií:

  • Decentralizované výmeny kryptomien používanie blockchainu na bezpečnú, spoľahlivú a lacnú výmenu kryptomien v reálnom čase. Medzi najobľúbenejšie burzy kryptomien patria Binance DEX, IDEX, Altcoin.io, Waves DEX, Openledger DEX, RuDEX
  • Paxos je prvým blockchainom regulovaným trustovým fondom. Vďaka účtovnej technológii môže spoločnosť okamžite zúčtovať transakcie, automatizovať platobné procesy a vylúčiť tretie strany. Štandardný token Paxos (PAX) sa navyše rovná 1 doláru, vďaka čomu je stabilný pri transakciách s digitálnymi aktívami.

4. Využitie blockchainu v HR

Používanie blockchainu v podnikaní je viac než len koncept, ktorý musia personalisti poznať pri partnerstve. Všetky údaje uchovávané oddelením ľudských zdrojov sú ohrozené a keďže stále viac spoločností čelí úniku údajov, je nevyhnutné prijať opatrenia na predchádzanie podvodom a zlepšenie bezpečnosti. Tvárou v tvár rastúcej kriminalite v oblasti počítačovej bezpečnosti sa technológia blockchain považuje za riešenie.

Zlepšenie náboru, testovania odbornej spôsobilosti a životopisu

Asi najväčšou výhodou, ktorú môže blockchain ponúknuť, je dôvera v spoľahlivosť svojich údajov. V moderných systémoch prijímania zamestnancov je ťažké určiť presnosť pracovnej histórie a vzdelania potenciálneho zamestnanca. Aj tí najskúsenejší náborári môžu byť oklamaní falošnými kandidátskymi pracovnými skúsenosťami a vzdelaním.

Aj keď blockchain nemôže zaručiť, že budú odhalené všetky nepresnosti alebo zveličenia, zvyšuje dôveru v informácie v životopise kandidáta.

Optimalizácia platov, platieb dodávateľom a sledovania dodávateľov

Jeden z najčastejších prípadov použitia blockchainu v HR je spojený s najväčšími nákladmi spoločnosti a procesom, ktorý si zamestnanci najviac cenia – plat. Blockchain môže nahradiť mnoho manuálnych úloh a eliminovať časové oneskorenia v existujúcich mzdových systémoch. Ponúka tiež inteligentné riešenia zmlúv. HR nebude musieť kontaktovať banku svojej spoločnosti ani vykonávať mesačné platby. Transparentné registre blockchainu v reálnom čase namiesto toho pomáhajú sledovať účty a uľahčovať distribúciu, fakturáciu a vykazovanie transakcií. Rovnako nie je potrebné čakať na bežné doby spracovania platieb.

Spoločnosti využívajúce blockchain v HR:

  • ChronoBank je HR riešenie založené na blockchaine, ktoré má pomôcť spoločnostiam pri nábore, nábore a riadení zamestnancov. Chronobank tiež pracuje na vývoji platobných riešení, ktoré pomôžu poskytnúť príležitosti pre odvetvie ľudských zdrojov s kompletnými službami.
  • PeaCounts je blockchain mzdové riešenie určené na automatizáciu procesu správy miezd. Spoločnosť PeaCounts pomocou AI na overovanie výkonnosti a míľnikov platí ľuďom svojim tokenom PEA pomocou technológie inteligentných zmlúv. PeaCounts povzbudzuje ostatných, aby vytvárali služby nad rámec svojho blockchainového protokolu.
  • HireMatch je decentralizovaná náborová platforma, ktorá spolupracuje s Recruiter.com. So svojou trhovou kryptomenou HIRE si HireMatch kladie za cieľ znížiť náklady spojené so sprostredkovateľmi tretích strán v procese prijímania zamestnancov..

5. Použitie blockchainu s inteligentnými zmluvami

Inteligentné zmluvy sú počítačový súbor pravidiel navrhnutých na digitálne overenie, zjednodušenie, vynútenie alebo zosúladenie zmluvy. Dá sa to porovnať s prácou automatov. V prípade inteligentných zmlúv nie je účasť tretích strán potrebná v žiadnej časti procesu.

Bankový a finančný sektor

Zúčtovanie a vyrovnanie transakcií je jedným z procesov, ktoré môžu z používania inteligentných zmlúv výrazne ťažiť. Banky pri vykonávaní zúčtovacích a zúčtovacích operácií musia zaregistrovať záväzok niekoľkých strán zúčastniť sa na výmene finančných prostriedkov a zabezpečiť, aby po splnení povinností boli tieto finančné prostriedky prevedené na príslušných účastníkov..

SETL je spoločnosť, ktorá predstavila finančný blockchain, je to londýnska platforma na vyrovnanie blockchainu, ktorú už používajú technológie Citigroup, Credit Agricole, Computershare

Zdravotná starostlivosť

Najzrejmejšou blockchainovou aplikáciou je správa a prístup k údajom pacientov v zdravotníctve. Anamnézu pacienta je možné zdieľať s niekoľkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, čo z neho robí prístup k nej komplikovanou úlohou. Využívanie inteligentných kontaktov uľahčuje prácu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a tiež pomáha zaistiť, aby pacienti neboli ponechaní bez dozoru kvôli rozdrobenému účtovníctvu.

Realitný sektor

Ďalšou finančnou oblasťou, ktorá bola vždy preplnená tretími sprostredkovateľmi a stranami, je realitný priemysel.

V prípade dohôd o nehnuteľnostiach je možné zmluvy kontrolovať a uplatňovať automaticky bez toho, aby boli potrebné interakcie s ľuďmi, čo znižuje potrebu agentov, veriteľov, inšpektorov a poskytovateľov poistenia majetku. Dobrým príkladom organizácie, ktorá v realitách implementuje technológiu blockchain, je Propy. Prvým krokom projektu prechodu na blockchain je platforma, kde môžu predajcovia nehnuteľností uvádzať informácie o svojej nehnuteľnosti a kupujúci a zástupcovia môžu vyhľadávať nehnuteľnosti. Ďalšou fázou je transakčná platforma, kde môžu účastníci odosielať dokumenty, záznamy a platby pomocou blockchainu.

Vzdelávanie

Vzhľadom na to, že sa digitálne nahrávky stávajú štandardom pre vzdelávacie zariadenia, je bezpečnosť osobných údajov študentov stále dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Keďže kybernetické útoky neustále rastú, tieto záznamy sa stávajú cenným majetkom. Oblasť vedenia záznamov v moderných modeloch presahuje rámec bezpečnosti.

Ďalšou atraktívnou príležitosťou je možnosť overenia diplomov pomocou technológie blockchain. Blockchain môže úplne vylúčiť podvod s diplomami, ktorý je vážnym problémom v mnohých častiach sveta. Univerzity majú spravidla správcov, ktorí sa úplne alebo čiastočne zaoberajú otázkami zamestnávateľov ohľadom kvalifikácie budúcich zamestnancov. Pri používaní blockchainu už títo spolupracovníci nemusia tráviť čas týmito interakciami, pretože každý diplom je k dispozícii v nezmenenej forme na príslušnej platforme blockchainu.

Záver

Okrem humbuku má blockchain pre podnikanie aj strategický význam, pretože umožňuje znižovať náklady bez sprostredkovateľov, ako aj vytvárať perspektívne nové obchodné modely. Existujúca digitálna infraštruktúra a rast ponuky blockchainu ako služby (BaaS) znížili náklady a mnohé firmy už túto technológiu testujú.

Rýchlejšej a rozsiahlejšej implementácii technológie blockchain bohužiaľ bráni jej zložitosť a nedostatok kompetentných odborníkov. Tvrdá konkurencia na globálnom trhu však núti spoločnosti používať nové technológie, ktoré v blízkej budúcnosti nevyhnutne povedú k masívnemu rozšíreniu blockchainu vo všetkých sférach ľudského života.

Autor: Kate Solano pre Сrypto-Rating.com