Vyhliadky na kryptomenu počas pandémie koronavírusu

Väčšina všetkých finančných aktív, tradičných aj digitálnych, vykazovala od začiatku rozsiahlej pandémie COVID-19 výrazný pokles. Čo sa týka kryptomena, Bitcoin a Ethereum patrili medzi ľudí zvonku, obe špičkové digitálne meny sa počas pandémie koronavírusu ukázali ako najziskové virtuálne aktíva.

Podľa porovnávacích štatistík návratnosti rôznych finančných aktív v období od 19. februára do 30. marca najhoršie výsledky preukázala ropa (pokles o 62%), po ktorej nasledovala Ethereum z hľadiska straty (-49,4%), Bitcoin rozbaľovací zoznam bol -34,7%.

Naposledy ropa klesla tak nízko pred viac ako 18 rokmi.

Jediné aktívum, ktoré vykazovalo nárast hodnoty, aj keď bolo nevýznamné (0,3%), bolo zlato. Biotechnológia bola najúspešnejším investičným sektorom a energetika a financie boli outsidermi.

Dňa 02.04.2020 Cena bitcoinu podarilo otestovať úroveň odporu na 6800 dolároch a v určitom okamihu Cena bitcoinu dokonca dosiahol 7300 dolárov. Prvým kupujúcim kryptomeny sa však nepodarilo udržať úroveň podpory nad 7 000 dolárov. Na tradičných trhoch optimizmus vyvolali očakávania rastúcich cien ropy po informáciách o rokovaniach o znížení ťažby. Bojujúce strany v osobe Saudskej Arábie a Ruska sa však zatiaľ nedohodli. Zároveň je dôležité pochopiť, že ropa nemôže rásť v dôsledku globálnej karantény a s ňou súvisiaceho poklesu dopytu. S&Index P 500 sa 26. marca uzavrel nad 2500.

Korelácia bitcoinu so S&Index P 500 klesá. 1. apríla sa bitcoinu podarilo posunúť k rastu, napriek S.&Záporná dynamika indexu P 500. Očakáva sa, že zbierka sa čoskoro obráti. To sa môže stať po zverejnení účtovnej závierky za prvý a druhý štvrťrok, keď spoločnosti zo S&Index P 500 odhaľuje skutočné škody spôsobené pandémiou COVID-19 a s ňou spojenou karanténou.

Bitcoin čaká na žiadne správy. Jeho rast bude určený infláciou po naliatí biliónov dolárov do globálne klesajúcich ekonomík. V strednodobom horizonte sa očakáva konsolidácia bitcoinu nad úrovňou odporu na úrovni 7 000 dolárov a potom pomalý nárast na úroveň 8 000 dolárov, po ktorej nasleduje FOMO. Bezprostredným cieľom je konsolidácia tesne nad úrovňou 7 000 dolárov. To sa môže stať v prípade priaznivého externého pozadia, predovšetkým pozitívneho pre ropu a akciový trh, existuje korelácia v S&P 500, na jeseň klesá. Ak bude na akciovom trhu hrať negatívny scenár, ktorý je pravdepodobnejší, potom sa bitcoin udrží v rozmedzí 6200 – 6800 dolárov. Jeho cena v tomto prípade bude smerovať k spodnej hranici intervalu.

Čo hovoria grafy?

Ako sa očakávalo, fixácia nad úroveň podpory 6 300 dolárov umožnila bitcoinu splniť prvé ciele rastu s nevýznamnou chybou, 7198 dolárov namiesto 7300 dolárov. Stalo sa to o niečo rýchlejšie, ako by sa dalo očakávať. V 4-hodinovom časovom rámci robí zatváranie sviečok starosť s obchodníkmi, ktorí stanovili maximum z predchádzajúceho dňa na 7198 dolárov. Návrat bol prudký a dokonca aj pri vysokých objemoch obchodovania. Cena bitcoinu nedosiahla úroveň podpory nad 7 000 dolárov.

Aby pokračoval pohyb nahor, cena bitcoinu musí zostať nad dôležitým rozsahom 6436-6550 dolárov, čo je normálna úroveň podpory s akumuláciou a dynamickým potvrdením trendu.

Oprava zo súčasných hodnôt na rozsah 6436-6550 dolárov je stále možná. Kým je úroveň podpory na úrovni 6550 dolárov, pohyb nahor môže pokračovať. Maximum z predchádzajúceho dňa na 7198 USD padlo presne uprostred hranice stúpajúceho kanála, čo potvrdzuje hypotézu formovania trendu. Ak bude pohyb nahor pokračovať, ďalší cieľ je na úrovni 7750 dolárov.

Rozpis úrovne 6550 USD a konsolidácia pod 6436 USD bude zrušením tohto scenára. To si vynúti kontrolu označení a hľadanie alternatívnych scenárov.

Prečo koronavírus nie je vôbec hlavným dôvodom kolísania cien bitcoinov

Chaotický, nepredvídateľný, ale v konečnom dôsledku pozitívny, taký bol prvý štvrťrok 2020 na burzách s kryptomenami. Koronavírus sa pokúsil prelomiť trh s kryptomenami rovnakým spôsobom ako prelomil akciový trh, ale neuspel. Ešte viac: niektorí analytici kryptomien zistili, že za nedávnymi vrcholmi a poklesmi cien väčšiny veľkých kryptomien existujú úplne iné dôvody.

Situácia okolo výmen kryptomien a pandémie koronavírusu od konca februára sa vyvíjala takto:

  • Fáza 1 – polemika: „Je to dobrý bitcoin, je to aktívum bezpečného neba“ – „Nie, bitcoin nesúvisí s geopolitikou“;
  • Fáza 2 – obavy: „Nie, pandémia COVID -19 je koniec koncov zlá na kryptomeny“;
  • Fáza 3 – panika: „pozri sa – inštitucionálni investori bežia“, „teraz cena BTC klesne na 1 000 dolárov“;
  • Fáza 4 – úľava: „Prežijeme to a budeme ďalej obchodovať.“

Je zrejmé, že trh s kryptomenami je ťahaný rôznymi smermi rôznymi miestnymi a globálnymi silami. Správy o pandémii alebo vyhláška Donalda Trumpa môžu mať na trh s kryptomenami rovnaký účinok ako prefíkaná manipulácia s jednou „bitcoinovou veľrybou“.

Ešte zaujímavejšia je však iná okolnosť. Ak analyzujeme hlavné vrcholy volatility za posledný mesiac a pol, ukazuje sa, že úloha pandémie koronavírusu bola sekundárna. Čo však hralo hlavnú úlohu?

Toto nie je koronavírus COVID-19, je to pyramída: PlusToken a kolaps 8.-9. marca

8. marca bitcoin preukázal pokles o 15%: z 9120 dolárov 7. marca na 7770 dolárov 9. marca. V ten istý pondelok 9. marca zažil americký akciový trh najhorší deň od roku 2008: Dow Jones klesol o 2000 bodov. Zdá sa, že korelácia medzi kolapsom BTC a akciami je zrejmá – ale nie je tomu tak v skutočnosti.

Pre tých, ktorí nevedia: PlusToken je čínska krypto pyramída, ktorá ponúkala až 30% mesačný príjem so svojim tokenom PLUS, s ktorým sa obchodovalo dokonca aj na Huobi. V júni 2019 bolo niekoľko ľudí z vedenia zatknutých, objavili sa podvodníci, ale hlavní podnecovatelia utiekli s peniazmi. Podarilo sa im ukradnúť asi 200 000 bitcoinov a 800 000 ethereum tokenov.

Ďalej majitelia pyramídy začali pravidelne „spájať“ svoje bitcoiny s kryptomenovým trhom. Miešačmi boli zametané stopy. Crypto nadšenci, ktorí sledujú aktivity PlusToken, objavili 7. marca predaj 13 000 bitcoinov. Keď táto lavína bitcoinov zasiahla burzy s kryptomenami, začal sa kolaps. Zároveň svoju rolu určite zohral aj pád na akciovom trhu. Kde ale jeden efekt končí a druhý začína, to sa nedá povedať.

Hlavný kolaps 13. marca: nejde o akcie, ale o BitMEX

Ako sa ukázalo, stále to boli kvety 8. marca. Skutočný „čierny piatok“ pre BTC prišiel 13. marca. Cena bitcoinu klesla z 7900 na 3800 dolárov za pouhých 24 hodín. Všetko sa to začalo pádom Dow Jonesa o 10% 12. marca, a to zasa vyvolal strach z pandémie koronavírusu. Ale to, čo sa stalo na trhu s kryptomenami, ďalej nemalo nič spoločné s vírusom COVID-19.

A toto sa stalo. Na burze BitMEX, jednej z najväčších platforiem pre kryptomenové deriváty a obchodovanie s maržou, sa začala vlna automatickej likvidácie objednávok. Faktom je, že dlhé pozície majú „stop“ – cenu, za ktorú burza pozíciu automaticky uzavrie a majetok predá. Pretože na BitMEXe bolo toľko dlhých „býčích“ pozícií, začali byť masívne likvidované. Tento proces navyše rástol ako snehová guľa: objednávky boli uzavreté, cena ďalej klesala, zastavila sa na iných pozíciách, boli tiež zlikvidované a podobne. Zdalo sa, že lavína neprestáva.

Uprostred tohto krviprelievania výmena nečakane padla a bola 25 minút dole. Neskôr tlačová služba BitMEX pripísala neúspech útoku DDoS, ale niektorí ľudia v komunite si sú istí, že toto je práca samotnej burzy. BitMEX možno jednoducho vypol obchodný motor v obave, že kaskáda automatických likvidácií dovedie cenu na nulu.

Na burzách existuje špeciálny mechanizmus na zastavenie obchodovania v prípade panického predaja aktív. Napríklad v USA k takejto zastávke dôjde, keď S & Index P500 klesá o 7%, čo sa mimochodom stalo 12. marca. Kryptoburzy však takýto mechanizmus nemajú. Alebo možno je to potrebné? Samozrejme, ak BitMEX pozastavil samotné obchodovanie a obvinil hackerov, ukázalo sa, že manažment klamal zákazníkom. Niektorí obchodníci sa ale domnievajú, že výmena naopak dlho čakala. Hneď ako začalo „zlyhanie“, cena BTC sa opäť zvýšila, pričom po dráhe v tvare písmena V získala späť 2 000 dolárov. Ak by sa systém vypol skôr, pád by nebol taký silný. A škoda na dobrej povesti samotnej burzy by bola menšia.

Mimochodom, je príznačné, že na iných burzách s kryptomenami neklesol kurz bitcoinu ani na úplné dno pod 4 990 dolárov. Problém jasne vznikol ako lokálny: vznikol na BitMEXe a rozšíril sa na ďalšie burzy.

Prečo sa bitcoin zvýšil??

Keď cena bitcoinu začala v druhej polovici februára klesať, mnohí hovorili: investori utekajú od rizikových aktív k ochranným – teda zlatu. Bývalo, že bitcoin bol tiež obranným aktívom, ale zrejme pandémia ukázala, že nie. Ako v tomto prípade vysvetliť kladný graf ceny BTC po kolapse 13. marca?

Zdá sa, že s pandémiou koronavírusu sa veci zhoršujú. Prečo sa investori vrátili k bitcoinu? Naozaj stratili záujem o zlato?

Faktom je, že so zlatom sa stalo to isté ako s toaletným papierom a maskami. To sa jednoducho nedá kúpiť. Ale na rozdiel od deficitu toaletného papiera zlato nemožno len tak vziať a priniesť do obchodu. Problémy nastali v troch častiach dodávateľského reťazca drahých kovov.

  • Po prvé, boli zastavené najväčšie podniky ťažby zlata v Južnej Afrike, Austrálii a Kanade. Okrem zlata sa ukončila ťažba platiny a ďalších drahých kovov.
  • Za druhé, takmer všetky komerčné lety boli prerušené. Obvykle prepravujú zlato. A organizácia špeciálnych letov tu nepomôže, pretože pravidlá poistenia drahých kovov umožňujú prepraviť iba obmedzené množstvo zlata.
  • Po tretie, tri najväčšie závody na spracovanie zlata vo Švajčiarsku boli v karanténe. Tieto rastliny ročne vydajú 1500 ton zlata vo forme tehál a mincí. To znamená, že aj keď sa bane otvoria, zlato nebude mať kto spracovať.

Investori teda chcú nakupovať zlato, ktoré mu však veľmi chýba. Ich najlepšou alternatívou je bitcoin, a teda rast dopytu. Dovolíme si predpokladať, že trh s kryptomenami sa adaptuje na pandémiu a opäť sa zameria na svoje vlastné problémy. Samozrejme, pre mnohých obchodníkov nastávajú ťažké časy a úlohou kryptomenových búrz bude ich podpora.

Autor: Kate Solano pre Сrypto-Rating.com