Prognóza 2021: Oplatí sa investovať do bitcoinu?

Je to "zlato XXI. storočia" alebo mydlová bublina sa chystá prasknúť? Za posledný rok sme opakovane diskutovali o výhodách a nevýhodách bitcoinu a analyzovali sme dôvody jeho vzostupov a pádov. Preto sme sa rozhodli v tejto recenzii citovať iba názory odborníkov na perspektívy hlavnej kryptomeny.

Môžete sa rozhodnúť byť trpezliví a investovať do bitcoinu, aby ste dosiahli dlhodobú ziskovosť. Alebo naopak nechcete riskovať a na toto slovo radšej úplne zabudnete. Vo všeobecnosti je rozhodnutie kúpiť, predať bitcoin alebo jednoducho nič nerobiť.

Experti Bloombergu sa domnievajú, že v súčasnosti nie je dôvod na zmenu smeru pohybu bitcoinov a jeho náklady sa môžu v roku 2021 zvýšiť na 50 000 dolárov. „Dolár postupne stráca svoju pozíciu, čím sa zbavuje ostatných fiat mien,“ píše táto autoritatívna agentúra, „ To všetko si všímajú investori, ktorí sú nútení prejsť na alternatívne aktíva. “ Bitcoin má teraz výrazne väčšiu podporu, čo minimalizuje pravdepodobnosť stiahnutia. Otvorený záujem o futures trh s bitcoinmi CME prvýkrát v histórii presiahol 1 miliardu dolárov, čo tiež hovorí o rastúcej podpore zo strany investorov.

Pri dlhodobom pohľade analytik Bloomberg Mike McGlone naznačil, že do 5 rokov by cena hlavnej kryptomeny mohla prekročiť 100 000 dolárov.

Na podobný uhol pohľadu nadväzuje americký miliardár Paul Tudor Jones, šéf Tudor Investment Corporation, ktorý uviedol, že „kryptomeny čelia šialenému letu na rakete so stúpaním a klesaním po ceste“. „O 20 rokov bude bitcoin výrazne vyšší ako v súčasnosti. Odtiaľto vedie cesta na sever, ”Yahoo! Citovali ho financie.

O správu fintechovej spoločnosti Cindicator je veľký záujem. Je to spôsobené tým, že údaje v ňom uvedené nie sú názorom jednotlivých špecialistov, ale priemernými výsledkami prieskumu medzi viac ako 156 000 účastníkmi kryptotrhu, podľa ktorého sa bitcoin v budúcom roku vyšplhá na 29 569 dolárov. Respondenti s najpresnejšími prognózami, tzv "superforcasters", očakávajte v priemere ešte väčší rast na 32 056 dolárov.

Podľa výpočtov ukazovateľa „Hybrid Intelligence“, ktorý používa algoritmy strojového učenia na spracovanie údajov od tímu analytikov, miera BTC v budúcom roku nepresiahne 25 222 dolárov..

Podľa Mikea Novogratza, šéfa kryptobánkovej banky Galaxy Digital, by každý mal investovať 2-3% svojich prostriedkov do bitcoinu. “Potom stačí chvíľu počkať a budete prekvapení, ale kryptomeny budú stáť oveľa viac.” Ak budete čakať päť rokov, majetok sa niekoľkokrát znásobí, ”napísal.

Podľa expertov Stack Funds je bitcoin pripravený vystúpiť na nové maximum 86 000 dolárov.

Generálny riaditeľ globálneho investora do makier Raoul Pal očakáva, že aj konzervatívni inštitucionálni investori, ktorí zvyčajne uprednostňujú drahé kovy, začnú budúci rok investovať do bitcoinu. Pal preto odvážne predpokladal, že kurz prvej kryptomeny by mohol dosiahnuť 250 000 dolárov za rok a zadal objednávku na predaj všetkého zlata, ktoré mal, aby mohol investovať do BTC a ETH v pomere 80 ku 20..

Ešte inšpiratívnejšiu predpoveď poskytol zakladateľ kryptoburzy Gemini Tyler Winklevoss, jeden z dvojčiat, ktorí sa nazývajú prvými miliardármi kryptomeny. V CNBC uviedol, že hodnota bitcoinu by mohla prekročiť hranicu 500 000 dolárov.

"Otázkou nie je, či bitcoin bude stáť 500 000 dolárov alebo nie, otázkou je, ako rýchlo sa to stane. Vlastne aj toto hodnotenie mi pripadá veľmi konzervatívne – hra sa vlastne ani nezačala," povedal Tylerov brat Cameron Winklevoss.

Podobný údaj nazýva aj člen predstavenstva Bitcoin Foundation Bobby Lee, podľa ktorého môže cena hlavnej mince do roku 2028 dosiahnuť 500 000 dolárov.

Podľa expertov jedného z akcionárov Tesly, fondu ARK Invest, kapitalizácia bitcoinu môže presiahnuť 5 biliónov dolárov. Bude to trvať desať rokov, ale rozsiahle investície môžu začať skôr. Tento údaj by mohol v nasledujúcich 5 rokoch dosiahnuť 1 bilión dolárov, potom bude rast rásť rýchlejšie.

Prognózu predstavil Tom Fitzpatrick, generálny riaditeľ jednej z najväčších bánk na svete Citibank. Podľa neho vďaka konsolidácii stavu digitálneho zlata môže kurz prvej kryptomeny do konca roku 2021 dosiahnuť 318 000 dolárov.

Fitzpatrick vo svojej novej správe Bitcoin: zlato pre 21. storočie píše: "Bitcoin sa pohyboval po Veľkej finančnej kríze v roku 2008, keď nastali nové zmeny v menovom režime a my sme klesli na nulové úrokové sadzby." A ďalej dospieva k záveru, že v súčasnosti finančné stimulačné opatrenia na pozadí pandémie koronavírusu viedli k vytvoreniu podmienok podobných ako v 70. rokoch minulého storočia, keď dolárová inflácia viedla k zvýšenému dopytu po zlate.

Populárny televízny moderátor a veterán z Wall-Street Max Kaiser verí, že na súčasných úrovniach obchodníci s futures na bitcoiny potláčajú cenu BTC, aby mali inštitucionálni hráči šancu "naložiť čln." Akonáhle však aktívum dosiahne hranicu 28 000 dolárov (stredný benchmark stanovený spoločnosťou Kaiser), počet mincí na predaj klesne na nulu a vďaka deficitu ich cena praskne až do kozmických výšok.

„Pre chudobných na tomto svete je súčasná cena a dostupnosť BTC,“ hovorí Kaiser, „jediná životná príležitosť na kúpu tvrdých peňazí, ktoré neprepadnú, skôr, ako sa ich cena zvýši na 40-80-násobok a ceny budú prudko stúpať. na úroveň zlatej parity okolo 400 000 dolárov. “

“Dopyt po bitcoine rastie takmer exponenciálne,” hovorí, “zatiaľ čo jeho ponuka je matematicky stanovená na 900 coinov denne.” A v roku 2024 sa zásoba zníži na polovicu na 450 BTC za deň. Preto si myslím, že ľudia jednoducho nebudú mať možnosť kúpiť si mince, pretože cena môže stúpnuť dokonca až na 1 000 000 dolárov za BTC. Medzitým sa Gen Z, ktorý kúpil veľa bitcoinov, keď mali menej ako 100 dolárov, stane novou globálnou mocenskou elitou. Svetový poriadok sa čoskoro zmení … “

Pesimistické predpovede: mucha v masti

  • Napriek všeobecnému optimizmu generálny riaditeľ Galaxy Digital Mike Novogratz verí, že v blízkej budúcnosti možno očakávať nestabilitu bitcoinov. Jeho cena v roku 2021 sa určite nevráti na nulu, ale mohla by klesnúť na hranicu 14 000 dolárov, alebo dokonca 12 000 dolárov. Aj keď je korekcia na tieto úrovne nepravdepodobná, investori sa musia pripraviť na straty 30-40%.
  • Podľa priemernej prognózy fintechovej spoločnosti Cindicator bude dolná lišta obchodného rozpätia pre pár BTC/USD v roku 2021 na úrovni 15 000 dolárov. „Superforcasters“ sú menej optimistickí a očakávajú pokles na 12 000 dolárov a podľa výpočtov ukazovateľa „Hybrid Intelligence“ Cindicator kurz bitcoinu v budúcom roku neklesne pod 16 000 dolárov.
  • Matt Maley, stratég finančnej spoločnosti Miller Tabak, verí, že trh s kryptomenami bude budúci rok čeliť veľkej prekážke. Podľa neho môže hlavná minca v prvých mesiacoch roku 2021 klesnúť o zhruba 25-30 percent. Podľa Maleyho je trh prehriaty kvôli rozsiahlym investíciám, a preto môžu opravy o jednu alebo niekoľko tisíc dolárov stať sa normou.

„Kryptomeny považujem za sľubné aktívum, ale minimálna veľkosť korekcie v budúcom roku bude 10%. Pád môže byť zároveň na úrovni 30% alebo aj viac. Preto sa oplatí byť obozretný pred veľkými investíciami, “upozorňuje špecialista.

Zdroj