Polovica bitcoinov a ethereum 2.0 prinášajú veľké zmeny pre krypto minerov

Ako tretia polovica bitcoinu, spustenie Etherea 2.0 a pandémia COVID-19 ovplyvňujú odvetvie ťažby kryptomien. Napriek tomu, že od polovičného prepadu v bitcoínovej sieti uplynuli viac ako dva mesiace, kryptobankový priemysel sa stále zvyšuje z besného tempa udalostí, ktoré nasledovali po ňom. Horská dráha hašovacích sadzieb spôsobila prudký nárast cien bitcoínov (BTC) a éterov (ETH), pričom vyvolával zmiešané pocity medzi kryptobaníkmi.

Pandémia COVID-19 sa podpísala aj na tomto odvetví a prinútila desiatky bazénov buď vypnúť, alebo presunúť svoje zameranie z bitcoinu, s narastajúcou ťažbou, na menej komplikované altcoiny, ktoré sa ťahajú za veľkým otcom kryptomien..

Blížiace sa spustenie Ethereum 2.0 dáva podnet na zamyslenie všetkým baníkom v ich snahe udržať si ziskovosť vzhľadom na výzvy, ktorým čelí trh s ťažobným hardvérom. Po polovičnom raste bitcoinu a nástupe pandémie koronavírusu sa súkromní baníci motali, ale postihli aj veľkých výrobcov. Zhorší nadchádzajúca aktualizácia Ethereum situáciu pre výrobcov ťažobných zariadení, alebo je to len ďalší míľnik, ktorému sa bude dať ľahko prispôsobiť?

Menej, ale stále v podnikaní

Polovica bitcoinov spôsobila vážne očistenie trhu s ťažbou, pričom malí baníci stratili zmysel pre zotrvanie, ale po blízkom zániku súkromných fariem nenasledovalo výrazné zníženie veľkých skupín..

Alejandro De La Torre, viceprezident ťažobnej skupiny Poolin, uviedol, že 15% až 30% súkromných baníkov produkujúcich mieru hashovania bitcoínov je pod obrovským tlakom, aby zostali na hladine a postupne sa vypínajú. Krátkodobo sa očakáva aj pokles až o 20% miery hash s priemerným denným poklesom o 6,5%. Miera hash sa celkovo znížila po znížení z maxima 135 exahashov za sekundu na 98 EH/s alebo o 27%. To však nemalo vplyv na záujem o kryptomenu, pretože inštitúcie sa vliali na trh s derivátmi, pričom možnosti bitcoínov sa počas dvoch týždňov zvýšili o 1,200%..

Čínsky faktor v štatistickej oblasti nemožno ignorovať – ​​čínske skupiny tvoria až 65% celej miery hashovania bitcoínov. Pandémia mala vplyv na miestny ťažobný priemysel a prinútila viac ako 40 výrobných závodov zastaviť dodávky. Oneskorenia mali zásadný vplyv na všetkých baníkov, pretože staršie verzie banských súprav nebolo možné nahradiť novším vybavením, ktoré by mohlo zvýšiť mieru hashovania a kompenzovať polovičnú odmenu a zvýšené požiadavky na obtiažnosť.

V májovom poklese ceny bitcoinu z 10 500 na 8 100 dolárov došlo k odstaveniu takmer 2,3 milióna ťažobných súprav Antminer S9, čo sa jasne prejavuje poklesom miery hashovania z Číny, kde sa väčšina starého ťažobného zariadenia stala nerentabilnou a bola predaná za šrot.

Nie všetko je zlé

Napriek tomu, že rýchle šírenie pandémie koronavírusu na začiatku roka 2020 ovplyvnilo dodávateľské reťazce a zastavilo činnosť veľkých výrobcov ťažobného zariadenia, prerušenie netrvalo dlho, pretože spoločnosti v Číne a Južnej Kórei – sídle najväčších výrobcov – rýchlo obnovili dodávky. . Bitmain spustil dodávky svojich čipov vyrobených na Taiwane a Kórei z Malajzie, zatiaľ čo Whatsminer uviedol na trh nový model, aby kompenzoval stratený čas a zisky.

Po obnovení podnikania vo februári Canaan so sídlom v Chang-čou tiež oznámil uvedenie AvalonMiner 1066 Pro, jeho najnovšieho čipového modelu, ktorý sa môže pochváliť výpočtovým výkonom 55 terahash za sekundu.

Powerry, operátor ťažby kryptomien s kapacitou 100 megawattov, oznámil rozšírenie svojich možností zadaním objednávky na nový ťažobný hardvér v hodnote 20 miliónov dolárov. Zariadenie bude dodané spoločnosťami Bitmain a MicroBt, pričom napájanie farmy bude zverené podnikovému softvéru HEXA pre krypto-ťažobnú farmu spoločnosti Genesis Mining.

Je teda možné dospieť k záveru, že ani rozšírenie účinkov pandémie na svet nebude mať významný vplyv na výrobcov banského softvéru, ktorý bude pod tlakom dodávať baníkom, ktorí chcú držať krok s požiadavkami priemyslu, viac nových ťažobných zariadení . To, čo sa dá v prípade druhej vlny pandémie očakávať, je meškanie dodávok a zvýšené ceny zariadení, z čoho by mali producenti iba prospech.

Pandémia neovplyvnila prevádzku najväčších čínskych ťažobných fariem, pretože akékoľvek narušenie by oslabilo mieru hashovania bitcoínovej siete. Ale aj ten najhorší scenár odstávky v celej Číne pravdepodobne nepovedie k vážnym stratám, pretože ostatní baníci využijú príležitosť a udržia sadzbu hash na stabilnej úrovni. Možný pokles miery hash hlavných mien v dôsledku zatvorenia čínskych fariem by viedol k tomu, že digitálne peniaze sa budú ťažiť približne dvakrát ľahšie a ziskovosť ťažby by sa zdvojnásobila.

Čo éter a altcoiny?

Nestálosť altcoinov môže na jednej strane hrať do rúk baníkom. S rastom ceny bitcoinu ho ďalšie digitálne aktíva sledujú ešte rýchlejšie, čím výrazne zlepšujú ekonomiku ich výroby.

Odborníci sa domnievajú, že bitcoin aj napriek zníženiu na polovicu zostane dlhodobo najvhodnejšou kryptomenou na ťažbu, pretože jeho cena je stabilnejšia ako altcoinov, ktoré môžu prudko znehodnotiť. Tí, ktorí sú stále ochotní zostať v banskej hre, sa môžu rozhodnúť pre bezpečnejšie aktíva s vysokou likviditou a kapitalizáciou, ako sú Litecoin (LTC) a Dash.

Rashit Makhat, spoluzakladateľ spoločnosti Powerry, uviedol: „V dôsledku zníženia počtu bitcoínových blokov, ktoré sa uskutočnilo 11. mája 2020, bola bloková odmena […] znížená na polovicu. Aby si baníci udržali náskok na trhu, musia urýchlene aktualizovať svoju flotilu zariadení. Najpopulárnejšie stroje do roku 2020 – S9 prestali byť ziskové pre baníkov takmer z akéhokoľvek regiónu vrátane regiónov s nízkymi nákladmi na energiu, ako je Čína. “

Migrujeme, sme??

Cena BTC sa zdá byť pre mnohých len malou útechou, pretože spoločnosť Valarhash – ktorá prevádzkuje niektoré z najväčších čínskych ťažobných skupín – sa rozhodla prejsť na ťažbu altcoinov..

Napriek nedávnemu zvýšeniu miery hashovania bitcoínov o 33%, Valarhash v marci znížil svoj príspevok do siete zo 4 000 na 200 petahashov za sekundu. Spoločnosti ťažobné spoločnosti Bytepool a 1THash, ktoré v jednom momente predstavovali 9% z celkovej miery hashovania bitcoinov, presmerovali svoj výpočtový výkon na iné mince.

Prechod na altcoiny si môže vyžiadať významnú modernizáciu ťažobných fariem. Investície do zariadení na ťažbu ETH a LTC majú v porovnaní s ťažobným zariadením BTC dlhšiu dobu návratnosti. Ťažba ETH a LTC vyžaduje vyššie prevádzkové marže a zariadenie je drahšie. Altcoiny založené na scrypte, ako napríklad LTC, nemôžu konkurovať bitcoínom, pokiaľ ide o ziskovosť a návratnosť investícií. Nadchádzajúci prechod ethereum na proof-of-stake je nepravdepodobný, že by znamenal revolúciu pre priemysel..

Baníci a výrobcovia stále nad vodou

Napriek technickým prekážkam, ktoré prinieslo zníženie na polovicu, Bitcoin pravdepodobne zostane kryptomenou, ktorú si vyberiete v ťažbe, aj v nasledujúcich rokoch. Hlavným dôvodom je relatívna stabilita jeho ceny v porovnaní s altcoinmi, ktoré sú príliš volatilné na to, aby boli spoľahlivé ako aktíva fixujúce zisk.

V dlhodobom horizonte sa baníci stanú menej závislými na udalostiach, ako sú halvingy. S rozvojom infraštruktúry mincí sa odmena za spracovanie transakcií v sieti zvýši a časom môže prekročiť odmenu za nájdenie blokov.

Pokiaľ ide o výrobcov, tí budú stále chrliť zariadenia a ponúkať atraktívne ceny aj vylepšenia, aby zostali nad vodou a prispôsobili sa rýchlo sa meniacim požiadavkám rôznych sietí..

Zdroj