Oplatí sa investovať do kryptomien uprostred pandémie koronavírusu?

Bitcoin, najpopulárnejší a najstabilnejší zo všetkých v podstate nestabilných kryptomena vo svete za posledné tri mesiace rástol a klesal, ako všetky ostatné finančné aktíva na globálnych trhoch. Po prvých správach o náraste počtu pacientov s koronavírusom v Číne sa cena Bitcoin sa vyšplhal až na 10 tisíc dolárov. Pokles bol rovnako rýchly: za menej ako týždeň sa cena prvej kryptomeny zrútila takmer dvakrát. Môžu byť teda bitcoiny považované za „ochranné aktívum“ a vo všeobecnosti COVID-19 zvýši dopyt po kryptomenách?

Niektorí odborníci sa domnievajú, že názor, že bitcoin je „ochranným aktívom“, je mylný. Vôbec to tak nie je. Bitcoin je látka, ktorú je veľmi ťažké vyhodnotiť a vypočítať. Používa sa hlavne ako dobrý mechanizmus pre nekontrolované transakcie.

Svojho času boli veľké nádeje vkladané do bitcoinu, ako sa teraz hovorí, bol to „humbuk“. Očakávalo sa, že to bude stáť 30 tisíc dolárov, alebo dokonca 50-100 tisíc. Potom si však každý uvedomil, že bitcoin ako finančné aktívum nemožno počítať ani predvídať.

Pokiaľ ide o súčasnú situáciu, nezabudnite, že bola obzvlášť dôležitá pre obyvateľov Číny. Hlavnými hráčmi v bitcoine boli vždy občania tejto krajiny, tento majetok používali predovšetkým na stiahnutie kapitálu a jeho pohyb – to je tradičná prax v podmienkach pomerne regulovaného a napätého menového trhu v Číne..

Prvé prepuknutie koronavírusu bolo zaznamenané v Číne a Číňania začali kupovať bitcoiny, pretože chceli chrániť svoje aktíva, previedli ich do „tichšieho prístavu“. Samozrejme, že tam bol nával dopytu po bitcoinoch.

Čo sa stalo ďalej? Trhy sa zrútili, čo sme pozorovali pred týždňom, keď trhy rýchlo leteli dole. Prišla skutočná kríza likvidity. V tomto bode boli odhalené všetky problémy: vysvitlo, že na svete je veľmi málo obranných aktív, snáď okrem amerických vládnych dlhopisov. Dokonca aj dlhopisy vysoko spoľahlivých spoločností klesli o 5-10%. Zlato, striebro, drahé kovy zlacneli, aj keď boli považované za najspoľahlivejšie aktíva. Paládium kleslo o viac ako 30%.

Uprostred pandémie COVID-19 sa milióny investorov na celom svete stretli s obrovskými finančnými problémami-takzvanými margin callmi. A keď potrebujete peniaze, predáte ich, aby ste uzavreli výzvu na doplnenie rezervy. Ľudia predali všetko, vrátane bitcoinov. Preto kryptomena klesla na takmer 3 tisíc dolárov.

Za týchto podmienok je bitcoin malým zrnkom piesku v zúriacom oceáne krízy. Nie je jasné, koľko to stojí. A v čase krízy predáte svoj majetok za toľko, koľko on nakúpi u vás.

Teraz sa trhy pomaly začínajú zotavovať, začali rásť. Kolosálne opatrenia pomoci a injekcie likvidity, ktoré urobili Spojené štáty a všetky regulátory finančného trhu, priniesli svoje ovocie. Trhy sa odrazili od dna. Ceny dlhopisov začali opäť rásť. Samozrejme, ešte nedosiahli svoje predkrízové ​​úrovne, ale už narástli o 5-10%.

Zoberme si napríklad Boeing: pred krízou sa obchodoval za cenu 350-360 dolárov za akciu, v čase krízy klesol na 90 dolárov a v posledných dňoch si veľmi vydobyl svoje pozície a teraz obchoduje na 170-180 dolárov. To znamená, že za niekoľko dní sa takmer zdvojnásobil.

Môžete sa pozrieť na iné korporácie – menej padajúce, napríklad Apple. Dnes je to veľmi spoľahlivá spoločnosť s hotovosťou viac ako 200 miliárd dolárov. V akejkoľvek kríze si môže kúpiť čokoľvek. Nedávno mala spoločnosť Apple hodnotu približne 300 dolárov za akciu. V najťažšom momente krízy klesol Apple na 215 dolárov. Teraz Apple – spoločnosť, ktorá stojí bilión dolárov – odstúpila a už má hodnotu asi 250 dolárov – taká je dnes hojdačka.

Čo robiť s bitcoinmi teraz? K dnešnému dňu už prekročil hranicu 6 tisíc dolárov. Teraz existuje veľa mimoriadne zaujímavých aktív, ktorých cena klesla, lacné dlhopisy spoľahlivých a vysokokvalitných spoločností, ktoré poskytujú najvyšší dolárový výnos-6-8%.

Preto kupovať kryptomena to sa nedá ani odhadnúť, ani predpovedať, je veľmi riskantná a nespoľahlivá úloha. Ak ste fanúšikom hazardu, je lepšie investovať do derivátov zlata. Tento kov teraz rastie cenou rýchlosťou rakety. Na rozdiel od bitcoinu za týmito derivátmi stoja skutočné spoločnosti.

Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvňuje globálnu ekonomickú situáciu. Prvá rana padla na akciové trhy, ktoré sa v priebehu niekoľkých dní doslova zrútili pod vplyvom nálady investorov, zníženého dovozu z Číny, ako aj rozsiahleho zatvárania hraníc a zavedenia karantény. Po akciových trhoch skolabovali aj komoditné trhy.

Trh s kryptomenami zostáva dlho nezávislý od udalostí spojených so šírením koronavírusu. Čínska vláda prvýkrát oznámila prípady nákazy koronavírusom v decembri 2019 a oficiálna správa o vypuknutí epidémie prišla až v druhej polovici februára 2020. Po celú dobu bitcoin ako hlavná kryptomena rýchlo rástol a prekročil hranicu 10 000 dolárov. Spolu s bitcoinmi rástli aj hlavné altcoiny. Napríklad token Ethereum dosiahol svoje maximum a vo februári 2020 sa fixoval na približne 200 dolárov.

Dlho sme pozorovali koreláciu trhu s kryptomenami so S&Index P 500, ktorý odráža celkový sentiment na trhu. A keď hodnota indexu klesla o 7–9%, trh s kryptomenami sa zrútil. V priebehu dňa bitcoin stratil 50% svojej hodnoty a minimálna cena mince bola 3800 dolárov. Prečo došlo k pádu? V skutočnosti existovalo niekoľko faktorov.

V prvom rade ide o špekulatívnu zložku. V decembri investori aktívne nakupovali bitcoiny v očakávaní zvýšenia cien, a keď sa to stalo, začali aktívne predávať. To je tiež faktor paniky. V marci dosiahol index strachu z trhu svoje maximum. Investori sa pokúšali predať aktíva, ktoré sa ešte dali predať. Ako prvé sa predali bitcoiny a ďalšie kryptomeny, ktoré boli uložené v portfóliu investora. V dôsledku toho došlo k celosvetovému poklesu kapitalizácie trhu s kryptomenami.

Zvláštnosťou kryptomien je však to, že sa zvyknú rýchlo zotaviť. To sa v tejto chvíli deje.

Teraz je na trhu niekoľko hlavných trendov. Burzy s kryptomenami sa postupne vracajú k svojmu obvyklému režimu prevádzky: v prevádzke blockchainu už nie sú žiadne prestávky, transakcie sú spracovávané v normálnom rytme. Popredné kryptoburzy zvyšujú rezervy ETH a pripravujú sa na aktívny predaj mincí. To všetko sú znaky oživenia na trhu s kryptomenami.

Pokiaľ ide o prognózy, je teraz ťažké pomenovať konkrétne čísla, pretože trh sa každým dňom mení. Jediná vec, ktorú je možné jednoznačne povedať, je, že trh sa bude naďalej zotavovať a hodnota určitých kryptomien sa bude zvyšovať. Je pravdepodobné, že bitcoin získa späť svoju hodnotu a dosiahne januárové maximum 10 000 dolárov.

Ale aj pokles nákladov na bitcoiny na minimálnu hodnotu 3 500 dolárov vyzerá reálne. Faktom je, že hodnota bitcoinu priamo závisí od záujmu komunity a investorov o mincu. Zrušenie niekoľkých veľkých udalostí venovaných bitcoinu negatívne ovplyvňuje hodnotu bitcoinu a brzdí jeho rast.

Autor: Kate Solano pre Сrypto-Rating.com