Zlato a bitcoin – existuje korelácia?

Prejavila sa tendencia zvažovať Bitcoin a zlato ako nástroje zaisťujúce riziko v nedávnej dobe hospodárskej a politickej nestability. Drahý kov však už prešiel skúškou času a dokázal, že dopyt po ňom v období recesie alebo politických kríz rastie. Prvá kryptomena sa medzitým stala príčinou najnovšej krízy na trhu s kryptomenami, a nie je to tak dávno, a Bitcoin ešte musí dokázať, čoho je schopný.

Takže pred dvanástimi rokmi, počas predchádzajúcej finančnej krízy, kryptomena jednoducho ešte neexistoval. Nasledujúca kríza teda ukáže, čo sa dá od tohto finančného aktíva očakávať. Potom bude zrejmé, či je bitcoin schopný pripojiť sa k zlatu a ukázať sa ako spoľahlivý nástroj na zaistenie alebo finančné aktívum „bezpečného neba“.

Počas prvých rokov svojej existencie, kryptomena boli nezávislé od tradičných finančné nástroje. K prvým zmenám došlo v roku 2016, kedy si analytici čoraz častejšie začali všímať koreláciu medzi drahými kovmi a bitcoinmi.

S najväčšou pravdepodobnosťou to uľahčil rýchlejší rast popularity kryptomeny medzi obchodníkmi. Predtým sa s bitcoinmi obchodovalo chaoticky a neexistovalo dostatok historických informácií, ktoré by videli koreláciu. Na trhu s kryptomenami bolo málo obchodníkov, takže jeho obchodovanie bolo manipulatívnejšie a nedodržiavalo všeobecné trhové pravidlá..

Pointa v tejto záležitosti bola položená regulačnými orgánmi, ktoré začali považovať bitcoin za komoditu, prirovnávajúc ho k zlatu. Mnoho obchodníkov súhlasilo s touto definíciou, navyše o bitcoine sa dlho uvažovalo "digitálne zlato". Ponúkame, aby ste zistili, aké sú dôvody na to, aby sa zlato a bitcoin považovali za korelujúce aktíva.

  • Na začiatku, drahý kov aj kryptomena č.1 majú podobné cenové vzorce. Grafy za posledné mesiace napríklad ukazujú, že bitcoin pozitívne koreloval so zlatom.
  • Obmedzenosť. Rovnako ako drahý kov, aj bitcoin má obmedzené emisie, čím sa odlišuje od klasických mien.
  • Ďalej nie je ľahké získať bitcoin a zlato a tento proces vyžaduje zdroje a financie. Práve kvôli zložitosti výroby sa tieto aktíva považujú za cenné a vždy nedostatočné.

Fakty sú všetko

Viac -menej spoľahlivé štatistiky o korelácii týchto aktív sa začali objavovať iba minulý rok. Práve v roku 2019 sa ukázala korelácia medzi týmito dvoma obchodnými nástrojmi. Jej príčinou bolo rastúce napätie v globálnej ekonomike v súvislosti s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou.

Pozrime sa teda na vzťah medzi zlatom a bitcoinom v príkladoch.

Leto 2019

Po krátkom nápravnom pohybe sa citáty hlavnej kryptomeny opäť vrátili na úroveň 10 000 dolárov a potom sa dokonca zvýšili na úroveň odporu 12 000 dolárov. V tej chvíli vzácny kov posilnil na približne 1505 dolárov. Dôvodom týchto zmien bolo rastúce napätie v obchodných vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom a obe krajiny sa potom pripravovali na zavedenie nových sankcií voči sebe navzájom..

Január-marec 2020

Federálny rezervný systém otvorene hovorí, že americká ekonomika sa začala zastavovať. Okrem toho sa zintenzívnil konflikt medzi Teheránom a Washingtonom a v Číne sa začala pandémia koronavírusu COVID-19 a investori sa začali obávať o osud globálnej ekonomiky. Prispeli k tomu aj blížiace sa prezidentské voľby v USA, ktoré zvýšili mieru neistoty vo svete. Tieto udalosti spôsobili rast dopytu po drahých kovoch, v dôsledku čoho sa uskutočnilo niekoľkotýždňové zhromaždenie, ktoré ukázalo najlepšiu dynamiku od roku 2010.

Od začiatku roka cena bitcoinu stúpla na lokálne maximum 10400 dolárov a zlato opäť navštívilo oblasť 1689 dolárov. V marci došlo k vážnemu kolapsu oboch aktív. Bitcoiny sa teda zrútili na úroveň podpory 3 830 dolárov a zlato na úroveň 1 460 dolárov a to všetko sa dialo takmer súčasne.

  • Bitcoin je teraz na pokraji globálnych zmien. O mesiac sa táto minca zníži na polovicu, v dôsledku čoho sa odmena za nové bloky výrazne zníži. Ak bude po bitcoine stále dopyt, zníženie na polovicu zvýši cenu bitcoinu ďalej.

Za týchto podmienok je najziskovejšie obchodovať s kryptomenou s forexovými brokermi, pretože ponúkajú pákový efekt, obchodných poradcov a analytiku, čo nie je typické pre výmeny kryptomien.

Zhrnúť

Bloomberg sa domnieva, že korelácia medzi zlatom a bitcoinom je stochastická. Od leta 2018, teda polovicu času, bola korelácia medzi týmito aktívami negatívna. Rast oboch aktív nastal súčasne 21% času a spoločný pokles 29% v čase od roku 2018. V roku 2020 sa však vzájomná korelácia zintenzívnila. Oba nástroje sú teda v tandeme 57% času.

Podľa nedávnych štúdií sa bitcoin začal transformovať na aktívum „bezpečného neba“. O niečo ďalej sa môže stať skutočným ochranným finančným majetkom, čo je obzvlášť dôležité v podmienkach recesie, ktorá sa začala v dôsledku ropnej krízy a pandémie COVID-19.

BTC by mohlo získať status "zlato 2,0" do roku 2030

Agentúra Bloomberg predpovedala, že bitcoin sa čoskoro dočká rýchleho rastu. V grafe prvej kryptomeny sa prvýkrát od začiatku januára 2020 objavil signál o nadchádzajúcom rally na trhu. Odborníci sa odvolávajú na hodnoty technického indikátora DVAN. Naposledy dával DVAN býčí signál začiatkom januára, keď sa bitcoiny obchodovali okolo 7 000 dolárov. Po mesiaci a pol bola cena BTC nad 10 000 dolárov.

V prospech kryptomien teraz hrajú dlhodobé argumenty, mnohé z nich boli posilnené pandémiou koronavírusu. Ľudia začnú investovať do aktív „bezpečných prístavov“ po stabilizácii situácie vo svete, uviedla agentúra v správe. Prvá kryptomena bude v roku 2020 schopná zabezpečiť stav „digitálneho zlata“. V porovnaní s ukazovateľmi akciového trhu utrpel bitcoin v predchádzajúcich mesiacoch menšie straty a tento faktor urýchľuje masové prijatie majetku.

Analytici v Glassnode vo svojej týždennej správe tvrdia, že metriky na úrovni blockchainu potvrdzujú prognózu ďalšieho rastu cien bitcoinov. Poukazujú najmä na pokles počtu veľkých transakcií a nárast počtu malých transakcií, čo je znakom zdravej obchodnej činnosti. Okrem toho sa zvýšil počet aktívnych adries a používateľov, čo tiež naznačuje širšie využitie siete.

Populárny analytik kryptomien Tony Weiss verí, že čoskoro bude prvá kryptomena významne rásť. Chystá sa kúpiť BTC, ak klesne na 6300-6400 dolárov. Rast objemov obchodovania s bitcoinovými futures na úrovne pred kolapsom 12. marca naznačuje záujem o hlavnú kryptomenu. Zakladateľ Galaxy Digital Mike Novogratz verí, že bitcoin by mohol svoju hodnotu v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov zdvojnásobiť. Podľa generálneho riaditeľa sociálneho kapitálu Chamata Palihapitiya je teraz čas na novú fázu posilnenia bitcoinu. Pád tradičného finančného systému pomôže BTC získať status "zlato 2,0" do roku 2030.

Autor: Kate Solano pre Сrypto-Rating.com